TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 11:19 #586605

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
Ja w tym roku po raz pierwszy będę robił rozsadę papryki słodkiej z przeznaczeniem do gruntu. Chciałem was zapytać kiedy wysiać nasiona. Z tego co się zorientowałem czytając posty, nasiona papryk potrzebują około dwóch tygodni do skiełkowania. Żeby wysadzić do gruntu sadzonki w połowie maja myślę wysiać je koło połowy lutego. Nie wiem czy nie za wcześnie, gdyż na opakowaniach nasion w handlu przeczytałem żeby wysiewać w marcu. Proszę o Wasze sugestie wynikające z Waszego doświadczenia przy robieniu rozsady papryk słodkich.
Leszek
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 12:01 #586609

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Troszkę za wcześnie, naa słodką. Od 5 do 15 marca to jest optymalny termin na słodka.Ale te z grupy Palermo, Ramiro to możesz wcześniej wysiać. One potrzebują trochę więcej czasu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 12:04 #586611

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Dużo zależy od tego jakie masz warunki w domu. Ja wysiewam w tym tygodniu, bo mam stosunkowo chłodno w domu (20C) i rozsada rośnie wolno. Może zrób eksperyment i wysiej w różnych terminach, część w lutym, część w marcu.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 12:59 #586622

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
Chcę wysiać polecaną mi kapię słowacką i węgierską, nn od Adriana, pomarańczową od IKI2008 i Robertę (będzie też kapia ostra). W domu a raczej w mieszkaniu mam raczej ciepło 20 - 22 stopni (częściej 22). Ze względu na domowników odpada temperatura rzędu 16-18 stopni.
Leszek
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2018 13:00 przez lech_g.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 13:10 #586623

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
A odmiany ostre do gruntu już powoli można ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 13:10 #586624

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Z papryką słodką rzeczywiście nie ma się co spieszyć. Nie służy jej późniejsze przetrzymywanie w ciasnych pojemnikach w oczekiwaniu na warunki do wysadzenia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 13:30 #586626

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
lech_g wrote:
Chcę wysiać polecaną mi kapię słowacką i węgierską, nn od Adriana, pomarańczową od IKI2008 i Robertę (będzie też kapia ostra). W domu a raczej w mieszkaniu mam raczej ciepło 20 - 22 stopni (częściej 22). Ze względu na domowników odpada temperatura rzędu 16-18 stopni.
Jak masz ciepło, to początek marca będzie dobry. Ale możesz kupić paczkę nasion jakiejś słodkiej popularnej odmiany i jak pisałam wyżej zrobić eksperyment wysiewając w różnych terminach.
U mnie jest chłodno. Jak pierwszy raz robiłam rozsadę to wysiałam w podręcznikowym terminie w marcu i niestety w maju rozsada była 2 razy mniejsza od tej dostępnej w handlu i zebrałam po jednym owocu z krzaka :) Z reguły wysiewam około połowy lutego, w tym roku odrobinę wcześniej celem eksperymentu.
Słomek! Ostre powoli można. Niektórzy superhoty wysiewają już w grudniu, ale używają do ich uprawy growboxów.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2018 13:33 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 13:32 #586627

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
Czyli czas uzyskania rozsady to dwa miesiące plus dwa tygodnie na kiełkowanie? Zapomniałem dodać, że do 25 marca były by w growboxie. Potem nie będzie na nie miejsca bo zaczną się pomidory.
Leszek
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2018 13:58 przez lech_g.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 14:12 #586632

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
To jest rożnie. Mnie już drugi rok z rzędu Tepiny kiełkują do tygodnia, a bardzo długo nie próbowałam zabawy z nimi bo opinię co do kiełkowania mają straszna. Legenda głosi ze musza najpierw być zjedzone owoce przez ptaki. Explosiw w pierwszym roku to z kupionych 10 nasion skiełkowało dwa i czekałam miesiąc , a Ania w tym roku wysiała dwa nasionka i do dwu tygodni oba wzeszły. Kapia to papryka o krótkim czasie wegetacji. na Węgrzech skąd pochodzi pózno przychodzi wiosna, a druga połowa lata to totalna susza niesprzyjająca wegetacji. Rośliny więc spieszą się. Natomiast włoskie, hiszpańskie gdzie klimat nie jest tak ostry mogą pozwolić sobie na ślamazarność. Tak że rób jak radzi Betula siej w rożnych terminach. a o wynikach koniecznie informuj.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula, lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 17:24 #586655

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Najważniejsza w tej całej zabawie jest jakość nasion i warunki ich wzrostu. Ja swoje Chinesy wysiałem w styczniu i już rosną, Annumy w lutym, słodkie papryki na początku marca. Potem pomidory, a na koniec w kwietniu: ogórki, cukinie i dynie. W większości są to moje nasiona, nie bawię się w żadne waciki, nasiona lądują w torf wysoki z dodatkiem perlitu. Dysponuję growboxem i zachodnim okrytym balkonem.

Warto wcześniej wszytko zaplanować, żeby nie było zatorów na parapetach.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): halgla, pouder, lech_g, Agusiak, Zielona

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 29 Sty 2018 19:19 #586679

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Melduję, że rozpoczęłam akcję "Przygotowanie rozsady". :dance:
Dziś poszły na waciki ostre papryki.


20180129_175622.jpg
Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, pouder, Betula, bietkae, Agusiak, Przylepa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 30 Sty 2018 12:52 #586757

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 252
  • Otrzymane dziękuję: 326
Beata jaką masz super paletkę. To po bombonierce?
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): BettyL

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 30 Sty 2018 17:11 #586798

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Pomidory wysiane 4 stycznia z przeznaczeniem do donic,powolutku sobie rosną.Są to odmiany Venus,Bajaja,Principe Borghese,Maglia Rose i Alaska


Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, pouder, Marlenka, Betula, Pestka, Agusiak

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 30 Sty 2018 18:50 #586815

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30065
W ubiegłym roku w pierwszych dniach lutego wysiałam pomidory z przeznaczeniem do folii.Okazało się że to stanowczo za wcześnie.
W połowie kwietnia powędrowały na swoje miejsce docelowe /były zbyt duże /i był z nimi problem.Bieganie z piecykiem,podgrzewanie i cuda niewidy.W tym roku taka szybka nie będę.Fakt,pomidory pyły piękne,ale pracy przy nich było sporo.
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 30 Sty 2018 19:04 #586817

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
amsiz wrote:
Beata jaką masz super paletkę. To po bombonierce?
Aga
Tak, to po czekoladkach. Jak zobaczyłam tą bombonierkę przed świętami, to od razu oczy mi się zaświeciły i już wiedziałam do czego mi będzie służyć opakowanie. :whistle: Jest super, bo opakowanie jest z twardego plastiku i dobrze się zamyka. Świetny kiełkownik.

Tu zdjęcie rozłożonej:


20180129_170931-2.jpg


20180129_170943-2.jpg
Beata
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2018 19:07 przez BettyL. Powód: zmniejszyłam zdjęcie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, Betula, Agusiak

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 30 Sty 2018 19:37 #586822

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
koma wrote:
W ubiegłym roku w pierwszych dniach lutego wysiałam pomidory z przeznaczeniem do folii.Okazało się że to stanowczo za wcześnie.
W połowie kwietnia powędrowały na swoje miejsce docelowe /były zbyt duże /i był z nimi problem.Bieganie z piecykiem,podgrzewanie i cuda niewidy.W tym roku taka szybka nie będę.Fakt,pomidory pyły piękne,ale pracy przy nich było sporo.

Moje pomidorki będą w donicach,a do czasu gdy będę je już mogła wystawić na taras będą rosły w ogrzewanej szklarni,a na razie rosną sobie na parapecie.Zajmują mało miejsc,bo to pomidorki karłowe.Szczególnie Venus to mały kompaktowy krzaczek i Bajaja trochę większy.Wysiewałam już w takim terminie te odmiany i od czerwca jadłam dojrzałe pomidorki.
Wcześniej nie miałam ogrzewanej szklarni,dopiero w tym roku,więc mam nadzieję,że będą jeszcze wcześniej.
Venus rósł cały sezon w małej 3 l.donicy i dawał radę.

To zdjęcie pomidora Venus z 26 maja 2016r.

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Edyta-ka, Marlenka, Betula, bietkae, Pestka, Agusiak, rejmat

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 31 Sty 2018 10:38 #586930

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30065
Wysiałam 21.01 pory.Myślę,że chyba za wcześnie.Pierwszy wykiełkował Elefant drugi Carentan i pokazuje się trzeci póżny.
Maria
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 31 Sty 2018 10:40 #586931

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30065
Uciekło zdjęcie
ogrod010.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.531 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum