TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 03 Mar 2018 21:58 #593292

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Nie wiem , jak będzie się sprawował w szklarni, bo to odmiana ustalona. Pod osłonę ,to wydaje mi się najlepsza byłaby jakaś odmiana partenokarpiczna.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Przylepa


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 03 Mar 2018 22:32 #593298

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Dziękuję za informację :thanks: W takim razie, nie pozostaje mi nic innego, jak posadzić w szklarni i w gtuncie, będę miała porównanie.
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Mar 2018 18:55 #594536

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Kiedy robić rozsadę ogórków gruntowych?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Mar 2018 19:06 #594539

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Ja wysiewam nasionka na rozsadę w I-połowie kwietnia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Mar 2018 19:45 #594551

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Rozsada doniczkowa najlepiej wychodzi kiełkowana 1 Maja.Data ta sprawdza się u mnie od 6 lat. :rotfl1: :drink1: :bravo: :bye: :dance:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Jagoda254, Edyta-ka, Zbyszko46, rozalia, Renia, Przylepa, olegowa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Mar 2018 19:51 #594553

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
W ub. roku zostało mi parę sztuk rozsady ogórków i podarowałem znajomej działkowiczce. Wcześniej zakupiła na targu mocno wybiegniętą rozsadę. Moja rozsada przeżyła i owocowała, a kupna padła co do jednej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Edyta-ka, Przylepa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Mar 2018 21:14 #594596

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Krecik stary wrote:
Rozsada doniczkowa najlepiej wychodzi kiełkowana 1 Maja.Data ta sprawdza się u mnie od 6 lat.

Też wysiewam ogórki na rozsadę w majowy długi weekend. Rozsada ogórka szybko rośnie i na 15-go maja jest akurat do wysadzenia.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2018 21:14 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Edyta-ka, Przylepa, olegowa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 10 Mar 2018 07:32 #594629

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Robię dokładnie tak samo. :) Ogórki rosną jak na drożdzach. ;)

W tym roku mam same nowe odmiany do testu. Będą to rosyjskie odmiany. Zobaczymy, co z tego będzie. ;)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Edyta-ka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 10 Mar 2018 11:53 #594665

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Dziękuję wszystkim za rady.
Nigdy nie robiłam rozsady, siałam prosto do gruntu,
więc nie wiedziałam kiedy to robić.

Teraz mam kilka rodzai nasion ogórków ze straganiku,
niektórych nasionek niewiele, więc lepiej zrobić rozsadę,
większa pewność, że wykiełkują.

Poza tym tworzę w tym roku nowy warzywniak, bo muszę zmienić miejsce
i będę robić podwyższone grządki, a ogórki będą się pięły do góry :)
Będę też stosować permakulturę, bo chcę pędzić warzywa ekologicznie.
Jak już zacznę, to będę dokumentować zdjęciami i wrzucać na forum.
Ale puki co czekam aż ziemia się rozmrozi, bo chcę pod grządkami przekopać
ziemię, tak żeby murawa poszła na dół.
A w tygodniu zabieram się za uporządkowanie namiotu,
bo pełno w nim gratów i przekopię ziemię z kompostem,
zrobię obrzeża, a docelowo wszystko będzie sciółkowane skoszoną trawą.
W połowie marca wysadzę rozsadę sałaty (mam je też z naszego straganiku)
i posieję rzodkiewkę oraz rzodkiew japońską.
Nasiona rzodkiewki mam z własnego zbioru, pierwszy raz będę
wysiewać swoje, zobaczymy czy się sprawdzi.
Pierwszy raz też będę siała rzodkiew japońską.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Jagoda254, Armasza, rozalia, Miragoral, Betula, olegowa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 14 Mar 2018 21:38 #595541

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 8116
Czy ktoś tu szczepił ogórki na dyni muscat de provance? Czy wszystkie odmiany ogórków nadają się do szczepienia?
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Kwi 2018 06:50 #599590

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Czy wysiewacie już ogórki na rozsadę ? Ja już chyba wysieje w tym tygodniu konserwowe Wisconsin kilka sztuk do doniczek B)
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2018 07:00 przez Sylwiaaa.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Kwi 2018 07:21 #599593

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Jak dla mnie to na ogórki dużo za wcześnie. To jedne z warzyw, których rozsada rośnie chyba najszybciej i którą wysiewam jako ostatnią.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Sylwiaaa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Kwi 2018 07:51 #599597

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Nie wcześniej niż 1 maja.Ten termin już spraktykowany i sprawdza się w 100%. :drink1: :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rozalia

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Kwi 2018 08:44 #599601

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Najlepiej siać nasiona podkiełkowane . Na ręczniku papierowym nasiona puszczają kiełki po 24-48 godzinach. Przenosimy je wtedy do doniczek. Pojemność doniczek mała, aby korzenie w krótkim czasie maksymalnie przerosły podłoże. Siew podkiełkowanych nasion zapewnia równe w czasie wschody. Po ukazaniu się siewek muszą być natychmiast przeniesione w jasne, chłodne miejsce, by nie wybiegały. Nie przetrzymywać rozsady, ponieważ im starsza rozsada, tym trudniej znosi przesadzanie. Wysadzać ,jak tylko zaczną się pokazywać zalążki liści właściwych. Wysadzać głębiej niż rosły w doniczkach. Po wysadzeniu ja nakrywam rozsadę bądź butlami PET 5 l, bądź robię tuneliki z flizeliny. Przyspiesza to wzrost i zabezpiecza rośliny przed gradem lub ulewnym deszczem.


a1-4.jpg


Paleta powinna mieć stożkowe doniczki, wtedy rozsada łatwo wychodzi z doniczek wraz z bryłą ziemi. W razie trudności z wyjęciem rozsady z doniczek nie ciągnąć na siłę roślin lecz użyć łyżeczki od herbaty do wyciągnięcia rozsady razem z bryłą korzeniową.

Tym sposobem mam rok w rok udaną uprawę ogórków z wysokim plonem


DSC_4427-6.jpg


Wśród roślin są widoczne pałąki po nakryciu flizeliną. Nie demontuję ich, ponieważ służą roślinom jako podpory.
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2018 08:58 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Kwi 2018 15:33 #599645

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Ja w tym roku wysiewam zgodnie z waszymi radami, czyli 1 maja.
Pierwszy raz też spróbuję prowadzić ogórki do góry, na podporach.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Emalia112, MarzenaRybka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Kwi 2018 17:19 #599656

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
No to poważne wyzwanie. Mam nadzieję, że zapoznałaś się ze szczegółami takiej uprawy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Kwi 2018 18:04 #599661

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Pozwoliłam sobie przypomnieć zalecenia Mietka odnośnie wysiewu nasionek i metodę prowadzenia ogóreczków po sznurkach - mnie też czeka w tym sezonie przygoda z wyplataniem pędów Suyo Long - może wyjść całkiem ciekawa makrama ;-)
pomodoro wrote:

Musisz sobie przyszykować paliki o takiej długości by 1,5 metra wystawały nad ziemie po wbiciu. Paliki dasz co 30-40 cm w rzędzie. Do indywidualnych doniczek/ nie za dużych/wysiejesz ok 1 maja nasiona ogórków po 2 szt do każdej doniczki . Po wzejściu jedną, słabszą roślinę uszczykniesz pozostawiając tylko jedną w doniczce. Możesz też nasiona wcześniej podkiełkować na ligninie i wtedy wysiać po 1 nasionku z tych, które puszcza kiełki/ niezwłocznie po zauważeniu kiełków/.

Ogórek Tessa F1 prowadzony na sznurku


ogoreksaatkowy.jpg


I ogórek Suyo Long też na sznurku


suyolong.jpg


A tu ten sam ogórek Suyo Long przeznaczony na nasiona


nasiennik_2013-02-01.jpg


Podwiązuje się jak pomidory. Pod każdym węzłem w którym są zalążki małych ogóreczków. Sznurek ,a jeszcze lepiej trok ze starej tkaniny bawełnianej/ nie kaleczy łodygi/ podwiązuje się w ósemkę do palika .Ja wykorzystałem do uprawy konstrukcję ze zlikwidowanego winogrona. Wbiłem do gruntu co 30 cm drewniane kołki z wywierconym na końcu otworem 6 mm. Przez ten otwór przewlekłem sznurek PP/ nie namaka przy deszczu/ i oba końce związałem po naciągnięciu do górnej poprzeczki konstrukcji . Pedów ogorka nie wiążę wtedy do sznurka lecz przeplatam miedzy podwójny sznurek .Widać to wyraźnie na środkowym zdjęciu w poprzednim moim poście jak sznurki są skrzyżowane na łodydze.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Bobej, Jan4, Kaja, Edyta-ka, rozalia

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 10 Kwi 2018 08:56 #599805

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Ja również w tym roku część ogórków planuje uprawiać w pionie. W tamtym roku miałem małą próbę i ogórki były żywotne tak długo jak nigdy(mam ziemię gliniasta, stąd problem z wilgocią w późniejszym czasie) w tym roku jeszcze nie mam jako tako pomysłu jak poprowadzić ogórki ale muszę zacząć intensywnie myśleć. :)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.541 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum