TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 12:29 #649532

  • Piotras
  • Piotras's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 287
Adasiowa wrote:

Wydawało mi się, że pomiędzy liścieniami są widoczne zaczątki liści właściwych,

Właśnie Aniu na niektórych już są zaczątki liści właściwych. Myślę że dziś zacznę jednak je przesadzać, bo chyba nie ma na co czekać, ale zacznę od tych najbardziej wyciągniętych i zarazem rozwiniętych, a resztę na spokojnie będę dalej obserwował.
Pozdrawiam,
Piotrek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 12:33 #649533

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
Piotr, nasz Saute Andrzej ma o wiele większe doświadczenie niż ja, więc teraz trochę niezręcznie mi podpowiadać, ponieważ nie chciałabym stać się przyczyną niepowodzenia Twojej uprawy....
W każdym razie osobiście przepikowałabym najbardziej rozwinięte i wybiegnięte siewki - najgłębiej, jak się da i od razu przeniosłabym do pochylonej palety - gdyby chodziło o moje pomidorki.

Mam nadzieję, że odezwą się w tej kwestii inni - profesjonalni ogrodnicy.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotras

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 12:48 #649536

  • Piotras
  • Piotras's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 287
Adasiowa wrote:
W każdym razie osobiście przepikowałabym najbardziej rozwinięte i wybiegnięte siewki - najgłębiej, jak się da i od razu przeniosłabym do pochylonej palety - gdyby chodziło o moje pomidorki.

Tak właśnie planuję zrobić. Boję się, że jak będę jeszcze czekał to pikować mi przyjdzie do butelek 1,5l po wodzie ;) Póki co przepikuję tylko te najbardziej wybiegnięte, więc w razie "W" pozostaną mi jeszcze te nie przepikowane, choć mam nadzieję, że jednak nic im nie będzie.

Sam chętnie czekam na opinie innych, ale obawiam się, że im więcej będzie opinii tym bardziej ja zgłupieję i nie będę wiedział co zrobić...
Ale czegoś też się nauczę więc jest jakiś plus :)
Pozdrawiam,
Piotrek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 13:32 #649540

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
Adasiowa moi nabywcy to kilka osób z rodziny , nie sieje pod nich dostają to co akurat wyjdzie . Ale najczęściej chcą te malinowe i tradycyjne czerwone typu Befsztyk, Ale od 3 lat daje im coś innego więc zakochali się w odmianach Ałtajski Oranzewyj, Amana Orange a także w Czekoldaowym. U siostry największa furorę robi Cytrynek groniasty a u siostry męża 2 lata temu Bołoto a rok temu Malachitowa Szkatułka.
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 14:52 #649546

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13292
Angelaes wrote:
Pomidorki mam takie: Lycoperiscon esculentum Ciliegia

Pierwsza 2 wyrazy to łacińska nazwa pomidora. Odmiany Cilegia niestety nie uprawiałam, więc nie wiem czy ona może mieć naturalnie fioletowe łodygi. Tak czy inaczej pilnie obserwuj rośliny jakby coś dalej złego działo daj znać pomyślimy co dalej.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Angelaes

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 14:57 #649547

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13292
Adasiowa wrote:
Mam nadzieję, że odezwą się w tej kwestii inni - profesjonalni ogrodnicy.

Generalnie poradniki zalecają w pikować w fazie pierwszych liści właściwych, ale mnie się zdarzyło kiedyś pikować siewki z samymi liścieniami (w czasach jak jeszcze siałam zbiorczo) i nie zaszkodziło im to w żaden sposób.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotras

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 14:59 #649548

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Na zdjęciach w google łodyga u pomidora Cillegia wygląda normalnie, zielono.

www.chili-shop24.com/media/image/00/be/3...iliegino_720x600.jpg

Naturalnie fioletowawe łodyżki miewają chyba tylko pomidory rodzaju indygo, choć na 100% nie stwierdzę.
Natomiast zawsze mogła zdarzyć się pomyłka w paczce - w zeszłym roku z jednego opakowania Bajajek miałam no ok. 90% pomidorków Bajaja, ale oprócz tego zdarzyły się śmieszne "gruszkowate" i "sopelkowate" pomidorki o całkowicie innym kolorze, jak również jeden pomidor wielkości takiej średniej malinówki ze sklepu. Siałam tylko tę Bajaję, więc nie miałam jak się pomylić - czyli wychodzi, że może na linii produkcyjnej coś namieszano albo pomidory się pokrzyżowały, nie wiem.

Znalazłam swoje zdjęcie z ubiegłego sezonu, widać tu kilka takich "sopelkowatych", żółtych pomidorków wśród standardowych bajajek - to też były siane z jednej paczki.

39043798_236542053667143_8032400665353388032_n.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Mar 2019 15:07 przez Pizza.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Angelaes

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 16:33 #649559

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 889
  • Otrzymane dziękuję: 5296
Bo tak naprawdę kupując pomidory w opakowaniach firmowych kupujemy kota w worku. Nie wiemy co jest w środku. Dopiero po wysianiu, zawiązaniu i wybarwieniu owoców możemy stwierdzić czy to jest to co kupiliśmy. Dlatego ja w tym roku powtarzam Purpurową Świecę, bo kto wie czy nie trafiły mi się w zeszłym jakieś "śladowe ilości orzechów arachidowych".
Ostatnio zmieniany: 22 Mar 2019 17:17 przez Kaskawel.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 16:41 #649562

  • Angelaes
  • Angelaes's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 4
Betula wrote:
Angelaes wrote:
Pomidorki mam takie: Lycoperiscon esculentum Ciliegia

Pierwsza 2 wyrazy to łacińska nazwa pomidora. Odmiany Cilegia niestety nie uprawiałam, więc nie wiem czy ona może mieć naturalnie fioletowe łodygi. Tak czy inaczej pilnie obserwuj rośliny jakby coś dalej złego działo daj znać pomyślimy co dalej.

Tak prawdę mówiąc to kupiłam nasiona tej odmiany tak z wyskoku, będąc na zakupach pomyślałam "A, spróbuje" i wrzuciłam pierwsze z brzegu.. Dopiero po przyjeździe do domu się zorientowałam że mogłam wcześniej zrobić jakiś research, bo akurat o tej odmianie mało co znalazłam na Internecie. No ale nic, człowiek uczy się na błędach, to moje pierwsze podejście więc zobaczymy co z tego wyjdzie i następnym razem lepiej się przygotuje:) Jakby co to będę jeszcze pisać!  Dziękuję za porady, zawsze można na was liczyć!:)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Renia, Pizza

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 18:47 #649580

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1299
  • Otrzymane dziękuję: 8530
Urwałem liścienie przy próbie zdjęcia kasku, wyjdą liście właściwe czy dosiewać nowe nasiona?
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 18:54 #649582

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Zależy czy całkiem urwałeś, czy został chociaż kawałeczek.
Już miałam takie przypadki, że urwane w 3/4 liścienie normalnie pracowały, roślina spokojnie wypuszczała liście właściwe (nawet teraz mam chyba jednego malucha z połówkami liścieni). Jeśli jeden liścień urwany, to też nie ma tragedii, ale całkowicie urwane u mnie przynajmniej w 100% po prostu usychają.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, najemnik

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 18:56 #649583

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1299
  • Otrzymane dziękuję: 8530
Poczekam zobaczę czy coś z nich będzie.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 19:08 #649584

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
Pozostałości łupinki nasiennej czasami zdarzają się i na pomidorkach, i na paprykach. Im prędzej je usuniemy, tym lepiej. Najczęściej zwilżam taki kask kilkoma kroplami ciepłej wody, chwilę czekam, aż zmięknie i bardzo delikatnie ściągam. Jeśli stawia minimum oporu, zwilżam ponownie - i tak do skutku.
Mimo to zdarza mi się urwać wierzchołek liścieni, ale mimo to roślinki funkcjonują nadal.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula, Kajtkowa, najemnik, Kaskawel, Pizza, hakul

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 19:15 #649585

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Udało mi się wypatrzeć jednego takiego kalekiego malucha. Stracił z mojej winy większość liścieni - ale poza tym rośnie sobie i funkcjonuje całkiem normalnie, w tym momencie ma już zaczątki listków właściwych.


malenstwo.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula, pouder, Betula, Kajtkowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 22 Mar 2019 22:33 #649610

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Ja tak jak Ania zwilżam kask wodą i po chwili pensetką lekko ściskam łupinkę i schodzi bardzo łatwo a po całkowitym zniszczeniu liścieni 1 pomidorek padł.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula, Kajtkowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 23 Mar 2019 06:46 #649627

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13292
W tym sezonie pierwszy raz zamiast od razu do ziemi wyłożyłam nasiona pomidorów na waciki. Zero problemów z kaskami. Te nasiona tak namokną leżąc na wacikach, że rośliny nie mają najmniejszych problemów z ich zrzucaniem.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula, podjadek, Bobej, andziasz, Marlenka, Kajtkowa, Kaskawel

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 23 Mar 2019 12:33 #649658

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1299
  • Otrzymane dziękuję: 8530
Nawóz z B. o którym była mowa w wątku o nawożeniu to ten?:
cdnwww1.biedronka.pl/__2018/T12B/kwiaty/...in_zielonych_4x2.jpg


jakbym robił pseudoreklamę to proszę o priv, a post usunąć
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2019 12:34 przez najemnik.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja III 2019 23 Mar 2019 17:26 #649689

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Moje pomidory dzisiaj były na "spacerze".


20190323_13550511.jpg



20190323_13551011.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula, Jan4, Horti, andziasz, pouder, Marlenka, Kajtkowa, najemnik, Zielona, Sylwiaaa, JaNina


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.512 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum