TEMAT: Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Mar 2019 18:48 #648124

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Haneczko, na I stronie tego wątku są dwa posty Lany, w których opisuje swój sposób dokarmiania
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...tart=0#443066łażanów.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Mar 2019 18:57 #648128

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2684
  • Otrzymane dziękuję: 17733
Moje bakłażany po skiełkowaniu włożyłam do ziemi Aura-podłoże do siewu, do kubków 0,2l. Wczoraj i dziś przesadzałam je do większych kubków do tej samej ziemi. Do czasu przesadzania dwa razy zasilałam je nawozem Florowit wieloskładnikowy ok. 4 ml na litr wody. Nie wiem czy dobrze, ale wydaje mi się że na razie nic im nie brakuje i wyglądają dobrze.
Pozdrawiam Marzena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Betula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Mar 2019 19:36 #648133

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3569
  • Otrzymane dziękuję: 30120
Ostatnia partia jest w kubkach 400ml.Została jedna bidulka-Smak Grzybów-tylko jedna nasionko wykiełkowało .
Przed pikowaniem

20190312_105122.jpg

Po pikowaniu

20190313_170249.jpg

Smak Grzybów

20190313_172431.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, UllaM, Sylwiaaa, Ada

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Mar 2019 19:38 #648134

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Dwa lata temu po raz pierwszy miałam dwie rośliny w donicach. Przy mojej "opiece", nie zdążyły zawiązać przed chłodami owoców. W ubiegłym roku poszły do gruntu, owoców było trochę, co mnie samą mocno zdziwiło. Pod korzeń dostały granulowany obornik, potem dostawały to samo, co pomidory. W tym roku postaram się im bardziej dogadzać. A co wyjdzie? Mój warzywniak, to przygoda i niespodzianki. Nie nastawiam się na zbyt wiele, więc zawsze jestem pozytywnie zaskoczona ;) .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Mar 2019 20:02 #648141

  • magnes
  • magnes's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 160
  • Otrzymane dziękuję: 904
Wydaje mi się że te bakłażany są trochę głodne (jasne liście). To moja pierwsza uprawa bakłażanów i trudno mi to ocenić. Zerknie ktoś doświadczony?


IMG_6801.jpg

Agnieszka

Hiszpania, Andaluzja, strefa 10a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, Sylwiaaa, Ada

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Mar 2019 21:36 #648159

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Doświadczona nie jestem, bo mam zaledwie roczny staż w bakłażanach, ale patrząc na Twoje rozsady Agnieszko, widzę zdrowe, krępe, dobrze wykształcone rośliny.
Odcień zieleni blaszki liściowej jest także cechą odmianową - może wypowie się osoba uprawiająca Tsakoniki ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Ada, magnes

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Mar 2019 21:59 #648170

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
Kiedyś znalazłam na jakiejś rosyjskiej stronie informację o bakłażanach, którą pokrótce cytuję. Ile jest prawdy w tych wiadomościach nie sprawdzałam, może komuś się przyda.

Bakłażany sadzi się w miejscu, gdzie ziemia jest łatwo ogrzewana przez promienie słoneczne, nie ma zimnych wiatrów. Ziemia powinna być dobrze napowietrzona, można nawieźć torfem lub humusem w stosunku jedno wiadro na metr kwadratowy. Bakłażany mogą rosnąć obok papryki i pomidorów, a nie po nich. Mogą rosnąć po marchewce, cebuli, kapuście, ogórkach, grochu i melonach. Bakłażany preferują ciepło, nie znoszą zimna.

okres siewu - połowa marca;
wybrane nasiona są traktowane roztworem manganu przez 20 minut, trzymane w gorącej wodzie przez dwadzieścia minut (+ 50 ° C);
ziarna rozłożone na nawilżonych wacikach, będą kiełkować po 6-7 dniach,
dla sadzonek użyć glebę żyzną, próchnicę i drobny piasek w kombinacji 5: 3: 1;
wykładamy skiełkowane nasiona do doniczek na głębokości ok 1 cm
nasiona przykrywamy celofanem i utrzymujemy temperaturę + 25 ° C;
gdy pojawia się młoda zieleń, są trzymane w temperaturze + 16 ° C, lekko podlewamy, bakłażany nie lubią przesadzania.
przed posadzeniem w miejscu docelowym rośliny hartujemy, przez 2-3 dni wstawiamy na słońcu przez 15 minut
czas przygotowania sadzonek wynosi 60-75 dni.
Sadzenie sadzonek bakłażana w otwartym terenie odbywa się gdy wytworzony pęd maj pięć liści i 10-centymetrowy korzeń. Wykopujemy dołki, wlewamy ciepła wodę sadzimy na go głębokości pierwszych pary liści wraz z bryłą gleby z pojemnika. Roślina przed sadzeniem powinna być obficie podlana. Obok sadzonek posypać torf. Odległość między rzędami 60 cm a w rządzie 40 cm.
Bakłażany sadzi się wtedy gdy nie ma ryzyka nocnych przymrozków. Przeważają warunki przesadzania sadzonek - temperatura 18 ° C, Rośliny powinny być w wieku 2-2,5 miesięcy, wysokość 17-25 cm, zazwyczaj wypada to w pierwszej dekadzie czerwca.
Pielęgnowanie bakłażanów. - systematycznie rozluźniać podłoże, stałe nawadniać, stosować nawozy, zwalczać chwasty, pasożyty. Czasami krzewy posypuje się syropem cukrowym podczas kwitnienia, aby zwabić owady, aby zapyliły zawiązki. Okres dojrzewania wczesnych gatunków wynosi 100 dni, później - 150. Plony zbiera się 40 dni po kwitnieniu. Przycinając nożem, świeży niebieski bakłażan może być przechowywany przez miesiąc. Przestrzeganie wszystkich warunków opieki pozwoli ci na uzyskanie plonu - 2-8 kg / m2,
Odpowiednia temperatura dla pozytywnego rozwoju roślin wynosi + 25-28 ° С. W warunkach poniżej + 15 ° C roślina hamuje wzrost. Przy ujemnych lub utrzymujących się niewielkich temperaturach plusa umiera. Najbardziej wrażliwe na takie wymagania sadzonek. Silne zmiany temperatury prowadzą do upadku pąków, jajników.
Bakłażan potrzebuje żyznych, słabo kwaśnych lub neutralnych gleb. Podłoże należy przygotować już jesienią. Ziemię trzeba nawieźć obornikiem, zdezynfekować Do dezynfekcji, wziąć 1-2 łyżki siarczanu miedzi na wiadro wody.
Wiosną kopie się na mniejszą głębokość,Ponadto stosuje się piasek (lub trociny) i nawozy: 10-20 g azotanu amonu, 40 g superfosfatu, 20 g chlorku potasu plus 3 kg próchnicy na 1 metr kwadratowy. Grabi się aby wyrównać poziom i zwilża.
Trzeba zmierzać aby uzyskać schludny krzew o mocnej sile łodygi. Po osiągnięciu przez rośliny wysokości 30 cm, górny pień odcina się końcówkę. Z nowych pędów wybierz potężne 4-5, pozostałe obetnij. Na pozostałych łodygach powstanie plon roślin. Na jednej łodydze pozostawia się nie więcej niż 20 zawiązków owoców, pozostałe należy odrywać aby nie pobierały składników odżywczych i osłabiały rośliny.
Ogrodowe rośliny oberżyny, uprawa i pielęgnacja w otwartym terenie, która jest prowadzona zgodnie z agrotechniką, wymaga dodatkowego nawożenia. Zasady żywienia:
1. Rozpocząć nawożenie sadzonek przez 10-15 dni za pomocą mieszaniny preparatów mineralnych: 50 g superfosfatu plus 10 g azotanu amonu, 20 g soli potasowej na 10 litrów wody. Właściwie roślina reaguje na zasilanie z płynnym nawozem.
2. Drugie karmienie bakłażanów w otwartym terenie planowane jest 20 dni po początkowym, norma minerałów wzrasta 2 razy.
3. Trzecie uzupełnienie jest konieczne na etapie owocowania: w 10 litrach wody rozpuszcza się 80 g mocznika i superfosfatu plus 10 g chlorku potasu.
4. Roztwór wylano krzewów pod rośliny po podaniu czystej wody wlewa się w taki sposób, aby nie spalić korzeni.

Sadzonki nie są podlewane, ale nawadniane, jeśli ziemia jest sucha. Pierwsze podlewanie sadzonek odbywa się po 3 dniach, a następnie rano, co tydzień. W czasie upałów zwiększa się częstotliwość nawilżania. Woda z kranu przez 24 godziny jest chroniona przed chlorem w otwartych pojemnikach, podgrzewana do 25 ° C wielkość nawadniania wynosi około 10 litrów na 1 m2. Konieczne jest wlewanie wody pod korzeń, nie spadając na liście. Nie można dopuścić do powstania skórki po podlaniu - pielęgnacja rośliny oznacza rozluźnienie.

kochają światło, cieniowanie i układ pod koroną drzew i krzewów spowalnia rozwój kultury;
ściółkowanie gleby humusem po posadzeniu ma pozytywny wpływ na kolor niebieski;
Z braku wilgoci pąki spadają, a warzywa mają brzydkie kontury;
Michalina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Horti, pouder, Marlenka, Miragoral, Betula, Zielona, UllaM, Ada, magnes, Bala, Pizza, aga

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Mar 2019 22:57 #648179

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Agnieszko, poszłam sprawdzić moje Tsakoniki (mam pierwszy raz). Są podobnej wielkości i dużo jaśniejsze od rosnących obok pomidorków Venus i Vilma. Liścienie u Ciebie ładnie rosną, nie żółkną, a one też meldują o niedoborach azotu.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula, magnes

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Mar 2019 12:45 #648242

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Według info zawartych w opisie Szarotki, jak nic moje bakłażany nie dożyją końca sezonu. :cry3:
Ja je żywcem ukatrupie. :flower:
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Mar 2019 13:07 #648245

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
To koniecznie zapamiętaj Alicjo kolejność metod mordowania swoich bakłażanów, to tak ku chwale nauki.
A tak na poważnie to informacje które Szarotka podała nie sa kosmicznie trudne, da się to zrealizować. Choć tez się boję, ze tym razem nie dam rady.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Mar 2019 13:08 #648246

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Też ostatnio studiuję rosyjskie strony /szczególnie filmiki/ i odkryłam sporo informacji, których nie znałam w ubiegłym roku,a intuicyjnie zastosowałam.Zbiory miałam niczego sobie,ale w tym sezonie z pewnością zrobię co nieco inaczej:

-Ciepła grządka /i niekoniecznie na świeżym oborniku,ale na świeżym kompoście,którym dysponuję.Przy zapełnianiu grządki zostawia się wolne miejsca w które sypie się ziemię specjalnie przygotowaną pod bakłażany i w niej docelowo będą rosły rośliny.Świeży kompost,czyli wszystka materia organiczna,którą dysponujemy podlewa się i posypuje emami.Ja z emów już zrezygnowałam,więc poleję r-rem drożdży, lub dodam już fermentujący kompost,aby pobudzić działanie mikroorganizmów.

-Bakłażany nie lubią kwaśnej ziemi.Trzeba to sprawdzić i zastosować odkwaszanie.Pewna rosyjska ogrodniczka do podlewania rosnących już bakłażanów r-rem gnojówki dodaje kredę.Podobno działa.

-Mulczowanie roślin kilkucentymetrową warstwą np. skoszonej trawy.

-Przycinanie roślin- tu jeszcze nie zdecydowałam,którą metodą, bo są różne szkoły.Jest jeszcze czas na zastanowienie. :coffe: :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, Armasza, Horti, Betula, Zielona

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Mar 2019 13:27 #648249

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Jak robisz ten roztwór drożdży i jak go używasz? I dlaczego zrezygnowałaś z emów?
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2019 13:28 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): aga

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Mar 2019 14:04 #648252

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 995
Bardzo proszę o poradę. Moje bakłażany przestały rosnąć, okazało się że są oblepione jasno zielonymi mszycami. Czym je zwalczyć?
Myślałam ewentualnie o HT (mam jakąś resztkę), ale w jakim rozcieńczeniu? sadzonki są b. małe. A może jakiś inny sposób?

Koma jestem pod ogromnym wrażeniem oglądając Twoje bakłażany! Nie do uwierzenia jakie są piękne!! :flower1:
Serdecznie pozdrawiam Jagoda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, aga

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Mar 2019 16:01 #648270

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Bea,rozpuszczam kostkę 100 g świeżych drożdży /suszone się nie nadają/ w niewielkiej ilości letniej wody i wlewam do konewki 10 l uzupełniając letnią wodą.R-r jest od razu gotowy do użycia.Polewam kompostownik i tyle...Zresztą taki r-r stosowałam z powodzeniem do oprysków pomidorów i papryk prewencyjnie p.chorobom grzybowym /jeden raz w tygodniu/.Działał też chyba jak nawóz,bo rośliny rosły jak szalone.A dlaczego nie emy?Bo drożdże mam zawsze w domu i kosztują 69 groszy.Moim zdaniem emy są przereklamowane.Myślę,że z pewnością też działają,ale ja lepsze efekty miałam po drożdżach...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Armasza, halgla, Horti, pouder, Miragoral, Betula, Renia, BettyL, Zielona, Pizza

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 15 Mar 2019 19:23 #648456

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
:P
Ostatnio zmieniany: 15 Mar 2019 20:08 przez Bala.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 15 Mar 2019 20:04 #648460

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3569
  • Otrzymane dziękuję: 30120
Póżno wysiane nasionka bakłażana Long Purple dzisiaj trafiły do kubeczków.Czy zdążą mieć owoce?Mam cichą nadzieje,że tak.


20190315_152447.jpg

20190315_181358.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Miragoral, Betula, Zielona, UllaM, aga

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 17 Mar 2019 11:50 #648714

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Liście bakłażanów zaczynają nabierać właściwej im wielkości.:

mileda2.jpg


Wszystkie odmiany uprawianie na nasion już przesadziłam do pojemników 500ml.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Armasza, Horti, rozalia

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 17 Mar 2019 16:35 #648770

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Urosły jak na drożdżach. Co im dawałaś?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.493 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum