TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Sty 2019 20:44 #635747

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Dziękuję Mietku :flower2: kolejny raz ratujesz mi działkę i przyszłe uprawy :flower2: obornik był dawany dwa lata temu.
Pozdrawiam
Aga
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2019 20:45 przez Agusiak.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Sty 2019 20:46 #635748

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Czy aby nie tuż przed analizą ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Sty 2019 20:46 #635749

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
wiosną przed jesienną analizą
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Sty 2019 20:58 #635754

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Ja daję obornik rzędowo corocznie od ponad 30 lat i wcale gleba nie jest przenawożona. Glebę mam lekką, wilgotną i ze spadem.

Jeśli Twoja gleba jest taka , jak na zdjęciu wokół domu, to jest to raczej ciężka gleba. Jeśli zastosujesz proponowane nawożenie, a wiosną 2020 r powtórzysz analizę, będzie wiadomo jak gleba zatrzymuje poszczególne składniki, i jak ją na dłuższą metę nawozić.
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2019 20:59 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Sty 2019 21:02 #635755

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
moja jest lekka, przepuszczalna bez spadków. A do nawożenia się zastosuje jak najbardziej. Tylko teraz z tym obornikiem dać go jeszcze na wiosnę czy już odpuścić i na jesień?
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Sty 2019 21:22 #635764

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Nie ma sensu dawać obornik rzutowo i karmić chwasty .Jeśli masz obornik, to dawaj go wiosną, ale rzędowo pod takie warzywa, jak : pomidor, ogórek, seler, papryka, fasola szparagowa rośliny kapustne . Nie dawaj pod cebulowe i korzeniowe: marchew, buraki i pietruszkę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Zbyszko46, Agusiak, Sylwiaaa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Sty 2019 21:26 #635765

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Popatrz jak fajnie rosną pomidory i sałata nawożone rzędowo na glebie V klasy.


_vyr_1506235929-Sow-with-Piglets-3.jpg
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Sty 2019 21:28 #635768

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
hm.... czyli pod ziemniaki też nie ? oskarżą mnie o herezję :happy: żartuję zrobię tak jak mówisz. Jeszcze raz ci dziękuję. A twoje warzywka robią wrażenie i masz rację wcale to nie wygląda jakby na beznadziejnej glebie rosły
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Sty 2019 22:36 #635777

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6161
Co ile lat należy zlecać robienie analizy gleby? Chodzi mi o szklarnię,gdzie zawsze sadzę pomidory.Ostatnio analizę robiłam w 2016 roku.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Sty 2019 06:02 #635787

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Hm....Dobrze by było co roku, ale to zależy od wielu czynników. Mając małą szklarenkę czy foliak , i robiąc co roku analizę, stalibyśmy się de facto sponsorem stacji chemicznej :rotfl1: . Zależy to też od wyniku pierwszej analizy i sposobu nawożenia. Przy nawożeniu trzeba uwzględnić to, czy folia jest zdejmowana na zimę, czy nie. W pierwszym wypadku następuje bowiem oprócz pobrania przez rośliny zjawisko wymywania składników, a w drugim- kumulacji. Pod całorocznym okryciem trzeba się starać dostarczyć roślinom składników w proporcjach odpowiadającym ich potrzebom, w przeciwnym razie gleba będzie ulegać systematycznemu zasoleniu, a wtedy, im więcej będziemy chcieć dogadzać roślinom , tym gorzej. Bez przykrycia zimowego trzeba uwzględnić wiosną, że część składników uległa wymyciu. Rozmiar tej erozji zależy od jakości gleby , ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych. Trzeba w takim wypadku zapoznać się z wiedzą jakie składniki , w jakim zakresie są wymywane z gleby i to uwzględnić w wiosennym nawożeniu.
Tak czy owak, jeśli robimy analizy rzadziej niż corocznie, musimy polegać na wiedzy i obserwacji zachowania roślin,a jaka jest zależność między wiedzą, a wynikami, widzimy choćby po samej obsłudze komputera.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kaja, Zbyszko46, Betula

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Sty 2019 08:08 #635791

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Przeniosłam post Martusi w stosowne miejsce :)


rejmat wrote:
Ja z prośbą do Pomodoro :flower2:
Czy wykonywać analizę w tym roku w folii i skrzyniach? W ubiegłym sezonie było jak w poście #588354, trzymałam się Twoich zaleceń z postu #588511. W sezonie nie było widocznych braków, rośliny podlewane sporadycznie MS, opryski z propionianu wapnia, HT, MgSO4. Zgrzeszyłam lenistwem i nie wysiałam poplonu. Na zimę ściągam folie z tunelu.
Pytam, bo chciałam sprawdzić inne miejsca (mała szklarenka poliwęglanowa w której była papryka) i miejsce po trawniku (powiększam areał). A płacić za cztery punkty pobrania próbek to trochę jednak boli.
Skrzynie i ładne i łatwe w utrzymaniu, ale to nie ma sensu gdy w kilku miejscach mam zupełnie różną ziemię. Jak tylko znajdę pomocnika, to zrywam darń i zakładam warzywnik tradycyjny. Będzie jedna analiza w roku i łatwiejsze planowanie płodozmianu. A tymczasem... Pomodoro doradź.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2019 08:10 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rejmat

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Sty 2019 14:10 #635838

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Rejmat! W prosty sposób możesz wkleić linka do konkretnego postu, o którym piszesz. Wystarczy kliknąć na nr postu znajdujący się po prawej stronie niebieskiego paska nad postem (ale to już wiesz, bo podałaś te numery). Wtedy adres w pasku adresowym na górze przeglądarki zmieni się na adres wskazujący bezpośrednio na ten post. Wystarczy skopiować ten adres i wkleić do wiadomości.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, rejmat

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Sty 2019 17:56 #635859

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6161
W końcu pewnie zaniosę glebę do analizy ,tym bardziej że mam tylko dwa przystanki tramwajowe do laboratorium.
Obejrzałam sprawozdania z trzech ostatnich analiz i wyszło,że moja gleba ma na stałe wysoką zawartość magnezu i wapnia,a pH ponad 7. Natomiast niską fosforu i potasu.I to nie tylko w szklarni, ale także w odkrytym gruncie.
Przez ostatnie 3 sezony stosowałam dokładnie do zaleceń pomodoro odnośnie nawożenia przed sadzeniem i pogłównie.Na plony nie narzekam.W tym roku z powodu posiadania dużej ilości pomidorowych przetworów zamierzałam nawet zmniejszyć liczbę krzaków ,ale znów mam trochę nowości i oczywiście muszę je wypróbować.
W zeszłym roku zaleciłeś przekopanie 0,8 kg Azofoski na 10m2. Zastanawiam się,czy w tym roku wystarczy zrobić to samo bez analizy?
Ostatni raz obornik w szklarni stosowałam w 2012 roku. Gleba jest cały czas osłonięta dachem i ścianami szklarni i od lat rośnie na niej to samo, czyli pomidory to chyba jednak trzeba zrobić analizę.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Sty 2019 18:06 #635862

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
W takiej sytuacji zrób analizę szklarni, a w otwartym gruncie identyczne nawożenie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Sty 2019 19:15 #635882

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Adasiowa wrote:
Przeniosłam post Martusi w stosowne miejsce :)


rejmat wrote:
Ja z prośbą do Pomodoro :flower2:
Czy wykonywać analizę w tym roku w folii i skrzyniach? W ubiegłym sezonie było jak w poście #588354, trzymałam się Twoich zaleceń z postu #588511. W sezonie nie było widocznych braków, rośliny podlewane sporadycznie MS, opryski z propionianu wapnia, HT, MgSO4. Zgrzeszyłam lenistwem i nie wysiałam poplonu. Na zimę ściągam folie z tunelu.
Pytam, bo chciałam sprawdzić inne miejsca (mała szklarenka poliwęglanowa w której była papryka) i miejsce po trawniku (powiększam areał). A płacić za cztery punkty pobrania próbek to trochę jednak boli.
Skrzynie i ładne i łatwe w utrzymaniu, ale to nie ma sensu gdy w kilku miejscach mam zupełnie różną ziemię. Jak tylko znajdę pomocnika, to zrywam darń i zakładam warzywnik tradycyjny. Będzie jedna analiza w roku i łatwiejsze planowanie płodozmianu. A tymczasem... Pomodoro doradź.


Proponuję analizę z folii. i z nowizny po ściągniętym trawniku. W skrzyniach uzupełnić tylko wiosną azot saletrą amonową ,a w sezonie zasilać regularnie albo Azofoską interwencyjną, albo Magiczną siłą rozpuszczonymi w wodzie w ilości 1 g/l.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, bietkae, rejmat

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 10 Sty 2019 18:14 #636031

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Analizę gleby robię co roku, odkąd przyszłam do naszego Warzywnika w 2016r. Może w moim przypadku nie jest to obligatoryjne, ponieważ mam malutką powierzchnię uprawną ( 20 m2 ), ale jeśli ktoś zastanawia się, czy warto powtarzać badanie lub czy robić to w ogóle odpowiem twierdząco, a nawet będę gorąco zachęcać do podjęcia tego niewielkiego wysiłku.
Kieruję te słowa przede wszystkich do nowych użytkowników naszego forum i adeptów sztuki ogrodowej ze specjalizacją warzywną :)
Mając analizę gleby i dostosowane do niej nawozy ( z zaleconym dawkowaniem ) możemy być pewni, że dostarczymy uprawianym roślinom optymalną ilość właściwych składników pokarmowych w każdym stadium wegetacji.
Wiele osób przekonało się na własnej skórze, że nawożenie w ciemno, bez uwzględnienia aktualnych potrzeb konkretnych warzyw kończy się w najlepszym wypadku skromnym, mizernym plonem.
Dlatego szczerze namawiam do tego, aby wiosną zaprzyjaźnić się z własną glebą, poznać jej potrzeby, aby już niebawem sprostać wyzwaniu, jakie niesie ze sobą praca na grządkach. Mały wysiłek w porównaniu z efektem końcowym, oczywiście przy założeniu, że zadbamy o dostarczenie każdego składnika, którego niedobór wykaże badanie gleby. Bardzo istotnym elementem wskazującym na kondycję naszej gleby jest jej odczyn, czyli pH - od niego zależy, w jakiej mierze będą pobierane składniki pokarmowe przez uprawiane warzywa.

Obowiązuje tu prosta zasada: jeśli chcemy, aby ziemia rodziła nam zdrowe, dorodne i odkarmione rośliny, najpierw musimy sami ją odżywić.

Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę, że kluczem do pełnego sukcesu jest także odpowiednia ochrona naszych roślin ( zapraszam do wątku o środkach ochrony roślin ) :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirek28, pomodoro, Kozak, grzesiek59, rychu44, Armasza, Miragoral, bietkae, Sylwiaaa, Ada

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Sty 2019 13:33 #636560

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Witajcie,
Wracam do świata aktywnych użytkowników tego świetnego forum, teraz do wiosny będę miał trochę czasu by być na bieżąco :-)
W sezonie 2018 wystąpił u mnie wirus mozaiki pomidora, więc mój tunel będę musiał przenieść w inne miejsce, więc znów zacząłem od podstaw i wykonałem analizę, mógłby ktoś doradzić jak postępować na wiosnę z moją glebą ? Z tego co widzę to pH będzie chyba zbyt wysokie ? A co dalej ? Proszę bardzo o porady. Pozdrawiam

Próbka oznaczona: Tunel foliowy

File Attachment:

Nazwa pliku: GO_558_2018.pdf
Wielkość pliku: 339 KB
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2019 14:47 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Sty 2019 14:16 #636565

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Masz jakieś nawozy, a jeśli tak- to jakie ?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 1.001 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum