TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 10 Kwi 2018 22:32 #599967

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
W ubiegłym roku pierwszy raz prowadziłam ogórki pionowo po sznurkach. Ustawiłam szybko, prymitywną konstrukcję na wysokość ok. do 150 cm. Pod pierwszą parą liści właściwych zawiązywałam sznurek i mocowałam do podpory. Sznurek wytrzymał do końca sezonu ogórkowego. Około dwa razy w tygodniu oplatałam rośliny wokół sznurków. Koleżanka, która zna się na ogórkach poradziła bym obrywała ogórkom wąsy czepne. Od czasu do czasu – raz w tygodniu zasilałam dolistnie i stosowałam opryski ekologiczne pomodoro. Miałam może 40 roślin i jeszcze nigdy tak długo nie zbierałam ogórków. Zbierałam dwa razy w tygodniu po wiaderku. Rośliny przerosły moją podporę, która myślę powinna mieć wysokość 2 m. W tym roku też będę w taki sposób uprawiać z tym, że pewnie pierwszy raz zrobię rozsadę.
Mam tylko takie zdjęcie szczątkowe. Poprzeczka miała długość może 5 m.


oc2.jpg
Michalina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Adasiowa, Edyta-ka, Miragoral, jurek49, Agusiak, Szymek, Sylwiaaa


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 10 Kwi 2018 22:53 #599975

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Szarotko, bardzo dziękuję za lekcję poglądową - przymierzam się do pierwszej w "karierze" działkowca uprawy ogórków, a co za tym idzie do budowy konstrukcji - z Waszych zdjęć wynika, że najczęściej przypomina tradycyjny trzepak; myślę, że wysokość 180 cm będzie o.k., bo długość jest zdeterminowana wielkością wzniesionej grządki = 2 m, więc za wiele roślin tam nie zmieszczę. Ale kilka rozsad planuję zrobić na początku maja, a już teraz gromadzę plastikowe butle do ochrony maluchów po wysadzeniu.
Jeśli chodzi o oplatanie pędów dookoła sznurków to mam doświadczenie jedynie z fasolą tyczną i groszkami, ale w przypadku ogórków to coś innego: chodzi raczej o podwiązywanie węzłów i PRZEplatanie - nie chciałabym, aby pęd załamał się pod ciężarem owoców - zakładając, że będą :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 11 Kwi 2018 09:09 #600002

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
pomodoro wrote:
.

Tym sposobem mam rok w rok udaną uprawę ogórków z wysokim plonem


DSC_4427-6.jpg


Wśród roślin są widoczne pałąki po nakryciu flizeliną. Nie demontuję ich, ponieważ służą roślinom jako podpory.

Ale gęstwina. :woohoo: Jak Ty tam zbierasz te ogórki. :whistle: Raz tak miałem i często pomijałem jakieś sztuki, przez co często miałem na obiad mizerię. :D
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 11 Kwi 2018 09:41 #600006

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Rosada jest sadzona w przepisowym rozstawie 15 cm w rzędzie i 140 cm rząd od rzędu. Mam stałe miejsca obrane gdzie stawiam stopy podczas zbioru, by nie deptać pędów i co równie ważne- nie odwracać pędów.Na zdjęciu są te miejsca dyskretnie widoczne. Owszem, czasem zdarza się jakiś zapomniany egzemplarz, ale nie ma z tym problemu.Ogórki poza bieżącą konsumpcją są przerabiane a to na konserwowe, kiszone, mizerię czy pikle . W tym układzie wszystkie egzemplarze są do zagospodarowania. Czasem widzę na działkach niemiłosiernie zdemolowane ogórki, zdeptane i powywracane pędy. Nie wróży to zbyt długiego zbioru . Ogórki są wtedy bardziej podatne na infekcje .

W niektóre lata nawet zdarzało mi się jeszcze współrzędnie z ogórkami uprawiać kalafiory :)


9dfd80f8eb116b2c.jpg
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2018 09:48 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Bobej, Jan4, Adasiowa, Edyta-ka, Marlenka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 11 Kwi 2018 21:18 #600125

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Ja spróbuję też na 2-3 krzaczkach innej metody prowadzenia pionowo.
Obcinanie dolnych liści ogórka i obrywanie tzw. wilków.
Wyrastają one między łodyga a liściem, tak jak ogórki.
Po ich oberwaniu na ogół pojawia się dodatkowy jeden, a nawet 2 ogórki.
Muszę to przetestować.
123.jpg
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 11 Kwi 2018 21:53 #600139

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
Masz rację Aniu - podpora do ogórków, którą zastosowałam to taki „ogórkowy trzepak”. Roślinki tylko oplatałam i nie miały tendencji do opadania mimo zawiązanych i gotowych do obrywania ogórków. Użyłam sznurek z naturalnego tworzywa, lekko szorstki i łodyżki ogórkowe też nie są gładkie, więc wszystko grało. Nie miałam ogórków sałatkowych tylko racibory, i zbierałam średniaczki i było ich bardzo dużo. Posadziłam też dwa ogórki duże, białe na pikle, dojrzały każdy z owoców miał ok. 30-40 cm. Pierwsze zawiązane opierały się o ziemię więc nie ściągały rośliny w dół a następne owoce musiałam podwiązywać bo taki jeden ogóras ważył więcej niż kilogram.
Michalina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zbyszko46, Marlenka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 12 Kwi 2018 13:57 #600197

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Szarotka wrote:
Koleżanka, która zna się na ogórkach poradziła bym obrywała ogórkom wąsy czepne.
A jak koleżanka argumentowała to obrywanie wąsów czepnych? Do 3-4 liścia obrywam kwiaty i nowe pędy, żeby ogórki ładnie w górę szły. Wąsy czepne zostawiam i ogórki same się dzięki nim wspinają. Nie muszę okręcać sznurkami. Co to obrywanie wąsów daje ogórkom?
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2018 21:26 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 12 Kwi 2018 21:38 #600258

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
Bea
Według mojej znajomej takie traktowanie ogórków ma zwiększać plony. Uwierzyłam i obrywałam wąsy. Ogórkom na pewno nie zaszkodziło. Nie testowałam i nie porównywałam czy rzeczywiście lepiej owocowały od tych z wąsami. W moim przypadku, gdzie miałam ok 40 roślin takie obserwacje pewnie nie udowodniłyby żadnej tezy.
A może ogórki bez wąsów czuły się wiecznie młode. :happy:
Niżej podaję dwa linki do informacji o uprawie ogórków. Może komuś się przydają.

abc-ogrodnictwa.pl/warzywny-uprawa-ogorek
www.ogrodinfo.pl/uprawy-pod-oslonami/jak...zic-rosliny-ogorka/3
Michalina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, mk1a, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 13 Kwi 2018 17:15 #600364

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pomału będę szykować grządkę pod uprawę jednego rządka ogórków - długość około 2,20m. Myślę, że nawożenie rzędowe obornikiem końskim powinno się sprawdzić - Zakładając, że wykopany rowek będzie miał głębokość 15-20 cm, to ile tegoż nawozu powinnam w nim umieścić ?
Ogórki będą prowadzone na sznurkach na konstrukcji podobnej do trzepaka :)

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie pomocne podpowiedzi ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2018 17:26 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 13 Kwi 2018 18:36 #600376

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Aniu

Nasz Józiu w wątku o nawożeniu rzędowym, doskonale zilustrował ilość umieszczanego w rowku obornika właśnie końskiego forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...wego-warzyw?start=36
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2018 18:37 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, jurek49

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 13 Kwi 2018 19:36 #600397

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Doczytałam, bardzo dziękuję.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 13 Kwi 2018 21:06 #600434

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Ja też planuję sadzić ogórki, które będą rosły na siatce, dwa rzędy po 3 mb.
Rowki już wykopane, obornik koński (dwuletni) przykryty a całość przykryta agrowłókniną.
Teraz trzeba tylko czekać do końca m-ca, wysiać nasionka i posadzić sadzonki.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 13 Kwi 2018 21:20 #600443

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mnie z kolei zauroczyła konstrukcja Ewuni - Przylepki i chciałabym taką nędzną namiastkę postawić: dwa słupy o wys. 180 cm połączone poprzeczką. Na dole, we wspomnianym rowku , wzdłuż poprzeczki posadzę rozsadę ogóreczków, która będzie zabezpieczona butlami PET. Pędy roślin puszczę wzdłuż sznurków rozciągniętych pomiędzy ziemią i poprzeczką, ale sznurki zamontuję chyba dopiero po usunięciu butelek ?.
Na razie i tak stres jest spory, więc skupiam się na przygotowaniu rowka :)

U Ewy Przylepki ....

20180126_112036.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2018 21:35 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Bobej, Marlenka, Betula, jurek49, Przylepa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 14 Kwi 2018 18:19 #600562

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pierwszy etap przygotowania grządki pod ogórki już za mną; w rowek o długości 2 m i głębokości około 15-20 cm wrzuciłam ubiegłoroczny, przerobiony obornik koński, uważając na kłębiące się w nim dżdżownice...




....po czym rów został zasypany, zaznaczony i czeka na wkopanie konstrukcji nośnej dla ogórkowych pędów.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Bobej, Agusiak

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 14 Kwi 2018 20:06 #600591

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Nie wiem czy dobrze widzę. Ty udeptywałaś ziemię nad obornikiem ?
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 14 Kwi 2018 20:32 #600608

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nie :happy:
Wiem, że może to wyglądać na udeptanie, ale dla dodatkowego zaznaczenia rzędu delikatnie postukałam glebę dnem fajansowego kubka.

A czym mogłoby grozić ewentualne udeptanie ? Pytam na przyszłość, bo użyłam kubeczka intuicyjnie, ale przygotowując miejsce dla grochu ubiłam ziemię porządnie ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 14 Kwi 2018 20:45 #600616

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Jeśli po aplikacji obornika gleby się nie wyredla, to najlepiej na końcach rowka wbić patyczki, by wiedzieć , w którym miejscu był dawany obornik. Czasem glebę celowo się przyklepuje ,by ułatwić podsiąkanie wody do wysianych nasion.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 14 Kwi 2018 20:54 #600619

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Patyczki są też - połączone czerwonym drutem.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.615 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum