TEMAT: Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 09 Sie 2019 21:28 #671263

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
W tym roku, jak w żadnym innym, mam pod folią festiwal baboli. Oprócz dwóch, które już pokazywałem, rosną jeszcze takie:

To miało być Paschalnoje Jajco - wysoki pomidor z jajowatymi, żółtoczerwonymi, pasiastymi owocami. Wyrosło samokończące coś. Nasiona Duchowa.

DSCN6334.jpg

DSCN6339.jpg



NN, który miał być odmianą Diadia Stiopa, podłużnym pomidorem w typie bycze rogi. To co wyrosło wygląda mi na bycze ale jaja. A jaja z klientów zrobiła sobie ukraińska firma Flora Market.

DSCN6435.jpg


Posadziłem też w tym roku odmianę Sybirskoje Czudo z nasion firmy Aelita. Dwa krzaczki, dwa różne pomidory, a żaden nie jest tym czym miał być. Aelita podpadła mi kolejny raz i odpuszczę sobie już nasiona z tej firmy. Wysieję te, które mam, nowych nie będzie.

DSCN6352.jpg

DSCN6420.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Sie 2019 21:33 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Armasza, Horti, rozalia, Marlenka, Miragoral, Betula, Kajtkowa, Pestka, Jaedda, Zygowa, anaka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 09 Sie 2019 21:44 #671269

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 353
A najgorzej,ze wszystkie poza byczymi jajami, wyglądają jak z zimowych, przemysłowych upraw.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Sie 2019 22:13 #671401

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Kontynuuję komedię pomyłek, bo znalazłem jeszcze jedną. Myślałem, że będę miał Czernomora z regularnym liściem, ale czarnego pomidora to z tego nie będzie. Nasiona SeDeK.

NNCzernomor.jpg


Żeby było śmieszniej. Dwa krzaczki NN, co to miał z nich być Wernisaż Czornyj, to dwa różne pomidory.

Jeden to trójkolorowa śliwka...

NNWernisa.jpg


...a drugi będzie żółtozielonym soplem. Albo jasnozielonozielonym :)

NNWernisa1.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Sie 2019 22:19 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Miragoral, Betula, Kajtkowa, Pestka, bastis, anaka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 12 Sie 2019 18:19 #671641

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
U mnie rośnie Byche Sertse Oranżewoje (był opisywany w tym wątku), krzak wysoki 160 cm, dobrze wiązał 3-4 owoce w gronie. Smak zrównoważony, słodko winny, nie kwaśny, soczysty, piękny żółto-pomarańczowy.
IS_DSCN2394.jpg


Następny to Minusinski Gigant, wysoki 160-170cm, niezbyt rozbudowany, wiązał po 2-3 czerwone owoce w gronie. Smak bardziej winny niż słodki ale nie kwaśny, orzeźwiający. Mnie smakował bardziej od opisanego wyżej żółtego ale zdania były podzielone.

IS_DSCN2409.jpg


IS_DSCN2411.jpg
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 13 Sie 2019 20:27 #671892

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Fajny mają kształt te pomarańczowe serca, jak Liskin Nos niemalże.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 13 Sie 2019 21:50 #671920

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
I ten kolorek, cieniowany, ale najważniejsze że są smaczne.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 02 Wrz 2019 20:22 #674476

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Mogę już podsumować uprawę pomidora rosyjskiego 'Aidara'
Pomidor uprawiany w folii- urósł b. wysoki , ogłowiony za 7 gronem. Krzak wąski. delikatnej budowy. Pomidory po 5-9 w gronie o wadze 200-250 g. Zgodnie z opisem odmiany nie łapały SZW i to niezaprzeczalny plus. Smak- pomidorów przerobowych, chociaż i na kanapkę niezły. Dużo suchej masy, stąd przecier wyszedł b. gęsty bez odparowania. Długo się przechowuje- leżały na parapecie pon miesiąc i nic się złego nie działo.
Plon z krzaka wyszedł mi ponad 7 kg .
Jak dla mnie- bardzo dobry pomidorek :)






Ostatnio zmieniany: 02 Wrz 2019 20:24 przez Danuta.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Marlenka, Miragoral, Betula, Kajtkowa, Pestka, Agusiak, Kaskawel, magnes, anaka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 02 Wrz 2019 21:01 #674487

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Danusiu, myślę, że Aidar będzie bardzo dobrą alternatywą dla innych tego typu pomidorków, podatnych na SZW, a widzę, że i plon całkiem pokaźny i na przekroju prezentuje się jako idealny na przetwory i do suszenia.
Kilka nasion Aidara dostałam w ubiegłym roku od przyjaciela z Ukrainy i wystawiłam je na którymś z bazarków - może to te same ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, rychu44, Kajtkowa, Agusiak

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 03 Wrz 2019 08:01 #674505

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Adasiowa wrote:
.
Kilka nasion Aidara dostałam w ubiegłym roku od przyjaciela z Ukrainy i wystawiłam je na którymś z bazarków - może to te same ....

Tak, z tego samego źródła- dostałam z bazarku od Ciebie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, anaka

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 18 Wrz 2019 20:10 #676064

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Sezon w gruncie skończyłam, więc mogę zeznawać ;)

Sybirsky Malachit
Średnio wysoki, zdrowy krzak z niedużymi, okrągłymi pomidorkami. Wizualnie szalenie uroczy:

IMAG3978.jpg

Puszczony był na żywioł, ale wydaje mi się że lepiej byłoby jednak prowadzić go na jeden lub dwa pędy.
Dojrzał jako jeden z pierwszych wraz z rumbą ożarowską.
EFFECTS.jpg

Smakowo dosyć słodki. Trudno mi się wypowiedzieć bo to pierwszy mój zielony pomidor. Miał w rodzinie swoich smakoszy. Dużo galaretki.
Dla mnie ma plusa za bezproblemowość.

Babushkina Radosc
Malinowy befsztyk. Drugi bezproblemowy, zdrowy rosyjski pomidor na działce. Krzak średnio wysoki i średnio wczesny. Pomidory lekko spłaszczone i duże. Niestety czasem pękały. Miał też sporo gargameli.

IMAG4060-2.jpg


IMG_20190816_100352.jpg


Miękki więc raczej nie poleży i niestety łatwo się odgniatał. Ale za to smak jak z dzieciństwa. Czysty pomidorowy obłęd. Przepyszny :hearts: . Pierwszy znikał z krzaka.
IMG_20190821_105016.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, rychu44, Adasiowa, Armasza, Horti, rozalia, Miragoral, Betula, Kajtkowa, Pestka, Kaskawel, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Paź 2019 21:34 #678125

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Uprawy posprzątane, plony przerobione, nasiona wysuszone, to teraz już można sobie trochę więcej popisać i powstawiać.
Oto moje wschodnie pomidory z sezonu 2019. Na początek odmiany, które powtarzałem i które były już tutaj opisywane.

Koriejskij Dlinnopłodnyj / Корейский Длинноплодный

W tym roku równie plenny i smaczny jak w poprzednim. Pięknie wiązał na dwóch pędach do samego sufitu.

KoriejskijDlinnopodnyj2.jpg


KoriejskijDlinnopodnyj3.jpg


KoriejskijDlinnopodnyj4.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Paź 2019 21:48 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, rychu44, Adasiowa, Armasza, Horti, rozalia, Betula, Kajtkowa, Pestka, magnes, Jaedda, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Paź 2019 21:47 #678129

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Małachitowaja Szkatułka / Малахитовая Шкатулка

Od Malachitowej Szkatułki miałem sobie w tym roku odpocząć, ale że dostałem oryginalne nasiona firmy Sibirskij Sad, to znowu ją wysiałem. I jak zwykle nie żałuję.

MaachitowajaSzkatuka2-2.jpg


MaachitowajaSzkatuka3.jpg


MaachitowajaSzkatuka4-2.jpg


MaachitowajaSzkatuka5.jpg


MaachitowajaSzkatuka6-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, rozalia, Betula, Kajtkowa, Pestka, magnes, Jaedda, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Paź 2019 21:47 #678128

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Kaskawel, Koriejskij Dlinnopłodnyj wygląda pięknie, chyba u Ciebie rósł w tunelu, czy to też odmiana dobra do gruntu? Jak z SZW? Takie odmiany lubią mieć z nią kłopoty.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 10 Paź 2019 21:48 przez Horti.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Paź 2019 21:54 #678131

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Tak Horti, u mnie rósł w tunelu, nie wiem jak radzi sobie w gruncie. Opryskiwałem grona Wapnovitem i SZW na nich nie miałem.
Ostatnio zmieniany: 10 Paź 2019 21:55 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Paź 2019 22:05 #678134

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Szapka Monomacha / Шапка Мономаха

Wysiewana z oryginalnych nasion z SibSada. Szapka i w tym roku potwierdziła, że jest świetnym pomidorem. Duże, mięsiste i słodkie serca.

SzapkaMonomachaSibirskijSad2-2.jpg


SzapkaMonomachaSibirskijSad3.jpg


SzapkaMonomachaSibirskijSad4.jpg


SzapkaMonomacha5-2.jpg


SzapkaMonomacha6-2.jpg

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Paź 2019 22:31 #678136

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Armenian

W tym roku wysiewałem nasiona z innego źródła niż dotychczas no i teraz także potwierdził swoje skłonności do zipowania. Widać tak już ma w genach. Może w gruncie zachowuje się inaczej. Oczywiście nie wszystkie owoce są z suwakiem, a w sumie to i tak mało istotny defekt. Nie powala plennością, za to nadrabia wielkością owoców i smakiem, który jest mało pomidorowy, ale bardzo przyjemny i idealnie trafia w moje poczucie smaczności.

Armenian1-2.jpg


Armenian3-2.jpg


Armenian4.jpg


Armenian5.jpg

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Paź 2019 19:17 #678234

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Kaskawel będziesz wysyłał nasiona Szapki M. na straganik? jeżeli tak to zaznacz proszę. że to serce. Mam ją ale to befsztyki i w ty roku bardzo późno mi dojrzewała a rosła w szklarni.
pozdrawiam Karina

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 11 Paź 2019 19:26 #678236

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Nie planowałem wysyłać w tym roku Szapki na straganik, bo jest jej duża ilość. Jeśli ją chcesz, to wyślij mi swój adres na priv. Ten pomidor dojrzewał u mnie zawsze jako jeden z pierwszych.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.883 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum