TEMAT: Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki.

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 09 Wrz 2022 16:58 #813363

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
Miałem Bosmana w 2 tunelach i nie powiedział bym że jest smaczny, zwykła przecierówka, chodź smakowo miałem gorsze w tym sezonie. Ujdzie w tłumie z krzaka ze 2kg pewnie było plonu
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna, Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 09 Wrz 2022 19:01 #813370

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3564
  • Otrzymane dziękuję: 30088
Pomidory z dwóch krzaków jednej odmiany mogą różnić się smakiem w zależności od warunków w jakich są uprawiane. W dużej mierze zależy to od warunków pogodowych ,glebowych i odżywczych.Zerwany niedojrzały pomidor dojrzewający na słonecznym parapecie będzie też różnił się smakiem od zerwanego dojrzałego.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Kornik, Janta

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 10 Wrz 2022 10:16 #813398

  • Janta
  • Janta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 400
Malinowy Bosman w porównaniu z Limą (też zwykła przecierówka) owocuje u mnie znacznie lepiej. Skórkę też ma delikatniejszą, a to dla mnie niewątpliwy atut.
W tym roku zrobiłam bardzo udany "kolaż kulinarny" z kilku przepisów na suszone pomidory w oleju i właśnie wybieram do niego pomidory w różnych kolorach. Malinowym będzie właśnie Malinowy Bosman. Dla mnie częścią radości z własnej uprawy pomidorów jest dobieranie satysfakcjonujących odmian do preferowanych przeze mnie zastosowań. Passata czy przecier przyjmie wszystko, ale suszone pomidorki to już wyzwanie :devil1:
Pozdrawiam,
Janta
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, jagodka27, Jaedda, del, ewakatarzyna

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 10 Wrz 2022 10:41 #813399

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
koma wrote:
Pomidory z dwóch krzaków jednej odmiany mogą różnić się smakiem w zależności od warunków w jakich są uprawiane. W dużej mierze zależy to od warunków pogodowych ,glebowych i odżywczych.Zerwany niedojrzały pomidor dojrzewający na słonecznym parapecie będzie też różnił się smakiem od zerwanego dojrzałego.

Trochę mnie pocieszyłaś, miałem w tym sezonie odmianę pomidorka który w/g wszystkich jest przepyszny, i... doznałem szoku. Ugryzłem i wyplułem, pomidor sklepowy zimą to rarytas w porównaniu z nim, myślałem że może tylko ten owoc, wziąłem drugi i to samo, surowy ziemniak jest smaczniejszy. Doszedłem do wniosku że powodem może być ziemia z kompostownika którą dawałem w dołki, powtórzę za rok i zobaczymy. :bad-idea:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, Janta

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 02 Paź 2022 17:04 #814930

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Wśród wielu odmian pomidorów są trzy z owocami wydłużonymi sople/rogi. Polish Linguisa, Sarnowski Polish Plum, Opałka Polish Paste.
Każda odmian czymś różni się od innej. Oprócz miejsca pochodzenia (każda odmiana z innego rejonu), to pokrój – wzrost roślny, kształt i barwa owoców.
No i tak zastanawiam, bo na zdjęciach owoce tych odmian które są w tej chwili uprawiane, są prawie takie same.
Kilka lat temu szukałem informacji na ten temat. Wszystkie te odmiany znalazły się w USA u kolekcjonerów pomidorów.
Z tego co mam wynotowane, to np.
Polish Linguisa – owoc kształ sopla ostry na końcu lub tępo zakończony, najbardziej jednorodne w kształcie pomidory , długość 13-15 cm.
Roślina wysoka o ciągłym wzroście.
Sarnowski Polish Plum – owoc to wydłużona śliwka z małym wystającym czubkiem, bardziej zróżnicowane w kształcie, długość 10-13 cm.
Roślina wysoka o ciągłym wzroście.
Opałka Polish Paste – owoc kształt sopla o tępym zakończeniu, bardziej pękate (grubsze) od pozostałych, długość 10-15 cm.
Roślina wysoka samokończąca o słabym wzroście.

Tyle o wzorcach.
Z moich obserwacji, to w tej chwili rośliny rosną tak jak w opisie. Opałka słabo rośnie, pozostałe bardzo dobrze,Wszystkie mają stosunkowo niewiele liści.
Za to owoce są mocno zróżnicowane na każdej odmianie. Chociaż Opałka ma rzeczywiście bardziej pękate owoce.

Wybrałem zdjęcia owoców pomidorów, jakie według producentów powinny być i krzaki z naszej uprawy.


PolishLinguisa21.08.11.jpg
PolishLinguisa188.jpg



SarnowskiPolishPlum22.07.28.jpg
SarnowskiPolishPlum4.jpg



OpakaPolishPaste22.07.28.jpg
OpakaPolishPaste3.jpg
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 15 Lut 2023 14:18 #823513

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Ostatnio trafiłem na ciekawe inromacje. Jest to opracowanie przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach dotyczące pomidorów wyselekcjonowanych w USA
z nasion pochodzących z Polski (NN).

tabela6a.jpg


Broszura PDF pod adresem:
www.inhort.pl/files/program_wieloletni/P..._pomidor_zad.1.7.pdf

Więcej informacji tutaj:
arc.inhort.pl/pw-zg/pw-zg-publikacje
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2023 14:19 przez kazko47.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Miragoral, bietkae, jagodka27, Jaedda, bastis, del, ewakatarzyna, Fina, jack90, alors

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 15 Lut 2023 14:22 #823514

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Przy okazji kilka zdjęć poglądowych z tej broszury.


pom.1.jpg
pom.2.jpg



pom.3.jpg
pom.4.jpg
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 24 Lip 2023 20:28 #839025

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5268
Ja również zaczynam zbiory. Pierwszy dojrzały pomidor to Żabnik.

abnik2.jpg

abnik3.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Horti, Marlenka, bietkae, jagodka27, bastis, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, magdalkaj, EwG

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 31 Sie 2023 19:53 #842175

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26944
kazko47 wrote:
Przy okazji kilka zdjęć poglądowych z tej broszury.

pom.3.jpg

Ja uprawiam pomidory w trzecim roku po oborniku i wiele odmian ma u mnie takie "głąby", nie nawożę nadmiernie. Co 4 lata obornik i płodozmian czteroletni, po badaniu gleby w tym roku zgodnie z zaleceniami Miecia wiosną przede wszystkim saletra wapniowa, bo mam mało wapnia, a jesienią żyto i wyka ozima, które wiosną koszę i nimi ściółkuję. Nic więcej nie dostają, ostatnio do oprysku dodałam Kristalon czerwony, co mogę jeszcze zrobić by się tego pozbyć?

Edit: aż takie te rdzenie jak na zdjęciu nie są, ale jednak.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2023 19:55 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Miragoral, bietkae, ewakatarzyna

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 31 Sie 2023 20:21 #842179

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 261
  • Otrzymane dziękuję: 1222
IMG_20230831_201348.jpg

Na zdjęciu odmiany z PT, które uprawialiśmy w tym roku i za które dziękujemy darczyńcom i ojcowi chrzestnemu tego tematu
Wszystkie obłędne w smaku zwłaszcza jeśli damy im porządnie dojrzeć. Dosyć twarde do przechowania. Zostają z nami. Polish mamy drugi sezon i spytam jak ktoś uprawiał czy potwierdza wygląd ze zdjęcia taki przydymiony od strony szypułki?
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 02 Gru 2023 07:39 #846488

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5268
Aunt Swarlo's Polish Plum
Bardzo duże, mięsiste i słodkie śliwki z dolnych gron wyżej przechodzą w ogromne nieregularne sakwy. Największa z nich miała 1,1 kg. Nauczony doświadczeniem polecam zawczasu dodatkowo podwiązać grona, które pod ciężarem owoców odrywają się od łodygi. Łuczki chronią jedynie przed załamywaniem.

AuntSwarlosPolishPlum1.jpg

AuntSwarlosPolishPlum2.jpg

AuntSwarlosPolishPlum3.jpg



Żabnik

Jeden z najlepszych zielonych pomidorów jakie do tej pory miałem.

abnik4.jpg

abnik5.jpg

abnik6.jpg
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2023 07:44 przez Kaskawel.

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 14 Sty 2024 11:00 #849031

  • Lukmen
  • Lukmen's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 1490
Jedną z pierwszych i przez wiele lat sadziłem jedną z najsmaczniejszych odmian malinowych - Faworyta.W 2010 roku jak na poniższych zdjęciach był to cały tunel.Wiernie plonująca i wdzięczna w uprawie odmiana.Sadziłem ją także przez dwa lata w gruncie gdzie owoce miała nawet większe niż w uprawie tunelowej.Ale przyszedł jeden rok kiedy ZZ wytraciła mi 100 krzaków po 4 potężnie zawiązane grona i od tego czasu pomidory uprawiam już tylko w tunelach.W 2023 miałem nadwyżkę sadzonek i mnie podkusiło 60 wysadzić.No niestety to se ne da i se ne wrati.Za dużo zachodu z ochroną i za dużo czasu i chemii,wyrwałem szybciej niż wsadziłem co by nie przywlec choroby do tunelu. :club2: :club2: :club2:

20100702131.jpg


20100702130.jpg
Pozdrawiam MK.
"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje." - Św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Miragoral, bietkae, jagodka27, del, Babcia Ala

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 14 Sty 2024 11:14 #849032

  • Lukmen
  • Lukmen's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 1490
IMG_20190630_194942.jpg



IMG_20190630_194955.jpg


IMG_20190630_195009.jpg


Aunt Swarlo"s Polish Plum. Potężne krzaki,potężne owoce,samo mięcho.Kilogramówki owoce to nie rzadkość. :drink1:
Pozdrawiam MK.
"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje." - Św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2024 11:17 przez Lukmen.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 14 Sty 2024 21:43 #849075

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 1354
Ten pomidor to wygląda jak dynia :-)
Ile takich sztuk pomidorów jest z jednego krzaka?
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2024 21:44 przez EwG.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Lukmen

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 15 Sty 2024 13:49 #849088

  • Lukmen
  • Lukmen's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 1490
Takie bomby rosły i dlatego z jednego krzaka było skromnie jeśli liczyć owoce,tylko 7-8 sztuk.
Pozdrawiam MK.
"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje." - Św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 15 Sty 2024 14:26 #849092

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 17002
Dawały radę w tunelu?
Mnie w tunelu przy takich gigantach często przepalają się kwiaty.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, calineczka, Lukmen

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 15 Sty 2024 14:34 #849093

  • Lukmen
  • Lukmen's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 1490
Na tyle owoców dawały radę Beatka,chociaż liczyłem na więcej i rosły blisko drzwi na przewiewie,ale gdy przyszedł tropik pyłek albo się nie sypał a więcej kwiatów właśnie upaliło. Ale i tak kilogramowo i ze względu na smak warto było posadzić.
Pozdrawiam MK.
"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje." - Św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, calineczka

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 15 Sty 2024 17:14 #849105

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26944
A były chociaż w części tak smaczne jak wielkie?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Lukmen


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.472 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum