TEMAT: Permakultura

Permakultura 03 Wrz 2021 09:13 #775765

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1009
  • Otrzymane dziękuję: 3699
Dziękuję za podpowiedzi. Babciu Alu, nosz ci się trafiło. Współczuję, mi w zeszłym roku zeżarły selery i pory.
Jerry, czyli wystarczy taka jaka można kupić z opisem: siatka przeciwko kretom i nornicom. Np taka:
allegro.pl/oferta/wytrzymala-siatka-na-k...g-m2-2x1m-7823941593


Zielone okna z estimeble.pl

Permakultura 03 Wrz 2021 17:12 #775787

  • jerry
  • jerry's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 179
Ja taką podobną właśnie zastosowałem, tyle że szerokości 2 m.
Nie pamiętam dokładnie gramatury / grubości, ale 'oczko' było tej wielkości jak tu.
Pozdrawiam
Jarek

Permakultura 09 Gru 2021 08:11 #784789

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
renmanka wrote:
Ja się zastanawiam czy ta blacha się za bardzo nie nagrzewa od słońca? Czy małe dziecko się nie poparzy, a rośliny wiszące nie przepalą łodygi lub liści.

Jeśli macie na działkach karczowniki lub nornice to takie wały to dla nich raj. Niestety.
O tym samym pomyślałam tylko w kontekście utrzymania wilgoci. Drewno kumuluje wilgoć, blacha będzie się nagrzewać, podłoże latem będzie się niepotrzebnie przegrzewać i przesuszac. A tak w ogóle kto powiedział, ze grządki muszą być bardzo podniesione? Jak ktoś ma podmokły teren to jest to wskazane, ja mam suche piachy. Co roku wyrzucam komposty i obornik równo na całą powierzchnię.
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

Permakultura 10 Gru 2021 12:52 #784902

  • Precess
  • Precess's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 249
Zrobiłem kiedyś podniesione grządki z drewna obłożonego wewnątrz folią budowlaną. Folię zastosowałem, aby odizolować drewno od wilgoci. Jednak gdy po kilku latach likwidowałem grządki okazało się, że folia bardziej zaszkodziła niż pomogła. Deski od strony folii były wilgotne i przegniłe. W dodatku pod folią zagnieździły się mrówki.

W tym roku na wiosnę zrobiłem nowe grządki, też z drewna, ale mocno opalonego żywym ogniem od wewnętrznej strony i na styku desek. Zwęglanie powierzchni stosuje się np. do zabezpieczania słupków ogrodzeniowych, więc tu też powinno się sprawdzić. Niektórzy jeszcze olejują taką opaloną powierzchnię, ale ja już tego nie zrobiłem.

Mrówek w tym roku nie było na grządkach. Drewno wygląda dobrze. Czasem zamoknie, ale wysycha pierdelem. Za kilka lat się okaże, czy sposób zda egzamin.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, del, magdalkaj


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.246 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum