TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Lut 2019 20:44 #645265

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51094
Masz jakieś zdjęcie takiego pomidora z brakiem potasu ?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Lut 2019 21:29 #645269

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Niestety nie, mąż zmieniał oprogramowanie i wszystkie zdjęcia w komputerze poszły w niebyt, krzaki były ok. tylko pomidory niewybarwione, prawie wszystkie pierwsze grona. Gdzieś na forum umieściłam zdjęcie takich niewybarwionych owoców, jak ważne to spróbuję poszukać.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Lut 2019 21:32 #645271

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Karinko, np. takie ?

pouder wrote:
Pomidory w szklarni zaczęły dojrzewać i lądują w kompostowniku, krzaki ładne,bez zmian na liściach, oprysk Pw z saletrą potasową co tydzień, rosną na oborniku końskim a owoce wyglądają tak, rozpacz, co robić!!!!!!


po1.jpg



po2.jpg



po3.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Lut 2019 21:46 #645272

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Aniu wielkie dzięki :thanks: to to
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Lut 2019 21:54 #645276

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Zawsze do usług :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Lut 2019 22:23 #645280

  • grzesiek59
  • grzesiek59's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 65
  • Otrzymane dziękuję: 241
Moje pomidorki zerwane w październiku do przechowania po wybarwieniu wyglądały tak jak na zdjęciach Karinki.
Ostatnio zmieniany: 27 Lut 2019 22:23 przez grzesiek59.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 28 Lut 2019 00:01 #645287

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51094
Karina

Przyczyna takich zmian leży bardziej po stronie nadmiernej temperatury i nasłonecznienia i wrażliwości odmianowej niż niedoboru potasu. Prowadzono nawet próby z analizowaniem liści pod kątem ew. niedoboru potasu i wyniki nie były jednoznaczne tzn nie zawsze takim przebarwieniom towarzyszył niski potas w liściach. U Ciebie też nie widać na liściach niedoborów ani potasu, ani magnezu.

To jeden z zagranicznych artykułów :

IMG_1235.jpg



Więcej artykułów na ten temat możesz znaleźć na tej stronie

www.google.com/search?rlz=1C2GKLB_enPL77...iz.....0.ig-hCFePzGo
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2019 06:15 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Adasiowa, Zbyszko46, pouder, patrycja, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 28 Lut 2019 06:29 #645300

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51094
W wielu artykułach można wyczytać, że te zmiany wybarwienia mają swój początek w okresie, gdy owoce mają średnicę poniżej 25 mm czyli, kiedy już widać te zmiany na owocach , to jest pozamiatane. Podobnie jak przy SZW. Nie pomoże wtedy oprysk potasem, choćby faktycznie jego niedobór był przyczyną tych zmian.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, pouder, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 28 Lut 2019 07:07 #645303

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51094
grzesiek59 wrote:
Moje pomidorki zerwane w październiku do przechowania po wybarwieniu wyglądały tak jak na zdjęciach Karinki.

U Ciebie powodem było na bank krótkotrwałe przechłodzenie owoców. W takich przypadkach owoce wybarwiają się nierównomiernie lub wcale.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, Jan4, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 28 Lut 2019 19:17 #645457

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Otrzymałam wyniki badań gleby. Proszę o pomoc jak przygotować zięmię pod warzywa. Warzywa pod chmurką, ziemia ciężka gliniasta.
Na razie mam do dyspozycji obornik.
ph- 6,19
Azot azotanowy- 13
Azot amonowy- 9
Fosfor- 69
Potas- 117
Wapń- 785
Magnez- 86
Chlorki- <20
Zasolenie- 0,19.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 28 Lut 2019 21:12 #645484

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Mietku ślicznie dziękuję, faktycznie temperatury w szklarni były bardzo wysokie, poszły pierwsze grona, rosyjskie znosiły te upały gorzej aczkolwiek nie wszystkie. Pierwszy rok ze szklarnią pokazał jakich odmian w niej nie sadzić i oczywiście większe odstępy między krzakami, żeby był "cug".
P0czytałam, wniosek zrezygnowac z pomidorów podatnych na zaburzenia wybarwienia.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 28 Lut 2019 23:46 #645530

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51094
Jasia wrote:
Na razie mam do dyspozycji obornik.

Proszę podawać ścisłe dane. Od jakich zwierząt to obornik i w jakim stopniu rozłożony?. To na wiosnę jest istotne.

Pod warzywa o krótkim okresie wegetacji takie, jak sałata czy rzodkiewka, wystarczy rozsypać tylko saletrę wapniową w ilości 0,6 kg na 10 m2 i zagrabić. Pod warzywa korzeniowe rozsypać i przykopać 0,5 kg na 10 m2 Azofoski i przekopać. Przed siewem czy sadzeniem rozsypać 0,4 kg kg/10m2 saletry wapniowej i zagrabić. Pod pomidory, ogórki , paprykę, selery, fasolę szparagową, kapusty - najpierw przekopać glebę rozsiewając na niej wcześniej 0,3 kg/10 m2 mocznika, a potem nawożenie rzędowe obornikiem . Przy sadzeniu rozsad podlać je roztworem saletry wapniowej 5 gram na litr wody.

Na przyszłość proszę nawozić na jesień obornikiem[ za wyjątkiem roślin nawożonych rzędowo ], a na wiosnę tylko przedsiewnie saletra wapniowa pod zagrabienie. Pogłównie rozpuszczona w wodzie saletra potasowa, Azofoska Interwencyjna albo inne nawozy wieloskłądnikowe w stężeniu 1 gram na litr .Proszę się starać wprowadzać do gleby materię organiczną w postaci opadłych liści, kompostu lub nawozów zielonych ,jak np żyto ozime by rozluźnić glebę.
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 07:36 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Jasia, Basia Rozyczka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Mar 2019 08:34 #645555

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
Mam pytanie odnośnie obornika. Świeży bydlęcy obornik przywiozłam w sierpniu ubiegłego roku i wrzuciłam na kompost. Niedużo przez ten czas się zmienił - jest mokry i zbity. Czy mogę nim nawieźć teraz na wiosnę porzeczki i agresty? Zrobić to już teraz czy jeszcze poczekać? Czy mogę go użyć do nawożenia rzędowego warzyw?
Pozdrawiam, Małgorzata
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 08:35 przez gazela.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Mar 2019 10:57 #645588

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51094
Do nawiezienia krzewów owocowych zalej obornik wodą pół na pół i niech fermentuje. Trzeba go od czasu do czasu przemieszać. W III dekadzie marca podlej krzaki rozcieńczając ten zakiszony obornik wodą 1 : 5. Bierzesz wtedy na wiadro 10 l dwa litry zakiszonej brei i uzupełniasz do pełna wodą. Po wymieszaniu- podlewasz ok 1/2 wiadra [ 5 l ] pod każdy krzak. Możesz nim nawieź rzędowo roztrzepując go w rowkach i przysypując ziemią, bez zalewania wodą i bez rozcieńczania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Betula, gazela, JaNina

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Mar 2019 19:17 #645749

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Bardzo dziękuję za pomoc i przepraszam że nie opisałam wszystkiego dokładniej . Mam obornik bydlęcy dość świeży od znajomego rolnika hodującego krowy, mam też obornik, a właściwie ziemię z obory w której kiedyś mieszkały różne zwierzęta. A czy pod ziemniaki postępować tak jak pod pomidory? Czyli przekopać razem mocznik i obornik. Tylko tych ziemniaków sadzę sporo i przy nawożeniu rzędowym trochę bym się musiała nagimnastykować. Dla mnie wygodnie by było rozrzucić mocznik i obornik, a póżniej przyorać. Mogę też rozsypać mocznik przyorać, za jakiś czas obornik i posprężynować. A może przy kartoflach zrezygnować z obornika i dać więcej mocznika czy innego nawozu. Proszę o opinię i wskazówki.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Mar 2019 20:03 #645769

  • Termaj
  • Termaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Termajteytt
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1134
Witaj Pomodoro i ja poproszę o komentarz i zalecenia do analizy mojej gleby.
pH - 7,9
N-NO3 - 15
P - 367
K- 119
Ca- 4833
Mg - 365
Na - 38
Cl - 13
Zasolenie - 0,17

Jesienią był przekopany dolomit.





Pozdrawiam Teresa
Termaj
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Mar 2019 20:21 #645776

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51094
Tereniu , widzisz sama po analizie, jaki był sens podawania dolomitu. Dolomit, to minerał składający się głównie z wapnia i magnezu o właściwościach odkwaszających.

Aby uniknąć niespodzianek proszę napisać czy to otwarty grunt, czy tunel, i jakie rośliny zamierzasz sadzić ?
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 20:30 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Mar 2019 20:26 #645778

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51094
Jasia wrote:
Tylko tych ziemniaków sadzę sporo i przy nawożeniu rzędowym trochę bym się musiała nagimnastykować. Dla mnie wygodnie by było rozrzucić mocznik i obornik, a póżniej przyorać. Mogę też rozsypać mocznik przyorać, za jakiś czas obornik i posprężynować. A może przy kartoflach zrezygnować z obornika i dać więcej mocznika czy innego nawozu. Proszę o opinię i wskazówki.

Szkoda, że o ziemniakach mówisz dopiero teraz. Mam dwa pytania. Czy po inne lata sadziłaś też ziemniaki? Jeśli tak, to w jaki sposób ?. Pod pług, czy pod kopaczkę ?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.972 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum