TEMAT: ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 28 Lut 2018 17:42 #592420

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Nie wiedziałem, że ktoś jeszcze para się uprawą ziemniaków z nasion w tym wątku. :) Super.

Tak jak wspomniałem, ziemniaki z nasion to raczej liche rośliny. Ja zawsze sieje grupowo odmianami i jak roślinki są już wysokości ok 4-5cm, pikuje do osobnych ale małych pojemników, by przesadzaniesobie wykonać jeszcze z dwa razy, przesadzając je troszkę poniżej niż były wcześniej. Poźniej już przesadzamy je na miejsce docelowe, w momencie gdy minie ryzyko przymrozkó.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 28 Lut 2018 19:51 #592496

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
A to już ziemniaczki z nasion. :)


IMG_20180228_193729.jpg


IMG_20180228_194434.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2018 19:53 przez Bobej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Horti, Agusiak

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 14 Mar 2018 21:35 #595539

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Dawno nic nowego w wątku o ziemniakach więc znowu coś dodam. Ostatnio otrzymałem zapytanie odnośnie ziemniaków odmiany Mila czy są dostępne, o ile mi wiadomo odmiana ta została wycofana około 20 lat temu. Ciekawostką jest to że ziemniaki te można znaleźć w ofercie na znanym portalu. Nie przeczę że osoba oferująca wyraźnie opisała że zostały one dawno wycofane i że uprawia je ekologicznie. Nie mówię że faktycznie tak jest ale z doświadczenia wiem że po tylu latach sadzenia ziemniaki "wyradzają się" kumulując np. w sadzeniakach zarazę ziemniaczaną. Do ofert sprzedaży ziemniaków znanych przed laty należy podchodzić z ostrożnością.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Agusiak

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 14 Mar 2018 22:07 #595549

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Moje Shwarze Peter po przerzedzeniu.
IMG_20180311_175452.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Edyta D, Betula, Agusiak

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 24 Mar 2018 16:42 #597253

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Co prawda nie uprawiam ziemniaków, ale jestem ich zagorzałą wielbicielką i mogę jeść je codziennie w każdej postaci. Poprzednio opisywałam odmianę Lily i Red Lady, dzisiaj przyszła kolej na następne.

Gwiazda, Satina, Gala




GWIAZDA:
- cienka skórka
- miąższ sypki
- smak wyraźnie ziemniaczany
- zastosowanie: tradycyjne, z dodatkiem sosu lub tłuszczu ze smażenia mięsa, także ugotowane w mundurkach są wspaniałe

I jeszcze trzy:

Queen Anna, Wineta, Ditha




QUEEN ANNA
- to typowa odmiana przeznaczona do sporządzania klusek, knedli, kopytek, zapiekanek - ma wilgotny, kleisty i zwięzły miąższ, dlatego ciasto z jej dodatkiem będzie elastyczne i dobrze lepiące się
- po ugotowaniu miąższ jest wodnity, więc moim skromnym zdaniem bardziej nadaje się na w/w potrawy niż jako samodzielne danie

DITHA
- podłużna, smukła bulwa o cienkiej, delikatnej i gładkiej skórce
- miąższ żółty, mączysty
- intensywny, ziemniaczany zapach
- rewelacyjny smak prawdziwego ziemniaka, przypomina odmianę Lily
- skórka po ugotowaniu zwięzła, lekko skórzasta
- idealna na frytki, placki ziemniaczane i dodatek do obiadu

WINETA
- cienka, chropowata skórka
- szybko gotuje się
- miąższ kleisty, zwarty, nie rozsypujący się
- smak neutralny
- może nadawać się do wszelkiego typu klusek i zapiekanek po wcześniejszym ugotowaniu al dente;
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Edyta D, Miragoral, lucysia, Betula

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 24 Mar 2018 17:55 #597264

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
No i wspólnymi siłami udało się. Nieskromnie powiem "jam to uczynił" , czyli dostarczyłem przedstawione pyry Ani do degustacji i opisu. Oczywiście podziękowania :thanks: należą się Ani za trud włożony w przygotowanie opisu oraz "ryzyko" degustacji :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Edyta D, Betula

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 24 Mar 2018 19:13 #597279

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Aniu :thanks: szacun!
Ja rozróżniam żółte i białe i za nic do tej pory nie wiem które wolę.Ot są dla mnie smaczne lub nie.Zdrowe lub tzw.zardzewiałe gdzie pół trzeba wyrzucić lub całego.Taki znawca ze mnie. :happy4:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 24 Mar 2018 19:22 #597281

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Lucysia te jak nazywasz zardzewiałe to są właśnie bulwy porażone różnymi chorobami, w tym również zarazą ziemniaczaną
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 24 Mar 2018 20:00 #597298

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Tadzik, przepraszam, że nie wspomniałam o Tobie w poście, ale wydawało mi się, że to "oczywista oczywistość", że to dzięki Tobie my wszyscy mamy okazję poznawać ziemniaki od A do Z :oops:
Ryzyko ???? Toż to sama apetyczna przyjemność.

Ha, a ja dodatkowo mam niecodzienną okazję próbowania każdej z odmian - my naprawdę nie wiemy, co kupujemy w sklepach :mad2:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 24 Mar 2018 20:41 #597313

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Nie ma najmniejszego problemu że nie wspomniałaś o mnie. Napisałem że pyry ode
mnie co by była jasność że degustujesz wiadomego pochodzenia a nie rynkowe czy nie daj boże marketowe :rotfl1:

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 24 Mar 2018 20:52 #597320

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Wiesz, pisząc o tych pyrach jestem święcie przekonana, że wszyscy wiedzą, od kogo pochodzą :happy:
Wrzuciłam linki ze zdjęciami do wątku sprzedażowego.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 10:34 #597563

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Wtrącę swoje trzy grosze ;)
Moim zdaniem ziemniaki które są po gotowaniu wodniste nie nadają się na kluski,bo trzeba wtedy dużo mąki dodawać i wychodzą guminklejzy :silly:
Ja najbardziej polecam Vinetę,którą uprawiam od lat.Nadaję się do wszystkiego B)

100_7874.jpg
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2018 11:16 przez zeberka363.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 17:31 #597628

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Vineta jest odmiana typu A/B smaczna ale nie polecam na gleby ciężkie, trudno się wtedy uprawia.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, Betula

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 18:47 #597666

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3724
Wzeszły fioletowe pyrki od Tadzia :bye: , wysiane z nasion. Są bardzo delikatne, dziś poszły na parapet na światło, jak będzie je lepiej widać :) strzelę fotkę.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 18:49 #597667

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Dorotuś - gratulacje :kiss3:
Czekam z niecierpliwością na zdjęcia ....
Bardzo się cieszę !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 19:53 #597690

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Gratulacje dla hodowcy :flower1: ,a mnie cieszy że wzeszły w końcu po raz pierwszy pozyskiwałem nasiona z ziemniaka. Ale co tam widocznie mam :crazy: i zamiast sadzić sadzeniaki to mi się zachciało nasion pyry.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 20:56 #597711

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 7986
Ja miałem/mam odmiany: Lord, Bellarosa, Winieta, Gustaw. Ostatniej odmiany nie polecam, miała być to alternatywa dla Irgi, ale bardzo szybko ciemnieje po ugotowaniu.

Lord u mnie się trochę wyrodził, po deszczowym ubiegłym roku trochę ciemnieje po ugotowaniu , w poprzednich latach zachowywał żółtą barwę, a po zostawieniu na kolejny dzień barwa stawała się jeszcze bardziej intensywna.

Bellarosa generalnie jak Lord tylko trwalej zachowuje barwę po ugotowaniu, i ma czerwoną skórkę.

Winieta to ziemniak lekko kremowy i lekko się rozsypuje po ugotowaniu.

W tym roku u mnie będzie Winieta i Bellarosa.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 21:06 #597715

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Od kilku lat kupuję od brata kolegi z pracy który ma gospodarstwo pod Tuszynem Winiete. Dobry ziemniak, kluski czy placki wychodzą doskonałe :hearts:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.379 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum