TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 14:53 #637857

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Dzwoniła dziś do stacji badającej glebę powiedziano że można przysłać zmarżniętą ziemię, nie wiem co o tym myśleć. Jeśli to nie zafałszuje wyniku to chętnie bo teraz mam trochę więcej wolnego czasu, co robić wysłać teraz czy jednak poczekać aż ziemia rozmarżnie bliżej marca? Dzwoniłam też do prywatnej firmy zajmują się tym samym, żeby porównać ceny i tu zaskoczenie prywatnie wyszłoby znacznie więcej.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 15:02 #637858

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51044
Nie ma aż takiego pośpiechu, i tak nic nie zrobisz ze zmarzniętą glebą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jasia

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 15:19 #637864

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
I pośpiechu nie będzie, spróbowałam kopać -ziemia zmrożona na beton, prędzej łopatę złamię lub nogę uszkodzę niż bym ukopała te próbki, także czekam na wiosnę, a przynajmniej na dodatnie temperatury.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 16:43 #637882

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
Dziekuje za odpowiedz i objasnienia . Ziemie do analizy pobralem zaraz po zakonczonym sezonie w polowie pazdziernika . Nic od tej pory nie robilem .Nie przekopalem , niczym nie nawiozlem . Bede czekal na dalsze instrukcje co robic bo byc moze bede sie musial zaopatrzyc w jakies nawozy z Polski .
Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc .

Moge zrobic analize jeszcze raz na wiosne . Znalazlem stacje u mnie w stanie ktora wykonuje to za darmo. :woohoo:

Rafal
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2019 16:50 przez lucioperca.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 16:51 #637885

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51044
Będzie Ci potrzebna saletra amonowa i saletra potasowa. Skoro brałeś próbkę tuż po sezonie ,to do wiosny ubędzie dużo azotu . Musisz przed siewem czy sadzeniem sypnąć 0,3 kg/10 m2 saletry amonowej i przekopać. W sezonie saletra potasowa albo nawóz wieloskładnikowy w stylu naszej Azofoski.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucioperca

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 17:37 #637896

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Pytanie do lucioperca- Rafała
A czy można wiedzieć gdzie mieści się ta stacja i czy podjęłaby się przebadania ziemi zamiejscowej i czy trzeba spełnić jakieś warunki żeby zbadali glebę za darmo?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 18:45 #637918

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
Jasiu ,

Mieszkam w U.S.A , wiec jesli ty tez mieszkasz w stanach to podejrzewam , ze kazdy stan ma taka placowke ktora wykonuje analizy gleby za darmo dla rezydentow tegoz stanu.

Pozdrawiam .

Rafal
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jasia

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 18:48 #637920

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
Pomodoro ,

Czy bede mogl dac rzedowo obornik kurzy pod krzaki. Czy trzeba go rozcienczac ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 19:01 #637924

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Dziękuję za wiadomość. Mój spłachetek pola znajduje się na wsch Polski także płacić, chcę nie chcę będę. Była szansa i nadzieja że u Nas coś darmo, nic z tego, szok i zdziwienie minęło. A już zaczęłam polowanie w internecie na tę bezpłatną instytucję, a to tak daleko.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 19:02 #637925

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Uuu wiec nie jestem tutaj sam zza wielkiej wody.Lucioperca w jakim stanie mieszkasz i jaki jest twój zone. Nawozy z Polski chcesz zciagać? W pierwszym lepszym Home Depot masz tyle nawozów ze i dla całej Polski by jeszcze starczyło , ze nie wspomnę vegetables farms czy garden centers . Swoja droga juz widzę oczyma wyobrazni jak urzad celny otwiera paczke z Polski a tam kurzeniec pomieszany z obornikiem , no i poczta polska kasuje za wysyłkę paczkę do 20 kg dobre 300 zł wiec byłby to najdroższy obornik za 1 kg:)
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2019 19:04 przez carbon.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 19:21 #637928

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51044
A za saletrę amonową czy potasową, to Guantanamo ! :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 19:29 #637932

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51044
lucioperca wrote:
Pomodoro ,

Czy bede mogl dac rzedowo obornik kurzy pod krzaki. Czy trzeba go rozcienczac ?

Jeśli to są skrzynie, to lepiej zakisić obornik i zaprawić nim dołki. Jeśli to otwarty grunt, to możesz dać rzędowo. Tak czy siak, azot trzeba po zimie uzupełnić. Jeśli byś zakiszał kurzeniec, to rozcieńczenie musi być 1:20, czyli do zakiszenia 1: 1 z wodą, a następnie po zakiszeniu 1 :10.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucioperca

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 19:55 #637941

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Powiększamy warzywnik na wiosnę Panie Mietku czy mogę zrobić w następujący sposób :
Skrzynie( planuje 5 może 6 ) o wymiarach dl 350cm sz 120cm gl 25cm . Skrzynie będą odstawione na dobrze skoszonym prawie na zero trawniku, na dno skrzyni wyłotze pojedyncza warstwę kartonu tekturowego , na to warstwę ok 10cm liści które mam z zeszłego sezonu( liście z klonu )obficie zleje to woda poczynań posypie Blood meal ( suszona granulowana krew) 12-0-0 pierwszy nr to nitrogen i zastanawiam się czy jeszcze podsypać granulowany nawozem organicznym 5-4-5 , na to po brzegi wysypie ziemie ogrodowa a właściwie mieszanka kompost z ziemia ogrodowa pół na pół pH 6,5 tyle wiem o tej ziemi bo kupię jej wywrotkę nieduża z centrum ogrodniczego .
Czy taki układ będzie pasował czy okrasici jeszcze czymś te skrzynie co by czekisty i k37 ładnie w nich rosły :)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 20:48 #637958

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51044
Nie wypowiem się w tym temacie, ponieważ nie robiłem takich eksperymentów.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 21:02 #637965

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
To ja tak spróbuje i pod koniec sezonu porównamy czekisty.Ok?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2019 22:20 #637991

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
Carbon ,

O istnieniu Home Depot , Lowes i innych garden center doskonale wiem . Masz racje jest tego mnostwo do wyboru do koloru zwlaszcza online. Przewertowalem watki o papryce, pomidorach ,ogorkach i baklazanach . Zadne z dostepnych tu nawozow nie spelnia wymogow podanych w tych watkach o nawozeniu .
Znalazlem jeden nawoz w plynie do fertygacji pomidorow ALGO FLASH ale jest drogi nawet jak na nasze warunki . Duzo taniej mnie wyjdzie kupujac nawoz do pelargonii z ..iedronki . Niejedna rzecz juz sprowadzilem z Polski i nie mialem zadnych problemow . Moim zdaniem lupia wszystkich i na wszystkim jezeli chodzi o ogrody i tawniki .Jezeli masz masz jakie tutejsze zamienniki dla Magicznej sily albo azofoski to bardzo bylbym wdzieczny z a info.

Z pozdrowieniami z Connecticut

Rafal
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): carbon

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Sty 2019 02:03 #638003

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
To ciekawe bo ja tez mieszkam w connecticut , świat jest mały .Mieszkam w okolicach Orange i Milford a ty ?
Do rozsady używam zwykłego nawozu w płynie miracle gro i jest ok . A nawozy kupuje granulowane organiczne , do tego compost kupuje z pobliskich farm ogrodniczych . Zreszta nie uprawiam bardzo duzo ok 30 krzaków pomidorow troche papryk i warzyw na własne potrzeby , wiec nie podchodzę bardzo profesjonalnie do badania ziemi nawozów itd . Bo i tak zawsze tyle urośnie ze sami tego nie przejemy wiec dajemy sąsiadom ,znajomym

15BDB9D2-568A-46DA-867D-645BC0B866D3.jpeg


D3E497D2-F1EF-4C82-98A4-C0D438FE4089.jpeg
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2019 02:13 przez carbon.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Betula

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Sty 2019 03:57 #638004

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
Ja mieszkam troche na polnoc , okolice Southinghton i Bristol . Kompost mam swoj ,sieje poplon ale w tym roku postanowilem sie troche przylozyc dlatego zrobilem analize. U mnie ziemia bardzo piaszczysta wiec postanowilem ustawic skrzynie i wsypac tam kombinacje zlyklej ziemi i kompostu . Na poczatku cHyba bylo zbyt duzo azotu bo wszystko szlo w liscie . W nastepnym roku posialem gorczyce na poplon i juz bylo lepiej . To bedzie moj czwarty rok z uprawa warzyw i mam nadzieje ze udowdnie sobie i mojej zonie ze sie czegos nauczylem prze te pare lat.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): carbon, patrycja, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.710 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum