TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 13:47 #688158

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41988
U mnie ciąg dalszy zabawy w ogrodnictwo tj.wysiew czy wykładanie nasionek na papier zawijany folią.Nasionka ogórka Szeryf,tym razem ułożyłem na ręczniku kuchennym a paprykę Caryca na chusteczce do nosa.Papier toaletowy nie zdał egzaminu.Chodzi mi tylko i wyłącznie jak szybko i jaki procent nasion skiełkuje.

004-125.jpg

005-86.jpg

006-56.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 15:31 #688182

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Józiu,w internecie widziałam filmik,że sadzonki z takich małych nasion produkowali nie na czystej wodzie,ale na wodzie z jakimś nawozem.Ja takiej uprawy jeszcze nie próbowałam,ale kto wie - może warto. :oops: Na przykład taką bazylię...Jaka oszczędność miejsca i nie ma tego bałaganu z ziemią na parapetach. :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kajtkowa, Nimfa, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 15:42 #688184

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Ja w ubiegłym sezonie spróbowałam sposobu z kiełkowaniem nasion w rulonikach, ale u mnie nie zdał egzaminu, niestety.
Co prawda próbowałam tego na nasionach kwiatów, a nie warzyw, jednak nie wykiełkowało mi ani jedno, pomimo dokładnego stosowania się do wskazówek z filmików na yt.
Zastanawiam się, czy warto próbować z warzywami, albo z ziołami, skoro mam swoje sprawdzone sposoby.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 15:43 przez Black Rose.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, Nimfa, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 15:43 #688185

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41988
Aga to coś tak jakby uprawa hydroponiczna.Niestety nie jestem specjalistą od nawozów,ani też nie mam zacięcia do takiej uprawy..Na razie sprawdzam jak nasionka się zachowają i raczej docelowo zawsze będą rosły w gruncie. :bravo: :bravo: :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Marlenka, Kajtkowa, Pestka, Nimfa, aga, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 16:44 #688193

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja w ubiegłym roku robiłam w ten sposób kilka ruloników fasoli (tak eksperymentalnie) i nie wspomagałam nasionek żadnym nawozem Pilnowałam tylko wilgotności ręcznika papierowego w który były zawinięte nasionka .Ponieważ ruloniki nie były zawinięte w folię to dość szybko ręcznik papierowy wysychał i często je zraszałam ,ale tylko czystą przegotowaną wodą.Tak pozyskana rozsada bardzo ładnie rosła,a z wysadzaniem do gruntu i dalszym wzrostem nie było żadnego problemu.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 16:47 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, Kajtkowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 17:00 #688198

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Grażynko, tak sobie pomyślałam, że w przypadku roślin strączkowych ta metoda bardziej się sprawdza niż np. u pomidorów, papryk czy liściastych. Chodzi prawdopodobnie o to, że ziarno fasoli jest bogate we wszystkie substancje pokarmowe, których spory zapas spełnia zapotrzebowanie rośliny bez dodatkowego nawożenia. Poza tym produkcja rozsady fasoli czy cukinii lub dyni trwa krócej, więc metoda rulonikowa pasuje tym warzywom ... :garden1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Jagoda254, ewa-s, Marlenka, Kajtkowa, bietkae, Pestka, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 17:10 #688199

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Aniu też uważam ,że ta metoda ,,rulonikowa''sprawdza się lepiej jeśli chodzi o nasionka większe gabarytowo.
Jestem ciekawa jak zachowa się papryka i ogórki wysiane w ten sposób przez Józia.
Ja planuję wysiewać w ten sposób fasolę tyczkową.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, Kajtkowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 17:12 #688200

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7856
  • Otrzymane dziękuję: 52057
Kolejny i ostatni wysiew w styczniu poczyniony :) . Dwa ziarenka karczocha Vert de Provence włożone do ziemi. Nie chcę wykładać po więcej nasion, bo jak wyrastają wszystkie, to nie mam sumienia wyrzucić, a jak już roślinka rośnie, to przecież trzeba do ogrodu wysadzić :jeez: . I tak z planowanych paru roślinek, robi się kilkanaście, a ogród nie z gumy :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Kajtkowa, Pestka, Nimfa, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 17:21 #688202

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Janinko ja też zapragnęłam mieć karczochy, a swoje nasionka wyłożyłam do skiełkowania 17.01.Odmiana Green Globe.Dzisiaj pokazały się maleńkie kiełki u trzech nasionek.Jutro wsadzę je do ziemi.

20200120_171626.jpg


Trawa cytrynowa nadal śpi.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 20:45 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, ewa-s, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Kajtkowa, bietkae, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 17:25 #688204

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
W 5 dzień po wysiewie zaczęły wschodzić selery. Wysiewane były w pojemnik po warzywach, w czysty torf. Pudełko zawinięte w folię stało cały czas pod parapetem na odkręonym grzejniczku. Nie tyle światło co temperatura ma znaczenie jeśli chodzi o szybkość kiełkowania nasion selera korzeniowego.

15795410328551599028040.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 17:26 przez Marzenka.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 18:40 #688215

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 736
  • Otrzymane dziękuję: 4727
Marzenka wrote:
W 5 dzień po wysiewie zaczęły wschodzić selery. Wysiewane były w pojemnik po warzywach, w czysty torf. Pudełko zawinięte w folię stało cały czas pod parapetem na odkręonym grzejniczku. Nie tyle światło co temperatura ma znaczenie jeśli chodzi o szybkość kiełkowania nasion selera korzeniowe

A od kiedy i czym będziesz nawoziła te selerki?
Pozdrawiam Celina
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 19:46 #688230

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Moje maluchy zmieniły lokum, bo zrobiło się ciasno. Przy okazji dosiałem selera, cebule i marchewki giganty. :)


IMG_20200119_181630.jpg



IMG_20200119_181639.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 19:47 przez Bobej.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 19:57 #688234

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
renmanka wrote:
Marzenka wrote:
W 5 dzień po wysiewie zaczęły wschodzić selery. Wysiewane były w pojemnik po warzywach, w czysty torf. Pudełko zawinięte w folię stało cały czas pod parapetem na odkręonym grzejniczku. Nie tyle światło co temperatura ma znaczenie jeśli chodzi o szybkość kiełkowania nasion selera korzeniowe

A od kiedy i czym będziesz nawoziła te selerki?


Najpierw niech te maluszki wypuszczą chociaż jeden właściwy liść, czyli gdzieś za 4 tygodnie, później zobaczę ale chyba używać będę nawozu do pelargonii z biedry.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 21:26 #688256

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11395
Józiu na sprawdzanie kiełkowania znalazłam taki pomysł, który bardzo mi się podoba ( pierwszy z gąbką ) :rotfl1:
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 22:07 #688264

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41988
Elu to chyba najprostszy sposób jaki jest tylko możliwy i mnie się również podoba.Ale wydaje mi się ,że zbyt mało nasion wejdzie do gąbki i trzeba jednak więcej miejsca niż na rulonik.Do wiosny jeszcze trochę,więc może spróbuję. :bravo: :rotfl1: :rotfl1: :bye: :bye:
Jesli znajdę w domu takie gąbki to spróbuję 2-3 krzaczki buraczka liściowego.Chyba,że połówka powie dość kombinacji. :dance: :dance: :dance:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 22:16 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Adasiowa, Armasza, rozalia, Marlenka, Kajtkowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 22:32 #688267

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11395
Józiu żona Ci doradzi jakie gąbki bo są różnej wielkości. Te najmniejsze to lepiej kupić pakiet chyba 10 sztuk, czasami też na nie jest promocja w B-ce lub Lidlu . Myślę, że w większej to i 4 rzędy by się zmieściły. Muszę popatrzeć jak to wygląda cenowo bo ostatnio kupiłam do kuchni dużo na zapas więc nie pamiętam. Ten drugi sposób to zrozumiałam, że papier toaletowy się nie nadaje a więc też jakaś nowa wiedza :) .
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Marlenka, Kajtkowa, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 23:11 #688271

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 5172
W rulonikach robię rozsadę pomidorów, papryki, bakłażanów, fasoli, ogórków, cukinii i dyni. Zajmują mało miejsca i szybko kiełkują w cieple od kaloryfera. Gdy pokażą się kiełki przenoszę w jasne miejsce i po kilku dniach wysadzam do podłoża.
Skiełkowane nasiona kwiatów, porów i cebuli wykładam do rulonów z ziemią. Zajmują stosunkowo mało miejsca i wygodnie wysadza się takie sadzonki do gruntu.
Arbuzy lepiej kiełkują na dekoderze pod talerzykiem. Poniżej zdjęcia z you tube - rozsada papryki.

20200120_225511.jpg
20200120_230331.jpg


20200120_230404.jpg
20200120_230537.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 10:33 #688309

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7856
  • Otrzymane dziękuję: 52057
Zrobiłam sobie prezent na Dzień Babci :happy:

IMG_1437.jpg

Teraz tylko jeszcze czekać na odpowiednie terminy wysiewu i zrobić analizę. A później cała naprzód :dance:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.729 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum