TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 31 Sty 2019 19:51 #640031

  • weg
  • weg's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 2
Właśnie dlatego zaczęłam tu pisać, ze kupiłam żarówkę grow led i też zamierzam doświetlać swoje roślinki :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 31 Sty 2019 19:59 #640037

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2845
  • Otrzymane dziękuję: 11741
Jednym z problemów przy doświetlaniu roślin jest ustalenie właściwej odległości pomiędzy lampą a wierzchołkiem roślin. Przeważnie w przypadku LED jest to odległość rzędu 15-75 cm. Producenci profesjonalnych lamp na szczęście podają dość szczegółowe informacje dotyczące użytkowania lampy. Ze wzrostem roślin może wystąpić potrzeba podniesienia lampy wyżej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka, bietkae, weg

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 31 Sty 2019 20:55 #640056

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Rzodkiewka z rozsady? Nawet bym nie pomyślała :-)
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 31 Sty 2019 20:58 #640058

  • weg
  • weg's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 2
O tym nie wiedziałam, więc dziękuję za informację. Niestety moja żarówka na pewno nie jest profesjonalna i nie dostałam żadnych informacji na ten temat. Jednak średnica (12cm) jest dosyć duża, więc na pewno nie może być za nisko.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 31 Sty 2019 21:19 #640071

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Dziewczyny fajnie napisałyście o głaskaniu i wstrząsaniu sadzonkami pomidorów o czym zupełnie nie wiedziałam. Ale przypomniały mi się rady o wstrząsaniu doniczek z fiołkiem afrykańskim. Chodzi o wywołanie w roślinie stresu powodującego rozrost korzeni. To ja w tym roku swoim pokażę, że ho ho :flower:
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka, Zielona, Jasia

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 31 Sty 2019 21:21 #640073

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7913
  • Otrzymane dziękuję: 52395
No, żebyśmy tylko korzeni nie hodowały :happy3: :happy3:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka, bietkae

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 31 Sty 2019 21:40 #640084

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2845
  • Otrzymane dziękuję: 11741
Co prawda na większą skalę nie uprawia się rzodkiewki z rozsady ale w uprawie amatorskiej warto się wczesną wiosną pobawić. Nasiona rzodkiewki kiełkują już w temperaturze 2-3*C a siewki znoszą przymrozki do -4*C ale kiełkowanie w niskich temperaturach trwa bardzo długo (ok. 14-30 dni). Przy optymalnej temperaturze kiełkowania (12-14*C) okres kiełkowania skraca się do ok.4-6 dni. Ponieważ po wykiełkowaniu rzodkiewka nie powinna rosnąć w temperaturze wyższej od 18*C staram się rozsadę jak najszybciej przenieść do nieogrzewanego tunelu. Wysadzam przeważnie rozsadę 3-4 tygodniową i po kolejnych 30 dniach zbieram zgrubienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, ewa-s, Edyta-ka, aga

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 02 Lut 2019 15:37 #640369

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Dzisiejszy rekonesans w Leroy Merlin:



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 02 Lut 2019 15:43 #640371

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Piękny widok. :) Ja staram się unikać ostatnio takich działów w marketach, bo... kuszą, kuszą. :devil1: A i tak nasion mam już przecież za dużo, w dwóch szufladkach się nie mieszczą. Nie mogę się doczekać siewów.
Stawiam, że ze złośliwości losu najbardziej interesujące dla mnie nasiona to byłyby te na samym szczycie regału. :happy: A wszyscy pracownicy nie mogą pomóc, bo zajęci. Aż mi się przypomniała sytuacja, jak kiedyś sterczałam z dziesięć minut przy jednym regale przy jakimś produkcie, który obowiązkowo musiałam mieć i stawałam na palcach, podskakiwałam, aż się w końcu ktoś zlitował i zgodził się pomóc sięgnąć.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, Marlenka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 02 Lut 2019 15:47 #640374

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
o rety jak to pięknie wygląda taka ściana z nasionkami,ale bym pobuszowała w tych nasionkach.Niestety jestem uziemiona po operacji ,chodzić nie wolno :cry2: .Nasionka zamówiłam przez internet.Nie jest to niestety ,to samo co wziąć torebkę do ręki i pooglądać ,no ale cóż muszę zadowolić się ,,klikaniem''
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2019 15:50 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Armasza, Horti, Marlenka, patrycja, bietkae, Zielona, Pizza

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 02 Lut 2019 17:36 #640407

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Przez Internet łatwiej lekką ręką wydać górę forsy:) Zawsze uśmiecham się do siebie jak przy takiej ścianie stoi więcej osób, zapatrzonych, w ciszy skanujących oczami każde opakowanie. A propos nasionek - kilka dni temu pytałam, czy ktoś wie coś na temat tego dlaczego w sklepie PNOS są dostępne te same odmiany, różniące się minimalnie wagą zawartości torebek i ich wyglądem (torebek;)). Zamówiłam i wczoraj przyszły. Te, które mają ciemnozieloną ramkę na obrzeżach torebki wydają się być nowsze, te które tej ramki nie mają do mnie przyszły z dość krótkimi terminami (np. 2020r).

A co do rozsad:)) U mnie obecnie wygląda to tak;) Na pierwszym planie testowy siew pomidorka Bajaja, u góry i po lewej bakłażan Black Beauty, po prawej 4 szt. Habanero (+ jedna jeszcze nie wyszła z ziemi), w prawym górnym rogu por, którego za bardzo nie widać, ale serio, jest;) W opakowaniu po ciastkach (mniej więcej środek kadru, na dole) wysiany cząber, cebula siedmiolatka i seler (a tak się zarzekałam, że będę czekała z selerem do połowy lutego;)), a pod nogami pomidorów w plastikowym pudełku na śrubki na wacikach kiełkują nadal bakłażany, dziś wyłożyłam 4 szt. Jalapeno i 7 szt. Koralika (będzie podkładką do szczepienia). Pomidorek, najbardziej po prawej jest zawirusowany prawdopodobnie, muszę się go pozbyć:/

DSC_0437.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, rychu44, Marlenka, iwcia55, Kajtkowa, Pestka, Jaedda, Lunka, Maggie, aga

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 02 Lut 2019 19:15 #640434

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1270
  • Otrzymane dziękuję: 8265
Ja wczoraj dałem do podkiełkowania 4 nasiona pomidorów: 2 Tiny Tim, 1 Indygo Rose i 1 Winogronek.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, rozalia, Ada

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 03 Lut 2019 08:41 #640515

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Wczoraj wydłubałam nasionka z kupionej papryki i wyłożyłam na wacik ,do dilerki i na kaloryfer ,a dzisiaj takie kły

20190202_123725.jpg
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, rychu44, Horti, Zbyszko46, Marlenka, patrycja, UllaM, Ada, Jaedda, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 03 Lut 2019 10:51 #640533

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 2313
Wracając do wcześniejszej wypowiedzi Pestki. Kilka lat temu namiętnie grzebałam w nasionkach na duuuużym straganie bazarkowym. Było tam wszystko co ogrodnicze.Bardzo duży wybór i przemiła Pani. Kupiłam trochę, a na koniec powiedziałam, tak sobie a muzom,że chciałabym pracować w takim raju. Gdy po kilku minutach wychodziłam, Pani zatrzymała mnie i zaproponowała spełnienie mojego marzenia,pracę na okres wiosenny, na 3 miesiące.Było cudownie. Oj nabuszowałam się za wszystkie czasy przeszłe i przyszłe. Byłam bardzo zdziwiona, dopuścić do dużej kasy, do wszelakiego towaru osobę zupełnie nieznaną, nie wylegitymowaną? ... :jeez: Dopiero po kilku dniach odwieziono mnie do domu i poznano adres.
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2019 11:31 przez badzia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, UllaM, Ada

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 03 Lut 2019 14:14 #640568

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7913
  • Otrzymane dziękuję: 52395
Adasiowa wrote:
Janko, pozwól, że zapytam: jakie odmiany wysiałaś ( czy którąś szczególnie polecasz na styczniowy wysiew )?
Czy rozsady pójdą pod osłony ?

Aniu, nie polecam wysiewu sałaty w styczniu, jeżeli się jej nie doświetla. Modesta, wysiana 09.01.19 to obraz nędzy i rozpaczy. Pisałam o niej 25.01.19. Maja sobie podje.
Natomiast wysiewane 25.01.19, które też miały nie być doświetlane, powędrowały na strych pod lampy. Także eksperyment wysiewu sałat w styczniu bez doświetlenia, uważam za zakończony. Uważam, że bez doświetlenia lepiej wysiewać w połowie lutego, tak jak pisała Bea 26.01.19 Cytuję: "Ja zawsze sałatę wysiewam w drugiej połowie lutego, ale bardzo zwracam uwagę na prognozy pogody. Jak na zewnątrz jest mróz i prognoza pokazuje, że będzie w najbliższych dniach to wstrzymuję wysiew. Rozsady sałaty po wykiełkowaniu nie da się uprawiać na parapecie w pokoju, bo wybiegnie. Trzeba albo doświetlać albo wystawić na zewnątrz na dzień. Ponieważ nie mam growboxa pozostaje mi ta druga opcja. Wystawiam jak temperatura jest powyżej 3 stopni."
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2019 14:15 przez JaNina.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 03 Lut 2019 14:29 #640571

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Janeczko, dziękuję za relację; sprawdziłam swoje ubiegłoroczne notatki, z których jasno wynika, że sałatę zaczęłam wysiewać ( na rozsadę ) na początku marca.
W kwietniu były jeszcze delikatne:



W maju, na grządkach:





Jedna z posadzonych we wzniesionej skrzyni



Bodajże początek czerwca, razem z bakłażanami selerami:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2019 14:30 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, ewa-s, Edyta-ka, Marlenka, patrycja, bietkae, Ada, Basia Rozyczka, Maggie, JaNina

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 03 Lut 2019 14:41 #640572

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7913
  • Otrzymane dziękuję: 52395
Noo, to dałaś po oczach :) Jak później pójdę na strych, to zrobię zdjęcie moich pociech.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 03 Lut 2019 21:58 #640708

  • Renia03
  • Renia03's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 117
  • Otrzymane dziękuję: 304
przemek1136 wrote:
Gdzieś od połowy lutego będziesz mogła śledzić moje fotorelacje z produkcji rozsady rzodkiewki, szpinaku, buraków ćwikłowych, kalarepy, bobu, cebuli, selerów, sałaty, kapusty pekińskiej i pietruszki naciowej. Na razie wysiałem tylko wczesne pory Pancho i próbną partię cebuli Exhibition. Z tym, że ja częściowo doświetlam swoją rozsadę.
Przemku ,mam pytanie co do rozsady rzodkiewki,szpinaku i buraka ćwikłowego.Czy je rozsadzasz ,czy od razu wysiewasz po jednym nasionku do doniczki?Pytam,bo nigdy tych nie siałam do pojemniczków.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.542 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum