TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 14 Maj 2017 11:53 #541649

  • JaroBot
  • JaroBot's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 30
Witam. Wykonałem pomiar pH po dodaniu 0,4 g kwasku do 1 litra wody. Dodałem do wody 0,4 g kwasku odstawiłem na ok 1 godzinę parokrotnie mieszając w tym czasie.
Wynik to pH ok 5. Chyba nie takiego wyniku się spodziewaliśmy. Istnieje też możliwość że waga trochę źle pomierzyła mimo że ma dokładność do 0,01 g ale to tania chińska waga za 20 zł ze znanego portalu aukcyjnego :)

Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 14 Maj 2017 12:56 #541659

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Michał przepis na KSM Miecia cyt:
,,Czyli przepis na koncentrat KSM w przypadku użycia kwasu mlekowego 50 % będzie wyglądał tak :
bierzemy 136 ml wody demineralizowanej, lub deszczówki.
wlewamy do tego 64 ml kwasu mlekowego 50 %
wsypujemy 50 g kwasu sorbowego.
Otrzymujemy ok 240 ml koncentratu KSM w formie zawiesiny, którą należy dokładnie wstrząsnąć przy każdorazowym użyciu.''
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 14 Maj 2017 13:00 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edek86

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 14 Maj 2017 17:50 #541689

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
JaroBot wrote:
Witam. Wykonałem pomiar pH po dodaniu 0,4 g kwasku do 1 litra wody. Dodałem do wody 0,4 g kwasku odstawiłem na ok 1 godzinę parokrotnie mieszając w tym czasie.
Wynik to pH ok 5. Chyba nie takiego wyniku się spodziewaliśmy. Istnieje też możliwość że waga trochę źle pomierzyła mimo że ma dokładność do 0,01 g ale to tania chińska waga za 20 zł ze znanego portalu aukcyjnego :)

Pozdrawiam.

Przesądzasz sprawę, jak gdyby pomiar pH tą metodą był super dokładny. A nie jest. Podobnie jest z analizą wody a właściwie z oznaczeniem twardości. Proponuję powtórzyć tą operację i pomiar na innej porcji wody. Tej samej wody. Jeśli wynik Ci się powtórzy skorygujesz ilość kwasku do 0,3 g. i też oznaczysz pH. Pomidor potrzebuje pH od 5,5, więc nawet przy pH 5, jeśli to byłaby prawda , krzywdy byś pomidorom nie zrobił.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, JaroBot

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2017 14:43 #542278

  • JaroBot
  • JaroBot's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 30
Witam. Popełniłem kolejny test z braku czasu dopiero dzisiaj. Po dodaniu 0,3 g kwasku cytrynowego na 1 litr wartość pH wyniosła ok 6. Biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi można przyjąć że wartość pH wody będzie odpowiednia do sporządzenia roztworu PW, jeżeli nie mam racji to proszę poprawić :)

Oczywiście dziękuje Panie pomodoro za pomoc i sprawienie że to hobby jest jeszcze bardziej ciekawe.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2017 14:55 #542279

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 252
  • Otrzymane dziękuję: 326
Czy testowaliście którąś z mikstur na pelargonie w skrzynkach balkonowych, zawsze w sezonie coś mi chorują i chciałabym spróbować oprysków profilaktycznych.
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2017 14:55 przez amsiz.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2017 15:12 #542287

  • JaroBot
  • JaroBot's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 30
OW było testowane na pewno na pelargoniach i efekty były dobre. Ale w którym miejscu (forum, wątek) to czytałem nie pamiętam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): amsiz

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2017 15:50 #542292

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Na ozdobnych roślinach testowałam chyba wszystkie środki. Tu nie chodzi o to czy to jest pelargonia, petunia, czy floks, a nawet róza. Tu chodzi o rodzaj grzyba jaki tą roślinę atakuje. Moge powiedzieć że, obwódkową plamistość skutecznie zwalcza IF, PW. (Ht nie próbowałam), mączniaka zwalcza PW (na rózach, floksach, petuniach), rdze PW, If, HT.( mam dużo traw i rdza jest problemem, na gruszy zresztą też). My nie wiemy jaki rodzaj grzyba atakuje Twoja pelargonię. Spróbuj któryś dostępny dla Ciebie środek i napisz czy pomogło.
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2017 15:51 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, koniczynka, Horti, rozalia, amsiz, Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 18 Maj 2017 07:16 #542420

  • predii
  • predii's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 54
Ktory preparat będzie najskuteczniejszy w walce z rdza maliny?
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 18 Maj 2017 07:43 #542423

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
Niestety, trzeba samemu wypróbować. Nie mamy laboratorium mikrobiologicznego- to raz, a drugie- nie u każdego na szczęście występują wszystkie choroby i szkodniki tego świata :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 18 Maj 2017 08:02 #542427

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Mietku ja w tym roku wypróbuję na swojej działce twoje miksturki u mnie zdaje się że rok w rok są wszystkie plagi świata
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 18 Maj 2017 08:05 #542428

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
Uwaga


Modyfikujemy przepis na KSM. Znalazłem źródło taniego sorbinianu potasu, którego użyjemy w miejsce kwasu sorbowego. Pozwoli to na stosowanie większych stężeń ponieważ sorbinian potasu, w odróżnieniu od kwasu sorbowego, jest b. dobrze rozpuszczalny w wodzie. Potas zawarty w tym związku ma jednocześnie wartość nawozową. Sorbinian potasu można zakupić tu : :https://sklepagnex.pl/pl/p/Sorbinian-potasu-granulat-Chiny-100g/856

Oto nowy przepis na koncentrat KSM- 2. Proszę Panie moderujące o umieszczenie go na wstępie wątku.

Opakowanie sorbinianu potasu czyli 100 g wsypujemy do butelki o pojemności 1 l . Do tego dodajemy 80 g kwasku cytrynowego i uzupełniamy przegotowaną, ostudzoną wodą do objętości 1 litra. Używamy do oprysku w ilości 5 ml na każdy litr oprysku. Do oprysku używamy deszczówki. Preparat może być kojarzony w jednym oprysku z każdym z naszych preparatów lub z aspiryną 100 mg/l



PS Do sprawdzenia pozostanie jedna rzecz. Czy można będzie w miejsce krochmalu użyć mleka UHT. Należy wykonać próbę : odmierzyć 0,9 l deszczówki i wlać 100 ml mleka UHT 1,5 % i wymieszać a następnie wdozować 5 ml koncentratu KSM-2 . Dobrze wymieszać i sprawdzić czy nie nastąpiła koagulacja mleka.
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2017 08:24 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Krecik stary, sierika, Kgolebiowski, podjadek, Jan4, Zbyszko46, rozalia, mk1a, Zarta, Renia, Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 18 Maj 2017 13:16 #542465

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
"dla lepszej zwilżalności liści, dodajemy kilka kropel płynu do mycia naczyń..." ile tych kropel ma być na litr ? bo szczerze powiem że "kilka" to jest bardzo ogólna liczba :happy: Pytam zupełnie poważnie, ja dodaje 3 ale czy robię dobrze?
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 18 Maj 2017 13:33 #542466

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
Deszczówka jest miękką wodą i nie potrzebuje tyle, ile twarda woda z kranu. Kto kilka razy wykona oprysk ustali sobie indywidualnie ile ma tego płynu dodać. Z jednej strony w opryskiwaczu nie może się ciecz do oprysku zamienić w pianę , z drugiej strony , ciecz na liściach nie może tworzyć kropel nie zwilżając całej powierzchni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 18 Maj 2017 13:34 #542467

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
czaję już bazę, dzięki :flower2:
Przyszedł Tymol a jeszcze nie zdążyłam wypryskać tego na bazie ziół ale na dniach dostanie się robalom:) i zrobię nową miksturkę tylko muszę znaleźć schowek męża i zrobić małą podmiankę na święconą wodę :rotfl1:
Pozdrawiam
Aga
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2017 13:53 przez Agusiak.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 20 Maj 2017 17:45 #542744

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Witam w nowym sezonie :)

Zapewne był podawany przepis, ale materiału do przeczytanie dość sporo, czasu mało, a nie chce czegoś popsuć.
Sprawa dotyczy MW ale na bazie kwasu mlekowego 80%.
Ile ml (nie gram!) tego kwasu należy dodać w miejsce 1 litra zakwasu?
Z moich wyliczeń wynika że 187,5 ml (na podstawie karty charakterystyki zakładam, że średnio 1,2g kwasu to 1cm3)
Jeszcze kwestia wody czy dodanie do 100ml zawiesiny kredy kwasu będzie OK, a potem dopełnienie do 2,2 litra jak w oryginalnym przepisie?
Bardzo proszę o ewentualną korektę.

Kolejne pytanie dotyczy tymolu syntetycznego
Do butelki po leku 200ml dałem 50g tymolu i dopełniłem alkoholem (ile dokładnie % nie wiem, "sprzedawca" też nie wiedział, pachnie jak spirytus... :)
Czy ta ilość alkoholu jest wystarczająca?
Zamierzam używać proporcjonalnie mniej, bo w ilości 0,8ml w miejsce 1ml /litr (jako ilości wyjściowej)

Czy OW lub/i MW są stabilne po kontakcie z ziemią? A pytam dlatego bo moczę cebulę i czosnek przed sadzeniem w OW, wyczytałem że PW jest niestabilne dlatego nurtuje mnie ta sprawa.

Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 20 Maj 2017 18:43 #542746

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
garden wrote:
pytanie dotyczy tymolu syntetycznego
Do butelki po leku 200ml dałem 50g tymolu i dopełniłem alkoholem (ile dokładnie % nie wiem, "sprzedawca" też nie wiedział, pachnie jak spirytus... :)
Czy ta ilość alkoholu jest wystarczająca?
Zamierzam używać proporcjonalnie mniej, bo w ilości 0,8ml w miejsce 1ml /litr (jako ilości wyjściowej)

Rachunek jest prosty, jak konstrukcja parasola :) Zakładając, że po rozpuszczeniu tymolu w spirytusie całość zajmuje objętość 200 ml to znaczy, że każdy mililitr tego roztworu zawiera 50/200= 0,25 g tymolu. Zatem skoro w naszym oprysku ma być 1 gram tymolu w litrze to oczywistym jest, że aby otrzymać takie stężenie musimy dodać na każdy litr cieczy do oprysku 4 mililitry tego koncentratu o zmienionej proporcji.
Czy ta ilość alkoholu jest wystarczająca?

Gdyby nie była wystarczająca, część tymolu pozostałaby nierozpuszczona.

Proszę trzymać się przepisów. Na przyszłość nie będę zabierał głosu w problemach wynikłych ze zmiany podanego przepisu. Każdy jeżeli zmienia ustalony przepis działa na własne ryzyko
Czy OW lub/i MW są stabilne po kontakcie z ziemią?

Nie wiem kim kolega jest z zawodu. Jeśli chemikiem powinien kolega wiedzieć, że te sole kwasów organicznych, rozpuszczalne w wodzie, mają charakter jonowy i mogą ulegać reakcjom wymiany jonowej. W glebie występuje multum przeróżnych związków też o charakterze jonowym . Niestety nie do końca wiemy jakich. Dlatego trudno uznać mleczan wapnia i octan wapnia za stabilne, czyli nie ulegające rozkładowi po kontakcie z glebą. gdzie mamy do czynienia prawie z całą tablicą Mendelejewa
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): garden

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 20 Maj 2017 22:15 #542795

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Akurat taką miałem butelkę, z tego co w przepisie znalazłem na blogu to niby jest OK, ale wolałem się upewnić czy ilość alkoholu jest wystarczająca.
W między czasie dałem 2 krople na pół szklanki wody i po jej powierzchni pływa jak by tłuszcz. Czy to normalne?

Jak bym był chemikiem to bym Ci nie zawracał głowy takimi pytaniami co do OW i MW :)

Dzięki za szybką odpowiedź!
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 20 Maj 2017 22:22 #542797

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
Jak się nie jest chemikiem, to lepiej nie kombinować lecz stosować się do przepisu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, halgla, mk1a


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.701 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum