TEMAT: Rzadkie warzywa w naszych ogrodach.

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 25 Lut 2019 09:32 #644730

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Dostałam ze straganiku nasiona, które bardzo mnie zaintrygowały, nazywają się Barba Dei Frati ( broda brata, broda mnicha, darczyńca jest Marlenka. Nie ma tych nasion dużo, wiec nie chcę ich zmarnować. Z netu dowiedziałam się, ze sieje się je luty marzec, ale jakiego rodzaju ma wymagania , czy jest ciepło lubmy, czy też znosi ochłodzenia jak sałata. Czy ktoś to uprawiał i może mi podpowiedzieć, bo o tym warzywie przeczytałam na stronach włoskich, a wiadomo to inny klimat.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, aga


Zielone okna z estimeble.pl

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 25 Lut 2019 10:43 #644743

  • hakul
  • hakul's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 129
  • Otrzymane dziękuję: 297
W ubiegłym roku miałam w szklarence krzaczek okry. W tym roku planuję 3. Ładny krzaczek, dość wysoki. Kwiaty ładne (krewniak malwy) , ale b.krótkotrwałe. Owoce nie mogą zbyt długo wisieć na krzaku, bo szybko robię się łykowate, niezjadliwe. W mojej rodzinie zostały przyjęte pozytywnie.
Kiedyś próbowałam uprawiać bezpośrednio w gruncie, ale nic z tego nie wyszło. Okra to roślina ciepłolubna, a u mnie nawet latem często są zimne noce.
Pozdrawiam Halina
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, aga

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 25 Lut 2019 11:23 #644752

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Emalio, znalazłam wątek zapoczątkowany przez Zdravko, poświęcony tej roślinie.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...broda-mnicha-agretto
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, aga

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 25 Lut 2019 11:27 #644753

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Halinko, możesz śledzić również moje Nasiono Dobrej Nadziei, bo wybrałam właśnie okrę. Byłam na strychu, trochę zdjęć zrobiłam, ale akurat okra się nie załapała. Może po południu :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, aga, hakul

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 25 Lut 2019 16:52 #644796

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Emalia112 wrote:
Dostałam ze straganiku nasiona, które bardzo mnie zaintrygowały, nazywają się Barba Dei Frati ( broda brata, broda mnicha, darczyńca jest Marlenka. Nie ma tych nasion dużo, wiec nie chcę ich zmarnować. Z netu dowiedziałam się, ze sieje się je luty marzec, ale jakiego rodzaju ma wymagania , czy jest ciepło lubmy, czy też znosi ochłodzenia jak sałata. Czy ktoś to uprawiał i może mi podpowiedzieć, bo o tym warzywie przeczytałam na stronach włoskich, a wiadomo to inny klimat.

Emalko, w ubiegłym roku kupiłam nasiona sałaty Barba dei Frati. Wyglądały tak:
www.growitalian.com/lettuce-radichetta-barba-dei-frati-78-9/

Jestem ciekawa, którą Brodę Mnicha masz, bo moja wygląda inaczej niż ta od Zdravko.

Na opakowaniu, dla naszej strefy klimatycznej miały zaznaczony czas siewu od lutego do października, a zbiór do listopada. Lutowy siew, to chyba raczej w domu :)

Siałam, jako kolejny rzut sałaty, bezpośrednio do gruntu, 19 kwietnia. Wygląda trochę jak mlecz, tworzy otwarte główki liści, które można zbierać przez cały sezon. Liście chrupkie, bez goryczki, główka pięknie się rozrasta, tak do około 35-40 cm. W ubiegłe gorące lato, zakwitła dopiero pod koniec września, aczkolwiek u mnie miała stanowisko półcieniste. Bezproblemowa, na cały sezon.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2019 16:54 przez Horti.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Betula, aga

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 25 Lut 2019 19:04 #644825

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2668
  • Otrzymane dziękuję: 17579
Emalia112 wrote:
Dostałam ze straganiku nasiona, które bardzo mnie zaintrygowały, nazywają się Barba Dei Frati ( broda brata, broda mnicha, darczyńca jest Marlenka. Nie ma tych nasion dużo, wiec nie chcę ich zmarnować. Z netu dowiedziałam się, ze sieje się je luty marzec, ale jakiego rodzaju ma wymagania , czy jest ciepło lubmy, czy też znosi ochłodzenia jak sałata. Czy ktoś to uprawiał i może mi podpowiedzieć, bo o tym warzywie przeczytałam na stronach włoskich, a wiadomo to inny klimat.

Emalko, ja uprawiałam tą roślinkę przez dwa albo trzy lata. Siałam i sadziłam razem z sałatami, w tym roku też tak zrobiłam. Bardzo dobrze opisała ją Dorotka. Wygląda jak wielka
rozeta mleczu a smakuje jak sałata, no i można cały sezon zrywać liście od dołu. Nasiona są z tego opakowania.

IMG_20190225_190018.jpg


Dopiero obejrzałam Twój link Dorotko i wygląda że mamy to samo. :)
Pozdrawiam Marzena
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2019 19:09 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Armasza, Horti, Betula, aga

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 25 Lut 2019 20:14 #644858

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Marlenko, Wysiałam ją z ciekawości, a okazało się, że to bardzo ciekawa odmiana, nie mogłam się doczekać kiedy zakwitnie. Jako ostatnia została na grządce sałat i przetrwała wysiane na zbiór jesienny fasolki. Włosi mają dużo ciekawej zieleniny.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, aga

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 25 Lut 2019 20:43 #644868

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Masz rację Dorotka; w ofercie firmy Franchi Sementi znalazłam dwa liściowe rarytasy i jestem bliska zamówienia: Senapa Bianca czyli gorczyca biała.

Cytat ze strony internetowej:

Roślina miododajna, przyprawowa i lecznicza. Jest cenionym warzywem w krajach azjatyckich i staje się coraz bardziej popularna w Europie. Jej młode liście mają orzeźwiający i pikantny musztardowy smak. Najsmaczniejsze są najmłodsze liście. Doskonale nadaje się do mięs, sosów, serów, sałatek, mieszanek sałat, spożywamy je na surowo, duszone lub pieczone. Jej liście zawierają błonnik, potas, wapń, żelazo, witaminy A i C, kwas foliowy, mikroelementy oraz prozdrowotny sulforafann. Nasiona używamy do marynowania jako środek silnie konserwujący. Oprócz tego stosuje się je do aromatyzowania korniszonów i różnych warzyw w occie, kiszonek oraz przetworów wędliniarskich. Mielone dodaje się do tłustych mięs, kiełbas, gotowanych ryb, gorących i zimnych sosów, zapiekanek, duszonych warzyw. Oprócz szerokich walorów przyprawowych może być stosowana w gospodarstwie domowym dla usunięcia brzydkiego zapachu garnków, poprzez włożenie stłuczonych kilku nasion i zalaniu wodą. W medycynie stosuje się ją w formie sproszkowanej do okładów poprawiających krążenie krwi a także do uśmierzania bólu i stanów zapalnych, reumatycznych i artretycznych. Jest rośliną łatwą w uprawie w gruncie jak i w pojemnikach. Wysiew do gruntu z przeznaczeniem na młode liście od końca marca do września, na nasiona od końca marca do połowy kwietnia, w rzędach odległych od siebie 20-40cm, po wzejściu z czasem należy dokonać przerywki – w rzędzie 30-50cm ( w zależności jakie duże liście chcemy uzyskać). Jeśli nie zależy nam na nasionach to wyrastające pędy nasienne należy usunąć.

Natomiast Silene Inflata ( czyli lepnicę, którą mamy na Straganiku od naszej Mammy :) ) - ma podłużne, lancetowate, smukłe liście o smaku zbliżonym do rukoli, ale łagodniejszym, z ziołową nutą.
Lepnica jest rośliną wieloletnią, miododajną, wymaga stanowisk słonecznych, a używana jest do sałatek, omletów lub smażenia.

Nota bene Barbę również mamy na Straganiku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2019 20:47 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Marlenka, Betula, aga

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 25 Lut 2019 21:12 #644875

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No to wyjaśniła mi się zagadka, spokojnie mogę wysiewać, razem z sałatą japońską.
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2019 21:12 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, aga

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 26 Lut 2019 07:09 #644932

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2668
  • Otrzymane dziękuję: 17579
Horti wrote:
Marlenko, Wysiałam ją z ciekawości, a okazało się, że to bardzo ciekawa odmiana, nie mogłam się doczekać kiedy zakwitnie. Jako ostatnia została na grządce sałat i przetrwała wysiane na zbiór jesienny fasolki. Włosi mają dużo ciekawej zieleniny.

Dorotko, masz rację że Włosi mają dużo ciekawostek. Już w ofercie polskiego sklepu z ich nasionami można wybierać fajne odmiany, ale sklep do którego wkleiłaś link dopiero ma wielki wybór.
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, aga

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 26 Lut 2019 08:59 #644946

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Ja przed wyjazdem wysiałem testowo orzeszki Cibory, by sprawdzić zdolność kiełkowania. Wczoraj dostałem zdjęcia z domu i widzę, że ładnie wystartowała. :)



received_386205818628511.jpeg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Betula, Maggie, aga, JaNina

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 26 Lut 2019 11:41 #644976

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Bobej,napisz krótko cóż to takiego ta Cibora.Pierwszy raz uprawiasz,czy masz już jakieś doświadczenia? :think: :think:

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 26 Lut 2019 19:39 #645072

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Kapustę Pak Choi uprawiałam w ubiegłym sezonie po raz pierwszy,Nie miałam żadnej wiedzy,ani doświadczenia,a nasionek zaledwie kilkanaście...Wysiałam wiosną,przepikowałam na grządkę i jedliśmy smaczne kapustki.A że wiosna była bardzo ciepła to dwie ostatnie roślinki wybiły w pęd kwiatostanowy.I dobrze się stało,bo miałam duże ilości własnych nasion.Zachęcona sukcesem wysiałam kolejną partię nasion jesienią,ale do szklarni,bo w końcu sierpnia to, uważałam,że trochę późno na wysiew do gruntu.Niestety w szklarni też nie zdążyły urosnąć.A tu niespodzianka:kapustki w nieogrzewanej szklarni przetrwały zimę


20190226_150643.jpg



Siewki całkiem spore i z bardzo ładnym korzonkiem


20190226_160015.jpg



Przepikowałam,a raczej przesadziłam na nowe miejsce,oczywiście w szklarni.



20190226_161942.jpg




Oczywiście również nie byłabym sobą,gdybym nie spróbowała posadzić kilka sztuk/dokładnie tylko trzy/w gruncie.Taki eksperyment...


20190226_162022.jpg



I jeszcze na koniec :moja prawie posprzątana szklarenka. :wink2:


20190226_164447.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2019 19:47 przez aga.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Armasza, Marlenka, CHI, Betula, olegowa, magnes, Evien, Maggie, JaNina, hakul

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 26 Lut 2019 20:01 #645076

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
KAPUSTA PAK CHOI inaczej kapusta chińska.Nie tworzy typowej główki,ale luźną rozetkę dużych zielonych liści o sztywnych,grubych ogonkach,które są najsmaczniejszą częścią rośliny.Występują odmiany biało i zielonoogonkowe/te ostatnie ze słowem "green" w nazwie-mają mniejszą tendencję do wybijania w pęd kwiatostanowy/.Optymalna temperatura wzrostu:13-16 stopni C.Toleruje okresowe spadki temperatury do 10 stopni C /ciekawe,bo w szklarni w zimie z pewnością było duuużo mniej!/. :think:
Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych,osłoniętych od wiatru,na glebach żyznych,zasobnych w próchnicę.
Liście i ogonki mogą być spożywane w stanie świeżym,smażone,zapiekane,gotowane ikwaszone. :yummi: :yummi: :yummi: :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, Maggie, JaNina

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 26 Lut 2019 20:37 #645087

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Parę razy próbowałam uprawiać Pak Choi, coś tam zjadłam, ale generalnie trudno trafić z temperaturą, bo uprawiałam na grządce. Ale ta kapusta ma taki plus, że nawet jak pojawi się kwiatostan to nie jest gorzka. Można jeść.
A tak na marginesie, Aguś takich zdjęć to powinni zabronić wstawiać. w depresję można popaść. :jeez: Ładniej niż u mnie w pokoju :happy4: :happy4:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH, Armasza, Betula

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 26 Lut 2019 21:42 #645099

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Janinko,ale mnie zawstydziłaś... :oops: Ale teraz: co gdzieś posprzątam,to zdjęcie wstawię,bo przynajmniej ktoś zauważy,że posprzątane. :happy4: Nie tak,jak mój ślubny_dla Niego zawsze jest tak samo,nie widzi różnicy... :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, JaNina

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 27 Lut 2019 07:28 #645122

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
aga wrote:
Bobej,napisz krótko cóż to takiego ta Cibora.Pierwszy raz uprawiasz,czy masz już jakieś doświadczenia? :think: :think:

Cibora jadalna inaczej migdał ziemny. To roślina przypominająca z początku trawę, później papirus. Pod ziemią w korzeniach tworzy jadalne orzeszki. Miałem je trzy lata temu. Z wysianych wi wiadrze 5orzeszków udało mi się zebrać gajną garść orzeszków, ktore tak leżały w szufladzie dwa lata. Próbowałem ich wtedy podczas zbioru ale nie umiem określić obecnie jak smakowały.


W tym roku planuje sobie namnożyć tych orzeszków, bo mi wpadły w ręce podczas porzadków przed wyjazdem. Stąd próba kiełkowania. :)
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, Maggie, aga

Rzadkie warzywa w naszych ogrodach. 27 Lut 2019 08:30 #645131

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ponad 20 lat temu uprawiałam ciborę (papirus) jako roślinę doniczkową. Przynajmniej pod taką nazwą tę roślinkę dostałam. Ciekawe czy to to samo.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, aga


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.974 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum