TEMAT: Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 11:22 #586363

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Do wyboru była też Grzybowa Satysfakcja, co w sumie na jedno wychodzi - jestem ciekawa, do jakiej wysokości urośnie, skoro wg opisu ma być niski ....
U mnie takim typowo donicowym, tzn. polecanym do donic ma być Ivory - właśnie skiełkowane nasionko powędrowało do perlitu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 11:23 #586364

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Emalko, co to za fajny patent z tym woreczkiem, napisz dokładnie jak to robisz, to chyba coś dla mnie bo woreczek trzyma wilgoć a ja mam totalus sklerosus i wiele wiele nasionek zasuszyłam na wacikach :thanks:
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 11:33 #586365

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
удовольствие to po polsku przyjemność
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 12:31 #586383

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Iwonka ja to podpatrzyłam na którymś z forów paprykowym. Papryki wymagają czasem parę tygodni utrzymania wysokiej temperatury i wilgotności. Jest ciężko utrzymać tak długo na odkrytych wacikach. Daje szmatkę, bo ręcznik papierowy rozmaka sie i przy wietrzeniu (a robię to raz dziennie ) gdy pojawia sie kiełki mozna je uszkodzić. Przedtem robiłam tak tylko z paprykami, od ubiegłego roku z wszystkim. Wygodnie opisywać, kot nie pomiesza, paleta nie przewróci sie. Mozna poskładać do małego pudełka po pieczarkach. Ale bezwzględnie raz dziennie otwierać i sprawdzać. A w dyniowatych to dwa razy dziennie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 13:41 #586400

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Baaaardzo mi się podoba taka metoda kiełkowania :kiss3:
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 15:39 #586424

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Emalia, w Google Translate jak ustawisz język z którego tłumaczysz na rosyjski, to w lewym dolnym narożniku pola wprowadzania masz możliwość wyboru sposobu wprowadzania. Jednym z nich jest graficzna klawiatura z cyrylicą. Wprowadzasz klikając myszką.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Armasza

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 16:37 #586438

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
O widzisz nie wiedziałam.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 30 Sty 2018 18:18 #586809

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Adasiowa wrote:
Raport z kuwetki z nasionami bakłażanów: wyłożone na waciki 21 stycznia, w niedzielę. Dzisiaj, po 6 dniach odmiana Bibo zabiera się za kiełkowanie.


30 stycznia - donoszę uprzejmie :), że dzisiaj ujrzałam wschody bakłażana Bibo - 28 stycznia skiełkowane nasionka umieściłam w kubkach z perlitem - poszło błyskawicznie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 30 Sty 2018 21:50 #586864

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
28.01 powędrowały na waciki cztery odmiany bakłażanów: Violetta Lunga, Violetta di Firenze, Avan F1, Black Beauty (dostaje ostatnią szanse ;) )
Dziś zauważyłam, że Avan wypuścił już kiełki :silly:
Część nasionek z każdej odmiany wsadzę do perlitu a część do ziemi, dla porównania pójdą tak wszystkie.
Jak eksperyment, to eksperyment ;)
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2018 22:22 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 30 Sty 2018 22:21 #586872

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Black Beauty jest dość kapryśnym bakłażanem, chociaż zgrzeszyłabym, gdybym napisała, że źle się prowadził ;-) Historię jego uprawy opisałam tutaj oraz w wątku perlitowym, jako że był jednym z testowanych gatunków warzyw. Gdyby nie wysiew w czerwcu i nękająca go choroba grzybowa, mogłabym polecić z czystym sumieniem tę odmianę, ale moja opinia nie może być miarodajna. Tak czy inaczej, od momentu wysiewu do pojawienia się pierwszego paka kwiatowego upłynęły 3 miesiące, ale pamiętajmy, że było to już późnym latem ;-)

Mamma - będę bardzo wdzięczna za szczegółowe dane dotyczące terminów kiełkowania i wschodów poszczególnych odmian - chciałabym NA PODSTAWIE NASZYCH OBSERWACJI I ZAPISKÓW UTWORZYĆ BAZĘ DANYCH NASZYCH BAKŁAŻANÓW - dlatego bardzo proszę wszystkich o pomoc i współpracę - dla nas i dla potomnych ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 30 Sty 2018 22:32 #586876

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Adasiowa wrote:
Black Beauty jest dość kapryśnym bakłażanem, chociaż zgrzeszyłabym, gdybym napisała, że źle się prowadził ;-) Gdyby nie wysiew w czerwcu i nękająca go choroba grzybowa, mogłabym polecić z czystym sumieniem tę odmianę, ale moja opinia nie może być miarodajna.
W ubiegłym sezonie wysiewałam odmianę Black Beauty w lutym razem z Burżujem. Z Burżuja doczekałam się owoców. Nie za dużo, bo po 2, 3 z każdego krzaka (prawdopodobnie za słabe nawożenie), a z Black Beauty żadnego. Fakt, że miałam tylko jeden krzak tej odmiany więc też nie do końca jest to miarodajna opinia, ale na 6 nasion wykiełkowało tylko jedno. Ja też nie daję kolejnej szansy Black Beauty, bo mam od Lany 3 rosyjskie (ukraińskie?) odmiany i stawiam na nie.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 30 Sty 2018 22:53 #586885

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bea - też bardzo proszę o sprawozdania, choćby jednym zdaniem :) termin wysiewu, kiełkowanie, uprawa w gruncie, donicy, pod osłonami, rozsada....dla każdej odmiany. Będę naprawdę bardzo wdzięczna.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 30 Sty 2018 23:01 #586888

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Aniu, obiecuję się przyłożyć :idea1:
U mnie bakłażany rosną bardzo ładnie, jedynym, ale za to dużym problemem są przędziorki.
W zaszłym roku zwalczyłam je za pomocą HT, walka była długa, ale się udało :happy4:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 30 Sty 2018 23:04 #586892

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Aniu! Oczywiście, że będę opisywać i fotografować. Wyłożyłam nasiona na waciki w niedzielę, ale póki nic nie kiełkuje to nie pisałam, bo nie było o czym :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 30 Sty 2018 23:06 #586893

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ja z kolei będę uczulać na mączlika - dlatego bardzo proszę o wszelkie uwagi, sugestie i opinie ( pozytywne i negatywne ), aby pod koniec sezonu mieć w miarę klarowny przegląd uprawianych odmian - a ponieważ uprawiać będziemy w różnych regionach Polski, to nie bez znaczenia będzie również zaznaczenie pogody, jaka będzie panować w tym roku.

Bardzo Wam dziękuję :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 31 Sty 2018 18:20 #587013

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mogę odnotować wzejście kolejnej odmiany bakłażana - tym razem jest to Ivory.
Tym samym wszystkie nasiona bakłażanów Bibo i Ivory wyłożone na waciki 21 stycznia mam w fazie siewek. Razem z nimi wyłożyłam do skiełkowania odmianę Król Rynku, ale na razie cisza.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 31 Sty 2018 19:32 #587030

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
U mnie po 4 dniach skiełkowały: Almaz, Ivory i Picola. Po 5 dniach Iceberg. Niestety nie napiszę, po ilu dniach wylazły z perlitu. Masza została sama długo w domu, uruchomiły się jej znowu lęki separacyjne, zeżarła nową torebkę (no dobra- raz z nią wyszłam ;) ) i zrzuciła kubeczki z bakłażanami i ostrymi papryczkami. Mieszanka kubeczków, perlitu, maleńkich roślinek i nasion- nawet Kopciuszek by nie rozdzielił :jeez: . Nowe nasionka na wacikach.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Betula, Mamma

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 31 Sty 2018 19:39 #587032

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Zdarza się Hanuś ... naszemu Michałowi ( Edek86 ) kot też pomieszał szyki w perlitowej kolekcji .... W ubiegłym sezonie Nikodem "bawił" się pomidorowymi siewkami. Trzymam kciuki za następne wysiewy :)
Ale przynajmniej mamy już jedną wskazówkę wspólną u Ciebie i u mnie: szybkie kiełkowanie odmiany Ivory.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.849 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum