TEMAT: PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 01 Sty 2018 19:38 #580400

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Zapraszam do dzielenia się swoim doświadczeniem w uprawie odmian papryki słodkiej we wszelkiego rodzaju pojemnikach i donicach, które możemy ustawiać na balkonach, tarasach, parapetach czy wzniesionych skrzyniach - wszędzie tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z glebą antropogeniczną, o składzie ustalonym przez człowieka.

Warunki uprawy papryki słodkiej w pojemnikach będą różnić się od tej tradycyjnej, prowadzonej w gruncie nie tylko ze względu na inny rodzaj podłoża, ilość i rodzaje stosowanych nawozów, ale również na odmienne czynniki chorobotwórcze.

I tutaj miałabym wielką prośbę, aby każdej odmianie papryki słodkiej uprawianej w pojemniku poświęcić oddzielny post, zaznaczając, jakiego podłoża użyliśmy do uprawy, jaki rodzaj pojemnika, stanowisko docelowe ( balkon, taras, parapet, miasto, tereny poza miastem ).

Pozdrawiam cieplutko :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, alfamixi


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 13 Lut 2018 18:03 #589157

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Kochani, miałabym nieśmiałą prośbę - papryki słodkie nie są moją mocną stroną, jeśli chodzi o uprawę w gruncie; bardzo je lubię, także ze względów dekoracyjnych, a nie zamierzam się poddawać. Dlatego wymyśliłam sobie, że kilka krzaczków posadzę w dużych donicach i ustawię na parapecie na zewnątrz - tak jak ostre.
Wybrałam Oleńkę, Trapez, Asti Yellow i Red - czy nasionka tych odmian mogę już dać na waciki ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, alfamixi

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 13 Lut 2018 18:24 #589165

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Ja też zamierzam paprykę posadzić w wiadrach 10 l wzdłuż zachodniej ściany altany. Wysiew 15 marca.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, alfamixi

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 13 Lut 2018 18:40 #589169

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Rozsadę planuję w perlicie wg najnowszych zaleceń nawozowych, a do donic pójdzie ziemia ogrodowa z przekompostowanymi liśćmi. Kwestią przyszłości będzie, czy do fertygacji tych papryk wykorzystać koncentrat Magicznej Siły .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 13 Lut 2018 18:51 #589172

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Można będzie wykorzystać pozostałe po akcji WIOSNA koncentraty komponentów pożywki oraz pozostały używany perlit. Magiczną siłę i saletrę amonową + borasol i ew. molibdenian do fertygacji ,

Marzy mi się już piękna rozsada papryczek


IMG_4668-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2018 18:59 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, badzia, Adasiowa, Armasza, rozalia, bietkae, alfamixi

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 13 Lut 2018 19:25 #589177

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Miejmy nadzieję, że przy sprzyjającej pogodzie ( bo o efekt używania nawozów jestem spokojna ) uda się doczekać tak pięknej rozsady jak Twoja z ubiegłego roku.
Do 15 marca jest czas, aby posegregować wszystkie składniki do fertygacji, uzupełnić ewentualne braki i rozejrzeć się za wiadereczkami.
Wiesz - to dobry pomysł, aby wykorzystać zużyty perlit - sporo się go zgromadzi po doświadczalnych uprawach, a szkoda wyrzucać.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, alfamixi

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 06 Mar 2018 19:44 #594018

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Skiełkowało pierwsze z kilku nasion papryki słodkiej Python ( od wyłożenia na waciki minęły 4 dni ), jutro powędruje do perlitu i będziemy oczekiwać wschodów. A tak wygląda : PAPRYKA PYTHON
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): alfamixi

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 06 Mar 2018 20:12 #594032

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
Doświadczenia z papryką u mnie są znikome . Co do odmian dwie wybrałem o smaku mi odpowiadającym, to pomarańczowa Etiuda i czerwona Roberta, reszta nie nadaje się do polecenia . Pomarańczowa powoli wschodzi i małą ma wydajność ale smak.... niesamowity. Roberta wydajna słodka prosta w uprawie super marynowana .Sadze tylko w tunelu od południowej ściany 10 sztuk maksymalnie w tym roku zrobię 5 więcej
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2018 20:16 przez alfamixi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 06 Mar 2018 20:25 #594039

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Cóż - u mnie doświadczenie dwuletnie z uprawą papryki słodkiej w gruncie - pominę milczeniem ( udała się tylko Ramiro i Artist ), więc w tym roku posadzę dwie odmiany w donicach: Trapez i Python - będę miała je na oku. Bardzo dobre opinie czytałam o Oleńce, o pomidorowych owocach.
Robertę uprawiał chyba nasz Krecik :think:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): alfamixi

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 06 Mar 2018 21:23 #594057

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3552
Adasiowa wrote:
Skiełkowało pierwsze z kilku nasion papryki słodkiej Python ( od wyłożenia na waciki minęły 4 dni ), jutro powędruje do perlitu i będziemy oczekiwać wschodów. A tak wygląda : PAPRYKA PYTHON
W lutym znalazłam nasiona pythona z 2015 albo 2014 roku. Wyłożyłam na waciki 2 marca i niektóre już skiełkowały. Wydaje mi się, że o ile nasiona papryk ostrych szybko tracą zdolność kiełkowania, to słodkie radzą sobie po kilku latach lepiej.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zofix, alfamixi

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 06 Mar 2018 21:33 #594063

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
O Haneczko, cieszę się bardzo, że będę miała wsparcie w uprawie tej papryki... rozumiem, że miałaś ją już wcześniej ? Jaka jest Twoja opinia :)?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): alfamixi

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 06 Mar 2018 21:52 #594067

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3552
Aneczko
jakoś specjalnie jej nie zapamiętałam. Ale muszę się przyznać, że ja w ogóle jakoś mało świadomie miałam papryki w czasach "przeoazowych" :oops: . Wtedy nawet nie bardzo przychodziło mi do głowy wydłubać nasionka z owoców :jeez: . Więc skoro mam nasiona- to chyba była niezła :rotfl1: .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 11 Mar 2018 17:54 #594903

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dwa skiełkowane nasiona papryki Python siedzą już w ciepełku i czekamy na wschody.
A już niedługo ( mniej więcej w połowie marca ) rozrzucę hojną ręką nasionka papryki Trapez. No, może przesadziłam z tą hojnością, ale kilka nasion z pewnością wyląduje na waciku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 11 Mar 2018 19:01 #594922

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
A później do perlitu? Pytam bo nie wiem kiedy słodkie papryki wysiać. Myślałem za
2 tygodnie ale czy nie za wcześnie?

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 11 Mar 2018 19:14 #594930

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Pythony już siedzą w kubeczku z perlitem :) - ale tę odmianę potraktowałam doświadczalnie ( nasiona spoza Polski i do końca nie byłam pewna ich jakości ).
Natomiast zwyczajowo przyjęty termin dla wysiewu słodkich papryk to 15 marca; potem skiełkowane nasionka Trapezu umieszczę w perlicie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Maks-ogrodnik

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 11 Mar 2018 21:36 #594964

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Anusia, skiełkował jeden z trzech Pitonów/Pythonów, wyłożonych tydzień temu na waciki. Wylądował w perlicie, włożony do ciepłego i czekam na ciąg dalszy. :bye:
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 12 Mar 2018 18:18 #595109

  • tomate
  • tomate's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 37
  • Otrzymane dziękuję: 44
Ja uprawiam już dosyć długo słodkie papryki w donicach. Są raczej bezproblemowe w porównaniu do pomidorów. Potrzebują tylko dobrego miejsca i odpowiednio dużo wody. Co do Oleńki, to rezygnuje. Dwa razy miałam, i porażka, przynajmniej u mnie. Bardzo mało owoców, 2/3 z krzaka. Moje ulubione to:

BURAN, podobno odmiana z Polski, tylko że w Polsce nikt nie zna :rotfl1: czerwone, plenne, takie do jedzenia z ręki

Sultan, odmiana z Rosji, czerwona papryka, soczysta i słodka

Nu Mex Suave Orange, wyglądają jak Habanero i mają taki aromat ale nie są ostre

Frontera Sweet, podobne do Nu Mex ale żółte

Chorób jak narazie (odpukać) nie miałam. Papryki w donicach polecam :lev:

PS. Wszystkie stoją na dworze. Nu Mex i Formentera przezimowują w domu
:) Pozdrawiam
Ewa
Ostatnio zmieniany: 15 Mar 2018 15:33 przez tomate.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia, Zofix, Jaedda

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w pojemnikach 12 Mar 2018 18:42 #595114

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ewa do donic polecam Ci jeszcze tą paprykę. forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...2017?start=90#575051
Za tę wiadomość podziękował(a): tomate


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.461 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum