TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Maj 2018 22:03 #605763

  • Murarka
  • Murarka's Avatar
pomodoro wrote:

Moim zdaniem powtórzyć analizę nr 1 . Inny wynik nie będzie podstawą do pretensji, bo stacja zarzuci niereprezentatywność próbki. Aby mieć podstawę do jakichkolwiek roszczeń należałoby zlecać stacji wykonanie analizy łącznie z pobraniem przez ich pracownika terenowego próbki.

Zrobiłam ponowną analizę w stacji w Opolu
(w załącznikach obydwa wyniki), rozrzut N-NO3 i Ca zbyt duży. Wiedząc , że przez 3 lata były tam nienawożone truskawki, bardziej wierzę w dane z Opola.
Długo to trwało, ogórki wysiane - czy coś jeszcze teraz robić z glebą?
Ps. wysłałam do wrocławskiej stacji obydwa badania - zrobią mi za darmo ponowne.
Do trzech razy sztuka :(
Załączniki:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Maj 2018 01:47 #605799

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Jeśli prawdziwa jest analiza z Opola , przed siewem należało uzupełnić azot.

Moim zdaniem , jeśli stacja we Wrocławiu chce się dowiedzieć prawdy, powinna zlecić pobranie próbki swojemu pracownikowi terenowemu. Druga rzecz, jeśli między pierwszą, a drugą analizą, wykonano jakieś nawożenie, to cała akcja jest psu na budę.

Można by powiedzieć " Brawo Ja " , ale to wcale nie jest śmieszne. W jednej analizie pod niebiosa wywindowany azot, a w drugiej- wapń.Druga sprawa- zasolenie. Jak biorę do ręki w sklepie ogrodniczym podłoże do warzyw i czytam na opakowaniu, że zasolenie wynosi w nim 1,5 g NaCl/l to po takich analizach włos mi się na głowie jeży co też w tej ziemi do warzyw się znajduje, skoro zasolenie jest pięciokrotnie większe niż Twojej gleby .

Druga rzecz, jak ci Rolnicy produkują tą żywność ekologiczną mając takie analizy ze stacji chemicznych ?
Ostatnio zmieniany: 12 Maj 2018 01:55 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, Adasiowa, Zbyszko46, patrycja, serwisant, Murarka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Maj 2018 21:47 #605895

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
Kupiliśmy z żoną ziemię do kwiatów. (tylko do kwiatów nie używam jej do pomidorów).
I przyznam szczerze że nigdy nie czytałem etykiety co zawiera ta ziemia. Dla mnie ziemia to była ziemia i tyle. Jedna wysychała na kamień, inna miała pchełke lub inne robaczki. Ale od czasu kiedy jestem na forum to inaczej patrzy się na niektóre rzeczy. I tak dla ogólnej wiedzy zrobiłem zdjęcia co zawiera ziemia uniwersalna sterlux. Nie wiem czy można wstawiać takie rzeczy bo to jakaś reklama dlatego zamazałem nazwę firmy na zdjęciach.

_20180512_214558.jpg


DSC_0281.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Maj 2018 22:03 przez serwisant.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dampsikowna

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Maj 2018 22:23 #606508

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
Pozdrawiam Mariusz.
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2018 22:24 przez Kozak.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Maj 2018 23:39 #606526

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
serwisant wrote:
Kupiliśmy z żoną ziemię do kwiatów. (tylko do kwiatów nie używam jej do pomidorów).
I przyznam szczerze że nigdy nie czytałem etykiety co zawiera ta ziemia. Dla mnie ziemia to była ziemia i tyle. Jedna wysychała na kamień, inna miała pchełke lub inne robaczki. Ale od czasu kiedy jestem na forum to inaczej patrzy się na niektóre rzeczy. I tak dla ogólnej wiedzy zrobiłem zdjęcia co zawiera ziemia uniwersalna sterlux. Nie wiem czy można wstawiać takie rzeczy bo to jakaś reklama dlatego zamazałem nazwę firmy na zdjęciach.

_20180512_214558.jpg


DSC_0281.jpg

Kiedyś używałem tej ziemi właśnie do rozsady pomidorów i nie tylko.Około 8zł za 50 czy 80 litrów. Właściwa zawartość nawozów 0,6kg/m3.
Ważna jest data pakowania, powinien być nadruk na worku.
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dampsikowna

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Maj 2018 15:04 #606566

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Mieciu, czy mogę do Ciebie mieć pytanie? Nie denerwuj się od razu <3 Chodzi o taki nawóz Timac Agro Physio Mescal G18... Linka do strony nie podaję, ale jak się wpisze w Google, to na pierwszym miejscu wyskakuje. Skład: P2O5 18%, CaCO3 65%, MgO 5%, MEZOCALC, PHYSIO +. Jak to jest, że ten nawóz nie powoduje uwsteczniania się fosforu? Bo przecież jest taka zasada, że od nawożenia wapniem musi jakiś czas minąć żeby móc rozsypać nawóz fosforowy? Czy tu chodzi o to, że fosfor z wapniem w postaci CaCO3 można mieszać, ale już w innej (np. CaO) nie można?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Maj 2018 18:16 #606600

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Prawdopodobnie są to mielone fosforyty. Tu jest karta charakterystyki z której nic nie wynika poza dowcipnym neologizmem językowym
: czesciowo calkowicie rozpuszczalny


chrome-extension://mhjfbmdgcfjbbpaeojofohoefgiehjai/index.html
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Maj 2018 09:55 #607178

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
pomodoro wrote:
Umieszczenie pomidorów w wiadrach bez dna zmienia postać rzeczy. Gleba Twoja miała niedobór potasu i azotu a fosfor nawet z naddatkiem. Jeśli rozsiałeś proponowane nawozy i przekopałeś , więc należy przyjąć, że gleba jest zaopatrzona. Po wsadzeniu do wiader minie jednak trochę czasu aby korzenie sięgnęły gleby. W początkowym okresie będą konsumować to, co jest w ziemi w wiadrach. Wiadomo na pewno, że jest tam fosfor, co do reszty, to różnie może być. Zatem pomidory po wysadzeniu muszą być fertygowane,a nawóz podawany do ziemi w wiadrach. Do fertygacji będą potrzebne ; saletra potasowa i saletra amonowa. Stężenie tych nawozów w wodzie do podlewania musi być na poziomie minimalnego zapotrzebowania pomidora tj 90 mg/l azotu i 240 mg/l potasu jako K20. Oznacza to, że na każde 10 l wody do podlewania należy dodać 5 g saletry potasowej + 1,5 g saletry amonowej. Fertygację należy prowadzić od 1-1,5 miesiąca od wysadzenia, by mieć pewność, że korzenie sięgnęły gleby zasadniczej. Można skorzystać z gotowego nawozu w płynie do pelargonii o składzie NPK 4-6-8 sprzedawanego w sieci Biedr... w cenie 4.99 za litr. Tego nawozu należy dozować do wody do podlewania w ilości 3 ml/l. Wodą z nawozem podlewamy tylko do wiader, obok wiader rośliny też muszą być podlewane, ale czystą wodą. W przypadku zalania należy natychmiast przejść na oprysk tym samym nawozem.
Czy te zalecenia mogę też wykorzystać do posadzonych ogórków w tej samej ziemi oraz w wiadrach z wyciętymi dnami?
Czy ze względu na to że ogórek ma płytszy system korzeniowy od pomidora i raczej nie sięgnie gleby, trzeba będzie go nawozić przez cały czas?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Maj 2018 16:17 #607196

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Dwa razy- tak :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): serwisant

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Maj 2018 21:10 #608804

  • Dampsikowna
  • Dampsikowna's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 24
pomodoro wrote:
Aby była przejrzystość w temacie nawożenia ustalmy , że w tym sezonie nie stosujesz żadnych oborników czy kompostów. Musisz mieć do dyspozycji saletrę amonową do nawożenia startowego oraz Azofoskę interwencyjną do regularnego dokarmiania w sezonie. Przy sadzeniu rozsady należy ją podlać 0,5 % roztworem saletry amonowej ok. 0,5 l na krzak. Po miesiącu od wysadzenia rozsady rozpoczniesz fertygację Azofoską Interwencyjną rozpuszczoną w wodzie w ilości 12 gram na 10 l wody. Co 7 dni po ok 1 l pod krzak. Po 2 tygodniach od wysadzenia pokaż zdjęcie roślin,to zdecydujemy czy podlać je powtórnie roztworem saletry amonowej. Tyle odnośnie nawożenia

Witam.
Nie wiem czy w odpowiednim wątku pisze kontynuacje tematu.
Zastosowałam się do rad jakie otrzymałam na forum i przy posadzeniu pomidorów podlałam je 0,5 % roztworem saletry amonowej. Oto zdjęcia pomidorów ( i ogórków :) ) po posadzeniu. Sadziłam je 12 maja.
IMG_20180515_131213.jpg


IMG_20180515_131218.jpg


IMG_20180515_131403.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2018 21:11 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Maj 2018 21:20 #608808

  • Dampsikowna
  • Dampsikowna's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 24
Po dwóch tygodniach od wysadzenia pomidorki wyglądają tak. Moje pytanie: czy zachodzi potrzeba powtórnego podlania roztworem saletry amonowej?
Pozbyłam się agrowłókniny bo denerwowało mnie ciągle zaglądanie pod nią czy roślinki mają dostatecznie mokro :dry: Chyba jednak wolę pielić raz na jakiś czas ale przynajmniej mam lepszy wgląd jeżeli chodzi o wilgotność gleby.
Odmiany pomidorów to : malinowy, mehitos, , gonsellis, rachel.


damp1.jpg



damp2.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2018 21:25 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Maj 2018 21:37 #608813

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Nie, nie potrzeba.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dampsikowna

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Maj 2018 21:50 #608818

  • Dampsikowna
  • Dampsikowna's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 24
Dziękuję za szybką odpowiedź ☺️
w takim razie za 2 tygodnie rozpocznę fertygacje azofoska interwencyjna
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Maj 2018 21:58 #608822

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Tak jest. Nie pomyl dawki. Nie znam tych pomidorów ale trzeba je wszystkie obserwować, bo mogą mieć różne potrzeby nawozowe.

U mnie takim testerem nawożenia jest K-37. Jak tylko ma za dużo papu zaczyna go skręcać jak przy Heine-Medina :rotfl1:

Na dzień dzisiejszy wygląda tak :


_vyr_1506235929-Sow-with-Piglets.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2018 22:01 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Dampsikowna

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Sie 2018 12:31 #623495

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
Maks-ogrodnik wrote:
analizagleby.jpg

Pomodoro
Miałem się przypomnieć na jesień odnośnie rozsypania dolomitu. Bardzo proszę o podanie jaką dawkę zastosować. Akurat w sklepie ogrodniczym jest promocja na dolomit z magnesem chciałbym już zakupić. Uprawa w tunelu papryki i pomidorów. Folię zdejmuję na zimę.
Ostatnio zmieniany: 29 Sie 2018 12:44 przez Maks-ogrodnik.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Sie 2018 13:36 #623500

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Na opakowaniu nawozu powinna być podana zawartość wapnia jako CaO. Odpisz i podaj mi. I podaj mi jaką masz glebę, piaszczystą czy raczej gliniastą ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Sie 2018 13:53 #623502

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
Na opakowaniu pisze Cao+MgO min45% w tym MgO min 15 %. Jescze nie kupiłem jak kiepski ten dolomit to kupię inny. Gleba gliniasta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Sie 2018 14:05 #623503

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Znaczy się, że wapnia CaO jest 30 %. Zatem powinieneś dać tego dolomitu 5 kg na każde 10 m2. Rozsypać równomiernie i przekopać na 20 cm
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maks-ogrodnik


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.609 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum