TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Sty 2020 18:42 #689929

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Wychodziłoby, że do pożywki trzeba dać 3 ml/l roztworu Kristalonu czerwonego i 1 ml/l roztworu tej saletry . Może warto zrobić tego roztworu saletry tylko pół litra, bo litra roztworu nie zużyjesz.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, aga


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 30 Sty 2020 09:46 #690071

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Bardzo Ci dziękuję. :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Sty 2020 09:42 #690305

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4674
Postanowiłam dać szansę pomidorkom z 19.01 i je przepikowałam. System korzeniowy niczego sobie.
20200131_093721.jpg
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, bietkae, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 03 Lut 2020 16:19 #691021

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 196
  • Otrzymane dziękuję: 114
Pomodoro Proszę o pomoc. :thanks:
Jak mam zrobić i stosować pożywkę z Kristalonu czerwonego do uprawy rozsady pomidorów w perlicie.
Analiza mojej wody: Twardość-202 Azotany-4,8 azotyny- poniżej0,04 bor-5 chlorki-16 cyjanki poniżej 25 mangan- poniżej 4 siarczany -37 żelazo ogólne-poniżej40.
Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 03 Lut 2020 16:39 #691027

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Przy takiej twardości suma zawartości wapnia i magnezu będzie około 80 mg/l. Patrząc w tabelę składu pożywki w wątku " Vademecum uprawy roślin w perlicie " suma wapnia i magnezu w pełnej pożywce powinna wynosić 170 + 49= 219 mg/l . W Twojej wodzie jest więc 80/219= 0,365 . Odnosząc to do zawartości potasu wynika, że w Twojej pożywce powinno go być 342 x 0,365= 125 mg. W 1 mililitrze 10 % roztworu Kristalonu jest czystego potasu 30 mg/ml. Oznacza to, że sporządzając pożywkę będziesz dodawał 125/30= 4 ml/l roztworu Kristalonu.

Teraz mam pytanie. Czy do roztworu Kristalonu dodawałeś też saletrę amonową, czy masz osobny roztwór saletry amonowej ?
Za tę wiadomość podziękował(a): Mikar, bietkae

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 04 Lut 2020 07:13 #691101

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 196
  • Otrzymane dziękuję: 114
Witaj.
Nie dodawałem i nie mam roztworu saletry amonowej.
A jakie Ph wody (pożywki) i ile dodać octu 10% by je uzyskać?.
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2020 07:17 przez Mikar.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 04 Lut 2020 08:28 #691110

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Roztwór Kristalonu + saletra amonowa przygotujesz w ten sposób, że odważysz 100 g Kristalonu oraz 30 g saletry amonowej , wsypiesz do butelki i dopełnisz do objętości jednego litra wodą demineralizowaną lub deszczówką.
Kwasowość pożywki powinna być w granicach pH 6. Kwasu octowego do zakwaszania pożywki 1- 2 ml/l, ale należy to wybadać. Podlewanie deszczówką lub wodą z filtra Britta
Za tę wiadomość podziękował(a): Mikar, bietkae, Azbi

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 04 Lut 2020 10:17 #691126

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Zastanawiam się,co by było, gdyby kupić podłoże do wysiewów, nie zawracać sobie głowy nawozami,chemikaliami, zasiać w tym pomidory? Urosną?
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 04 Lut 2020 11:33 #691136

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Urosną :)
Plus grzyby, pleśnie i ziemiórki.
Jak już raz ustaliłam ile czego dodać do mojej wody to już się nie głowię.Mam zdrowe rozsady.I spokojną głowę.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2020 11:34 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, Azbi, najemnik, ewakatarzyna, renmanka

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 05 Lut 2020 13:49 #691387

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4674
Kontynuując...
dzisiejsze fotki moich bladziochów, dla porównania obok dałam pelargonie, one rosną w podłożu, są faktycznie bardziej zielone.
Na 1 zdjęciu pomidorki z 18/19 stycznia, siane w perlit z niezakwaszoną wodą, przepikowane do perlitu z octem 0,5 ml/l.
Na drugim papryczki ostre z 12/14 stycznia, siane w perlit z niezakwaszoną wodą i tak dalej rosną, podlewam wodą z octem.
Na trzecim pomidorki siane w perlit z zakwaszoną wodą.


DSCN3010.jpg


DSCN3011.jpg


DSCN3012.jpg
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, bietkae, Azbi, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 05 Lut 2020 15:15 #691398

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Nie bardzo rozumiem. Cały czas piszesz o wodzie albo wodzie z octem, a nic o pożywce.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 05 Lut 2020 16:45 #691419

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4674
pomodoro wrote:
Nie bardzo rozumiem. Cały czas piszesz o wodzie albo wodzie z octem, a nic o pożywce.
Perlit nasączałam pożywką na bazie czerwonego kristalonu 10% - 3 ml/l wody. Te pomidory najstarsze przepikowałam do perlitu nasączonego wodą + 0,5 ml octu/l + 3 ml kristalonu.
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 05 Lut 2020 17:08 #691421

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Muszę odszukać Twoją analizę wody i zastanowić się. Wygląda to na niedobór azotu .
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 05 Lut 2020 19:14 #691444

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
W Twojej pożywce powinno być 56 mg azotu, a jest tylko 36 mg pochodzące z kristalonu. Zakładałem, że owe 19,8 mg/l , które wykazano w analizie faktycznie znajduje się w Twojej wodzie. Wygląda na to, że nie.
Przygotuj roztwór saletry amonowej rozpuszczając 60 g saletry w litrze wody i dodawaj tego roztworu przy sporządzaniu pożywki w ilości 1 ml/l. Jeśli masz jeszcze przygotowany litr roztworu Kristalonu, to można saletry dodać to tego roztworu w ilości 20 g [ jeśli jest to litr roztworu Kristalonu ] i dalej używać do sporządzenia pożywki 3 ml/l tego roztworu Kristalonu wzbogaconego o saletrę amonową.
Jeśli rozsadę masz w podwójnych kubkach, to zdejmij zewnętrzne kubki i przelej rozsady nową pożywką,, tą z dodatkiem saletry . Przelej aż pożywka wypłynie otworem w dnie i nie zakładaj już zewnętrznych kubków.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Azbi, renmanka

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 05 Lut 2020 20:21 #691452

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 196
  • Otrzymane dziękuję: 114
pomodoro wrote:
Roztwór Kristalonu + saletra amonowa przygotujesz w ten sposób, że odważysz 100 g Kristalonu oraz 30 g saletry amonowej , wsypiesz do butelki i dopełnisz do objętości jednego litra wodą demineralizowaną lub deszczówką.
Kwasowość pożywki powinna być w granicach pH 6. Kwasu octowego do zakwaszania pożywki 1- 2 ml/l, ale należy to wybadać. Podlewanie deszczówką lub wodą z filtra Britta
To po co jest w takim razie potrzebna analiza wody z kranu skoro cała procedura sporządzenia pożywki i podlewanie jest na deszczówce.?

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 05 Lut 2020 20:45 #691459

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Pożywka jest sporządzana na kranówce. Wykorzystuje się tu wapń i magnez zawarte w twardej wodzie pitnej. Roztwory nawozów zawierających fosfor muszą być sporządzane na wodzie demineralizowanej ponieważ przy dużych stężeniach fosfor w obecności wapnia przeszedłby w nierozpuszczalny fosforan wapnia. Przy dużej twardości wody z kranu podlewanie nią odpada, ponieważ minerały zawarte w wodzie odkładałyby się w perlicie powodując z czasem zasolenie podłoża.
Jeśli Ci nie odpowiada używanie wody z kranu do przygotowania pożywki możesz wszystko wykonywać na wodzie pozbawionej minerałów, ale wtedy nawożenie się skomplikuje. Będziesz musiał uzupełniać w pożywce wapń i magnez. Dojdą nowe roztwory tych nawozów.
Przy niskiej twardości kranówki jest możliwe uniknięcie podlewania wodą demineralizowaną lub deszczówką. Rośliny można podlewać tylko pożywką o niskim stężeniu bez obawy zasolenia podłoża.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 21:59 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mikar, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 05 Lut 2020 22:06 #691474

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Jeśli kogoś ciekawi temat to proponuję lekturę Dział II punkt 3.2 strona 31 tytuł : Nawożenie w uprawach bezglebowych

www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s...RKAxbR_LiiLxthVmZC8i
Za tę wiadomość podziękował(a): Mikar

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 06 Lut 2020 11:06 #691539

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
W co się bawić, skoro palce świerzbią, a pogoda pod zdechłym Azorkiem ?.

Przerabiam resztki nawozów z ubiegłych sezonów na roztwory do fertygacji czy to do perlitu, czy do pomidorów we wiadrach.


roztworydofertygacjizzapasw.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, janinka-n, pszczolka, aga, ewakatarzyna, renmanka, zwykły chłop


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.747 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum