TEMAT: Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 02 Gru 2018 19:35 #631833

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Ło matko, ale się porobiłoo! Ja tylko na żart odpowiedziałem żartem, a w kolejnym akapicie chodziło mi oto, że niektóre warzywa tak wrosły w naszą tradycję, że zapominamy o ich pochodzeniu, co i tak dla większości osób, które je uprawiają, jest bez znaczenia.
I nic więcej! Żadnych osobistych wycieczek nie mam zamiaru tutaj uskuteczniać, bo forum nie jest od tego. Jestem raczej osobą, która do wszystkiego podchodzi na luzie i daleko mi do wszelkich ortodoksji. Lubię wiedzieć coś więcej o roślinach, które uprawiam i to co podaję dodatkowo w opisach, to jedynie ciekawostki, które nie wszystkich muszą interesować. I nie mam zamiaru się o to obrażać, bo mam lepsze rzeczy do roboty. To tak w ramach wyjaśnienia intencji jakie kierują moimi wpisami tutaj.
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2018 19:36 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Marlenka, Betula, vegetella, Jaedda, PomiDorka


Zielone okna z estimeble.pl

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 02 Gru 2018 19:47 #631835

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
I bardzo dobrze. Nie ma sensu na prywatne wycieczki, a takie ciekawostki jak opisy odmian itp to zawsze będą chętni. :)
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaskawel

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 02 Gru 2018 19:55 #631836

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Ale z drugiej strony to takie boksowanie też jest fajne, bo oznacza, że forum żyje normalnym życiem, a nie staje się kolejną wikipedią :evil: Dobra, już kończę z tym tematem.
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2018 19:57 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 02 Gru 2018 20:12 #631841

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Szarotka wrote:
Kaskawel wrote:
Przygotowuję małą wymianę zagraniczną i potrzebuję nasion Jaśka wrzawskiego. Jest ktoś z Podkarpacia, kto mógłby pomóc w ich zdobyciu? Będę bardzo wdzięczny.

Fasolę wrzawską widziałam na olx.

Niestety, nie jestem zarejestrowany na olx i raczej się nie zarejestruję, bo potrzebuję raptem z 50 nasion. Ale dziękuję za informację.

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 02 Gru 2018 20:16 #631842

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41856
Ja kupowałem na olx wprawdzie nie fasolkę,ale inne przedmioty i nie musiałem się nigdzie rejestrować. :( :(
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 02 Gru 2018 20:29 #631846

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Też zamawiałem m.in czosnek z olx i nie pamiętam żadnej rejestracji.

Ten Jasiek to jakiś konkretny? Bo Ja mam fasolę Jaś ale nie wiem więcej szczególów.


IMG_20181202_125820.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, Betula

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 02 Gru 2018 21:07 #631854

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Myślałem, że to działa jak allegro. W takim razie zaraz zobaczę. Fasola wrzawska to typ Jaśka z cieńszą skórką i szybciej się go gotuje. Chciałem sprawdzić przy okazji.
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2018 21:09 przez Kaskawel.

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 02 Gru 2018 21:55 #631864

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
fasola wrzawska "Piękny Jaś"
krótki opis na str.
www.trzyznakismaku.pl/produkty/fasola-wrzawska
Michalina

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 02 Gru 2018 22:41 #631869

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Sangre de toro - gatunek krzaczasty, dobrze rosnący w klimacie umiarkowanym i gorącym. Kwiaty pojawiają się po ok. 6 tygodniach. Krzak dorasta do ok. 35 cm, plonuje dość obficie. Przy wysokiej wilgotności mogą pojawić się choroby grzybowe, z którymi powinny uporać się biopreparaty. Bardzo dobrze na zdrowotność roślin wpływa sąsiedztwo szczawiu.
Tyle tylko udało mi się znaleźć.

Foto: Bobej

IMG_20181118_170808.jpg



IMG_20181118_170822.jpg
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2018 11:53 przez Adasiowa. Powód: dołączenie zdjęć
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Horti, Marlenka, Betula

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 03 Gru 2018 13:24 #631929

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Wrzuce tak na szybko skopiowane i przetłumaczone, bo z pracy wracam. ;)


"Mechelse Tros" ma dość małą fasolę, która jest w pęczkach na roślinie. "Mechelen Tros" jest bogaty. Strąki są cienko mizdrowane i lekko spłaszczone. Kultywuj w osłoniętym miejscu.

Zbiór ziaren fasoli rozpoczyna się nieco później niż w przypadku fasoli macierzystej. Ważne zalety fasoli: nie ma problemów z grzybami (rośliny mogą prawidłowo wysychać), długi okres zbioru i wysoka wydajność. Wszystkie ziarna mają "piękny mechanizm wspinania się": niezależnie od tego, czy jest pochylony, prosty czy skręcony, zawsze opada i zawsze przy skrętach w prawo jest ślepo odnajdywany w górę.

Materiał (kije bambusowe, słupki fasoli, liny itp.), Które stosujesz jako materiał, nie ma większego znaczenia, ale całość musi być wystarczająco stabilna przy pełnym obciążeniu. W każdym miejscu można znaleźć kogoś, kto chce wyjaśnić, co jest w rzeczywistości najlepszym systemem. Stara wytyczna, ale wciąż aktualna, to 8 do 10 roślin na m². Dwukrotne wysiewy (połowa maja i koniec czerwca) dają dobre plony. 75 gramów wystarcza na około 60 sztyftów.

Na zamku można również podnieść fasolę wzdłuż liny; na przykład przymocuj linę do poziomego ciągnionego stalowego drutu. To oszczędza budowania konstrukcji patyków. Uprawa sztyftu w szklarni generalnie daje dodatkową wydajność.

IMG_20181118_180245.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2018 14:22 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Horti, Marlenka, Betula, vegetella

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 03 Gru 2018 14:31 #631947

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Napisałem jeszcze zapytanie do firmy ale narazie z mizernym skutkiem.


036-BUCOMAT-15544_medium.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 03 Gru 2018 16:39 #631964

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Cranberry Synonimy: Bayo pinto, pintos (Peru); Frutilla (Argentyna, Chile, Urugwaj); Cargamanto (Kolumbia); Barbunya (Turcja), Pinta Leon, Vermont Cranberry (Hiszpania).
Bardzo obiecująca w uprawie, niezbyt wymagająca, plenna i wyjątkowo smaczna. Ziarna koloru kremowego lub kawowego z czerwonym marmurkiem - kolor czerwony znika podczas gotowania :(, spore - 100 ziaren waży 45-60 gram (165-220 ziaren na 100 gram). W najbardziej zbliżonych do naszych warunkach klimatycznych siew - marzec-maj, zbiór - lipiec-sierpień. Znosi suszę. Typ podstawowy to krępy, niski krzaczek, występuje też jako krzaczek średniego wzrostu, oraz forma półpnąca i pnąca.
Ponoć to od niej pochodzi włoska borlotto (trudno zresztą nie zauważyć podobieństwa).

Foto: Bobej
IMG_20181118_180718.jpg
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2018 18:36 przez Adasiowa. Powód: dołączenie zdjęć
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Horti, Marlenka, Betula, Kaskawel

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 03 Gru 2018 22:33 #632003

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Vermont Cranberry to inna odmiana, pochodząca z Nowej Anglii, a nie z Hiszpanii. Ziarna są bardziej wydłużone, pokazywałem je na jednej z fotografii.
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2018 06:25 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 03 Gru 2018 23:26 #632011

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
O, dobrze, że o tym piszesz. Znalazłam tę informację na stronie peruwiańskiej - że w Hiszpanii pod taką nazwą występuje. Podejrzewam, ale to tylko moje domniemanie, że skoro ta "oryginalna" fasolka występuje w 4 wariantach typu wzrostu, pewnie się po świecie porozłaziła i "wyewoluowała" niejako w inne odmiany. Już nie pamiętam, czy na tej samej stronie, czy na jakiejś innej, pisano, że w XVI w. dotarła ona do Włoch i dała początek Borlotto, ale ze mnie żaden spec od fasoli - wstawiłam po prostu to, co udało mi się znaleźć, z nadzieją, że znawcy to zweryfikują.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaskawel, Emilia

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 04 Gru 2018 06:18 #632017

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Ja też nie uważam się za speca od fasoli, jeszcze nie :) , ale mam nasiona tej odmiany z jej matecznika i mogę je porównać z tymi na fotce Błażeja. I całkowicie się zgadzam z twoim domniemaniem. Cranberry, albo borlotti to też typ fasoli, a nie konkretna odmiana. Podobnie jak pinto czy kidney.
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2018 13:28 przez Kaskawel.

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 04 Gru 2018 08:06 #632021

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Artur, pozwalam sobie przypomnieć Twój post ze zdjęciem Vermont Cranberry.

A to odmiany, które posadziłem na rozmnożenie, a które nawałnica, dosłownie, zmyła z powierzchni ziemi. Góra od lewej: Arikara Yellow, Haudenosaunee Skunk, Bumble Bee. Dół od lewej: Cherokee Black aka Trail Of Tears i Vermont Cranberry.


DSCN3715a.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Betula

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 04 Gru 2018 15:54 #632064

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Wyszłam dziś z biura ,żeby coś załatwić na mieście, oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie weszła do sklepu ogrodniczego :oops: Chciałam kupić jakieś odmiany na suche ziarno ale była tylko mieszanka nasion fasolki szparagowej - żółto i zielono strąkowej oraz takie fajne nasionka mocno fioletowe, bardziej okragłe i takie jak u Ani na zdjęciu w prawym dolnym rogu. Posieję , jestem ciekawa tych " kolorowych" :bad-idea:
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 04 Gru 2018 18:56 #632089

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Dzisiaj mi wpadła w rąsie paczuszka. :)


IMG_20181204_185410.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Betula, Sylwiaaa, Kaskawel


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.624 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum