TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Sty 2020 23:24 #685582

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Wydaje mi się że Janina chciała użyć azotu aby przyspieszyć rozkład w sensie aby organizmy do rozkładu nie pobierały tego który jest w glebie.
Adrian nie musi być śniegu wystarczy trochę deszczu aby azot dostał się w głąb gleby a potem do wód podziemnych czy rzek. Jak każdy myśli jak Ty to potem są efekty zanieczyszczenia wód azotem. Sam gnój też ma w sobie azot więc nie zatrzyma żadnego z nawozów a również przyczynia się do eutrofizacji.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Betula, JaNina


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 07:53 #685588

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7850
  • Otrzymane dziękuję: 52010
Dokładnie Adrianie89, o to mi chodziło. O azot potrzebny do rozkładu :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2020 07:55 przez JaNina.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 08:35 #685597

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
No to ten azot daje się w momencie przykopywania poplonu nawozowego. Pobierają go mikroorganizmy do syntezy aminokwasów i w takiej formie nie ulega on wypłukaniu. Po rozpoczęciu wegetacji w następnym sezonie ulega on mineralizacji i wtedy staje się dostępny dla roślin.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Marzenka, Jan4, Adasiowa, JaNina

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 08:43 #685600

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Adrian89 wrote:
Wydaje mi się że Janina chciała użyć azotu aby przyspieszyć rozkład w sensie aby organizmy do rozkładu nie pobierały tego który jest w glebie.
Adrian nie musi być śniegu wystarczy trochę deszczu aby azot dostał się w głąb gleby a potem do wód podziemnych czy rzek. Jak każdy myśli jak Ty to potem są efekty zanieczyszczenia wód azotem. Sam gnój też ma w sobie azot więc nie zatrzyma żadnego z nawozów a również przyczynia się do eutrofizacji.
jednak ten gnój dosyć że ma azot to jeszcze ten azot się nie wypłukuje bo posadziłem czereśnie wcześniej nawaliłem gnoju i już trzeci rok ma bardzo duże przyrosty większe niż powinna
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 08:59 #685602

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Adriаn wrote:
Adrian89 wrote:
Wydaje mi się że Janina chciała użyć azotu aby przyspieszyć rozkład w sensie aby organizmy do rozkładu nie pobierały tego który jest w glebie.
Adrian nie musi być śniegu wystarczy trochę deszczu aby azot dostał się w głąb gleby a potem do wód podziemnych czy rzek. Jak każdy myśli jak Ty to potem są efekty zanieczyszczenia wód azotem. Sam gnój też ma w sobie azot więc nie zatrzyma żadnego z nawozów a również przyczynia się do eutrofizacji.
jednak ten gnój dosyć że ma azot to jeszcze ten azot się nie wypłukuje bo posadziłem czereśnie wcześniej nawaliłem gnoju i już trzeci rok ma bardzo duże przyrosty większe niż powinna

To nie dowodzi, że azot jest zatrzymywany. Co dla Ciebie oznacza "większe przyrosty niż powinna"? Czereśnie na pewnych podkładkach mają ponad metrowe przyrosty. Także Twoja teza jest do obalenia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 16:56 #685655

  • Keri
  • Keri's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 88
Nieśmiało proszę o pomoc w ustaleniu wapnowania i nawożenia na podstawie analizy:

pH(H2O) - 6,64
N-NO3 - 20,7
P - 80,60
K - 157
Ca - 634
Mg - 78
NaCl - 0,14

Gleba raczej ciężka, gliniasta z przeznaczeniem na ogród warzywny.
Pozdrawiam cieplutko, Beata.

Mały,ale doskonały;-) Zapraszam
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 17:49 #685672

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Jest niedobór azotu, co jest rzeczą normalną o tej porze roku i duży niedobór wapnia. Magnez jest na granicy. Kwasowość jest w normie.

Jaka jest powierzchnia gleby i czy będziesz dawać obornik ?.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Keri

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 18:39 #685687

  • Keri
  • Keri's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 88
Powierzchnia to prawie 1 ar a o obornik, myślałam dać dopiero jesienią 2020.
Pozdrawiam cieplutko, Beata.

Mały,ale doskonały;-) Zapraszam
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 18:43 #685688

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
bela wrote:
Mieciu przypominam się chciałabym teraz przygotować grządkę przed posadzeniem czosnku a także rabatę pod krzewy i kwiaty po wycięciu dużego bukszpanu.Podlewam w Kristanolem zielonym tak jak zalecałeś.
bela wrote:
Przyszły wyniki że stacji chemiczno-rolniczej braki duże.
20190522_133837.jpg
Nic Ci nie pozostaje tylko zasilanie roślin Kristalonem zielonym 1 g/l co 7 dni.

Na jesień koniecznie dolomit i siarczan potasu i żyto ozime na poplon. Na wiosnę przyszłego roku superfosfat wzbogacony i saletra amonowa. Przypomnij się końcem sezonu to ustalimy ilości nawozów.

Zrobiłam tak jaką mi dałeś propozycję .

Mam propozycję taką:
- po rozsianiu dolomitu i siarczanu potasu pozostaw glebę na razie w ostrej skibie. Trzeba jej dać trochę czasu na reakcję. Siarczan potasu granulowany musi się w glebie rozpuścić, a węglany wapnia i magnezu zawarte w dolomicie muszą też mieć trochę czasu na przereagowanie z kwaśnymi składnikami gleby. Węglany te maja b. małą rozpuszczalność w wodzie przez to reagują wolno. Żyto proponuję wysiać jako oziminę, we wrześniu, pozostawiając nieobsiany kawałek, gdzie ma być sadzony czosnek. Przed siewem żyta rozsypiesz saletrę amonową na całości nie pomijając grządki pod czosnek i całość zagrabisz. Chciałem Cię przy okazji uspokoić w temacie ewentualnego niedoboru fosforu. Gdyby nie kwasowość gleby i niedobory / duże/ wapnia i magnezu superfosfat dałabyś razem z siarczanem potasu, ale niestety w nawożeniu obowiązuje zasada, że nie stosuje się równocześnie nawozów wapniowych i fosforowych, ponieważ istnieje groźba uwstecznienia fosforu :teach: . Twój czosnek nie umrze z niedoboru fosforu, ponieważ wiosną, po ruszeniu wegetacji zasilisz swój czosnek nie samą saletrą amonową lecz roztworem Kristalonu zielonego :) .

Żyto w grudniu skosiłam i przekopałam bo urosło mi do kolan.Ale chciałabym jeszcze raz zrobić analizę aby wiedzieć co jeszcze dać przed sianiem warzyw. Mieciu czy początkiem marca nie będzie za pózno .Mam jeszcze obornik i myślę dać go rzędowo pod pomidory,ogórki ,paprykę i seler.
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2020 20:24 przez bela.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 20:33 #685712

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Keri

Muszę się zastanowić jaki wariant wybrać. Szkoda, że nie zrobiłaś analizy jesienią. Dałoby się dolomit bez problemu, aby uzupełnić wapń i podnieść magnez. Jest jeszcze wariant bez dolomitu. Wrócimy do tematu jutro.

Bela

Zrób analizę jak najwcześniej się da. Niedobory były tak duże, ze będzie można bardziej precyzyjnie doprawić glebę wiosną.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Keri, bela

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 20:41 #685714

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
No to w następnym tygodniu wysyłam do analizy bo ziemia nie jest zamarznięta.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 20:43 #685715

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Musi być niezmarznięta, ale też i nie za wilgotna.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 20:48 #685716

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Zadzwonie do Krakowa czy przyjmują i pobiore próbki i przez jeden dzień potrzymam w domu aby trochę przeschła i wyśle.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 21:30 #685726

  • Keri
  • Keri's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 88
Ziemia jest przekopana,w ostrej skibie. Czy posypanie jej teraz dolomitem nie uzupełni wapnia i magnezu? W sensie, że on się rozpuści i wsiąknie. Czy musi być jednak wymieszany z glebą?
Dzięki, że o tym pomyślisz.Do jutra :)
Pozdrawiam cieplutko, Beata.

Mały,ale doskonały;-) Zapraszam
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Sty 2020 21:41 #685730

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Oczywiście, że musi być wymieszany z glebą. Dolomit składa się z węglanu wapnia i węglanu magnezu. Rozpuszczalność węglanu wapnia wynosi 14 mg/litr. Nawet gdyby spadło 1000 litrów deszczu na m2, to rozpuści zaledwie 14 g węglanu wapnia. Wyobrażasz sobie opad 1000 litrów na metr kwadratowy ?. Biblijny potop !
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Keri, Betula, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sty 2020 14:20 #685807

  • Keri
  • Keri's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 88
Skoro to tak działa to masz zupełną rację :)Trochę więcej deszczu niż w poprzednim sezonie byłoby wskazane, ale nie zaraz potop :)
W takim razie co robić? Wapnować teraz inną formą wapna czy poczekać do wiosny i wtedy działać. I jak to rozplanować?
Pozdrawiam cieplutko, Beata.

Mały,ale doskonały;-) Zapraszam
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sty 2020 14:34 #685809

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51029
Keri wrote:
Ziemia jest przekopana,w ostrej skibie.

Zastosowanie teraz dolomitu czy też gipsu, wymagałoby ponownego przekopania gleby. Aby tego uniknąć proponuje zastosowanie wiosną nawożenia saletrą wapniową w ilości 0,6 kg/10 m2 . Nawóz należy rozsypać na 1-2 tygodni przed planowanym siewem czy sadzeniem i glebę zagrabić. W sezonie, gdzieś od połowy czerwca proponuję na zmianę nawozić rośliny saletrą potasową i saletrą wapniową albo przez podlanie, albo przez oprysk dolistny. Stężenie obu nawozów 0,5 % czyli 5 gram na litr. W dyspozycji trzeba mieć też siarczan magnezu w razie wystąpienia niedoborów magnezu. Jesienią , jeśli masz zamiar zastosować obornik, to trzeba wraz z obornikiem zastosować gips budowlany aby nie alkalizować gleby w ilości 1 kg/10m2.
Jest też inny wariant jesiennego nawożenia. Zamiast gipsu ziemię uniwersalną z Biedronki w ilości 20 l/10 m2. Takie nawożenie dodatkowo rozluźni glebę. Starać się każdej jesieni przykopywać jak najwięcej materii organicznej np w postaci opadłych liści czy/i kompostu. . Wiosną 2022 r należałoby powtórzyć analizę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Keri

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sty 2020 16:24 #685823

  • Keri
  • Keri's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 88
Ogromne dzięki, super instrukcja, dokładna i szczegółowa. Zaraz sobie wydrukuję ten plan i od wiosny do dzieła.
Pozdrawiam cieplutko, Beata.

Mały,ale doskonały;-) Zapraszam
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.623 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum