TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 31 Lip 2019 21:49 #670098

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2171
Najemniku, to na milion procent nie jest K/37
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, najemnik


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 31 Lip 2019 22:22 #670100

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Misiula wrote:
oj oj Adrianie... to nie jest tak prosto, ze 40 dni... to cecha "osobnicza" zależna od odmiany

zwykle jednak od zakwitnięcia do wydania dojrzałych owoców mija w zależności od odmiany średnio 6-8 tygodni, także spokojnie przynajmniej owoce pierwszych gron powinny zdążyć dojrzeć


Bo 40 dni to tak zazwyczaj w większości przypadków jak mają wystarczająco ciepło
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 31 Lip 2019 23:23 #670102

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
Brutusa mam od kilku lat. Krzak krępy o wysokości ok. 1.6 m, owoce koloru ciemnoczerwonego duże mięsiste befsztyki, przez domowników bardzo lubiany. Nie zauważyłam większej podatności na choroby, sadzę w odkrytym gruncie. Duże plastry różnokolorowych pomidorów na śniadanie smakują i wyglądają ekstra. A to owoce z ubiegłego roku z końca sierpnia. Owoce zbieram też zielone jesienią. W domowych warunkach dobrze dojrzewają. Zjadane są głównie na bieżąco,nadwyżki wykorzystuję na przeciery i sosy bo kolor Brutus ma bardzo pomidorowy.

IMG_0235br.jpg
Michalina
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 01 Sie 2019 07:59 #670113

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
Bardzo serdecznie Ci dziękuję Michalinko; właśnie o taką rekomendację mi chodziło :)
Nie wiem, czy sobie poradzę z jego uprawą, ale spróbować muszę.

Z kolei bardzo ciekawi mnie smak BTD Pink, którego mam pierwszy raz - owoce wyglądają, jak dla mnie, bardzo zachęcająco tym bardziej, że lubię "pasiaczki".

Uprawiam dwa okazy tej odmiany. Grono na zdjęciu pochodzi z krzaczka rosnącego w donicy.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2019 08:09 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Misiula, Armasza, Marlenka, Miragoral, Kajtkowa, Zielona, Szarotka, Jaedda, Nimfa, anaka, Barborka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 01 Sie 2019 17:32 #670153

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1000
  • Otrzymane dziękuję: 4778
Pierwszy duży zbiór tego sezonu . :drink1:
20190801_162058.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Miragoral, lucysia, Betula, Kajtkowa, Nimfa, anaka, Barborka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 01 Sie 2019 19:34 #670167

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
Klamka zapadła - Brutus będzie miał u mnie swoją miejscówkę w przyszłym sezonie. Ale z nowości nie tylko on; jestem pod wielkim wrażeniem Malinowego Giganta - nigdy wcześniej nie uprawiałam malinowych pomidorów ( tak mi się przynajmniej wydaje ) - bałam się, że nie sprostam ich wymaganiom. Tymczasem tegoroczne doświadczenie pokazało, że to naprawdę bardzo fajne pomidorki. Ze względu na znaczne zagęszczenie krzaków wykonanie zdjęcia chwilowo nie jest możliwe, ale chciałabym pochwalić wielkość owoców: w każdym gronie zawiązane jest 5 pomidorów o wielkości bardzo dużego jabłka, każdy podwiązany osobnym troczkiem. Nie mogę ocenić jego plenności, jako że u mnie ta odmiana mocno odchorowała czerwcowy rekord temperatury, ale i tak jestem szczęśliwa, że ją mam.

Dzisiaj wszystkie pomidorowe krzaczki zostały ogłowione, a wilki i nadwyżka liści posprzątane. Zaplanowałam też oprysk PW, ale pogoda okazała się bardziej przebiegła, niż sądziłam.

Na początek - tradycyjnie - rosnące owoce ozdrowieńca Czekisty - pozostawiłam na krzaku 5 gron, aby za bardzo nie wysilał się. W najśmielszych marzeniach nie przypuszczałam, że w ciągu 45 dni od przesadzenia w donicę rachityczny badylek przejdzie metamorfozę w dorodnego pomidora.





Pierwsze dojrzałe Dzbanuszki, czyli stara polska odmiana z Podlasia:





Mniejszy niż Wasze, ale własny i długo wyczekiwany zbiór gruntowych i donicowych pomidorków



Koktajlówka karłowa Baby Boomer - malutkie czerwone piłeczki, słodkie, z tendencją do pękania, ale idealna do donic i pojemników



W gruncie rosną dwa krzaczki RAF-a - ten pomidorek pochodzi z niziutkiego, jakby samokończącego krzaka; druga roślina jest wysoka, masywna, bardzo żywotna i plenna o owocach okrągłych, po 5 pomidorów w gronie.

RAF niski



Dwarf Big Green - jeden z plenniejszych "karzełków", chociaż u mnie o niewielkich owocach:



Dwarf Iditarod - oskubywany już kilka razy :oops:





Dwarf Golden Gipsy - wysiany bardzo późno, z trudem kwitł i wiązał owoce, ale i na nim doczekałam się całkiem sporych pomidorów:



Dwarf Confetti - wierzchołek wzrostu spalony na popiół przez czerwcowe słońce; wyprowadziłam wilka nad pierwszym gronem, który zabawnie wystaje ponad krzak, ale co ważniejsze: kwitnie.



I absolutna rewelacja, smakowe odkrycie tegorocznego sezonu w obrębie dwarfów, czyli Uluru Ochre - smak jeszcze lepszy niż u Malachitowej Szkatułki, a dodatkowym atutem jest także dłuższy czas przechowywania i brak "ciapowatości" w znacznej fazie dojrzałości. Na chwilę obecną mój nr 1 wśród donicowych karłowych. Cienka skórka, dużo pysznego, wilgotnego miąższu, "maślany" słodko-winny smak.

Uluru Ochre



Naprawdę, nie spodziewałam się, że będę mogła pokazywać pomidorki po tylu przejściach ( z mojej winy i pogodowych ) :hearts:


I całokształt plądrowania wszystkich grządek ;-)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2019 20:56 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 01 Sie 2019 22:47 #670202

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Kochani jak u Was smakuje K-37? U mnie jest dość suchy i mało słodki.

Póki co miłe zaskoczenie to zagadka Prirody, bardzo soczysty słodki a na koniec wchodzi nutka kwasku. Podobnie ma thong.
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 06:49 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa, Nimfa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 06:55 #670210

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13292
W tym sezonie nie mam K37, ale miałam przez poprzednie 3 lata. Zawsze był to pomidor o zrównoważonym kwaskowo-słodkim smaku. Natomiast bikolory jak Zagadka Prirody czy Hazel Mae, to zdecydowanie mój smak - słodkie i soczyste. Ślimaki też je lubiły, tylko te odmiany jadły :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Kajtkowa, Jaedda, majmaj, Nimfa, anaka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 09:29 #670224

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2171
Wczoraj był pierwszy większy zbiór pomidorów, mogę nawet napisać, że wysyp... teraz się zacznie "klęska urodzaju" :coffe:

DSC_0190-2.jpg


edit. naniosłam nazwy i numerki krzyżówek
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 10:02 przez Misiula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Kajtkowa, pszczolka, najemnik, Sylwiaaa, Szarotka, Jaedda, Nimfa, anaka, Barborka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 09:36 #670225

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
Madziu :bravo: , ale do pełni szczęścia brakuje mi tylko opisu zebranych odmian, choćby zbiorowego - może dałabyś radę polecić te najlepsze wg Ciebie :)?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 09:49 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 09:48 #670227

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
majmaj wrote:
Kochani jak u Was smakuje K-37? U mnie jest dość suchy i mało słodki.

Póki co miłe zaskoczenie to zagadka Prirody, bardzo soczysty słodki a na koniec wchodzi nutka kwasku. Podobnie ma thong.

Nie miałam okazji próbować jeszcze K37, ponieważ dopiero dojrzewa w słoneczku na krzaku, ale jeśli będzie podobny w smaku do K37/5, którego uprawiałam dwa lata temu, to będzie strzał w "10" - był bardzo soczysty, słodki z lekką nutą kwasku, ale też odpowiednio "mięsny".
Thong im dojrzalszy, tym lepszy.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Kajtkowa, anaka, Barborka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 10:02 #670228

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2171
Anusiu, opisy będą sukcesywnie w wątku kozulkowym.

jeśli chodzi o K/37 to nasz (selekcja własna w tym sezonie F2) jest przepyszny! Słodki, twardy, mięsisty, plenny.
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Kajtkowa, anaka, Barborka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 10:07 #670231

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
Pięknie Ci dziękuję za uzupełnienie zdjęcia o opis odmian - o to mi chodziło :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 10:15 #670232

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 9263
Może to nie w tym miejscu ,ale miałabym prośbę.W zeszłym roku jak szukałam co jest moim pomidorom (SZW),to trafiłam na inne forum i tam trochę było wpisów Ani Kozuli,rozumiem,że krzyżowała pomidory.Czy możecie coś więcej o Niej napisać na 1 stronie o Jej pomidorach,kim jest itd. :thanks:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Szarotka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 10:15 #670233

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 709
  • Otrzymane dziękuję: 2920
majmaj chyba zbyt wcześnie degustowałeś :) Ja ten błąd popełniłam w zeszłym roku wiedziona ciekawością.Pomidor był suchy, zbyt kwaśny, po prostu niesmaczny.Już zapadł na nie wyrok - go gara (grzech!). Zanim to zrobiłam dojrzewały sobie spokojnie w pudełku.I nagle objawienie :supr3: Oczywiście wszystkie zostały ocalone.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, anaka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 10:53 #670241

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
anaka wrote:
Może to nie w tym miejscu ,ale miałabym prośbę.W zeszłym roku jak szukałam co jest moim pomidorom (SZW),to trafiłam na inne forum i tam trochę było wpisów Ani Kozuli,rozumiem,że krzyżowała pomidory.Czy możecie coś więcej o Niej napisać na 1 stronie o Jej pomidorach,kim jest itd. :thanks:

Anusiu, masz rację. Tworząc wątek o krzyżówkach Ani Kozuli nie pomyślałam, aby uhonorować Autorkę krzyżówek kilkoma słowami biografii, to mój ewidentny błąd. W tej chwili nie mam możliwości edycji pierwszego postu, ale myślę, że byłaby to bardzo dobra inicjatywa, tym bardziej, że sporo fajnych osób w naszym Warzywniku korzysta z Jej wiedzy i uprawia stworzone przez Anię odmiany.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Miragoral, Kajtkowa, najemnik, anaka, Barborka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 11:15 #670245

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Może faktycznie zbyt wcześnie zerwany ale leżał ponad tydzień w pudełku.
Innym pozwolę dłużej wisieć.

Ja zdecydowanie wolę słodkie i soczyste typu Anna russian, faworyt, zagadka itd :search:
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Miragoral, anaka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 02 Sie 2019 12:44 #670257

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5613
  • Otrzymane dziękuję: 12877
Pomidory u mnie owocują super i są zdrowe po opryskach PW i IF. Co drugi dzień zbieram pełne wiadro 10 l. owoców. Mam tyle, że rozdaję sąsiadom. :dance:
Dziś wierzchołki wzrostu pędów pomidorów obciąłem nad dwoma - trzema liśćmi powyżej ostatniego grona w pełni rozwiniętych kwiatów.
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 12:51 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, rozalia, pouder, Jaedda, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.465 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum