TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 16:14 #687998

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Corrado wrote:
Czy jest na forum wątek o witaminach i minerałach ?
Będę wdzięczny jak ktoś wskaże

Nie przypominam sobie, aby był tutaj wątek o witaminach i składnikach mineralnych .... raczej nie.
Domyślam się, że miałby być poświęcony wpływowi tychże na organizm człowieka - dlatego nie jestem do końca pewna, czy byłoby zapotrzebowanie na tego typu temat, jako że to dział warzywny :).
Niemniej: zapraszam do otwarcia takiego wątku.

Patrząc na zdjęcia Waszych siewek i rozsad człowiek zapomina, że to dopiero połowa stycznia - oby tak dalej :bravo:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Armasza, Marlenka, Miragoral, Pestka, Corrado, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 16:31 #688005

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
No i dałam się skusić i postanowiłam zakupić perlit.Zainspirował mnie sposób wysiewu pokazany przez Marlenkę -najpierw do doniczki ziemia ,następnie nasionka i wszystko przykryte perlitem. Mam nasionka ziół i nie do końca jestem pewna ,czy takie maleństwa wysiane do podłoża dadzą radę powschodzić.
Podpowiedzcie proszę czy frakcja 2-6mm będzie odpowiednia.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, ewa-s, Adasiowa, Armasza, Marlenka, bietkae, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 16:33 #688007

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Te papryki posiałem gdzieś w pierwszej połowie grudnia, to tak aby mi się nie nudziło i jak przyjeżdżam do domu to chętnie zaglądam do moich ulubieńców.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, bietkae, Azbi, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 16:43 #688009

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Grażynko - a zatem trzymam mocno kciuki za pierwsze kroki "w perlicie". Jeśli będziesz miała jakiekolwiek pytania czy wątpliwości związane z jego zastosowaniem, pisz śmiało - lepiej zrobić to zawczasu, niż później się denerwować.

Tę metodę: ziemia posypana perlitem, stosowaliśmy swego czasu podczas produkcji rozsady fasolki szparagowej - 3/4 kubka stanowiła ziemia do rozsad, na nią kładło się skiełkowane nasiona fasoli, które na koniec przykrywaliśmy warstwą perlitu.

Dla maleńkich nasion, np majeranku, selera, selera naciowego lepsza będzie drobniejsza frakcja, choć mam w tym sezonie taką jak Ty i zamierzam ją wykorzystać także do tych drobinek :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Krecik stary, ewa-s, Marlenka, bietkae, Pestka, anaka, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 16:53 #688011

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Dziękuję Aniu :kiss3:
Najpierw zacznę metodą ziemia -perlit i tak ,małymi kroczkami, może w następnym sezonie skuszę się na uprawę tylko w perlicie -chociaż nie wiem czy dam radę.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2020 16:54 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, bietkae, Azbi, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 17:33 #688023

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
O to i ja poproszę o wskazówki dotyczące zastosowania perlitu. Rozumiem, że w ogrodnictwie zastosowanie ma perlit ekspandowany EP 200 (choć jest kilka rodzajów granulacji) ale nie udało mi się ustalić jak dopasować odpowiednie frakcje do zastosowania. Mam do wyboru 4 frakcje:0-3 mm, 0-6 mm, 1-3 mm i 2-6 mm. Który do przykrycia drobnych nasion (np. majeranek), który do większych (np. pomidor) a który do fasoli? Który dodać do podłoża do multiplatów? Do rozluźnienia podłoża w pierścieniach przyjąłem intuacyjnie frakcję 2-6 mm. Ja kupując duży 125 l worek wybrałem frakcję 2-6 mm ale mam również 1-3 mm więc mogę kombinować.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 17:52 #688027

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Nie wiem, na ile moja odpowiedź Cię zadowoli, ponieważ poruszam się po perlitowym poletku wykorzystując jedynie dwie frakcje: drobną (1-3 mm ) oraz grubszą ( 2-6 mm ) - stosuję to podłoże jako samodzielne podczas produkcji rozsad poczynając od fazy skiełkowanego nasionka, poprzez pikowanie, aż do wysadzenia w grunt lub do donicy. Lubię też wymieszać tradycyjną ziemię do uprawy lub torf odkwaszony z perlitem ( 20-30% stanowi wówczas perlit ) - tak postępuję z paprykami i pomidorami uprawianymi w donicach.

Im drobniejsze nasionko, tym wskazana jest mniejsza frakcja perlitowych ziaren, ale (! ) jak już wspominałam, drobne nasiona karłowych pomidorków spokojnie sobie radzą podczas wschodów w grubszym perlicie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewa-s, Marlenka, bietkae, Pestka, Azbi, przemek1136, Kaskawel, Nimfa, anaka, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 18:04 #688030

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 885
  • Otrzymane dziękuję: 5282
Właśnie miałem pytać o granulację perlitu. Mam zamiar robić rozsadę fasoli metodą Pomodoro podłoże / perlit. Do pełnego perlitu jeszcze nie dorosłem :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, bietkae, Pestka, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 18:13 #688034

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
Do tej pory nie przejmowałem się granulacją perlitu ale przy najbliższej okazji sprawdzę z ciekawości czy jest jakaś różnica w kiełkowaniu nasion pora przykrytego perlitem 1-3 mm oraz 2-6 mm. :flower1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 18:43 #688041

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Naprawdę, perlit to nic strasznego, a wręcz przeciwnie. O jego zaletach napisałam już wystarczająco dużo przy wielu okazjach, więc nie chciałabym się powtarzać.
Z pewnością ci wszyscy, którzy zdecydują się na ten pierwszy krok, nie pożałują pod warunkiem, że podczas swoich pionierskich działań nie będą kombinować na własną rękę, tym bardziej, że szlak uprawowy został już przetarty.
Zachęcam więc do nowego doświadczenia i trzymam kciuki za powodzenie...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, ewa-s, Marlenka, bietkae, Pestka, najemnik, Kaskawel, anaka, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 18:55 #688043

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51325
Kaskawel wrote:
Właśnie miałem pytać o granulację perlitu. Mam zamiar robić rozsadę fasoli metodą Pomodoro podłoże / perlit.


W przypadku rozsady fasoli nie ma to znaczenia. Ja używam frakcję 2-6


tycznawperlicie.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, ewa-s, Adasiowa, bietkae, Pestka, Kaskawel, anaka, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 19:04 #688044

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Kiełkuje mi por posiany parę dni temu. W tym roku standardowo w podłożu kokosowym ale wierzch przysypałem perlitem który brązowieje, nie wiem czy nie od starości... :think:
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2020 19:06 przez Adrian89.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, bietkae, Pestka, Nimfa, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 19:23 #688046

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51325
Perlit ciemnieje już po samym podlaniu. Dodatkowo mogą być obecne w podłożu kokosowym związki barwne, które perlit wchłania .



IMG_2073.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewa-s, Adasiowa, bietkae, Pestka, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Sty 2020 19:32 #688047

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
A już myślałem, że to coś złego. Leżał na balkonie chyba z 7lat i w zeszłym roku go odkryłem więc staram się powoli go zużyć.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 09:28 #688109

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7893
  • Otrzymane dziękuję: 52320
Nasiona trawy cytrynowej położone na ziemi 15.01. już wykiełkowały. Biedne, cały czas stały na półce z dala od światła. Ale jak w domu nagle mieszkają cztery osoby więcej, to jest trochę :silly:

20200120_090558.jpg

Sałaty i rukola wieloletnia, też wykiełkowały i dostały się na parapet, ale one dzisiaj powędrują na strych, bo tam jest dużo chłodniej :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 11:15 #688121

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6923
  • Otrzymane dziękuję: 42092
Wczoraj wieczorem wysiałem 3 gatunki sałat kolorowych w tym 2 tworzące główki i jedna liściowa.Są to Strawberry,Rossemarry i Apache.Wcześniej wysiana Redin dziś przeniosłem do szklarni.

001-279.jpg

002-214.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, ewa-s, rozalia, bietkae, Pestka, Przylepa, Nimfa, JaNina, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 11:19 #688122

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51325
Marchew Amsterdamska kiełkuje już w czwartej dobie po wyłożeniu. :eek3:

Będzie przenoszona do podłoża torfowego z perlitem. Sprawdzimy jak się będzie zachowywać jako rozsada bez pikowania i jak szybko będzie rosła.


marchewkiekuje.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 11:19 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Sty 2020 13:35 #688154

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
20200120_131336.jpg

No i kupiłam dzisiaj pory,selery i cztery odmiany cebuli do siania.Pory są średnio wczesne to jutro wysieje .Selery mam wczesny i średnio wczesny,mogę już je wysiać czy za wcześnie.A cebulę kiedy wysiewacie? Zamówiłam sobie małą szklarenkę z trzema półkami na balkon będę miała ją za tydzień. :ouch:
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 13:37 przez bela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, bietkae, Pestka, Sylwiaaa, Nimfa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.882 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum