TEMAT: ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 21:52 #597733

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 8116
tadeo68 wrote:
Jak już zahaczyliśmy o parowanie to ze smaków dzieciństwa pamiętam gruszki parowane razem z pyrami w parniku dla świnek. Nie wiem jak teraz by smakowały, jadłem je w końcu kilkadziesiąt lat temu. Poza tym parowane są smaczniejsze i tracą mniej witamin i mikroelementów - polecam spróbować.

Najlepszy ziemniak to upieczony w ognisku w czasie wykopków.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Edyta D, zeberka363


Zielone okna z estimeble.pl

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 22:00 #597735

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Zgłaszam się na ochotnika na degustację ! Co prawda nie znam smaku pyry z ogniska, ale mogę sobie go wyobrazić ....
Potwierdzam natomiast rewelacyjny smak i ZAPACH parowanych ziemniaków - dodatek soli zbędny.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 22:08 #597742

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 8116
Wystarczy zrobić ognisko i wrzucić kilka w żary i popiół, zostawić na parę godzin. Chociaż ognisko z suchych łęcin ziemniaków też nadaje pewien charakter smaku.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 26 Mar 2018 22:40 #597755

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
najemnik wrote:
Wystarczy zrobić ognisko i wrzucić kilka w żary i popiół, zostawić na parę godzin. Chociaż ognisko z suchych łęcin ziemniaków też nadaje pewien charakter smaku.
Potwierdzam, nic nie zastąpi smaku pyry z ogniska zrobionego z łęcin na polu.
Za tę wiadomość podziękował(a): zeberka363

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 27 Mar 2018 15:43 #597858

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
Na parę godzin :supr3: to chyba węgiel zostanie :devil1: . Ja podam jeszcze jedną metodę której używał mój dziadek i to w domu na piecu gazowym. Wystarczy dać na blachę kilka umytych ziemniaków i przykryć je starym garnkiem do góry dnem, po jakimś czasie odwrócić je na drugą stronę i nadal piec do miękkości. Nie pamiętam już ile to trwa (bo było to 20l temu) ale smak czuję do dziś :hearts: . Aż muszę kiedyś zrobić :happy:
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2018 15:45 przez Adrian89.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, CHI

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 27 Mar 2018 17:50 #597881

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3554
Horti wrote:
Wzeszły fioletowe pyrki od Tadzia :bye: , wysiane z nasion. Są bardzo delikatne, dziś poszły na parapet na światło, jak będzie je lepiej widać :) strzelę fotkę.
Kiedy je wysiałaś? Moje nie dają znaku życia, choć wysiane prawie 3 tygodnie temu.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 27 Mar 2018 19:48 #597905

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Fioletowe ziemniaki od Tadka wykiełkowały po ok. 10 dniach. Naliczyłam 22 malutkie roślinki z jednej paczuszki nasion.

IMG_20180327_194303.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Armasza, zeberka363, Betula

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 30 Mar 2018 22:14 #598420

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Tadku u mnie ziemie to raczej piaski więc Vineta sobie dobrze radzi.
Mieliśmy kiedyś Satinę i Bellarosę,ale zbyt niewielki.Więc zostaliśmy przy pewniaku.
W tym tygodniu przebraliśmy 4,5t ziemniaków-ręce mi już odpadają z roboty i zimna z piwnicy,a tu jeszcze święta na głowie.Jak zbyt stał w miejscu tak przed świętami nawał roboty.... B)
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 31 Mar 2018 10:16 #598448

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Co fakt to fakt. Ja w czwartek przebrałem sam ok 3 ton więc niestety w piątek mój kręgosłup się zbuntował, ale co zrobić żona "postanowiła" spędzić święta w szpitalu wiec pozostało mi zabrać się do roboty i przygotować wszystko na święta. Wczoraj poszedłem spać dziś :happy3: o 3:30 i od 7 jestem na nogach, a dlatego tak późno bo zachciało mi się swojej szyneczki i tak wyszło z wędzeniem.
Wszystkiego najlepszego dla Wszystkich z okazji świąt Wielkiej Nocy, no i w końcu pogody co by szło zrobić coś w polu czy na działce.
Za tę wiadomość podziękował(a): babaewa, Adasiowa, Armasza, Zbyszko46, Betula

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 31 Mar 2018 11:14 #598455

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Tadeuszu to dla Ciebie i Żony dużo zdrówka . Spokojnych świąt, abyś mógł trochę odsapnąć.
Zeberko pracy a raczej roboty nie zazdroszczę , ale wiem , że jak mus to trzeba zrobić ...Mam nadzieję, że choć w święta trochę odpoczniecie.Choć jak tu odpocząć pracując na wsi :jeez: .

A moje ziemniaczki od Tadeusza leżą w ciepełku i pomalutku puszczają kiełki. Sadzenie oczywiście wtedy ręczne.
Za tę wiadomość podziękował(a): tadeo68

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 31 Mar 2018 18:16 #598490

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 8116
Adrian89 - skórka jest zwęglona, obieramy ją, a w środku mamy świetnie smakującego ziemniaka, do którego wystarczy dac odrobinę soli.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 31 Mar 2018 21:08 #598499

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
najemnik wrote:
Adrian89 - skórka jest zwęglona, obieramy ją, a w środku mamy świetnie smakującego ziemniaka, do którego wystarczy dac odrobinę soli.
Kilka godzin to trochę dużo, na polu troszkę inaczej się piekły w łęcinach bo właściwie to one bardziej leżały w gorącym piasku i popiele a nie w żarze. Ja czsami zawijam w folie alu i do grila wrzucam z boku żaru, polecam.
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2018 21:09 przez tadeo68.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 01 Kwi 2018 16:58 #598544

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7050
Ostatnio pikowałem swoje ziemniaczki. :)


IMG_20180401_163535.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 12 Kwi 2018 07:30 #600170

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
Adrian89 wrote:
Ja podam jeszcze jedną metodę której używał mój dziadek i to w domu na piecu gazowym. Wystarczy dać na blachę kilka umytych ziemniaków i przykryć je starym garnkiem do góry dnem, po jakimś czasie odwrócić je na drugą stronę i nadal piec do miękkości. Nie pamiętam już ile to trwa (bo było to 20l temu) ale smak czuję do dziś :hearts: . Aż muszę kiedyś zrobić :happy:

:thanks: :thanks: spróbuję na kominku - powinno się udać.

Ale ja o czym innym - taka ciekawostka :devil1:

Gdzieś przeczytałam w necie, że część ziemniaków, sprzedawanych w sklepach, jest pryskana "przeciw wyrastaniu kiełków". A wymyśliłam sobie, że posadzę w donicy Red Lady. Kupiłam w T i 1 bulwę wyłożyłam na umierającym storczyku. I zapomniałam.
No to mam ziemniak "nadoniczkowy" :happy4: :

P4124581.jpg


I co ciekawe - storczyk wypuścił "kiełek" (to małe z lewej)

P4124583.jpg


I co teraz? Chyba muszę delikatnie ziemniaka wykopać, Bo korzenie wyłażą dołem doniczki...
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, Bobej, lucysia, Betula

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 12 Kwi 2018 08:45 #600176

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Widać jak wszystko chce żyć.Jak poczuje możliwości to od razu rośnie.
brawa-2.gif


Wysiewaliście nasiona fioletowego ziemniaczka w perlit?
Zastanawiam się czy muszę do ziemi
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2018 09:36 przez lucysia.

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 12 Kwi 2018 20:19 #600236

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7050
Widać jakiś enzym wydzielony przez korzenie ziemniaka, pobudzał nie tylko ziemniaka do wypuszczenia nowych korzeni ale i storczyka. :)


Ziemniaka delikatnie podkop i wyjmij. Daj szanse obu żyć osobno ;)

Nie wiem jak planujesz go uprawiać dalej ale dobrze byłoby go wsadzić dużo głębiej niż jest teraz czyli aż po same górne listki w ziemię. Wyrosną dodatkowe korzonki na łodyżce, a sama roślinka dalej będzie rosła bardziej krępa. Jak w wiadra, to można go już docelowo wsadzić również

IMG_20180412_201451.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 14 Kwi 2018 22:44 #600659

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
CHI wrote:
Adrian89 wrote:
Ja podam jeszcze jedną metodę której używał mój dziadek i to w domu na piecu gazowym. Wystarczy dać na blachę kilka umytych ziemniaków i przykryć je starym garnkiem do góry dnem, po jakimś czasie odwrócić je na drugą stronę i nadal piec do miękkości. Nie pamiętam już ile to trwa (bo było to 20l temu) ale smak czuję do dziś :hearts: . Aż muszę kiedyś zrobić :happy:

:thanks: :thanks: spróbuję na kominku - powinno się udać.

Ale ja o czym innym - taka ciekawostka :devil1:

Gdzieś przeczytałam w necie, że część ziemniaków, sprzedawanych w sklepach, jest pryskana "przeciw wyrastaniu kiełków". A wymyśliłam sobie, że posadzę w donicy Red Lady. Kupiłam w T i 1 bulwę wyłożyłam na umierającym storczyku. I zapomniałam.
No to mam ziemniak "nadoniczkowy" :happy4: :

P4124581.jpg


I co ciekawe - storczyk wypuścił "kiełek" (to małe z lewej)

P4124583.jpg


I co teraz? Chyba muszę delikatnie ziemniaka wykopać, Bo korzenie wyłażą dołem doniczki...
Co do pryskania ziemniaków aby nie kiełkowały(na marginesie tak robi się również z cebulą) to prawda ale nie oznacza to że nie skiełkują w ogóle. Przy sprzyjających warunkach skiełkują ale raczej będą to nędzne rośliny . Ziemniaka ze storczyka wyciągnąć i w ziemię, nawet jak uszkodzą się korzenie powinien puścić nowe.
A tak poza tym to już czas sadzić ziemniaki.
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2018 22:47 przez tadeo68.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, CHI, Agusiak

ZIEMNIAKI - polecane odmiany, uprawa, wymagania i zbiory 20 Kwi 2018 20:22 #601770

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Tak z ciekawości, jak rozsada fioletowych ziemniaków?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.296 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum