TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 27 Cze 2021 19:52 #767617

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Szałwia wrote:
Pytanie, czy ktoś już tak próbował i czy to dobry pomysł?


Produkt ten nie posiada karty charakterystyki`. Pierwsze na co trzeba zwrócić uwagę, to czy reaguje z octem. Jeśli reaguje wydzielając CO2 to należałoby odważyć ilości stechiometryczne i po zakończeniu reakcji zbadać odczyn pH. Jeśli będzie w okolicach pH 7 znaczy się, że podawany skład jest prawdziwy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szałwia


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 27 Cze 2021 19:57 #767618

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Hanula-H1

Dla biedronek na pewno szkodliwy jest HT. Każdy inny z preparatów zastosowany z dodatkiem krochmalu może też być szkodliwy, bo może biedronce zatykać aparaty oddechowe.
Ostatnio zmieniany: 27 Cze 2021 20:11 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hanula-H1

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Cze 2021 10:43 #767695

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
pomodoro wrote:
Ponieważ właściwości grzybobójcze ma jedynie niezdysocjonowany kwas propionowy musi istnieć pewność, że ciecz do oprysku ma pH poniżej 7.

Jakie pH powinien mieć koncentrat PW?
U mnie płyn helliga pokazał 8pH na wodzie demineralizowanej.
Po dodaniu PW do deszczówki 6pH w ilości 20ml / litr wyszło 7pH.

Czy takie pH jest dobre do oprysku, czy trzeba dodać jeszcze octu, bo jednak 7 to nie poniżej 7.
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2021 10:44 przez garden.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Cze 2021 13:15 #767713

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Przy tym pH propionian traci swoje właściwości grzybobójcze. Musi być co najwyżej pH 6. Proszę zakwasić roztwór do oprysku octem 10 %. Powinno wystarczyć 1 ml/l ale dobrze będzie sprawdzić.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): garden

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Cze 2021 15:14 #767720

  • Izzaa
  • Izzaa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 751
Cześć wszystkim, przeczytałam forum kilkukrotnie, myślę, że wiele się dowiedziałam i wprowadziłam w życie. Mimo, iż wiem, że są różne opinie o łączeniu oprysków IF z PW i PW z HT to mimo wszytsko chciałam spróbować i muszę zadać głupie pytanie. Nie bijcie bardzo proszę :club2:
Gdy łączycie opryski np. PW I HT to ilość wody i krochmalu jest stała, tzn. Chcemy 3l oprysku to dajemy krochmalu 300ml, wody 3l i wkład HT 15ml+45ml PW?
Logika mówi, że tak, ale naprawdę po całej lektorze juz nie wiem ile jest 2+2 :(
Pozdrawiam,
Iza
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Cze 2021 21:07 #767745

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Zrobiłem próbę, 1ml octu jest Ok. Trudno mówić o dokładności płynu helliga, wg niego 2ml też wyglądało OK, myślę że 1,5ml było by w sam raz.

Czy zakwaszenie samego koncentratu jest dopuszczalne?

Dziękuję!
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Cze 2021 21:13 #767748

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Zakwaszanie koncentratu jest bez sensu, ponieważ sama deszczówka może mieć dość spory rozrzut pH.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): papryczka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Cze 2021 23:46 #767768

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 484
  • Otrzymane dziękuję: 927
Ostatni pomiar deszczówki to 10,5 nie spodziewałem się takiego wyniku bo beczkę dach i rynnę oczyściłem niedawno ,czyli na pałę nie da się zrobić odpowiedniego ph nawet przy deszczówce , woda ro ma praktycznie powtarzalne ph.
Staszek
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Cze 2021 09:53 #767801

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
pomodoro wrote:
Zakwaszanie koncentratu jest bez sensu, ponieważ sama deszczówka może mieć dość spory rozrzut pH.
W sumie to racja, bo biorąc jeszcze poprawkę na łączenie z krochmalem lub HB, które też mają ocet powinno być OK.
Wychodzi, że lepiej zrobić PW na deszczówce niż na destylowanej, bo ma niższe pH. Z ciekawości na następny raz zrobię 2 próbki: na deszczówce i na destylowanej, której obniżę ph do około 6.


papryczka
U ciebie to chyba padał deszcz wapienny, albo mieszkasz w okolicy jakiąś kopalnie wapieni i pył jest wszędzie :-) Ale ja bym obstawiał wadliwy miernik pH, bo z tego co mi wiadomo deszcz nie może być zasadowy, ze względu na obecność gazów takich jak CO2, SO2.

Typowy deszcz ma 5,6-6,5. Kwaśne deszcze są poniżej 5,6. Można by przyjąć, że w sprzyjających warunkach powstania smogu - brak wiatru i dłuższy brak opadów to pH będzie niższe.

Od kiedy kupiłem sobie płyn helliga kilka razy sprawdzałem ph wody deszczowej, wynik zawsze był podobny (kwaśnego nie odnotowałem).
Ostatnio zmieniany: 29 Cze 2021 17:14 przez garden.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Cze 2021 11:46 #767821

  • Szałwia
  • Szałwia's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
To ja jeszcze w temacie Octanu Wapnia. Zrobiłam próbę z Wapniakiem Kornickim. Pieniło się, ale ocet jabłkowy mam własnej roboty, więc procentowość jest nie sprawdzona. Wyszło PH= 6 (płyn Helliga). Sama nie wiem, czy to będzie działać, bo na dnie jest gruby osad. W takim razie pytanie: skąd wziąć węglan wapnia, który nie będzie chemiczny, tylko pochodzenia naturalnego? Albo skąd w ogóle bierzecie ten węglan wapnia?
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Cze 2021 12:14 #767826

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6920
  • Otrzymane dziękuję: 42067
Ja mam zwykłą kredę malarską,bez jakichkolwiek ulepszaczy..Kupowałem ją w 2 kg.torbach papierowych i było to jakieś 7-8 lat temu. :bye: :bye: :bravo: :bravo: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 29 Cze 2021 12:14 przez Krecik stary. Powód: poprawki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop, Szałwia

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Cze 2021 16:07 #767844

  • miroslawiec
  • miroslawiec's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 33
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Cze 2021 16:54 #767851

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Jeśli ktoś ma do dyspozycji ocet własnej roboty, to jest stosunkowo prosta metoda do określenia jego stężenia. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to mogę podać szczegóły.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 30 Cze 2021 17:04 #767944

  • Olala
  • Olala's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 27
Czy oprysk PW w celu uzupełnienia wapnia też musi mieć poniżej 7? Czy jest to bez znaczenia? Pytam bo mam trudności ze zdobyciem deszczówki.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 30 Cze 2021 21:49 #767975

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Dla samego uzupełnienia wapnia- bez znaczenia. Można nawet dodać 5 g/l mocznika, by ułatwić wchłanianie.
Ostatnio zmieniany: 30 Cze 2021 21:50 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Olala

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Lip 2021 14:51 #768061

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7838
Szałwia wrote:
To ja jeszcze w temacie Octanu Wapnia. Zrobiłam próbę z Wapniakiem Kornickim. Pieniło się, ale ocet jabłkowy mam własnej roboty, więc procentowość jest nie sprawdzona. Wyszło PH= 6 (płyn Helliga). Sama nie wiem, czy to będzie działać, bo na dnie jest gruby osad. W takim razie pytanie: skąd wziąć węglan wapnia, który nie będzie chemiczny, tylko pochodzenia naturalnego? Albo skąd w ogóle bierzecie ten węglan wapnia?

Mietek (pomodoro) kiedyś napisał : "O wiele prościej jest kupić sobie kredę do odkwaszania wina i rozpuścić w occie w proporcji 100 g kredy na 600 ml octu. Otrzymujemy wtedy octan wapnia, którym z powodzeniem po rozcieńczeniu możemy pryskać na SZW ,a dodatkowo jest to środek grzybobójczy."

można kupić w TU lub TU

nie wiem tylko w jakich proporcjach rozcieńczyć do oprysku i jaki ocet (6% czy 10%), Mietku podpowiesz?
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 14:55 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Lip 2021 16:08 #768075

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Na pierwszej stronie tego wątku jest prosty przepis na OW
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Lip 2021 23:21 #768430

  • Hanula-H1
  • Hanula-H1's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 1
A ja dalej rozmyślam nad biedronkami. :jeez: Zdecydowałam się na PW, no ale też krochmal. Czy gdybym nie użyła krochmalu to wpłynie to na skuteczność PW czy tylko trzeba by częściej opryskiwać? Sam koncentrat zrobiłam też na deszczówce i na deszczówce chcę zrobić pozostałe składniki tzn sam oprysk i ewentualnie krochmal gdyby się okazał konieczny. Nie przesadzam z tą deszczówką ? Czy jeśli na roślinach pojawiają się jakieś zmiany to znaczy, że już za późno na opryski ekologiczne ? Jestem początkującym ogrodnikiem i jeszcze nie potrafię ocenić stanu moich roślin. Czy Borasolem z mocznikiem można opryskiwać niezależnie od PW, czy jaki konieczny odstęp trzeba zachować ? :think: :think: :think:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.844 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum