TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 07 Lut 2020 20:35 #691823

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4674
Mietku - dziękuję Ci bardzo. Dziś przelałam rozsady tak jak pisałeś. :flower1:
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 08 Lut 2020 10:10 #691896

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Perlitowe poletko doświadczalne - kilka pomidorków, parę papryczek uprawianych w pojedynczych kubkach umieszczonych we wspólnej kuwecie z podstawką. Odkąd dni stały się dłuższe, wybieganie roślin wyhamowało, a kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze listki właściwe, rozpoczęłam nawożenie. Każda "rozsada" otrzymuje pokarm indywidualnie na podstawie obserwowanych zmian we wzroście. Nadmiar pożywki spływa przez otwory odpływowe w kubeczkach i trafia na podstawkę, tak więc zawartość wewnątrz pojemników ma zapewnioną "wentylację". Generalnie trudno jest przelać podłoże perlitowe, ale w warunkach zimowych ( chłodno, brak światła ) nadmiar wilgoci w kubkach może niekorzystnie wpływać na kondycję korzeni, a zatem całej rozsady.
Miałabym jeszcze małą podpowiedź dla ludków stawiających pierwsze kroki w tej metodzie uprawy; otóż kiedy pikujemy rośliny o niewielkim jeszcze wzroście, najlepiej wybrać dla nich niewielkie kubki ( mniejsze niż 150 ml ), ponieważ podlewając czy nawożąc siewki dostarczamy im niepotrzebnie zbyt dużą dawkę wody/nawozu i nadmiar podłoża będzie dość długo utrzymywał wilgoć, podczas gdy powierzchnia będzie wysychała. Zazwyczaj wtedy zaczynamy podlewać rozsadę i dostarczamy dodatkowej ilości wody perlitowi, który z natury trzyma ją dostatecznie długo. Innym wyjściem jest jedynie zraszanie powierzchni perlitu.

Rozsady nie są doświetlane.





Kiedy nasze zimowe rozsady ruszą ze wzrostem, możemy przesadzić je do większych kubków - na zdjęciach pomidorki w mieszance perlitu i torfu w kubkach po jogurcie 190g. :)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, koniczynka, rychu44, Armasza, Azbi, najemnik, Corrado, aga, ewakatarzyna, renmanka

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 08 Lut 2020 10:40 #691901

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Mam nadzieję, że amatorzy uprawy w perlicie wezmą pod uwagę Twoje trafne uwagi. Roślinom w perlicie nie tyle szkodzi nadmiar wody/pożywki, co niedobór tlenu. Szybciej rośliny zużyją tlen , niż zmniejszy się zapas wilgoci w podłożu. Lepiej więc, jeśli kubki są pojedyncze z otworem drenującym przez który wypływa nadmiar wody/pożywki w czasie podlewania. Ponadto, proponuję rośliny po przepikowaniu nie opryskiwać lecz punktowo podlewać.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, Azbi, Corrado, aga, ewakatarzyna, renmanka

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 11 Lut 2020 09:37 #692425

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4674
Mietku - po przelaniu saletrą jest lekka poprawa, ale w sumie rozsada nadal blada no i te fioletowe łodyżki.
Chciałabym je dziś podlać - czy mam to zrobić wodą z octem czy dodać jeszcze saletry?

A może to wina otworów drenujących, bo ja zrobiłam je z boku kubka, tak centymetr od spodu, a chyba jednak powinnam była zrobić je na dole...
Pozdrawiam Celina

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 11 Lut 2020 10:15 #692431

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
O jakiej saletrze Ty mówisz ?. Pisałem wcześniej, że albo uzupełnisz posiadany roztwór Kristalonu rozpuszczając w nim dodatkowo porcję saletry albo przygotujesz osobny roztwór saletry i będziesz tego roztworu dodawać 1 ml/l w momencie sporządzania pożywki.

Fioletowe nóżki występują albo przy niewłaściwym pH [ za kwaśne lub alkaliczne ] albo przy za niskiej temperaturze. Jest to objaw słabej przyswajalności fosforu. Ale skąd się wzięły fioletowe nóżki, skoro na pierwotnym zdjęciu jakie pokazałaś nóżki są jasnozielone?.

Otwory z boku kubków wewnętrznych przy zastosowaniu podwójnych kubków ,to jakieś nieporozumienie. Wersja z otworem z boku, to była alternatywa podwójnych kubków. Umieszczenie otworu drenującego z boku zapewnia pewien stały poziom pożywki na dnie kubka bez stosowania drugiego kubka.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 11 Lut 2020 10:45 #692437

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4674
Mam saletrę amonową. Przygotowałam jej osobny roztwór, 1 ml dodałam do 1 l pożywki i tym przelałam rozsadę 07.02.
Zrobię dodatkowe otwory w dole kubka. Ale jak mam podjąć kolejny krok odnośnie podlewania/ ferygacji?

Nóżki są różne, nie zawsze na zdjęciach to widać, w pomidorkach z 19.01 i przepikowanych pozostały jasno zielone, papryczki z 14.01 są fioletowe, ten koktailowy z 31.01 wygląda tak jak poniżej:

DSCN3028.jpg
Pozdrawiam Celina

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 11 Lut 2020 11:48 #692443

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Jaka to odmiana ?. Jeśli czarno owocowa, to przebarwienie nóżki wiąże się nie z warunkami uprawy ,a nadmiarem antocyjanów w roślinie. Podobnie ma się sprawa z paprykami

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 11 Lut 2020 13:17 #692457

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Twoja woda według analizy ma pH 7,1. Przy takim pH nie może wystąpić jeszcze niedobór fosforu. Podobnie jest z zakwaszaniem. Dodatek 0,5 ml/l octu 10 % nie ma prawa az tak zakwasić pożywkę, by fosfor stał się nieprzyswajalny z powodu za niskiego pH. Oto wykres przedstawiający zależność przyswajania składników w zależności od pH :


IMG_2109.jpg



Zrób 1 litr pożywki z Kristalonem i saletrą amonową, ale bez dodatku octu i sprawdź pH. Zrób fotkę i pokaż tu. Znany jest fakt, że obecność azotu amonowego [ saletra amonowa ] działa zakwaszająco . Musimy sprawdzić, czy przy tym zmienionym składzie pożywki, nadal dodatek octu jest niezbędny.

PS Według karty charakterystyki 10 % roztwór saletry amonowej ma pH 4,5 jest więc dość mocno kwaśny.
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2020 13:24 przez pomodoro.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 12 Lut 2020 10:02 #692606

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4674
Mietku- zrobiłam litr pożywki z Kristalonem i saletrą amonową, woda odstana od wczoraj.
DSCN3029.jpg
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 12 Lut 2020 11:59 #692620

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Czyli nadal aktualne jest zakwaszanie octem 0,5 ml/l.
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 17 Lut 2020 18:53 #693679

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 8113
Wysiałem nasiona cebuli Wolskiej do perlitu, do 2 plastikowych pojemników, na które położyłem wieczka pudełek od lodów.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 18 Lut 2020 10:20 #693744

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Witam, perlit zamówiony a analizy wody brak :think: w kwietniu mają zarobić. Podali mi ph 7,6 i przewodność 429 , tylko tyle. Pozastaje mi albo deszczówkę albo wodę filtrowaną zastosować, co radzicie? Początki sa stresujące :coffe: Beata

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 18 Lut 2020 11:15 #693760

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Twoja analiza jest zbliżona do tej w kolumnie VI : pH-7,5;przewodność-414. Przy tej analizie zawartość wodorowęglanów wynosi 153 mg/l

wodociagi.chrzanowskie.pl/wp-content/upl...niki_2019_calosc.pdf

Trzeba sprawdzić, ile octu 10 % potrzeba do zakwaszenia tej wody do pH 6?. Prawdopodobnie 1,5 ml/l. Na tej wodzie będzie można sporządzać pożywkę o stężeniu 30 % pełnego składu . Masz jakieś nawozy ?.
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2020 11:21 przez pomodoro.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 18 Lut 2020 11:45 #693763

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Jeszcze nie, co proponujesz ? Mam MS do pomidorów :fly:
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2020 11:47 przez Kapka.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 18 Lut 2020 12:14 #693770

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Może być, ale do niego musi być też saletra amonowa. Ma za mało azotu w stosunku do potasu.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 18 Lut 2020 12:46 #693773

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Kupię co potrzeba , może coś innego? co radzisz ?

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 18 Lut 2020 12:53 #693774

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Przede wszystkim sprawdź, ile ml octu potrzeba, by osiągnąć w Twojej kranówce pH 6 ?. Jest jeszcze inna opcja z MS, ale to zależy właśnie od wyniku tego zakwaszenia.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 18 Lut 2020 13:06 #693777

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Oj to kupie płyn do pomiaru ph i się odezwę, dziękuję


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.578 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum