TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Mar 2023 17:55 #827024

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15561
  • Otrzymane dziękuję: 51920
Jeśli rozsypiesz nawóz musisz go wynieszać z ziemią,czyli przekopać. Ręcznie lub mechanicznie. Zastosowanie nawozu rozpuszczonego w wodzie zwalnia od tego. Nawóz wsiąka w glebę. Poza tym jest bardziej równomiernie rozprowadzony niż przy zastosowaniu posypowym.

Czy w przypadku konieczności podlewania w sezonie sąsiad też nosi wodę z domu ?.
W każdym razie można sobie wybrać metodę. Szkopuł w tym, że samo zagrabienie nie wystarcza. Trzeba przekopać na 15 cm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, del, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Mar 2023 09:39 #827260

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 841
Niektóre stacje rolnicze podają w analizie tylko jeden rodzaj azotu azotanowego np ta w Kielcach. Czy jest w tym zawarty również azot amonowy ? Czy tylko azotanowy ?
Bo załóżmy, że jeśli mam w glebie wartość X azotu azotanowego w wykonanej analizie, to jest możliwość że mogę mieć dodatkowo azot amonowy, który nie jest w niej uwzględniony ? Pytam dlatego, że we wrześniu dałem obornik do tunelu w ilości 6kg/m2 , pobrałem próbkę w listopadzie ( za wczesno) , i mam tylko 60mg/l azotu azotanowego, a w oborniku głównie amonowy występuje. Czy mógłbyś mi Pomodoro to wyjaśnić w wolnej chwili ?
Mógłbym zadzwonic do Kielc ale tam nie siedzi pani tylko jakaś Osa ;)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Mar 2023 11:02 #827267

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15561
  • Otrzymane dziękuję: 51920
W każdej glebie zachodzą w mniejszym lub większym stopniu procesy biochemiczne, których efektem jest obecność azotu amonowego NH4+ [ hydroliza białek lub hydroliza węglanu amonu ] . Jeśli klient zamówi analizę gleby pod osłoną stacja powinna wykonać analizę zawartości azotu amonowego ponieważ jego zawartość w glebie jest limitowana. Nie mając tej analizy można przedobrzyć nawożenie azotem lub przekroczyć dopuszczalną zawartość azotu amonowego.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Rolnik90

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Mar 2023 11:42 #827274

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 841
Wlasnie o to mi chodziło, czyli analizę mam która zbytnio mi się nie przyda.
Czy jak robicie analize to zaznaczacie, że chcecie mieć przebadana glebę pod kątem azotu amonowego lub, że pochodzi ona z tunelu ? Jeśli z automatu badają azot amonowy, to wyślę do innej stacji.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Mar 2023 11:50 #827278

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15561
  • Otrzymane dziękuję: 51920
Zapytaj np. naszą Koleżankę jak zamawiała analizę forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...yw?start=3546#825976
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Rolnik90

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Mar 2023 18:46 #827326

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
Rolnik90
Jeżeli to Ci w czymś pomoże to w moim Oschr badają komplet makro:


IMG_20230327_184353.jpg



Sprawdź na stronie co mają w ofercie w Twoim.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Rolnik90

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Mar 2023 19:27 #827327

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 841
Dzięki, wyślę do Krakowa, pobrałem dokumenty z ich strony i w metodzie ogrodniczej jest wymienione N-NO3 I N-NH4. Tylko w Kielcach taka fuszerkę robią ;)
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2023 19:31 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Mar 2023 20:41 #827339

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5853
  • Otrzymane dziękuję: 27853
W Gliwicach też.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Mar 2023 21:08 #827350

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
Myślałem, że to jeden ogólnokrajowy standard, że jak badają to te same związki chemiczne, ale widzę, że co kraj to obyczaj...

Swoją glebę wysłałem ponad tydzień temu, liczę że do końca tygodnia dostanę wyniki :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 29 Mar 2023 21:46 #827538

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
Pomodoro
Ogromna prośba o zalecenia nawozowe do uprawy pomidorów :thanks: Poniżej tegoroczna analiza gleby. W tym roku będzie to szklarnia z poliwęglanu, wcześniej było to zadaszenie z folią na dachu. Na jesień została zdjęta folia, rozsypany obornik granulowany bydlęcy, kompost, wszystko przekopane na ok. 15-20cm i posiany poplon z żyta. Gleba raczej cięższa niż lżejsza, będę podlewał jak rok temu deszczówką.

To co mam pod ręką to saletra amonowa wapniowa, superfosforat wzbogacony, siarczan magnezu, kristalon żółty. W razie potrzeby zrobię zakupy :garden:


badanie2023.png



Myślałem, że przez zimę spadnie ilość potasu, która na wiosnę tamtego roku też była wysoka, jednak jest go jeszcze więcej niż było, widocznie niepotrzebnie dałem ten obornik granulowany. Dla porównania analiza z początku marca 2022:


badanie2022.png
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Mar 2023 02:16 #827544

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15561
  • Otrzymane dziękuję: 51920
Czy poplon z żyta został już przykopany teraz na wiosnę ?.

Ja słyszę o oborniku granulowanym , to mi się przypomina dowcip o naftalinie w kulkach na mole . Przychodzi facet do sklepu już trzeci dzień z rzędu i prosi o naftalinę w kulkach. Za trzecim razem, sprzedawca pyta:- co pan ma plagę moli ?. Klient odpowiada :- nie, ale wie pan jak trudno mola trafić taką kulką ?!.

Próbkę należało pobrać przed aplikacją obornika granulowanego. W przeciwnym razie, to jest swoisty totalizator, ile granulek obornika znajdzie się w próbce ?. Jedna czy może pięć, a może żadna. Błędem było też ściągnięcie folii na zimę. Doszło do wymycia azotu azotanowego i teraz szkopuł. Czym podnieść zawartość azotu ?. Na dodatek przykopany zielony nawóz też swoją część azotu zabierze z gleby. Azotu amonowego jest już 30 mg/l Do granicy normy brakuje zaledwie 20 mg/l . Przy zastosowaniu saletry amonowej można użyć jedynie 0,2 kg/10 m2 i koniecznie przekopać skoro gleba jest " raczej ciężka ".

Istotna jest odpowiedź czy przykopałeś już glebę z tym nawozem zielonym /żytem/. I trzeba będzie zastanowić się nad nawozem azotowym i sposobem jego aplikacji.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Matkud, calineczka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Mar 2023 06:05 #827546

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
Żyto jeszcze nie przekopane. Dzięki za cenne rady, na przyszłość zapamiętam!

Widzę właśnie, że dużo zostało azotu amonowego, przez co saletra amonowa nie uzupełni całego potrzebnego azotu. Czy saletra wapniowa byłaby w stanie uzupełnić jego brak? O potasową nawet nie pytam :jeez:
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Mar 2023 11:05 #827563

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15561
  • Otrzymane dziękuję: 51920
Jeśli nie przekopałaś jeszcze żyta, to te 0,2 kg/10 m2 saletry możesz dać na żyto przed przekopaniem i do tego wyliczoną ilość superfosfatu wzbogaconego. Do zasilania roślin trzeba będzie używać saletry wapniowej począwszy od podlania rozsady po wysadzeniu. Policzę ten superfosfat i saletrę wapniową, i Ci podam.
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2023 11:25 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Matkud

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Mar 2023 13:55 #827582

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15561
  • Otrzymane dziękuję: 51920
Matkud wrote:
Ogromna prośba o zalecenia nawozowe do uprawy pomidorów

Przed przykopaniem żyta, oprócz wcześniej wspomnianej saletry amonowej 0,2 kg/10 m2 rozsyp też o,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego. Pomidory od momentu wysadzenia rozsady trzeba podkarmiać saletrą wapniową. Zrób sobie z tej saletry koncentrat odważając 100 g saletry i dopełniając wodą do objętości 1 l. Przy każdym podlewaniu dodawaj tego koncentratu do wody w ilości 7 ml/l.

Jesienią, po likwidacji uprawy, rozsyp 0,5 kg/10 m2 saletry amonowej i przekop. Chodzi o to, by do wiosny część azotu amonowego uległa nitryfikacji do azotu azotanowego.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Matkud

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 30 Mar 2023 14:36 #827588

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
Dzięki wielkie, zapisane!
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Kwi 2023 12:22 #827844

  • pablo-xyz
  • pablo-xyz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 10
  • Otrzymane dziękuję: 2
Dzień dobry Wszystkim.
Proszę o pomoc w dobraniu nawożenia. Zrobiłem badanie gleby. Kawałek działki tak zaniedbany, że traktorem ciężko bylo ruszyć glebę. Od ubiegłej wiosny doprowadzam ją do stanu używalności. Latem wysiałem facelię na zielony nawóz.Trochę sie pospieszyłem bo posadziłem drzwka i krzewy owocowe przed badaniem. Częsc chciałem przeznaczyć na warzywka i jażynki. Co mógę teraz zastosować.Gleba jest średnia między piaszcystą a gliniastą.Dzięki.
Załączniki:
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Kwi 2023 17:20 #827878

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15561
  • Otrzymane dziękuję: 51920
Witamy.

Proszę rozsypać 0,6 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej i przekopać na 15 cm. Należy zadbać by systematycznie wzbogacać glebę w materię organiczną albo stosując obornik , albo dowolne podłoże uniwersalne, no i oczywiście kompost.
Teraz, rozsypując nawozy , też mógłbyś dodatkowo rozsypać takie podłoże uniwersalne np z Biedry albo Dino w ilości 10-20 litrów na 10 m2.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, pablo-xyz

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Kwi 2023 18:48 #827897

  • pablo-xyz
  • pablo-xyz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 10
  • Otrzymane dziękuję: 2
Zazdroszczę wiedzy :thanks:
Co do poprawy struktury gleby to mam zamiar ściółkować zmielonymi gałęziami z drzew liściastych-sprawdzało mi sie to na grządce z malinami, ładnie sie to rozlożyło. Tylko nie jestem pewien czy nie zabieram tym sposobem azotu, bo ponoć przy rozkładzie takiej ściółki jest wykorztstywany.A w okolicy rośnie dużo trzciny to może i to by się nadało po zmieleniu. Kompost na razie sie robi ze wszystkich pozostałości po czyszczeniu działki plus domowe odpadki i wzbogacony kurzeńcem. Obornik na jesień miałem w planie gdzieś zorganizować. A czy w trakcie sezonu można by nim podsypywać drzewka i krzewy? Nie zaszkodzę im?
I jeszcze jedno czy mogę te nawozy rozpuścić i podlać nimi-nie wszędzie dam rady przekopać-już trochę zostało posiane.
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2023 18:56 przez pablo-xyz.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.819 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum