TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Sie 2020 23:17 #727048

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
I zapomniane 2,które stoją w innym miejscu
1598549023512.jpg


1598548921466.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Galina, ira531, ewakatarzyna, zwykły chłop, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 17 Wrz 2020 12:56 #728816

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Witam!

Jak wiecie wątek cudowny, a na zdjęcia nie mogę się napatrzeć :search:

W gruncie mam dwie papryki aji white fantasy i chciałabym je przezimować - przynajmniej spróbować.
Zapewne powinnam je wykopać i przenieść do doniczek. Ale może mi poradzicie kiedy to zrobić - papryki pięknie owocują i jak duże doniczki na to zimowanie.

W domu na parapecie mam dwie numex twilight i habanero, chyba red, bo owocki czerwone.
Oczywiście też bym je chętnie przezimowała.

Oczywiście wątek czytam od początku - jestem na 30 stronie, ale wszelkie porady mile widziane :thanks:
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 17 Wrz 2020 13:39 #728819

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Doniczka do zimowania wcale nie musi być duża, tak na styk by zmieściły się korzenie. zrób to teraz i parę dni przetrzymaj w zacienionym miejscu jak odzyska turgor to ja przenieś w docelowe miejsce. Temperatura zimowania 6-15 st.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 17 Wrz 2020 13:55 #728821

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ze swojej strony dopowiem tylko to, co parę lat temu doradziła mi właśnie Emalia, kiedy pytałam o warunki zimowania i postępując wg tych porad przezimowałam z sukcesem kilka ostrych papryczek, w tym Habanero ( H. Mustard nawet trzy zimy ).
Mniej więcej w październiku wnosiłam donice z paprykami do jasnego ( ale nie z bezpośrednią ekspozycją światła ), chłodnego pomieszczenia o temp. 12 stopni. Czasami przycinałam pędy, ale najczęściej zostawiałam roślinę w spokoju. Należy ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum i całkowicie zrezygnować z nawożenia.
Wiosną, kiedy zauważałam pojawiające się młode przyrosty, przesadzałam papryczkę do większej donicy ze świeżą ziemią i po jakimś czasie zaczynałam dokarmianie.
Trzymam mocno kciuki za powodzenie przedsięwzięcia :)

p.s. habanero bardzo dobrze znoszą zimowanie, podobnie jak Biquinho Red.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 17 Wrz 2020 13:56 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 17 Wrz 2020 13:59 #728822

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Aniu

Na biqinho zarówno czerwone jak i żółte będę polować na straganiki.

No i na pewno na kilka innych okazów, bo co prawda jestem dopiero na 32 stronie wątku a listę już mam :happy4:

A gdzie tu do zamawania :club2:
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 20 Paź 2020 17:23 #731882

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Kupiłam serek mascarpone i pomarańczowemu habanero odcięłam dupkę, wydłubałam nasionka mając w planie owym serkiem je nadziać, potem olej i antipasti gotowe. O ja naiwna!!! przy drugim już mnie wargi zaczęły piec od krojenia, to nie wiem co by było gdyby spróbowała??? No i co mam teraz z nimi zrobić? bo jednak wyrzucić szkoda? ususzyć, razem z pestkami? zmielić i zalać olejem? mam jeszcze czerwone :D do tego cayenne czerwone i jalapeno.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 21 Paź 2020 10:46 #731966

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3455
  • Otrzymane dziękuję: 7376
Adasiowa wrote:
Ze swojej strony dopowiem tylko to, co parę lat temu doradziła mi właśnie Emalia, kiedy pytałam o warunki zimowania ... ostrych papryczek,
Dobrze zimują papryki chinese i baccatum, annuum i niektóre frutescens trudno przezimować. Podstwą dobrego zimowania jest dokładny oprysk na mszyce i roztocza w terminie 7-14 dni od wniesienia do cieplejszego pomieszczenia i oczywiście ciagła lustracja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 30 Paź 2020 11:27 #732749

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Dzień dobry :) jest to mój pierwszy post na forum więc chciałam się najpierw przywitać :) Dopadła mnie chęć uprawiania warzywek w pojemnikach a że do wiosny daleko postanowiłam zacząć od papryczki ostrej ...nasionka wydłubane z papryczki marketowej i zasiane na początku pażdziernika. Zasiane były do wielodoniczek torfowych...ładnie zakiełkowaly i już mają wykształconą pierwszą parę liści właściwych ale wczoraj pojawiły się ślady grzybu???czy czegoś podobnego na ściankach zewnętrznych i górnej warstwie ziemi...przetarlam zebrałam z góry ale dziś rano znów wyłazło...więc zdecydowałam że przepikuje maleństwa do kubeczków plastikowych...mam nadzieję że ten ruch im nie zaszkodzi...

:)
pozdrawiam ciepło Elena
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2020 13:18 przez Eleni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Paź 2020 10:41 #732881

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Elenko, witaj w Warzywniku :)

Czy oprócz przepikowania do plastikowych kubeczków zmieniłaś też podłoże ? Pytam dlatego, ponieważ często źródłem chorób grzybowych jest ziemia, w której uprawiamy swoje siewki i rozsady. Myślę, że byłoby najlepiej przepikować papryczki do odkwaszonego torfu.
Cieszę się, że zaczęłaś przygodę z warzywami - jestem ciekawa dalszego przebiegu eksperymentu.

p.s. z jakiego regionu pochodzisz ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Paź 2020 10:58 #732885

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Dzień dobry :) Dziekuję za miłe przyjęcie :) Tak zmieniłam podłoże na innne ( co prawda nie był to torf ale inne umiwersalne)póki co trzymaja się :)Mieszkam w okolicach Lublina czyłi wschód Polski :)Chciałabym wstawiac fotki do treści wątka a nie jako
załączniki, podpowiedzcie jak to zrobić proszę :)


oriat1.jpg


oriat2.jpg


oriat3.jpg
Załączniki:
pozdrawiam ciepło Elena
Ostatnio zmieniany: 31 Paź 2020 11:12 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Paź 2020 11:14 #732886

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Elenko, zamieszczam bezpośredni link do wątku o wstawianiu zdjęć na forum.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...-serwer?limitstart=0
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Paź 2020 11:26 #732887

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Adasiowa wrote:
Elenko, zamieszczam bezpośredni link do wątku o wstawianiu zdjęć na forum.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...-serwer?limitstart=0

Bardzo dziekuję :) Czy po moich fotkach wiadomo czy to był grzyb czy jednak pleśń?
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 31 Paź 2020 17:01 #732906

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pleśń to także grzyb, ale osobiście nie podejmuję się identyfikacji grzybka porastającego Twoje podłoże.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 03 Lis 2020 11:24 #733211

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Kochani, moja eksperymentalna papryczka rozwija się więc wpadam z pytaniem o fertygację. Kiedy jest ten właściwy moment na rozpoczecie i czy Florovit uniwersalny w płynie na da się czy mam na gwałt szukać czegoś innego?
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 03 Lis 2020 12:17 #733212

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Elenko, każdy z nas musi wypracować własną metodę uprawy i nawożenia, ponieważ stosujemy różne podłoża i różne nawozy. Jeśli uprawiam rośliny w odkwaszonym torfie lub perlicie ( oba podłoża są "jałowe" ), to rozpoczynam fertygację tuż po zauważeniu wyraźnego wzrostu sadzonek, korzystając z nawozu do pelargonii z Biedronki lub innego nawozu z wątku perlitowego.
Uzależniam nawóz i dawkę od zasobności w składniki pokarmowe podłoża - teraz np. a więc w okresie jesienno-zimowym nawożę dorosłe rośliny domowe raz na dwa tygodnie - o ile pamiętam o dolaniu nawozu do wody :oops:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 03 Lis 2020 12:38 #733213

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Adasiowa wrote:
Elenko, każdy z nas musi wypracować własną metodę uprawy i nawożenia, ponieważ stosujemy różne podłoża i różne nawozy. Jeśli uprawiam rośliny w odkwaszonym torfie lub perlicie ( oba podłoża są "jałowe" ), to rozpoczynam fertygację tuż po zauważeniu wyraźnego wzrostu sadzonek, korzystając z nawozu do pelargonii z Biedronki lub innego nawozu z wątku perlitowego.
Uzależniam nawóz i dawkę od zasobności w składniki pokarmowe podłoża - teraz np. a więc w okresie jesienno-zimowym nawożę dorosłe rośliny domowe raz na dwa tygodnie - o ile pamiętam o dolaniu nawozu do wody :oops:

Hmm jestem całkiem zielona w tym zakresie, jestem tzw humanistą czyli nie ogarniam tych wszystkich wyliczeń. Podłoże mam uniwersalne sklepowe z nawilżaczem Kro**na. W mojej Biedrze nie ma juz od dłuższego czasu żadnych nawozów:( Myslałam że ten co mam na da się może w innych dawkach niz zalecane przez producenta. Skład nawozu:
3,0% (N) azot całkowity; 0,7% (N) azot azotanowy; 2,3% (N) azot amidowy; 2,0% (K) potas w przeliczeniu na K rozpuszczalny w wodzie; 70mg/l (Cu) miedź całkowita; 400 mg/l (Fe) żelazo całkowite; 170 mg/l (Mn) całkowity; 20 mg/l (Mo) molibden całkowity; 150 mg/l (Zn) cynk całkowity. pH roztworu 3,3-4,3.
Doradzcie coś proszę :)
pozdrawiam ciepło Elena
Temat został zablokowany.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 03 Lis 2020 12:48 #733215

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wiesz, dla mnie te wyliczenia też stanowią na tyle duże wyzwanie, że zawsze korzystam z uprzejmości i wiedzy Pomodoro. Może w wolnej chwili Mietek zajrzy tutaj i podpowie, jak należy dalej postępować ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Eleni

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 03 Lis 2020 16:09 #733235

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50960
Florovit uniwersalny nie nadaje się do fertygacji . Jest niekompletny. Nie ma fosforu.

Kup sobie taki nawóz niekoniecznie w internecie. Rozejrzyj się w ogrodniczym. allegro.pl/oferta/nawoz-florovit-plynny-...rgonii-1l-8090146174

Dodawaj do każdego podlania 1 ml/l. Do odmierzania kup sobie strzykawkę o pojemności 2 ml z igłą " 12 "
Ostatnio zmieniany: 03 Lis 2020 16:11 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bastis, Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.638 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum