TEMAT: Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 31 Lip 2023 11:01 #839608

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Pytanie do ludzi uprawiających w tunelach foliowych. Czy Wasze tunele też przeciekają na łączeniach? Jak sobie z tym poradziliście?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 31 Lip 2023 12:16 #839612

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Hmm ja mam foliaki i nie wiem czy o to Ci chodzi - tylko stary Chińczyk przecieka, ale to już folia zniszczona i nic z tym nie robię - tam mam inne warzywa. Na pomidory i papryki mam z Lemaru i nic nie przecieka. Dostałam mniejszy foliak z źle wszystym zamkiem na jednych drzwiach, po rozłożeniu (pół roku po zakupie) wysłałam zdjęcie i dostałam od razu nową sztukę. Teraz to widzę jak można uprawiać normalnei w folii...
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Bobka

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 03 Sie 2023 09:41 #839870

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6104
  • Otrzymane dziękuję: 22258
jagodka27 wrote:
Ojj chyba u Bogusi w następnym roku będzie stał poliwęglan :dance:
Jagódko :hearts:
Ale ze mnie nie powiem kto :hammer:
Ja po prostu jak się zagapię to się zagapię i nie odpowiem .
Wybaczysz prawda ? :wink2:
A wiesz nie kupię .
Ot tak :woohoo:
Nie mam ochoty a chciałabym mieć :wink2: pomidorki ,
likwiduję warzywnik ,będą po nim rosły róże przy domu .
Moja miłość . :hearts:
Zostają 4 skrzynie i w nich 3 z pomidorkami ,
jedna to będą różności ,biorąc pod uwagę
fakt ,że duże nie są to mini różności się zmieszczą .
;)
Koniec marzeń ,koniec szaleństw ja się starzeję chyba :woohoo:
Łóżko do opalania nie wyniesione nawet z domku :woohoo:
bo pańcia ciągle w rabatach .
Brrr :happy3:
A ileż można Jagódko :coffe: :devil1:
Edit literówka :wink2:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2023 09:44 przez Bobka.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 03 Sie 2023 15:59 #839908

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7671
Brawo Bogusiu
Działka powinna sprawiać radość a nie chwaściory plewić. Mnie też powoli to przerasta i już zapowiedziałam niby że polikwiduję cokolwiek. Ale ja mam tak że chwilę mi się podoba jedno a za chwilę drugie.
Ze 30 lat temu nawet na kwiatki nie popatrzyłam a potem mnie dopadły wiosenne cebulowe, lilie, później hippeastra. Ostatnio hortensje ale za bardzo nie mam gdzie ich sadzić. Chodzą za mną też jeżówki bo praktycznie trwałe i bezobsługowe.
Teraz od kilku lat postawiłam na pomidory a używaną dwa sezony folię przejęłam od córki w tym roku żeby ją wyeksploatować do końca i nowa też kupiona.
Foliak taki dwuletni przecieka mi w jednym miejscu na szyciu a więcej przecieków jest pomiędzy nitkami wtopionej w niego siatki. Niby można zakleić jak jest sucho ale w sumie tego nie zrobiłam.
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2023 18:03 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobka

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 05 Sie 2023 20:50 #840089

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6104
  • Otrzymane dziękuję: 22258
Tak Jagódko ,życie nas weryfikuje :jeez:
Znów mam plan likwidacji kolejnego kawałka
z drobnicą.A po co było błąd popełniać wcześniej
i nie słuchać rad ,że za parę lat nie będziesz szaleć
w tych kwiatach ? :rotfl1:
A teraz 40 zł miesięcznie przez cały rok trzeba przeznaczać
na pomoc 3 razy w sezonie od wiosny do października .
Chciałaś babo :P masz .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, jagodka27

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 27 Wrz 2023 15:31 #843526

  • nomi
  • nomi's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 1
Od siebie polecam Nie widzę pietruszki, kalarepy, selera, buraków, jarmużu , brukselki, cebuli , czosnku, cukinii, kabaczków, słonecznika. Zastosuj alleopatię. Do warzyw dodać proszę kwiaty , w pomidory bazylię- mają lepszy smak , koło truskawek pietruszkę, cebulę. Spory teren . Ziemniaki , kapusta . Ja, skutecznie zawężam teren uprawny. Maliny , agresty, drzewka owocowe, krzewy ozdobne nawet rosną. Za dużo do obsiewania i pielenia. Kapustę systematycznie coś mi zjada , odpuściłam. To samo z kalarepą. W tym roku jeszcze krety, nornice szalały ...pędraki. Z perzem długo walczę i ciągle jest . Ratowałam się w nawożeniu gnojówkami. Naprawdę jest vo robić od rana do wieczora, a w upały życie można oddać. Dobrze, że już jesień. Choć to był dobry rok. Z wiosną nowy zapał.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emilia

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 02 Paź 2023 09:37 #843754

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 963
W tym roku kupiłam nieduży foliak i jestem z niego zadowolona, niektóre odmiany pomidorów podatne na pękanie miałam wsadzone i pod chmurką i pod folią(przypadek), w gruncie jak przyszły deszcze to porażka zupełna, pod folią można ilość wody kontrolować, podobnie z nawożeniem i opryskami, pod folią mnie nie interesuje, że będzie padać idę i pryskam, w gruncie prognozę pogody ogladamy bardzo często i pod prognozę planujemy, minusem foliaka jest to, że przy wiekszych wiatrach zastanawiam sie czy wytrzyma
Anka
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, del, Pysiu, Emilia

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 17 Mar 2024 15:41 #853384

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 314
Przejrzałem cały wątek ale nie znalazłem zagadnień odkażania powierzchni wewnętrznej foliaków i poliwęglaniaków.

Swoimi spostrzeżeniami chcę się podzielić z Wami po kilku latach użytkowania typowych tuneli średnie wielkości 3x6 3x8 m.
Powierzchnie wewnętrzne są w okresie całego roku wilgotne a co za tym idzie grzyby i glony szybko zawłaszczają naszą powierzchnię tuneli co powoduję środowisko chorobowe dla naszych śliczności.
Od kilku lat stosuję odkażanie całych powierzchni wewnętrznych tuneli co roku lub dwa lata w zależności od potrzeb i ilości patogenów, siarczanem miedzi łyżka stołowa na 8-10 l wody lub jodyną (roztwór w spirytusie) łyżeczkę na 10 l wody. Jest to u.... ale konieczne dla dobrej kondycji roślinek. Osobiście po ostatnich przymrozkach do następnych na jesieni nie zamykam drzwi.
Przed odkażaniem należy gąbką z dodatkiem mydła szarego ( biały jeleń)miejsce przy miejscu cierpliwie umyć powierzchnie i również konstrukcję namiotów.Po myciu spryskiwaczem do oprysków ogrodowych lub z węża spłukać namydlone powierzchnie.
Ostatnim etapem będzie odkażanie (spryskanie) ww. roztworami powierzchni naszych namiotów.
UWAGA bardzo ważne chrońcie Wasze oskrzela maseczkami ochronnymi najlepiej PP2 lub lepiej PP3 a nie chirurgicznymi.
Pozdrawiam niech zbiory Was zaskoczą obfitością.

PS.
folię wymieniam co 6,7 lat stosuję tą droższą 5 letnią.
1, tunel na kierunku zachód wschód
2. folia naciągnięta bez możliwości łopotu
3. wszystkie rurki obwinięte bandażem wigoniowym.
Mieszkaniec Warmii
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae, jagodka27, del, Prządka, Babcia Ala, surk, Emilia, tomekgt, lusinda

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 09 Kwi 2024 12:59 #855066

  • Impessa
  • Impessa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 209
Moje dwa tunele foliowe niestety w tym roku nie przetrwały zimy :(. Czy możecie mi polecić (lub odradzić) modele/ firmy tuneli poliwęglanowych?

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 09 Kwi 2024 16:51 #855085

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7671
A folię na zimę zdejmowałaś?
Dlaczego zima Cię pokonała?

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 09 Kwi 2024 20:52 #855113

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 314
Podstawą trwałości foliaków jest precyzyjne naciągnięcie foli i jej prawidłowe zakotwienie tzn. przysypanie końcówek płacht odpowiednią ilością ziemi. Ja stosuje ok. 0,5 m w głąb ziemi i wykopanym urobkiem przysypuję końcówki foli.Robi się to warstwowo i po każdej warstwie koryguję naciągnięcie płacht. Jak do tej pory ok 10 lat nie miałem zerwania pokrycia ale stosuje powłoką 5 letnią i wytrzymuje ok 9 lat. Następną ważnym elementem montażu jest obwinięcie konstrukcji folii bandażem wigoniowym . sklep.tkaniny.info.pl/bandaz-wigoniowy-30-cm-100-mb.html. stosuję szerokości 10-15 cm. Następnym podstawowym el.prawidłowego montażu jest kotwienie konstrukcji foliaka za pomocą kotew z obciążeniem cementowym ( pręt ze st. zbrojeniowej z dwóch stron haki i jeden za rurki a drugi do dołka i zalać rzadkim cementem). Ostatnim a niejako pierwszym podstawowym kanonem montażu jest róża wiatrów. W kraju zwykle wieją wiatry zachodnie i w tym przypadku jeżeli postawisz namiot na osi płd - płn w obszarze nie osłonionym to z pewnością podczas silnych wiatrów on Ci poleci. Ostatnie dwa pkt odnoszą się również do poliwęglanowych pokryć.
Mieszkaniec Warmii
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Prządka, Fina, Impessa, Emilia

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Kwi 2024 15:18 #855160

  • Impessa
  • Impessa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 209
W tym roku nie zdjęłam folii, bo chciałam jak najszybciej wysiać sałatę pod folią.

Zima mnie pokonała, bo padał śnieg i pod jego naporem oba tunele się zawaliły (gdybym ten śnieg zrzucała z folii regularnie to tunele by stały nadal). Niestety nie mam działki pod blokiem, muszę na nią dojeżdżać (czyli korki i te sprawy), a przy 2 małych dzieciach nie zawsze jest to wykonalne.
jagodka27 wrote:
A folię na zimę zdejmowałaś?
Dlaczego zima Cię pokonała?
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Kwi 2024 15:21 #855161

  • Impessa
  • Impessa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 209
U mnie było to pewnie niewystarczającego naciągnięcie, bo wszystko zawaliło się pod naporem topniejącego śniegu.
Pysiu wrote:
Podstawą trwałości foliaków jest precyzyjne naciągnięcie foli i jej prawidłowe zakotwienie tzn. przysypanie końcówek płacht odpowiednią ilością ziemi. Ja stosuje ok. 0,5 m w głąb ziemi i wykopanym urobkiem przysypuję końcówki foli.Robi się to warstwowo i po każdej warstwie koryguję naciągnięcie płacht. Jak do tej pory ok 10 lat nie miałem zerwania pokrycia ale stosuje powłoką 5 letnią i wytrzymuje ok 9 lat. Następną ważnym elementem montażu jest obwinięcie konstrukcji folii bandażem wigoniowym . sklep.tkaniny.info.pl/bandaz-wigoniowy-30-cm-100-mb.html. stosuję szerokości 10-15 cm. Następnym podstawowym el.prawidłowego montażu jest kotwienie konstrukcji foliaka za pomocą kotew z obciążeniem cementowym ( pręt ze st. zbrojeniowej z dwóch stron haki i jeden za rurki a drugi do dołka i zalać rzadkim cementem). Ostatnim a niejako pierwszym podstawowym kanonem montażu jest róża wiatrów. W kraju zwykle wieją wiatry zachodnie i w tym przypadku jeżeli postawisz namiot na osi płd - płn w obszarze nie osłonionym to z pewnością podczas silnych wiatrów on Ci poleci. Ostatnie dwa pkt odnoszą się również do poliwęglanowych pokryć.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Kwi 2024 16:38 #855166

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Ja mam poliwęglan chyba najtańszy na rynku, profimet. Troszkę śruby rdzewieją, trzeba uważać, bo dość łatwo się rysuje, ale przetrwał wichury, nawałnice i śnieg. Mam go od marca 2022 r.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Impessa, Sonka

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Kwi 2024 19:18 #855172

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5674
  • Otrzymane dziękuję: 26875
Pysiu wrote:
Następnym podstawowym el.prawidłowego montażu jest kotwienie konstrukcji foliaka za pomocą kotew z obciążeniem cementowym ( pręt ze st. zbrojeniowej z dwóch stron haki i jeden za rurki a drugi do dołka i zalać rzadkim cementem).
Może dałbyś radę zrobić jakieś zdjęcie poglądowe.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Fina, Impessa

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 10 Kwi 2024 23:56 #855207

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 347
  • Otrzymane dziękuję: 1307
Moja folia naciągnięta w ubiegłym roku już pod koniec sezonu letniego była do niczego. Potrzaskała. Odpadały kwadraciki folii pomiędzy wzmocnioną siatką.
Zwykle zabierałam folie na zimę. Tym razem dziurawa folia stała całą zimę i trochę tam chroniła zakopcowane truskawki.
W tym roku kupiłam nową - tym razem biała. Miałam dosyć zielonej folii - było mi w niej ciągle ciemno.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Kwi 2024 06:34 #855210

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16978
Chyba kiedyś te gotowe folie tunelowe były mocniejsze.
Moją że starego tunelu z 2013 lub 2014 r( mam jeszcze "nowy" z 2015r :devil1: ) muszę teraz wymienić.
Mój eM zbyt energicznie zrzucał miotłą śnieg i podarł.

Wcześniej przez 2 zimy była zdejmowana, potem nigdy.
Wytrzymała sporo lat.
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2024 06:37 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Impessa

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Kwi 2024 14:05 #855245

  • Impessa
  • Impessa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 209
Wybrałam już poliwęglan (evex), ale okazało się, że najbliższy termin mają na czerwiec, więc dla mnie za późno :( .
Trudno, kupię znów foliak, przy montażu postaram się zastosować do wskazówek Pysia, szczególnie z bandażowaniem rurek - może tym razem wytrzyma zimę.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.431 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum