TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Sty 2020 19:47 #685986

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Mieczysławie. Ja jak zawsze z nietypowym pytaniem z nadzieją , że mądra głowa mi podpowie. Co myślisz o rozrzuceniu 1 tony wapna tlenkowego granulowanego na 1 ha. Mamy bardzo niskie ph na polach i szukamy tańszego sposobu , aby je szybko podnieść.Szukamy alternatywnych sposobów użyźniania gleby - rozrzucamy odpady z sortowni cebuli , czosnku i brukselki na żwirowe i piaszczyste ziemie. Musimy także podnieść szybko i tanio ph stąd ten pomysł. Co o tym myślisz ?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Sty 2020 20:01 #685989

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Jak to jest gleba, ciężka czy lekka ?. Jaka kwasowość ?.
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2020 20:05 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Sty 2020 20:12 #685996

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Tona na hektar, to jest 10 kg/ar. Oto tabela :


IMG_2064.jpg
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Sty 2020 20:20 #685999

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Mieciu ph-4,5 gleba lekka , lekkie piaski.Uprawa bezorkowa. A co myślisz o nawożeniu odpadem łuski cebuli ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Sty 2020 20:30 #686003

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Może wystarczyć. Ale wapno musi być wymieszane z glebą. Konieczny kultywator.

Łuski cebuli, to niby biomasa , ale jest groźba skażenia gleby. Ze 3 lata żadnych roślin cebulowych.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Sty 2020 21:13 #686015

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Dziękuję. Uprawiamy tylko kukurydzę, rzepak i zboża.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Sty 2020 13:34 #686755

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Planuję w tym tygodniu pobrać próbki i wysłać do badania.
Co mam zbadać dokładnie?Jakie mikroelementy itp.
Jaką metodą?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2020 13:36 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Sty 2020 16:32 #686769

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Analiza metodą uniwersalną pod uprawę roślin ogrodniczych. Wyniki mają być w mg/dcm3

oschr.pl/index.php/aktualnoci/21-analiza...lnego-nawoenia-.html

Póki co analiza mikroelementów nie jest potrzebna.
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2020 16:55 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, lucysia, bietkae, zwykły chłop

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Sty 2020 20:00 #687054

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1999
  • Otrzymane dziękuję: 11407
pomodoro zasugerował mi aby bardzo wczesną wiosną dać do analizy ziemię z foliaka. W związku z tym, co jest za oknem uznałam, że nadszedł czas i dzisiaj zawiozłam do Wrocławia woreczek ziemi ukopany rano. Teraz czekanie na wyniki :ohmy:
Ale co tam mój woreczek, przede mną był młody mężczyzna i miał 6 próbek ziemi z różnych pól i robił badanie z zaleceniami pod zboża, kukurydzę i coś tam jeszcze. Ten to pewnie zapłacił :eek3: Mnie załatwiono poza kolejką a tego rolnika obsługiwały dwie panie dokładnie wypytując co na którym polu będzie rosło.
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2020 20:03 przez bietkae. Powód: poprawiono stylistykę wypowiedzi
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 14 Sty 2020 12:43 #687104

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Do mnie dotarła dzisiaj kolejna "radosna" przesyłka:



20200114_122250.jpg


Mączka bazaltowa.Będę ją stosowała po raz pierwszy,więc nie mogę polecić,że działa,ale powiem dlaczego chcę ją używać.Po pierwsze dlatego,że jest świetnym nawozem naturalnym.Zawiera tlenek krzemu,tlenek magnezu,tlenek wapnia,tlenek potasu i mnóstwo mikroelementów.Jest to zmielona skała bazaltowa i nie można jej przedawkować ( co w moim przypadku jest wielką zaletą).Po drugie dlatego,że jest to świetny,ekologiczny sposób na mszyce,ślimaki i choroby roślin.Po trzecie dlatego,że można ją dodawać do kompostu,aby poprawić jego właściwości i przyspieszyć kompostowanie.Napisałam o tym,bo może ktoś zechce więcej poszukać w internecie i też go to zachęci.A może ktoś już stosował i napisze jak to działało u niego... :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, bietkae, Mamma

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Sty 2020 08:35 #687211

  • czesio
  • czesio's Avatar
Mączkę granitową polecam tam gdzie jest i ma być kwaśna gleba.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Sty 2020 09:45 #687216

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Czesio a skąd te informacje? Sama mączka ma odczyn zasadowy.
No i jest to mączka bazaltowa nie granitowa.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2020 09:46 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, czesio, aga

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Sty 2020 12:56 #687254

  • rychu44
  • rychu44's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1091
Mączkę bazaltową używam od paru lat. Jest bardzo dobra do obsypania ziemi przy sałatach i innych roślinach które lubią ślimaki, używam jej również jako dodatek do kompostu, do posypania gleby, oraz dosypuję do pojemników z gnojówkami gdzie zmniejsza ich "zapaszek". Na mszyce stosuję ją opylając nią rośliny z mszycami. U mnie się sprawdza. :bye:
pozdrawiam RYSIEK
ogród pół dziki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, bietkae, aga

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Sty 2020 15:01 #687272

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
bela wrote:
bela wrote:
Mieciu przypominam się chciałabym teraz przygotować grządkę przed posadzeniem czosnku a także rabatę pod krzewy i kwiaty po wycięciu dużego bukszpanu.Podlewam w Kristanolem zielonym tak jak zalecałeś.
bela wrote:
Przyszły wyniki że stacji chemiczno-rolniczej braki duże.
20190522_133837.jpg
Nic Ci nie pozostaje tylko zasilanie roślin Kristalonem zielonym 1 g/l co 7 dni.

Na jesień koniecznie dolomit i siarczan potasu i żyto ozime na poplon. Na wiosnę przyszłego roku superfosfat wzbogacony i saletra amonowa. Przypomnij się końcem sezonu to ustalimy ilości nawozów.

Zrobiłam tak jaką mi dałeś propozycję .

Mam propozycję taką:
- po rozsianiu dolomitu i siarczanu potasu pozostaw glebę na razie w ostrej skibie. Trzeba jej dać trochę czasu na reakcję. Siarczan potasu granulowany musi się w glebie rozpuścić, a węglany wapnia i magnezu zawarte w dolomicie muszą też mieć trochę czasu na przereagowanie z kwaśnymi składnikami gleby. Węglany te maja b. małą rozpuszczalność w wodzie przez to reagują wolno. Żyto proponuję wysiać jako oziminę, we wrześniu, pozostawiając nieobsiany kawałek, gdzie ma być sadzony czosnek. Przed siewem żyta rozsypiesz saletrę amonową na całości nie pomijając grządki pod czosnek i całość zagrabisz. Chciałem Cię przy okazji uspokoić w temacie ewentualnego niedoboru fosforu. Gdyby nie kwasowość gleby i niedobory / duże/ wapnia i magnezu superfosfat dałabyś razem z siarczanem potasu, ale niestety w nawożeniu obowiązuje zasada, że nie stosuje się równocześnie nawozów wapniowych i fosforowych, ponieważ istnieje groźba uwstecznienia fosforu :teach: . Twój czosnek nie umrze z niedoboru fosforu, ponieważ wiosną, po ruszeniu wegetacji zasilisz swój czosnek nie samą saletrą amonową lecz roztworem Kristalonu zielonego :) .

Żyto w grudniu skosiłam i przekopałam bo urosło mi do kolan.Ale chciałabym jeszcze raz zrobić analizę aby wiedzieć co jeszcze dać przed sianiem warzyw. Mieciu czy początkiem marca nie będzie za pózno .Mam jeszcze obornik i myślę dać go rzędowo pod pomidory,ogórki ,paprykę i seler.

W poniedziałek o14.00 wysłałam próbkę gleby do analizy a dzisiaj o 14.00 przysłali mi wynik. Proszę Mieciu zerknij na te wyniki.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Sty 2020 15:02 #687273

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
bela wrote:
bela wrote:
Mieciu przypominam się chciałabym teraz przygotować grządkę przed posadzeniem czosnku a także rabatę pod krzewy i kwiaty po wycięciu dużego bukszpanu.Podlewam w Kristanolem zielonym tak jak zalecałeś.
bela wrote:
Przyszły wyniki że stacji chemiczno-rolniczej braki duże.
20190522_133837.jpg
Nic Ci nie pozostaje tylko zasilanie roślin Kristalonem zielonym 1 g/l co 7 dni.

Na jesień koniecznie dolomit i siarczan potasu i żyto ozime na poplon. Na wiosnę przyszłego roku superfosfat wzbogacony i saletra amonowa. Przypomnij się końcem sezonu to ustalimy ilości nawozów.

Zrobiłam tak jaką mi dałeś propozycję .

Mam propozycję taką:
- po rozsianiu dolomitu i siarczanu potasu pozostaw glebę na razie w ostrej skibie. Trzeba jej dać trochę czasu na reakcję. Siarczan potasu granulowany musi się w glebie rozpuścić, a węglany wapnia i magnezu zawarte w dolomicie muszą też mieć trochę czasu na przereagowanie z kwaśnymi składnikami gleby. Węglany te maja b. małą rozpuszczalność w wodzie przez to reagują wolno. Żyto proponuję wysiać jako oziminę, we wrześniu, pozostawiając nieobsiany kawałek, gdzie ma być sadzony czosnek. Przed siewem żyta rozsypiesz saletrę amonową na całości nie pomijając grządki pod czosnek i całość zagrabisz. Chciałem Cię przy okazji uspokoić w temacie ewentualnego niedoboru fosforu. Gdyby nie kwasowość gleby i niedobory / duże/ wapnia i magnezu superfosfat dałabyś razem z siarczanem potasu, ale niestety w nawożeniu obowiązuje zasada, że nie stosuje się równocześnie nawozów wapniowych i fosforowych, ponieważ istnieje groźba uwstecznienia fosforu :teach: . Twój czosnek nie umrze z niedoboru fosforu, ponieważ wiosną, po ruszeniu wegetacji zasilisz swój czosnek nie samą saletrą amonową lecz roztworem Kristalonu zielonego :) .

Żyto w grudniu skosiłam i przekopałam bo urosło mi do kolan.Ale chciałabym jeszcze raz zrobić analizę aby wiedzieć co jeszcze dać przed sianiem warzyw. Mieciu czy początkiem marca nie będzie za pózno .Mam jeszcze obornik i myślę dać go rzędowo pod pomidory,ogórki ,paprykę i seler.

W poniedziałek o14.00 wysłałam próbkę gleby do analizy a dzisiaj o 14.00 przysłali mi wynik. Proszę Mieciu zerknij na te wyniki.
20200115_145027.jpg
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Sty 2020 15:14 #687275

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
W porząsiu . Dźwiga nam się :rotfl1:

Musimy jeszcze zasilić glebę superfosfatem wzbogaconym , by podnieść fosfor do 90 mg/l, siarczanem potasu, by podnieść potas do 150 mg/l i saletrzakiem, by wzbogacić glebę azotem gdzieś do 60 mg/l. Przy okazji podniesie się nam znów nieco wapń. No i będziesz mogła dać obornik rzędowo jak planowałaś.
Przeliczę i Ci podam.
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2020 15:15 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Sty 2020 18:33 #687303

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
Jest mączka bazaltowa do kupienia w sklepach i ta ma wapń więc nie ma problemu ale jest też mączka granitowa czyli odpad u kamieniarza powstały po cięciu bloków gramitowych na patapety, schody pomniki itp zależy co kto robi i ta mączka zakwasza glebę bo wapnia w granicie ni hu hu (jednak jak zwrócił mi uwagę pomodoro granit zawiera wapń :search: :thanks: )
ekologiawogrodzie.pl/nawozy/nawozy-gotowe/maczka-granitowa/
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2020 19:44 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Sty 2020 18:35 #687304

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Bożenko

Po zastanowieniu doszedłem do wniosku, aby zrezygnować z aplikacji siarczanu potasu i superfosfatu, bo wymagałoby to ponownego przekopywania gleby, co na Twojej lekkiej glebie byłoby niewskazane tym bardziej, że jak na razie ilość opadów jest skąpa. Rozsiejesz natomiast saletrzak 0,4 kg/10m2 jakieś 1-2 tygodni przed siewem albo sadzeniem / lub przykopywaniem rzędowo obornika/ i zagrabisz. To, co jest w glebie wg analizy + saletrzak w zupełności wystarczy młodym roślinkom. Natomiast od czerwca trzeba będzie rośliny zasilać Kristalonem zielonym rozpuszczonym w wodzie 1 g/l . Na jesień damy siarczan potasu, superfosfat , gips budowlany i saletrzak pod żyto ozime nawozowe.
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2020 18:47 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, bietkae


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.635 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum