TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 21:12 #688443

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6900
  • Otrzymane dziękuję: 41829
Po pierwsze dla mnie świetna zabawa,po drugie,a może jednak dobry sposób,po trzecie próba nasion,po czwarte akurat nie kiełkowanie a sadzonka jak moje pomidorki z folii,po następne nie nadaje się papier toaletowy itd,itd..Rosną sobie już w podłożu torfowym i chyba mają się dobrze.Owe pomidorki posłużą do wytworzenia nowych sadzonek z wilkoów.Jest to K-33,któego miałem tylko 2 nasionka.Sałaty wypadły więc wiem,że nie.Teraz sprawdzam ogórki i paprykę również w folii z recznikiem papierowym.Natomiast w gąbce sprawdzam nasionka buraka liściowego.Jesli wzejda bez kłopotu posłużą jako nasienniki.I to wszystko.Rozrywka w 100 % fajowa,a przy tym nie żal mi,że na razie nie mogę pić :drink1: ze względu na zdrowie. :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2020 21:22 przez Krecik stary. Powód: poprawka
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 21:25 #688452

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Józiu - w punkt :drink1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Armasza, janinka-n, bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 21:36 #688455

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Bez dodatkowego doświetlania raczej nie ma co się spodziewać zdrowej i prawidłowo rozwiniętej rozsady, chyba, ze ktoś dysponuje jasnym pomieszczeniem o temperaturze w granicach 15-20 st.
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2020 21:41 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaskawel

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 21:50 #688463

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nie znam się na rozsadach, ale też nie mam wielkich oczekiwań i wymagań. Uprawiam je na wschodnio - południowym parapecie, a temperatura oscyluje wokół 17-19 stopni, nigdy nie stosowałam doświetlania.
Cieszę się z tego, co urośnie i co uda mi się wysadzić w grunt :)

Papryki:



Seler korzeniowy:





Sałaty:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2020 21:54 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 21:55 #688465

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
KaLo wrote:
Bez dodatkowego doświetlania raczej nie ma co się spodziewać zdrowej i prawidłowo rozwiniętej rozsady, chyba, ze ktoś dysponuje jasnym pomieszczeniem o temperaturze w granicach 15-20 st.


KaLo da się to zrobić, popatrz na rozsady Ani, Mietka, Józia czy innych. Robimy to od lat i są efekty. A jasne pomieszczenie z taką temperaturą ma każdy.
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2020 21:59 przez Marzenka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, rychu44, Adasiowa, Armasza, Marlenka, bietkae, Pestka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 21:57 #688466

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Też swoje rozsady uprawiam tylko na parapetach i w świetle dziennym ,w tem. powyżej 20*C.Mają się całkiem dobrze i nie narzekam na ich jakość .
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2020 22:00 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, bela, rychu44, Adasiowa, Armasza, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 21:58 #688467

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
To jest właśnie to o czym napisałem. Na klatce schodowej mam zimowane papryczki, które też zdrowo wyglądają, temperatura oscyluje w granicach 15-20 st. w zależności od pogody na zewnątrz. W mieszkaniu na parapecie o tej samej wschodniej wystawie i temp. powyżej 20-24 st. musiałem doświetlać kilka godzin dziennie bo się strasznie wyciagały.
Czy piszecie o rozsadach uprawianych w tej chili czy za miesiąc i później?
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2020 21:59 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Kaskawel

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 22:01 #688468

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
U mnie ostre papryki już rosną na parapetach.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, rychu44, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 22:10 #688469

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Produkcję rozsad ostrych papryk, niektórych sałat, selerów, porów rozpoczynam zawsze w styczniu ( II połowa ). Jedynie w tym roku selery wysieję w lutym.

Mietek Pomodoro już kiedyś uczulał, aby nie stosować niewłaściwej kombinacji światła i temperatury, bo wówczas rośliny mają tendencję do wybiegania.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 22:30 #688471

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
Nie no, wszystko OK, mi chodziło konkretnie o rozsadę pomidorów. Nie wiem jak u Was ale u mnie rozsada parapetowa zawsze była wybiegnięta choć siana w prawidłowym terminie. Mało słońca, wysoka temperatura... Zastanawiałam się jak ona wygląda gdy jest siana w styczniu.

Aniu, sadzonki piękne, u mnie w domu trudno o temperaturę 19 stopni. Zazwyczaj jest powyżej 20.
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2020 22:33 przez grazyna255.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 22:33 #688472

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Grażynko, odmiany karłowe typu Venus czy Bajaja znoszą takie styczniowe eksperymenty całkiem przyzwoicie, natomiast odmiany wyższe, owszem, potrafią wybiec, ale wtedy stosuję redukcję łodyg podczas drugiego pikowania, a podczas wysadzania w grunt umieszczam sadzonkę ukośnie, tzn. pod kątem do palika.

Wiesz, mając piec kaflowy w pokoju, a kuchnię nieogrzewaną, musimy sobie radzić ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2020 22:35 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 22:43 #688473

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11354
W 2019r. kilka odmian wysiałam 15 lutego i po ok. miesiącu od pikowania czyli pod koniec marca, początek kwietnia rozsadę wynosiłam na dzień do foliaka a na noc przynosiłam do chłodnego garażu więc rozsada była krępa. Naiwnie liczyłam na to, że wiosna tj. kwiecień i maj będą takie jak w 2018r.kiedy pomidory wysiane w końcu lutego zaczęły dojrzewać 10 czerwca. Nic z tego, bo wiosna była zimna więc rezultat był taki, że siałam o dwa tygodnie wcześniej a pomidory dojrzewały od chyba 20 czerwca czyli później niż w 2018r.
No ale przecież mogło się udać, prawda ?
P.S. w tym roku też wysieję w lutym kilka odmian wczesnych do donic bo lubię to robić.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, Armasza, Marlenka, janinka-n, Pestka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 22:47 #688475

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
W ubiegłym roku ktoś wstawiał filmik z sadzenia wybiegniętych pomidorów "na leżąco". Ponieważ kilka moich krzaczków z przyczyn losowych wybiegło ponad miarę, zastosowałam tę metodę i powiem szczerze, że po kilku tygodniach w gruncie nie widziałam różnicy. Nie namawiam nikogo oczywiście do produkowania rachitycznych rozsad ;) , chcę tylko powiedzieć, że Natura nieraz zaskakująco łatwo sobie radzi z naszymi zaniedbaniami, a rośliny dzielnie nadrabiają to, co nam uda się zepsuć :flower2:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 21 Sty 2020 23:57 #688476

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Miałem założyć wątek o doświetlaniu ale widzę, Ze sobie doskonale radzicie i bez tego.
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2020 23:58 przez KaLo.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 22 Sty 2020 05:52 #688478

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
W poprzednim sezonie, doświetlałam rozsady dwiema mocnymi ledowymi lampami, dały radę :drink1:
Po remoncie, lampy gdzieś wcięło :think: , więc zakupiłam już dwie lampy typowo do roślin, mam nadzieję, że się sprawdzą.
U mnie jest to podyktowane brakiem miejsca na rozsady, tylko jeden parapet do dyspozycji. Powiększam go kładąc płytę, jednak to za mało i w pokoju syna mam prowizorycznego growboxa do produkcji rozsad, które wysiewam w terminie zbliżonym do produkcji parapetowej. W początkowej fazie będą tam papryki i pomidory, które po przeniesieniu na parapet, zastąpią kwiaty roczne. Bób i groszek, sieję w domu pod koniec lutego i jak wykiełkują przenoszę je na balkon.
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2020 05:55 przez Przylepa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Marlenka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 22 Sty 2020 06:39 #688479

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4654
  • Otrzymane dziękuję: 16961
Zakładaj Janusz, zakładaj.
U mnie po wymianie okien na superenergo oszczędne, trzyszybowe i jakieś tam nawet aloesy mają słabe przyrosty.
Aż się boję co będzie z rozsadą.
A tak się cieszyłam z nowych parapetów 46 x 206, ile mi rozsady wejdzie :ouch:
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2020 06:42 przez whitedame.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Marlenka, bietkae, Pestka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 22 Sty 2020 06:53 #688481

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Beatko , wzejdą i bedą ślicznie rosły , oby tylko słoneczna wiosna była .
KALO- zakładaj, wiedzy nigdy za dużo.
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2020 06:54 przez Kasionek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Pestka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 22 Sty 2020 07:43 #688486

  • klakierowa
  • klakierowa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 307
  • Otrzymane dziękuję: 346
KaLo wrote:
Miałem założyć wątek o doświetlaniu ale widzę, Ze sobie doskonale radzicie i bez tego.
Szukałam ostatnio informacji na ten temat, będę wdzięczna jeśli podzielisz się wiedza na ten temat
Miernota gorsza od niczego!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 1.130 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum