TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Sie 2018 14:24 #623505

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
Dziękuję. Moja gleba po podlaniu jak wyschnie to twarda jak kamień. Można ją jakiś tani sposób spulchnić? Mam piasku dużo. Może z piaskiem wymieszać?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Sie 2018 14:56 #623508

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Po wapnowaniu ona się nieco rozpulchni. Można dodawać systematycznie piasek ale bez przesady.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Maks-ogrodnik

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Sie 2018 20:25 #623533

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
Co ile lat powinno się robić analizę gleby w szklarni,gdzie uprawiam wyłącznie pomidory?
Robiona była w 2017 roku i zastosowałam nawożenie wg rad pomodoro w 2017 i 2018 roku.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Sie 2018 18:11 #623633

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Wypadałoby jeszcze napisać coś na temat efektów uprawy na zanalizowanej glebie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Sie 2018 20:33 #623653

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
Trudno mi jest ocenić efekty,ponieważ to lato akurat nie było dobre dla uprawy w szklarni tak zbudowanej i położonej jak moja.
Przed wysadzeniem nawiozłam wg zaleceń,ale potem z braku czasu niestety nie zasilałam regularnie tak jak powinnam. Początkowo pięknie rosły i wiązały do drugiego grona,ale potem upały a w szklarni było naprawdę super gorąco nie zawiązały zupełnie jednego,a na niektórych dwóch gron. Wyżej jest lepiej,ale nie są już takie dorodne jak na niższych gronach. Łatwych do zdiagnozowania niedoborów nie zauważyłam.Oprócz Megagroniastego mam odmiany o raczej dużych owocach.Jak oglądam tu na forum zdjęcia oblepionych owocami krzaków to u mnie tak nie ma,ale w sumie jestem zadowolona,chociaż pierwszy raz miałam ZZ w szklarni. Na szczęście tylko na liściach i jeden oprysk Revusem wystarczył.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Sie 2018 20:45 #623655

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Po dwóch sezonach wypadałoby powtórzyć analizę. . Jeśli folia nie jest zdejmowana na zimę, widać by było, które ze składników ulegają kumulacji, a jeśli ściągana- to które składniki ulegają wymywaniu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Wrz 2018 21:06 #624365

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Mietku liczę na pomoc :) Mam zamiar zrobic jesienią analizę gleby, pierwsza była w marcu 2016, wiem, że powinnam minionej wiosny powtórzyć ale sprawy rodzinne nie pozwoliły. To co zaleciłeś było stosowane, mini powierzchnia pozwala zaledwie na 20 pomidorków i odrobinę dyniowatych ale plony każdego roku są zadowalające jak na takie hektary ;) , zresztą pokazywałam tego i ubiegłego roku moje pomidory oblepione owocami, ogórki tez starczają na przetwory dla naszej rodziny.
Ale...mam dylemat, ziemi w skrzyniach niewiele więc po 3 sezonach dobrze byłoby coś do skrzyń dołożyć, poprzednio jesienią wysiewałam nawozy zielone, konkretnie żyto. Pisząc, że coś dołożyć mam na myśli popieczrkową, mam po rocznym składowaniu, bo do obornika dostępu nie mam. No i teraz kolejność :think: najpierw analiza a potem wkład jesienią+ brakujące nawozy, czy taka naleweczka wiosną? Czy dodanie rocznej popieczarkowej juz po analizie może zamieszać potem przy doborze nawożenią?

Wiem, że dobrze byłoby wywalic ze skrzyń to i złożyć na pryzmę z kompostem, wtedy mozna by "odzyskać" z powrotem ale...potrzebna by nowa dostawa ale ziemia w workach to zbyt drogo a kupioną z cukrowni juz przerabiałam, totalne zasolenie gleby wyszło z analizy ;)
Ostatnio zmieniany: 07 Wrz 2018 22:13 przez sierika.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Wrz 2018 11:40 #625267

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1382
  • Otrzymane dziękuję: 10899
Dzień dobry. Jestem tu nowa, proszę zatem o potraktowanie mnie z życzliwością. Od lat uprawiam ogród ale ozdobny. W tym roku wygospodarowałam nowe miejsce na moje marzenie - warzywnik. Chciałabym go stworzyć w oparciu o Wasze rady i zalecenia, aby uprawa była świadoma i efektywna. Zaczęłam od zakupu czarnoziemu i rozsypaniu go na wysokości ok. 30 cm i teraz co dalej? Dobry to krok?
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby podę uprawę warzyw 19 Wrz 2018 12:45 #625272

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
sierika wrote:
Mietku liczę na pomoc :) Mam zamiar zrobic jesienią analizę gleby, pierwsza była w marcu 2016, wiem, że powinnam minionej wiosny powtórzyć ale sprawy rodzinne nie pozwoliły. To co zaleciłeś było stosowane, mini powierzchnia pozwala zaledwie na 20 pomidorków i odrobinę dyniowatych ale plony każdego roku są zadowalające jak na takie hektary ;) , zresztą pokazywałam tego i ubiegłego roku moje pomidory oblepione owocami, ogórki tez starczają na przetwory dla naszej rodziny.
Ale...mam dylemat, ziemi w skrzyniach niewiele więc po 3 sezonach dobrze byłoby coś do skrzyń dołożyć, poprzednio jesienią wysiewałam nawozy zielone, konkretnie żyto. Pisząc, że coś dołożyć mam na myśli popieczrkową, mam po rocznym składowaniu, bo do obornika dostępu nie mam. No i teraz kolejność :think: najpierw analiza a potem wkład jesienią+ brakujące nawozy, czy taka naleweczka wiosną? Czy dodanie rocznej popieczarkowej juz po analizie może zamieszać potem przy doborze nawożenią?

Wiem, że dobrze byłoby wywalic ze skrzyń to i złożyć na pryzmę z kompostem, wtedy mozna by "odzyskać" z powrotem ale...potrzebna by nowa dostawa ale ziemia w workach to zbyt drogo a kupioną z cukrowni juz przerabiałam, totalne zasolenie gleby wyszło z analizy ;)

Nie wiadomo jaki skład ma ziemia w skrzyniach i jaki skład ma ziemia popieczarkowa. Skład zużytego podłoża popieczarkowego też często bywa ciekawy. Na dobrą spraw potrzebne byłyby dwie analizy, bo można sobie napytać biedy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Wrz 2018 13:14 #625273

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Nimfa wrote:
Dzień dobry. Jestem tu nowa, proszę zatem o potraktowanie mnie z życzliwością. Od lat uprawiam ogród ale ozdobny. W tym roku wygospodarowałam nowe miejsce na moje marzenie - warzywnik. Chciałabym go stworzyć w oparciu o Wasze rady i zalecenia, aby uprawa była świadoma i efektywna. Zaczęłam od zakupu czarnoziemu i rozsypaniu go na wysokości ok. 30 cm i teraz co dalej? Dobry to krok?

Analizę gleby wykonuje się z warstwy o grubości 20 cm ,zatem - byłaby to analiza de facto użytego czarnoziemu . Analiza musi być wykonana , bo nie wiadomo czy użyć jakieś nawozy, czy nie, i jakie ?. Na nawożeniu w ciemno można się przejechać. Wtedy cały trud na darmo.
Ostatnio zmieniany: 19 Wrz 2018 13:14 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Wrz 2018 13:18 #625274

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1382
  • Otrzymane dziękuję: 10899
Bardzo dziękuję. W najbliższych dniach oddam ziemię do analizy.
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Wrz 2018 13:37 #625276

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
I bardzo dobrze. Pozwoli to racjonalnie nawozić glebę w najbliższych latach.

Taki przykład ;
- powiedzmy, że gleba zawiera w granicach 200 mg/l potasu, ale my o tym nie wiemy nie mając analizy. Wtedy każde dodatkowe nawiezienie przedwegetacyjne nawozem zawierającym potas spowoduje niedobory magnezu, wapnia i niektórych mikroelementów. Podobnie ma się sprawa z azotem. Użycie formy amonowej azotu spowoduje taki sam efekt, jak nadmierne nawożenie potasem.
- może się okazać, że brakuje tylko fosforu, wtedy zamiast ładować obornik wystarczy odpowiednia dawka superfosfatu
- może być też tak, że gleba ma pH za niskie. Wtedy jakiekolwiek nawożenie, to marnotrawstwo , ponieważ przy niskim pH utrudnione jest pobieranie większości składników. Wapnowanie zaś w ciemno może w efekcie utrudnić roślinom pobieranie żelaza, boru , miedzi czy manganu jeśli przed wapnowanie gleba ma prawidłowy odczyn.
Ostatnio zmieniany: 19 Wrz 2018 13:38 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): halgla, Miragoral, pszczolka, Nimfa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Wrz 2018 13:46 #625277

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1382
  • Otrzymane dziękuję: 10899
A to mam problem. Mieszkam w Pile i w tym! mieście nikt nie zajmuje się badaniem gleby. Hmmm. Najbliżej chyba Poznań.
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Wrz 2018 13:50 #625278

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Zadzwoń do stacji chemicznej i zapytaj czy w Twojej okolicy jest pracownik terenowy stacji. Jeśli jest, to jemu można zlecić pobranie próbki do analizy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Wrz 2018 14:42 #625279

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Można wysłać pocztą pobraną samodzielnie próbkę gleby. Najpierw należy wejść na stronę najbliższej stacji chemiczno-rolniczej, pobrać formularz, przeczytać jak pobrać glebę, zrobić przelew pieniędzy za badanie. Ważne-badanie należy wykonać metodą ogrodniczą. Wydaje mi się, że najlepiej próbę pobrać na przedwiośniu, jak tylko stopnieje śnieg, np. ok. połowy lutego, wtedy dowiesz się jakie zasoby azotu zostały po zimie. Badanie kosztuje ok. 55 zł, za pobranie przez pracownika chyba tez sobie liczą, no i trzeba być dyspozycyjnym, aby wskazać miejsce poboru.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Wrz 2018 16:07 #625281

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Iwona M wrote:
Wydaje mi się, że najlepiej próbę pobrać na przedwiośniu, jak tylko stopnieje śnieg, np. ok. połowy lutego, wtedy dowiesz się jakie zasoby azotu zostały po zimie.

Pierwszą analizę należy wykonać jesienią, aby w razie za niskiego pH móc jeszcze przed zimą zwapnować glebę.

Otwarta gleba wiosną każda wykazuje minimalny poziom azotu wskutek łatwego wymywania. Wyjątkiem są gleby w tunelach, z których folia jest nieściągana na zimę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Wrz 2018 19:55 #625296

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
NIMFA powiat pilski podlega pod okręg w Szczecinie.


Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza w Szczecinie
70-483 Szczecin
ul. Wojska Polskiego 117

(91) 422 48 68
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Wrz 2018 21:45 #625301

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1382
  • Otrzymane dziękuję: 10899
Pomodoro - dam do zbadania glebę teraz, jestem bardzo ciekawa, co ona "w sobie ma" i czego sobie zażyczy.
Iwona M - dziękuję, rzeczywiście najprościej będzie wysłać i tak zrobię
Zbyszko46 - tak, chyba przy 6 telefonie, dowiedzialam się, że podlegamy pod Szczecin. Uśmiechnęłam się szeroko, czytając Twoje motto.
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.644 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum