TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 29 Maj 2019 13:25 #659846

  • sznurki Ani
  • sznurki Ani's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 3997
Nikt nie uprawia odmiany ogorków Iwa?
Moje z dziś zdjecia

IMG_20190529_125013.jpg
te z pierwszego wysiewu i reszta

IMG_20190529_125030.jpg


IMG_20190529_125054.jpg

Jeden krzaczek jest taki pogryziony co to może być.
IMG_20190529_125036.jpg

I jest to odmiana pod oslony i są w tunelu.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 29 Maj 2019 13:32 #659849

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51336
No i to jest błąd. Podlej teraz te ogórki saletrą amonową. Nawozem z Biedronki możesz zacząć fertygować kiedy zaczną kwitnąć. Stężenie 3 ml/l.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 29 Maj 2019 13:37 #659850

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5568
  • Otrzymane dziękuję: 12772
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Keti

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 29 Maj 2019 17:46 #659892

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Ogórki posadzone 25 maja w fazie jednego, małego listka właściwego, zaraz po posadzeniu dostały osłonę z butli PET. Dzisiaj, czyli po czterech dniach, chcąc je nawieźć saletrą amonową, zdjęłam klosze i ... zobaczyłam duże rozsady z dwoma liśćmi - w weekend będę musiała usunąć butle i zainstalować sznurki. Poszły jak burze :dance: . Na zdjęciu jeszcze pod osłoną, ze względu na ostre słońce.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, podjadek, rychu44, Edyta-ka, rozalia, Miragoral, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 29 Maj 2019 18:01 #659895

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1275
  • Otrzymane dziękuję: 4764
Moje "Iwy".

20190529_1751421.jpg


Trzy w foli

20190529_1751581.jpg



Reszta po dzisiejszej nocy idą do gruntu.


Jeszcze ogórek Zuzanna kilka sztuk które nie zmieściły się w ran zagodie.
20190529_182743.jpg
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2019 18:31 przez podjadek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, bela, rychu44, Edyta-ka, Biotit, Miragoral, Betula, Sylwiaaa, JaNina, sznurki Ani

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 29 Maj 2019 19:32 #659925

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5568
  • Otrzymane dziękuję: 12772
pomodoro wrote:
No i to jest błąd. Podlej teraz te ogórki saletrą amonową. ...
Dziś podlałem. :idea2:
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 29 Maj 2019 20:37 #659935

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
Chwalę się :) Tak oto za radą forum i naszego Mistrza Pomodoro pierwszy raz przygotowałam rozsada ogórków. Trochę mi wybiegła a tylko o jeden dzien za długo stałą w domu, po przeniesieniu do foliaka ładnie uszyła i czekał tylko na pogodę do wysadzenia. Co nastąpiło wczoraj czyli 28 maja. Odmiany jakie wybrałam na ten rok to Alhambra, Julian, Izyd, Sayo Long ( ze straganiku) i mój Ogórek z Gruzji . Z czego Gruzin Kiełkował najgorzej, nierównomiernie za to inne kiełkowalność 100 %. W tunelu ma też dodatkowo po krzaczku Ogórka Freelander , Market More i jakiś prezent od koleżanki opatrzony nazwą ogórek z Portugalii.

IMG_20190528_091959.jpg


IMG_20190528_093004.jpg


Ogórki w gruncie będą prowadzone przy siatce . W tunelu po sznurkach. Planuję jeszcze wysadzić kilka Gruzinów do skrzyni ala permakulturowej .
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, podjadek, rychu44, Edyta-ka, pouder, Miragoral, Betula, JaNina

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 29 Maj 2019 20:41 #659936

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Mam "ogórka z Gruzji" ze straganiku, zapewne od Ciebie. Dziękuję! Potwierdzam, faktycznie kiełkuje bardzo nieregularnie, chyba jest bardzo ciepłolubny, co nie dziwi, w końcu "z Gruzji" :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): andziasz, pouder, Miragoral

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 29 Maj 2019 21:44 #659951

  • grzesiek59
  • grzesiek59's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 65
  • Otrzymane dziękuję: 241
Moje ogórki Suyo long

DSCN4956.jpg


DSCN4957.jpg


DSCN4961-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2019 21:46 przez grzesiek59.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, rychu44, Adasiowa, Edyta-ka, pouder, Miragoral, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 30 Maj 2019 06:26 #659980

  • sznurki Ani
  • sznurki Ani's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 3997
Piotrze sadzisz Iwy w gruncie? Ja wsadziłm w tunelu tak jak pisze na opakowaniu pod osłony. U mnie wg problem był już na etapie kiełkowania. Myśle że kupiłam jakieś trefne nasiona. Około 50 procent pokiełkowało z tego i tak kilka siejek było "porażonych"tzn tak jakby na wstępie obsychały a wszystkie miały takie same warunki. I te robaczki w nasionach które gdzieś tam probowały coś puscić ale od razu zostało obgryzione. Ziemia specjalna do wysiewu nowe multipalety. Z niczym innym nie było problemu przy wschodzie tylko z tymi ogórkami.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 30 Maj 2019 07:11 #659982

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1275
  • Otrzymane dziękuję: 4764
Tak,będę je sądził do gruntu z racji tego, że w foli nie mam miejsca. I tak wcisnełem trzy sztuki. Nasiona miałem stare ale podkiłkowywałem je. Myślałem że nic z nich nie będzie, a tu niespodzianka.
Zobaczymy jak się sprawdzą w gruncie. Zdam relację :)
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sznurki Ani

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 30 Maj 2019 08:42 #659998

  • sznurki Ani
  • sznurki Ani's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 3997
Ja to podejrzewam ze moje już były z robakiem zanim wysiałam bo na 44 nasiona w paczce dwa już były puste. Reszta niby wygladała oki. Jak nie zbiore własnych nasion to 1 i ostatni raz kupiłam te nasiona. Miały być z górnej półki jakby nie było 7zł paczuszka.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 30 Maj 2019 12:21 #660027

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51336
sznurki Ani wrote:
Piotrze sadzisz Iwy w gruncie? Ja wsadziłm w tunelu tak jak pisze na opakowaniu pod osłony. U mnie wg problem był już na etapie kiełkowania. Myśle że kupiłam jakieś trefne nasiona. Około 50 procent pokiełkowało z tego i tak kilka siejek było "porażonych"tzn tak jakby na wstępie obsychały a wszystkie miały takie same warunki. I te robaczki w nasionach które gdzieś tam probowały coś puscić ale od razu zostało obgryzione. Ziemia specjalna do wysiewu nowe multipalety. Z niczym innym nie było problemu przy wschodzie tylko z tymi ogórkami.

Najprawdopodobniej była to śmietka kiełkówka. Proponuję na przyszłość przygotowywać rozsadę w domu z podkiełkowanych nasion. Nasiona kiełkują w ciągu 1-2 doby a wysiane do doniczek wschodzą też w ciągu 48-72 h . Omija się w ten sposób niekorzystne warunki glebowe do wysiewu bezpośredniego i właśnie ewentualny atak śmietki kiełkówki oraz przyspiesza się plonowanie o jakieś 2 tygodnie. Szereg niepowodzeń przy siewie bezpośrednim zmusiły mnie do produkcji rozsady już kilka lat temu i już nikt mnie nie namówi do bezpośredniego siewu. Poza tym, podkiełkowując nasiona mamy naoczny sprawdzian jakości nasion. Wysiewając do gruntu nie wiemy, czy brak wschodów spowodowany jest niską temperaturą gleby, czy brakiem zdolności kiełkowania nasion, czy atakiem śmietki.

choroby.kwiaty-ogrody.pl/warzywa/smietka...i-smietka-kielkowka/
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2019 12:28 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, podjadek, sznurki Ani

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 30 Maj 2019 13:15 #660029

  • sznurki Ani
  • sznurki Ani's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 3997
No właśnie wysiewałam nasiona w domu do multipalet. Ziemia była specjalna do rozsad. Wysiewałam 6 marca po 8 dniach na 12 nasion wzeszło 7 i tyle z tego i tak tylko 4 zostały. Przesadzane do gruntu w tunelu początkiem maja. Czytałam ze kielkuja do 10 dni. Ta odmina ma zawiazywac owoce bez zapylenia. Zbiór po 30-50 dniach od posadzenia rozsady w tunelu tak na opakowaniu piszę. Druga ture też wysiałam w domu i taki samo wschodziły. Robiłam też rozsady pomidorów i kwiatków wszystko w domu ziemnia ta sama i multipalety i w niczym nie było robaków tylko w ogórkach a opakowanie niby świeże do 2022 data ważności nasion i nie wiem co jest przyczyną tak słabego kiełkowania.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 30 Maj 2019 13:31 #660031

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51336
Należało nasiona podkiełkować przed wysiewem do palet. Wtedy widziałabyś jak sprawują się same nasiona. I wschody miałabyś po 3 dniach ,a nie po 8. Z podłożami dla amatorów jest różnie. Pan Bóg jeden wie i producent, co jest w tych podłożach namieszane. Czasem zagnieżdżone są w nich owady np. ziemiórki. Pogoń za zyskiem powoduje, że często wyrób jest badziewiasty.
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2019 13:33 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sznurki Ani

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 30 Maj 2019 13:45 #660033

  • sznurki Ani
  • sznurki Ani's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 3997
A jak podkielkować nasiona? Ja myśle że jednak ziemia nic tu nie miała do rzeczy bo tylko ogórki źle wschodziły inne 90% wschodów i lepiej
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 30 Maj 2019 14:13 #660035

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51336
Nasiona ogórka jeśli się ociągają z kiełkowaniem szybko ulegają degradacji. Po prostu gniją.

Kiełkowanie nasion to prosty zabieg.


IMG_1407-3.jpg


Pudełko po lodach z przykryciem, wewnątrz ręcznik papierowy złożony na 3-4 warstwy zwilżony przegotowaną wodą. Ja to stawiam na router, który lekko się nagrzewa do ok 30 *. Po 24 godzinach nasiona wyglądają tak, jak na zdjęciu.

Takie nasiona, włożone w podłoże w ciągu 48 godzin wschodzą jeden w jeden w temperaturze pokojowej.
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2019 14:15 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, podjadek, grzesiek59, andziasz, Betula, sznurki Ani

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 30 Maj 2019 15:49 #660048

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1275
  • Otrzymane dziękuję: 4764
Dodam jeszcze, że już po 24h lepiej zaglądać do puszki co kilka godzin bo kiełkują bardzo szybko. Wieczorem nic nie ma, a nad ranem już można przenosić nasiona do doniczek. Prawie rosną w oczach :)
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, sznurki Ani


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.483 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum