TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 01:40 #755427

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Nie ma sensu nawozić po całości i karmić chwasty. Pod truskawki zastosować nawożenie rzędowe gotowym podłożem jak np ziemia uniwersalna z Biedry. Rzecz w tym , by podłoże zawierało 1-1,5 kg/m3 nawozu startowego. Wykopać szpadlem rowek na głębokość 15 cm odkładając na bok ziemię i wsypać do niego równomiernie to gotowe podłoże w ilości 20 litrów na 5 mb rzędu i przysypać ziemią odłożoną na bok. . W to wsadzić rozsadę truskawek podlewając ją po wysadzeniu roztworem zielonego Kristalonu w ilości pół grama na litr . Do podlewania używać wody kranówki, ze studni lub z rowu melioracyjnego. Truskawki fertygować tym zielonym Kristalonem w stężeniu 1 gram na litr co 2 tygodnie aż do owocowania.

Borówki natomiast wysadzić w dołki wielkości wiadra 10-litrowego. Po wykopaniu dołków napełnić je kwaśnym torfem wymieszanym z rodzimą glebą w stosunku objętościowym 1:1. Po wysadzeniu podlać roztworem zielonego Kristalonu o stężeniu 1 gram na litr. Do podlewania używać wyłącznie deszczówki. Borówki każdej wiosny podlać tym nawozem trzykrotnie od kwietnia do czerwca. Po tym terminie nie wolno stosować nawozów zawierających azot ze względu na groźbę wymarznięcia roślin.

Maliny wysadzić identycznie , jak truskawki.

PS. Jeśli masz kompost, to możesz go zastosować zamiast gotowego podłoża pod truskawki i maliny.
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2021 08:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Mamma, Biedronka, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 06:45 #755430

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
Mieciu, wiem, że nie ma sensu nawożenie po całości, choć w moim przypadku akurat to chyba wciąż lepszy wybór. Całościowo zrobi to mój M., a że jest silny jak tur i ma wprawę, idzie mu błyskawicznie, rzędowo musiałabym ja. Dla kobiety pracującej z małym niepełnosprawnym dzieckiem to zwyczajnie zabrałoby zbyt dużo czasu, którego mi wciąż brakuje. Ponadto do tej pory nie wiem, co gdzie posiać/posadzić w sobotę za tydzień (taki wstępny plan). Robię to też stosunkowo gęsto, bo, jak wspomniałam wcześniej klepisko moje jest ogólnie trudne w uprawie, a poza ubiegłym rokiem nas jakoś omijają deszcze. Przede mną uprawiała pani 40 lat ten kawałek i nie dawała nigdy obornika, bo "go nie uważała, a sadziła głównie wieloletnie kwiatki i krzaczki. Próchnicy mi trzeba w tej ziemi, a nie wiem zbytnio jak inaczej jej dostarczyć. Zamówić ziemię to nie problem, ale dobrą to już graniczy z cudem. Zapłaciłam za niejedną wywrotkę ziemi jak za zboże, bo po budowie chciałam mieć ładnie wokół, a okazała się gorsza od mojej. Ostatnio robili przy rzece ścieżki rowerowe i już miałam rozmawiać z panami, tyle, że siostra pokazała mi jak wyglądają turkucie i jaka masa jest ich w tamtych terenach... Zrezygnowałam. Czas i tak upłynie, 4 ostatnie lata nawożenia obornikiem z dużą ilością słomy robi swoje, mogłabym jeszcze trocinami rozluźniać, bo z liśćmi u mnie słabo. Traktor nie wjedzie, wszystko trzeba ręcznie (odgradzać się zachciało...), więc na razie jest jak jest, chciałoby się, ale trzeba mierzyć siły na zamiary...
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala, Kapka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 07:18 #755434

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Dziękuję :thanks:
Chwastom jakoś pustynia nie przeszkadza :jeez:
Najgorzej będzie z podlewaniem, bo wodę mam ze studni. Muszę jakiegoś baniaka podstawić pod rynnę.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2021 07:21 przez Mamma.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 07:41 #755438

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Doprowadzenie takich zdegradowanych, postindustrialnych gleb do użytku trwa latami.
Sytuacja Mammy jest nieco inna. Takie rośliny jak borówki , maliny a nawet truskawki sadzi się w dużych odstępach. Mają zupełnie odmienne wymagania glebowe. Truskawki nie cierpią świeżego obornika, a borówki w ogóle. Diametralnie różne odczyny gleby.

Nie byłem co prawda imiennie wywołany do tablicy ale tak się składa, że sam też się gimnastykowałem ze swoją glebą VI klasy przez 3 dekady i przekazałem tylko swoje spostrzeżenia.
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2021 07:52 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Mamma, Biedronka, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 07:50 #755439

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Mamma wrote:
Dziękuję :thanks:
Chwastom jakoś pustynia nie przeszkadza :jeez:
Najgorzej będzie z podlewaniem, bo wodę mam ze studni. Muszę jakiegoś baniaka podstawić pod rynnę.

Chodzi tylko o podlewanie borówek. Niestety te rośliny nie tolerują dokorzeniowo nawozów wapniowych, a wody ze studni, z kranu czy rowu melioracyjnego mają w większości przypadków wysokie pH, jak dla borówek i zawierają wapń. .
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2021 07:52 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 13:34 #755485

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
20210331_132844.jpg

Mietku zerknij proszę na analizę, co radzisz ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 16:04 #755503

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Na którą analizę ?.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 21:10 #755572

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Obie :think:
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 21:46 #755581

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Ogród warzywny - rozsypać 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu i 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej i przekopać.
Tunel - fertygacja saletrą potasową + saletra amonowa od momentu wysadzenia rozsady. Stężenie roztworu do fertygacji podam jutro po przeliczeniu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kapka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 22:07 #755584

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Dziękuję bardzo :)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 31 Mar 2021 22:51 #755595

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Zadam może trochę głupie pytanie ale na kompoście się nie znam, mieszkałam na wsi a tam był obornik i nikt się w kompost nie bawił. Teraz przenoszę kompostownik stary który pozostał po poprzednich właścicielach bo chce tam postawić tunel. Kompost w środku jest czarny zbity i mokry. Powstawał bez dostępu powietrza bo kompostownik to były cztery lite płyty zbite ze sobą i nie był przerzucany bo nie było możliwości tego zrobić w tej konstrukcji. Na próbę trochę go wrzuciłam na warzywnik. Dziś w tym miejscu przekopywałam i ku mojemu zdziwieniu na wierzchu leżała luźna czarna ziemią a pod spodem moja ciężka gliniasta ziemia była idealnie spulchniona przez dżdżownice że aż lekko było kopać. Teraz myślę żeby ten kompost przekopać z ta ziemia na warzywniaku albo przemieszać glebogryzarką tylko czy taki świeży kompost nadaje się pod wszystkie warzywa chodzi mi tu głównie o korzeniowe czy ja sobie nie zaproszę jakiś robaczków do marchwi itp.
Martyna
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2021 22:52 przez tysia25.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Kwi 2021 00:10 #755604

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26933
Biedronka wrote:
...Czas i tak upłynie, 4 ostatnie lata nawożenia obornikiem z dużą ilością słomy robi swoje, mogłabym jeszcze trocinami rozluźniać, bo z liśćmi u mnie słabo. Traktor nie wjedzie, wszystko trzeba ręcznie (odgradzać się zachciało...), więc na razie jest jak jest, chciałoby się, ale trzeba mierzyć siły na zamiary...

Nie wiem jak trociny, ale kora bardzo poprawia strukturę gleby, tylko musi być sezonowana, bo świeża zawiera garbniki i nic nie będzie chciało rosnąć. Kiedyś sprzedawana kora była wstępnie przekompostowana, teraz absolutnie tak nie jest. Przekompostować jak najdrobniejszą korę lub trociny, usypać górkę, a usypując dodawać np. Dolomit, żeby podnieść pH. Bardzo dobrze też poprawia strukturę gleby facelia, siej gdzie tylko wolny kawałek się zrobi i jak podrośnie przykop.

tysia25, z Twojego wpisu wynika, że kompost jest dojrzały tylko zbity. Kompostem sobie nie zaszkodzisz w warzywniku, połyśnicę i inne robactwo wabi obornik.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2021 00:12 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Biedronka, tysia25

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Kwi 2021 13:45 #755664

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Kapka
pomodoro wrote:
Stężenie roztworu do fertygacji podam jutro po przeliczeniu.

Na 10 litrów wody należy dodać 30 g saletry potasowej + 20 g saletry amonowej. Zacznij nawozić tydzień po posadzeniu i co 7-10 dni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kapka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Kwi 2021 14:33 #755671

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Dziękuję Mietku ,ile takiej wody pod 1 roślinę? Nie znam się na tym jaki powinien być skład , bardzo zła ta analiza ?
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2021 14:42 przez Kapka.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Kwi 2021 14:55 #755672

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Do minimum normy brakuje ok 100 mg/l potasu i 80 mg/l azotu. I takie proporcje ma proponowane przeze mnie nawożenie. Nawożenie tylko pod krzaki, ponieważ pod osłoną nie ma wymywania składników nawozowych. Pod krzak 1-2 l w zależności od wielkości krzaka.

W otwartym gruncie proponowane nawożenie podniesie potas o 100 mg/l i azot o 70 mg/l. A jakie są wymagania dla warzyw to już niejednokrotnie pokazywałem tu za Instytutem w Skierniewicach


IMG_2408-3.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2021 14:58 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Kapka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Kwi 2021 15:22 #755675

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Cześć:) Uprzejmie proszę o pomoc. Właśnie dotarła do mnie analiza gleby. To są wyniki (z gruntu) mojej ulubionej pani sąsiadki;)

s.jpg


A te są moje (u góry szklarnia, niżej otwarty grunt)

p.jpg


Całe szczęście, że w tym roku te badania zrobiłam, bo byłam święcie przekonana, że mam i w szklarni i w gruncie za niskie pH. W gruncie na zimę przekopany został poplon - późno siałam, więc nie urósł imponujący - i po przekopaniu rozsypałam saletrę wapniową (niestety nie jestem pewna ilości, ale chyba 0,4kg/10m2). Gleba jest piaszczysta, lekka, pylista - ale mam wrażenie, że dzięki poplonom z roku na rok widać w jej strukturze jakąś tam poprawę. Przekopuję ją też z torfem odkwaszonym.

I ja i sąsiadka planujemy uprawiać głównie pomidory (tzn. ja w sumie dużo różnych warzyw, ale najbardziej zależy mi na zaleceniach pod pomidory). Czy mogłabym Cię prosić Mietku, żebyś w wolnej chwili spojrzał w te wyniki? Jakby co, to z nawozów mam np. siarczan potasu, siarczan magnezu, saletrę wapniową, granulowany obornik koński, Bioilsa 6-5-13, kompost (na razie czekam z przesiewaniem, bo w zeszłym roku zrobiłam to pod koniec zimy i jedna z zamieszkujących go myszy zeszła biedna w trakcie czynności na zawał;)). Ale kupię, co będzie trzeba. Sąsiadka natomiast zawsze nawoziła naturalnie, obornikiem, kompostem, przekompostowanym podłożem popieczarkowym, więc nie wiem co powie na coś w stylu "saletry potasowej", ale spróbuję ją przekonać:)

Aha! Ten mój poplon nie rozłożył się przez zimę do końca. Trudno się dziwić spoglądając w wyniki;) Czy jest sens jeszcze teraz, zanim w połowie maja posadzę pomidory, czy np. arbuzy potraktować go jakimś nawozem azotowym? Czy zostawić tak jak jest?

Z góry dzięki :thanks:

Edycja:

Jeszcze w temacie chlorków, o który ktoś tam wcześniej pytał... wydaje mi się, że nie ma powodu się nimi jakoś bardzo przejmować, szczególnie w sytuacji, gdy analiza gleby robiona jest dość wcześnie. Dwa lata temu miałam w szklarni chlorki 428 mg/dm3, z tym, że analizę robiłam na przełomie lutego i marca. Dodam, że gleba wcale nie była jakoś szczególnie "mokra", gdy ją pobierałam. Z resztą... załączam wyniki z 2019 r:

Zrzutekranuz2021-04-0116-10-49.png
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2021 16:12 przez patrycja.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Kwi 2021 17:23 #755685

  • Ilona58
  • Ilona58's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 84
Witam ,Oto moje wyniki badania gleby z tunelów foliowych ze ściąganą folią na zimę ,Proszę o zalecenia nawozowe.
badaniegleby2021.jpg
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 01 Kwi 2021 18:48 #755702

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Ilona58

Będą Ci potrzebne trzy nawozy : saletra potasowa, saletra amonowa i do fertygacji- Kristalon czerwony.

Tunel nr 1- rozsypać 0,6 kg/10 m2 saletry amonowej + 0,3 kg/10 m2 saletry potasowej i przekopać.
Tunel nr 2- rozsypać 0,6 kg/10 m2 saletry amonowej + 0,75 kg /10 m2 saletry potasowej i przekopać .

Od wysadzenia rozsady fertygacja Kristalonem czerwonym w dawce 1 gram/litr co 10 dni. W okresie dojrzewania owoców co 7 dni

Jesienią po zbiorze zasilić glebę w fosfor superfosfatem wzbogaconym w dawce 0,5 kg/10 m2 przez 2 sezony albo przykopując obornik kurzy.
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2021 18:52 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ilona58


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.866 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum