TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 18 Maj 2018 20:40 #607103

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1260
  • Otrzymane dziękuję: 8194
Dziś posadziłem kolejne kilka krzaczków i zrobiłem IF.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 18 Maj 2018 22:14 #607120

  • Daria3012
  • Daria3012's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 10
Krecik stary wrote:
Za Lucynką dodam,że są i tacy co gnojówką z pokrzyw opryskują pomidory i to pozostawiam bez komentarza. :ohmy: :( :jeez: :mad2:

Ze tak głupio pozwole zapytac-a czemu nie? :D tyle razy juz sie naczytalam ze to pomaga na mszyce i inne ze tez mialam zamiar nią opryskiwac...
Dlatego juz głupieję bo wszedzie czytam co innego, a tyle tych chemicznych info tu jest że nie nadążam :) podziwiam Was, naprawde...
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2018 22:15 przez Daria3012.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 18 Maj 2018 22:30 #607122

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Zazdroszczę takiej ilości. Ja pomieściłam zaledwie 40 sztuk. Jaką odległość robiłaś między krzaczkami. Może bym jeszcze trochę upchnęła. Pozdrawiam. Życzę obwitych owoców. :flower1: :flower1:
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 18 Maj 2018 22:59 #607129

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Bożenko, zastanów się nad upychaniem kolejnych krzaczków; zbyt duże zagęszczenie to utrudniona wentylacja "plantacji", a co za tym idzie, większe ryzyko rozprzestrzenienia się chorób. Czasami lepiej zebrać mniejszy, ale zdrowy plon niż duży i mizerny lub żaden.
Przerabiałam to dwukrotnie, raz z opłakanym skutkiem, drugi kosztował mnie mnóstwo pracy i nerwów.

Dario - na Twoje dylematy miałabym jedną radę - zdecyduj się na jedno źródło informacji i sama wybierz to, które najbardziej Ci odpowiada :)
Z czasem nabierzesz wprawy.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bozenak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 18 Maj 2018 23:30 #607135

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Daria3012 wrote:
a tyle tych chemicznych info tu jest że nie nadążam :) podziwiam Was, naprawde...
Przecież większość tych srodków o których tu mówimy masz w domu. Wystarczy ze dokladnie przeczytasz pierwszą stronę.
Ocet, kreda polopiryna, krochmal, jodyna, no może o propionianie wapnia (środek dodawany do pasz dla zwierząt by pasza nie pleśniała,) i o tymolu mogłas nie słyszec, ale znasz olejki do inhalacji na bazie tymolu. Są to substancje przyjazne, skuteczne i bez karencji. A opryskiwanie warzyw bakteriami które się zaległy w gnojówce nie jest zbyt rozsądne. Co innego jeżeli roslinaa je przerabia, a co innego bezpośredni kontakt z liśćmi. Na mszyce najskuteczniejszy jest tymol w najwyższym stężeniu 5ml/l.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 00:15 #607138

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Emalia112 wrote:
Na mszyce najskuteczniejszy jest tymol w najwyższym stężeniu 5ml/l.
w zeszłym roku testowałem tymol na mszyce m.in. w papryce w tunelu, skuteczność marna. Wasze mszyce są chyba jakieś bardzo delikatne :P
Szczerze pisząc wole opryskać raz góra dwa mospilanem puki nie ma owoców papryki niż jak wariat co chwile sprawdzać liście i bezskutecznie pryskać. Niezmarnowany tymol bardziej przyda się na katar :)
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 08:36 #607166

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Mszyce jak mszyce. W tych środkach najważniejsze jest to, aby stosować je regularnie i systematycznie, naprzemiennie oraz rozsądnie dawkować stężenie.

Nikt nikogo nie zmusza do używania środków ekologicznych, jest to jedna z dróg wyboru. Jeśli dla kogoś są nieskuteczne, ma dostateczną kolekcję chemicznych.
Szczerze mówiąc nazwanie osób korzystających z nich "wariatami" jest mało uprzejme, więc na przyszłość prosiłabym o pewną dozę kultury.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2018 08:36 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zbyszko46, rozalia, Mamma

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 08:44 #607169

  • chochliczka
  • chochliczka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 23
Dzięki za oświecenie też zamierzałam moje pomidorki męczyc gnojówka- ale slucham się Was i muszę znaleźć inny srodek do nawożenia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 09:45 #607176

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
pomodoro wrote:
Wkładanie pod pomidory wszelkiej materii podlegającej biologicznemu rozkładowi, to delikatnie mówiąc daleko posunięta bezmyślność. Rozkład takiej materii odbywa się poprzez drobnoustroje tj bakterie i grzyby, które namnażając się zabierają z gleby składniki mineralne, głównie azot , którego i tak po zimie jest niewiele w glebie.

Zgadzam się w 100 %
Sam pierwszego roku napakowałem pod korzenie pokrzywy. Pomidory nie dotrwały do sierpnia. Podczas wyrywania pomidorów, pokrzywa pod korzeniami była sfermentowana i spleśniała.
Od razu odechciało mi się wkładać czego kolwiek pod korzenie.
Tydzień temu Rozmawiałem ze znajomym działkowcem który uprawia pomidory od 20 lat, był niepocieszony faktem że tym razem zapomniał dać chleb pod korzenie.
Moja odpowiedź na to była:
I dobrze przynajmniej będą lepiej rosły.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 12:19 #607185

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Adasiowa wrote:
Mszyce jak mszyce. W tych środkach najważniejsze jest to, aby stosować je regularnie i systematycznie, naprzemiennie oraz rozsądnie dawkować stężenie.

Nikt nikogo nie zmusza do używania środków ekologicznych, jest to jedna z dróg wyboru. Jeśli dla kogoś są nieskuteczne, ma dostateczną kolekcję chemicznych.
Szczerze mówiąc nazwanie osób korzystających z nich "wariatami" jest mało uprzejme, więc na przyszłość prosiłabym o pewną dozę kultury.

zdaje się że nazwałem siebie "wariatem" !
a kilkakrotnym stosowaniem tymolu w papryce najprawdopodobniej pouszkadzałem jej młodziutkie pąki :(

serwisant
dopytaj działkowca czym smaruje ten chleb masłem/margaryną/smalcem i czy dodaje jakieś mięsko do tego ? :happy2: :happy2: :happy2: :happy2: :happy2: :happy2: :happy2: :happy2: :happy2:
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 12:26 #607187

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
garden wrote:
Emalia112 wrote:
Na mszyce najskuteczniejszy jest tymol w najwyższym stężeniu 5ml/l.
w zeszłym roku testowałem tymol na mszyce m.in. w papryce w tunelu, skuteczność marna. Wasze mszyce są chyba jakieś bardzo delikatne :P
Szczerze pisząc wole opryskać raz góra dwa mospilanem puki nie ma owoców papryki niż jak wariat co chwile sprawdzać liście i bezskutecznie pryskać. Niezmarnowany tymol bardziej przyda się na katar :)
To zależy od gatunku mszyc,takie na bobie marły od razu(razem z mrówkami),a takie na śliwce to sobie gwizdały na tymol choć zlałem je dokumentnie, na te uciążliwe trzeba spróbować oleju(znaczy emulsji z oleju),u mnie dawało to radę.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 12:44 #607188

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Trochę się wtrącę w dyskusję.
W zeszłym roku stosowałam HT na różne rośliny (i to w wysokim stężeniu) i na roślinach nie było śladu uszkodzeń.
Dzięki temu preparatowi, (przy okazji dziękuję Pomodoro :thanks:) w końcu doczekała się bakłażanów bo zwalczyłam przędziorka, który co roku niszczył mi krzaczki, a zdarzało się, że oprysk robiłam nawet co 3dni.
Osobiście nie używam tzw "ostrej chemi" więc takie środki są dla mnie bezcenne i kosztem zdrowszych roślin mogę być nawet "wariatką"...
Tak jak Ania napisała, każdy ma prawo wyboru i super, że taki wybór jest :thanks:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2018 12:55 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Marlenka, agnesa700, Kajtkowa, Pestka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 17:49 #607201

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
chochliczka wrote:
Dzięki za oświecenie też zamierzałam moje pomidorki męczyc gnojówka- ale slucham się Was i muszę znaleźć inny srodek do nawożenia.

Józiowi i Emalce chodziło o spryskiwanie pomidorów gnojówką z pokrzyw. Pryskanie gnojówką na owoce, które będzie się potem jeść jest faktycznie nie wskazane ze względu na bakterie. Natomiast doglebowo nawozić można. Inna kwestia to skuteczność gnojówki. O ile mnie pamięć nie myli to Pomodoro prowadził testy w tej dziedzinie i wynikało z nich, że gnojówka nie ma dużego wpływu na plony. Mógłbyś Mieciu potwierdzić to lub zdementować?
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2018 17:50 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 18:44 #607205

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3564
  • Otrzymane dziękuję: 30088
Pomidory w szklarni
Bardzo Stary Malinowy
025-2.jpg


New Yorker
027.jpg


Saint Piere
029-4.jpg



031.jpg

Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Marlenka, iwcia55, agnesa700, Betula, Pestka, UllaM, Sylwiaaa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 18:59 #607207

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tak chodziło nam o oprysk gnojówka, chodzi nie tylko o bakterie, ale też o zapach który podobno przenika do owoców. Nie wiem, nie sprawdzałam i sprawdzać nie będę, ale jeżeli niektórzy wierzą ze pokrzywa pod korzeń pomaga roślinie, to ja akurat uwierzyłam tym którzy twierdzą że owoce winogron pryskane gnojówka po prostu śmierdzą.
Co do skuteczności tymolu robiłam w ubiegłym roku testy na rożnych roślinach i w rożnym stężeniu dokumentowałam to w innych watkach. W/g mnie jest skuteczny. Dla mnie ma ta przewagę nad mospilanem ze spokojnie mogę jeść koper czy sałatę który rośnie w papryce godzinę po opryskach. Ze wreszcie mam ogórki nie przerośnięte co na okrągło zdarzało się przy karencji 7 mcz nawet 3 dniowej. I to legenda ze chemią trzeba pryskać raz czy dwa. Prz deszczowej pogodzie natężeniu chorób czy mszycy trzeba też pryskać co tydzień i to róznymi preparatami. Mam oczywiście w domu i mospilan i Decis i co tam jeszcze nie pamiętam, już trzy lata leżą i Decis juz jest przeterminowany choć jeszcze nie otwierałam.. Ty masz negatywne doświadczenia z Tymolem ja wrecz odwrotnie.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2018 19:00 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, UllaM

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 19:02 #607208

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5548
  • Otrzymane dziękuję: 12721
Moje pomidory Robin F1, Prudo-Lianne F1, Florenzia F1. :)

DSCN1703.jpg
DSCN1704.jpg

DSCN1705.jpg
DSCN1710.jpg

DSCN1713.jpg

A to pomidory koktajlowe.

DSCN1706.jpg
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2018 19:03 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Marlenka, iwcia55

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 19:07 #607209

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15411
  • Otrzymane dziękuję: 51102
Betula wrote:
chochliczka wrote:
Dzięki za oświecenie też zamierzałam moje pomidorki męczyc gnojówka- ale slucham się Was i muszę znaleźć inny srodek do nawożenia.

Józiowi i Emalce chodziło o spryskiwanie pomidorów gnojówką z pokrzyw. Pryskanie gnojówką na owoce, które będzie się potem jeść jest faktycznie nie wskazane ze względu na bakterie. Natomiast doglebowo nawozić można. Inna kwestia to skuteczność gnojówki. O ile mnie pamięć nie myli to Pomodoro prowadził testy w tej dziedzinie i wynikało z nich, że gnojówka nie ma dużego wpływu na plony. Mógłbyś Mieciu potwierdzić to lub zdementować?

Nigdy w życiu nie robiłem, ani nie używałem, gnojówki z pokrzyw.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Maj 2018 19:22 #607213

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Gardenpiszesz że HT spaliło ci młode listki papryk.Doprawdy nie wiem jak to zrobiłeś :oops: Ja w minionym tygodniu przez roztargnienie spryskałam swoje musztardowce i pomidory koncentratem HT i nie spaliłam żadnego najmniejszego listeczka. Roślinki mają się dobrze.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2018 19:23 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Marlenka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.844 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum