TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lip 2020 16:20 #720518

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 305
  • Otrzymane dziękuję: 123
Taką miałem analizę z wiosny 2018
ph 7,59 , nacl 0.18 ,N-No3 <10 , p 192, k 88, na 3,3 ,ca 2211,mg 407 , chlorki <10 Grządka jest po cebuli ozimej i czosnku.
czym mam teraz zasilić glebę pod kolejne rośliny ? Chciałbym posiać marchew, fasolkę i pekinke.
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2020 16:23 przez Kgolebiowski.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lip 2020 19:35 #720570

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Analizę masz z 2018 roku, a dopiero teraz pytasz o możliwości nawożenia pod tegoroczne uprawy ?
Absolutnie nie jestem fachowcem w kwestii doboru metody nawożenia, ale zazwyczaj kiedy robię analizę WIOSNĄ, to NATYCHMIAST proszę Pomodoro o opinię i zalecenia odnośnie nawozów uwzględniających wymagania tych warzyw, które będę uprawiać.


p.s. przy okazji - ciesząc się, że odzywasz się na forum - chciałabym się dowiedzieć ( zwłaszcza w imieniu Darczyńców ), czy zamówione przez Ciebie nasionka warzyw ze Straganiku dotarły, bo do tej pory nie otrzymałam żadnej informacji na ten temat.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lip 2020 21:39 #720584

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 305
  • Otrzymane dziękuję: 123
Co do analizy , to na jej podstawie w tym roku Pomodoro dawał mi zalecenia. Więc wydaje mi się że obecnie również można przygotować odpowiednie nawożenie. Mam nadzieję że i tym razem znajdzie odpowiednie rozwiązanie.
Na forum jestem prawie każdego dnia, posty piszę rzadko.
Nasionka oczywiście dotarły w komplecie, z większości z nich już zbieram plony. Dziękuję serdecznie Świstakom i Darczyńcom. Przepraszam że nie potwierdziłem odbioru, ale trochę za dużo się działo.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lip 2020 21:44 #720586

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Bądź łaskaw przypomnieć mi te zalecenia dotyczące nawożenia w tym sezonie. Podaj również, jakie masz nawozy wieloskładnikowe.
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2020 21:46 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lip 2020 22:44 #720599

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 305
  • Otrzymane dziękuję: 123
Na tej grządce rosła cebula i czosnek ozimy. Takie dałeś mi zalecenia jesienią.
"Trzeba by rozsiać już teraz 0,2 kg/10 m2 siarczanu potasu i przekopać. Wiosną trzeba czosnek zasilić saletrą amonową rozpuszczoną w wodzie 5 g/l dwukrotnie najpóźniej do końca maja"
Z nawozów wieloskładnikowych mam Azofoskę.
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2020 22:53 przez Kgolebiowski.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 17 Lip 2020 11:51 #720651

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Ponieważ u Ciebie wg analizy było aż za dość fosforu, wapnia i magnezu, więc jako kryterium nawożenia należy przyjąć składnik najszybciej wymywany z gleby czyli azot . Zapotrzebowanie na azot warzyw, które zamierzasz uprawiać przedstawia się następująco:
marchew- 80-100 mg/l
fasola szparagowa - 30-80 mg/l
kapusta pekińska - 30-80 mg/l

Te jednostki ' mg/l ' oznaczają zawartość czystego składnika w litrze gleby.
Z powyższego zestawienia wynika, że jako podstawę nawożenia należy wziąć zawartość azotu w glebie 80 mg/l, aby nie przenawozić fasoli i kapusty. Oznacza to, że na każdy metr kwadratowy należy aplikować 0,08 g x 200 litrów gleby= 16 g azotu. Co prawda nie napisałeś, jaką Azofoskę posiadasz, ale przyjmuję tą uboższą, zawierającą 13,3 % azotu. Oznacza to, że na każdy m2 gleby należy rozsiać 16 x 100/13,3 = 120 g. Proszę dokładnie zmierzyć powierzchnię grządki i ilość m2 pomnożyć przez 120 . Uzyskany wynik, to ilość nawozu w gramach potrzebna na zmierzoną powierzchnię. Odważyć nawóz dokładnie , rozsiać równomiernie i przekopać glebę na głębokość 15 cm. Pozostawić na tydzień niezagrabioną. Po tygodniu zagrabić i można siać.

Rozpisałem się nieco, ale ten wywód może się przydać niejednemu ogrodnikowi-amatorowi.
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2020 11:54 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Kgolebiowski, Adasiowa, pszczolka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 18 Lip 2020 20:12 #720890

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Zygowa wrote:
Otrzymałam dziś wyniki. Mietku, ślę gorącą prośbę o pomoc.
Foliak 2m/4m. Wiosną 2019 zostało przekopane żyto, a pod pomidory zastosowałam nawożenie rzędowe obornikiem bydlęcym. Jesienią 2019 po likwidacji pomidorów i ściągnięciu folii nic nie robiłam z tym miejscem. W tym roku tylko odchwaściłam. Dysponuję obornikiem bydlęcym, saletrą amonową, saletrą potasową, saletrzakiem i azofoską. Folia już naciągnięta. Będą rosły pomidory.

Z góry dziękuję :kiss3:

20200416_161231.jpg


Nie znam się na tym, ale fosforu, potasu, magnezu to wygląda na sporo za dużo...?

Mietku, jak długo może potrwać pozbycie się tych "nadborów"? Dumam teraz, czy nie przenieść foliaka w inne miejsce, które oczywiście zanalizuję. Tylko nie wiem co siać lub sadzić w miejscu tak przenawożonym. Jakieś dyniowate?

Oczywiście stosuję się do do Twoich zaleceń jeśli chodzi o pomidory pod folią (tak przenawożoną).
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Ostatnio zmieniany: 18 Lip 2020 20:16 przez Zygowa.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Lip 2020 02:04 #720938

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Licząc w stosunku do norm zawartości składników mineralnych pod osłonami nadwyżka potasu wynosi 50 g/m2, a fosforu 46 g/m2. Aby przejeść tą nadwyżkę potasu pomidory muszą " wyprodukować " ok 7 kg owoców z każdego m2 . W przeliczeniu na fosfor jeszcze więcej , bo ok 50 kg z m2. To jest kilka sezonów, ale na szczęście nadwyżka fosforu nie stanowi takiego problemu, jak nadwyżka potasu.

doradztwowarzywnicze.pl/nawozenie-pomidora/

Warto z ciekawości ważyć i zapisywać zebrany plon. Można będzie wtedy wyliczyć orientacyjnie ile składników NPK ubyło z gleby. Podasz mi po zakończeniu sezonu ile zebrałaś pomidorów i wtedy przeliczymy wszystkie składniki. Przenosić foliaka nie ma sensu, ponieważ dla otwartej gleby normy zawartości składników mineralnych są dużo niższe niż pod osłoną i gleba w miejscu tunelu będzie zasolona jeszcze bardziej dla roślin niż po osłoną. Można przed zimą rozrzucić torf odkwaszony jałowy i przekopać. Obniżyłoby to zawartość minerałów i poprawiło strukturę i sorpcję gleby. Można też wysiać po zbiorze albo tuż przed zakończeniem zbioru poplon nawozowy posiadający płytki system korzeniowy np gorczycę i po wyrośnięciu skosić i usunąć z foliaka rozsypując na glebie otwartej i tam ją przykopać jako nawóz. Pozostałe w glebie pod folią korzenie gorczycy działałyby w pewnym stopniu odkażająco na glebę.

W każdym razie masz bojowe zadanie ważyć zebrane pomidory i zapisywać .
Ostatnio zmieniany: 19 Lip 2020 02:08 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Zygowa, anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Lip 2020 12:36 #721992

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Hej :)
Już powoli myślę o jesiennym zasileniu gleby w miejscu gdzie stoi tunel (na zimę folia ściągana).
Co rok na wiosnę sypię saletrę amonową według zaleceń. W tym roku chciał bym zasilić jakoś bardziej kompleksowo i mogę załatwić od sąsiada gnój koński.
Pytanie brzmi czy takowy się nadaje i w jakich ilościach to dawać?
Dzięki i pozdrawiam.
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Lip 2020 19:39 #722079

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Temat wymaga przeliczeń. Musisz trochę poczekać.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): majmaj

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Lip 2020 14:27 #722757

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11163
Pomodoro moja walka z kanciastą ogórków się zakończyła moją przegraną. Dzisiaj je usunę i zutylizuję i w związku z tym mam pytanie; czy na grządce po tych ogórkach mogę uprawiać teraz inne warzywa? Chciałabym tam posadzić fasolkę szparagową, która już kiełkuje. Mogę ją tam posadzić, czy najpierw trzeba coś (co?) z tą glebą zrobić?
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Lip 2020 19:35 #722805

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Nie wiadomo mi aby bakteria Pseudomonas syringae atakowała inne rośliny poza dyniowatymi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczolka, Nimfa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Sie 2020 21:18 #724307

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Pomidory zaczynają dojrzewać. Skrupulatnie ważę co zbiorę spod folii. Dla porównania ważę też te zebrane z gruntu.
Gorczyca czeka na wysianie. Posieję w drugiej połowie sierpnia, bo pomidorów pod folią tyle, że do połowy września (oby aż tak długo ;) ) już będzie po nich.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2020 21:18 przez Zygowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Wrz 2020 09:50 #727440

Witam mam małe pytanko z ogrodka warzywnego prawie wszystko pozbierane plony były o niebo lepsze niz przez ostatnie lata za to dziękuję ale teraz chciałem wysiac jakis poplon na glebę ciężka co polecacie w tym terminie aby ziemię troche spulchnic :)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Wrz 2020 18:42 #728371

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
bela wrote:
bela wrote:
bela wrote:
Mieciu przypominam się chciałabym teraz przygotować grządkę przed posadzeniem czosnku a także rabatę pod krzewy i kwiaty po wycięciu dużego bukszpanu.Podlewam w Kristanolem zielonym tak jak zalecałeś.
bela wrote:
Przyszły wyniki że stacji chemiczno-rolniczej braki duże.
20190522_133837.jpg
Nic Ci nie pozostaje tylko zasilanie roślin Kristalonem zielonym 1 g/l co 7 dni.

Na jesień koniecznie dolomit i siarczan potasu i żyto ozime na poplon. Na wiosnę przyszłego roku superfosfat wzbogacony i saletra amonowa. Przypomnij się końcem sezonu to ustalimy ilości nawozów.

Zrobiłam tak jaką mi dałeś propozycję .

Mam propozycję taką:
- po rozsianiu dolomitu i siarczanu potasu pozostaw glebę na razie w ostrej skibie. Trzeba jej dać trochę czasu na reakcję. Siarczan potasu granulowany musi się w glebie rozpuścić, a węglany wapnia i magnezu zawarte w dolomicie muszą też mieć trochę czasu na przereagowanie z kwaśnymi składnikami gleby. Węglany te maja b. małą rozpuszczalność w wodzie przez to reagują wolno. Żyto proponuję wysiać jako oziminę, we wrześniu, pozostawiając nieobsiany kawałek, gdzie ma być sadzony czosnek. Przed siewem żyta rozsypiesz saletrę amonową na całości nie pomijając grządki pod czosnek i całość zagrabisz. Chciałem Cię przy okazji uspokoić w temacie ewentualnego niedoboru fosforu. Gdyby nie kwasowość gleby i niedobory / duże/ wapnia i magnezu superfosfat dałabyś razem z siarczanem potasu, ale niestety w nawożeniu obowiązuje zasada, że nie stosuje się równocześnie nawozów wapniowych i fosforowych, ponieważ istnieje groźba uwstecznienia fosforu :teach: . Twój czosnek nie umrze z niedoboru fosforu, ponieważ wiosną, po ruszeniu wegetacji zasilisz swój czosnek nie samą saletrą amonową lecz roztworem Kristalonu zielonego :) .

Żyto w grudniu skosiłam i przekopałam bo urosło mi do kolan.Ale chciałabym jeszcze raz zrobić analizę aby wiedzieć co jeszcze dać przed sianiem warzyw. Mieciu czy początkiem marca nie będzie za pózno .Mam jeszcze obornik i myślę dać go rzędowo pod pomidory,ogórki ,paprykę i seler.

W poniedziałek o14.00 wysłałam próbkę gleby do analizy a dzisiaj o 14.00 przysłali mi wynik. Proszę Mieciu zerknij na te wyniki.
20200115_145027.jpg


Bożenko

Po zastanowieniu doszedłem do wniosku, aby zrezygnować z aplikacji siarczanu potasu i superfosfatu, bo wymagałoby to ponownego przekopywania gleby, co na Twojej lekkiej glebie byłoby niewskazane tym bardziej, że jak na razie ilość opadów jest skąpa. Rozsiejesz natomiast saletrzak 0,4 kg/10m2 jakieś 1-2 tygodni przed siewem albo sadzeniem / lub przykopywaniem rzędowo obornika/ i zagrabisz. To, co jest w glebie wg analizy + saletrzak w zupełności wystarczy młodym roślinkom. Natomiast od czerwca trzeba będzie rośliny zasilać Kristalonem zielonym rozpuszczonym w wodzie 1 g/l . Na jesień damy siarczan potasu, superfosfat , gips budowlany i saletrzak pod żyto ozime nawozowe.

Zamiast na jesień to w lutym rozsypałam według twoich zaleceń.

Trzeba rozsypać 0,2 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,3 kg/10 m2 siarczanu potasu i przekopać niezbyt głęboko/ ok 15 cm/. Saletrzak tak, jak ustaliliśmy wcześniej czyli 1-2 tygodni przed siewem lub sadzeniem. Czosnek też jak ustaliliśmy podlejesz Kristalonem po wzejściu dwukrotnie w odstępie miesiąca.

Mieciu czy teraz na jesień dać jakieś nawozy jeśli tak to jakie i ile żeby zdażyć przed sadzeniem czosnku i cebuli ozimej.Gips budowlany mam kupiony i żyto też.
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2020 18:50 przez bela.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Wrz 2020 19:04 #728373

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Superfosfat i siarczan potasu w tej samej ilości, tak pod czosnek , jak i pod żyto. Przekopać po wysiewie nawozów. Wiosną, przed przykopaniem żyta, dasz gips i saletrę amonową.
Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2020 19:05 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, bela

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Wrz 2020 23:12 #728402

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Dziękuję,a ile gipsu.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Wrz 2020 04:00 #728483

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Aby zbytnio nie przesadzać z siarczanami, to 1 kg na ar . Jeśli masz na działce kompostownik , to dobrze by było przesypywać systematycznie warstwy gipsem. To znacznie mniej kłopotliwe niż rozsiewać pylący gips. Ja mam co roku pokaźną pryzmę kompostu z opadłych liści . Też mam wapń na granicy normy i tak właśnie robię.
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2020 07:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, bela, bietkae, Kapka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.827 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum