TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 04 Lut 2020 16:53 #691211

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Biorąc z was przykład wysiałem dziś pierwszy raz w życiu nasiona na rozsade:
-3 odmiany poziomek
-sałate
-2 odmiany papryk
-3 odmiany pomidorów dwart

Zobacze czy cos wzejdzie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Marlenka, lucysia, Betula, bietkae, koma, Zygowa, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 04 Lut 2020 21:26 #691285

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 9263
Wczoraj wysiałam pierwszy raz selery i pory.Do ziemi poszły też podkiełkowane nasionka Maskotki i Grubego Pythona od Ani.Jalapeno ,Chilli i Bhut Jolokia na razie się ociągają.Jestem trochę oszołomiona ilością planowanych rozsad.Tyle różności chciałabym wysiać,jakoś utknęłam przy pomidorach. :think:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Betula, bietkae, koma, Zygowa, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek, brodus

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 12:03 #691364

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Wysiana trawa cytrynowa w niedzielę,tak wyglada w trzecim dniu.

20200205_083602.jpg


A to wydłubane nasionka z papryki się suszą,były pyszne i słodkie wiec parę sztuk wysieję.

20200205_090224.jpg
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 12:26 #691370

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5029
  • Otrzymane dziękuję: 13138
Mamy piękne słońce.Córka grzecznie się bawiła to ja wykorzystałam chwilę i wysiałam:
selerki naciowy i korzeniowy
sałatkę Kozuli
Koleusa
I wrzuciłam do kiełkowania bakłażany,5 odmian.W tym 2 nowości.
Strasznie mi się ociąga Aji Imambura.Obawiam się ,że nic z niej nie będzie. :(

W czasie wysiewów córcia:pomazała blat parapetu i biurko,rozebrała się ze 3 razy i przebierała.Zrobiła kąpiel zabawkom.Na szczęście bez powodzi łazienki.To pewnie przez przypadek bo wczoraj była.O bałaganie nie wspomnę ;)
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 12:29 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rychu44, Kasionek, Betula, bietkae, koma, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 12:37 #691371

  • klakierowa
  • klakierowa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 307
  • Otrzymane dziękuję: 346
lucysia wrote:
Mamy piękne słońce.Córka grzecznie się bawiła to ja wykorzystałam chwilę i wysiałam:
selerki naciowy i korzeniowy
sałatkę Kozuli
Koleusa
I wrzuciłam do kiełkowania bakłażany,5 odmian.W tym 2 nowości.
Strasznie mi się ociąga Aji Imambura.Obawiam się ,że nic z niej nie będzie. :(

W czasie wysiewów córcia:pomazała blat parapetu i biurko,rozebrała się ze 3 razy i przebierała.Zrobiła kąpiel zabawkom.Na szczęście bez powodzi łazienki.To pewnie przez przypadek bo wczoraj była.O bałaganie nie wspomnę ;)

U mnie sytuacja wyglada podobnie. W przerwie między przebieraniem, karmieniem i zabawianiem udało mi wysiać dziś siedem odmian bakłażana. Wczoraj rozsadzała skrętniki i posiałem: seler, por, sałatę lodową oraz cebulę. Już zachodzę w głowę gdzie ja to wszystko ulokuje bo przecież czekają w kolejce pomidory i papryka :(
Miernota gorsza od niczego!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, rychu44, lucysia, Betula, bietkae, koma, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 13:22 #691384

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
W
1580905365895-1083751308.jpg


Właśnie zrobiłem ciepły inspekt.
Zobaczymy czy się sprawdzi. Wykożystałem stare okna, wybrałem na szpadel ziemi i nałożyłem końskiego obornika z 10-15cm a na to z 15cm ziemi rodzimej.
Za kilka dni sprawdzę temperature w środku i wysieje na próbę z
sałaty, rzotkiewki i marchewki.

Jak myślicie coś z tego wyjdzie, bo zielony jestem w ogrodnictwie
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 13:24 przez brodus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Betula, bietkae, koma, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 14:12 #691389

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Oczywiście, ze wyjdzie. Mało tego, sałata i rzodkiewka będą miały nieprawdopodobny smak, dożo lepszy jak ze szklarni. Byc moze, ze przemawia przeze mnie nostalgia, bo pewnie ze trzydzieści lat uprawiałam nowalijki w czymś takim.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 14:13 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, rychu44, Betula, bietkae, koma, ewakatarzyna, Szczypiorek, brodus

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 14:50 #691393

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Jak dałeś teraz obornik to nie sieje się tych warzyw, które wymieniłeś.
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 15:16 #691399

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
brodus dobry pomysł na nowalijki :bravo: . Obornik grzeje ziemię od dołu. Rzodkiewka, sałata nie mają aż tak długich korzeni aby sięgnąć do obornika natomiast marchewka to nie za bardzo bo korzeniowe nie lubią obornika z wyjątkiem selera.Możesz wysiać koper, wysadzić cebulę na szczypior. W razie mrozów dobrze by było nakryć konstrukcję folią albo fizeliną.
Ja dzisiaj wyniosłam do foliaka dużą donicę z pikowaną w niej sałatą i pojemnik z sałatą dopiero wschodzącą. W południe pod folią było 15 stopni a na dworze tylko 3 st. Może jutro uda mi się nabrać ziemi do dużej skrzynki, wysiać rzodkiewki i postawić do skiełkowania w kotłowni. W fazie 2 liści właściwych też wyniosę pod folię. W razie nocnych przymrozków czeka gruba fizelina do nakrywania oczywiście zrobię z niej namiot nad sadzonkami.
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 15:21 przez bietkae. Powód: dodano tekst
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Betula, koma, ewakatarzyna, Szczypiorek, brodus

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 15:22 #691400

  • Barborka
  • Barborka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 77
  • Otrzymane dziękuję: 550
Piotr moim zdaniem sałaty nie powinno uprawiać się na świeżym oborniku gdyż sałata bardzo kumuluje nadmierne ilości azotanów w liściach. Również marchewka ma dużą skłonność do gromadzenia w korzeniach azotanów i metali ciężkich. Pod jej uprawę powinno wybierać się miejsca w drugim roku po nawożeniu obornikiem. Decyzja należy do Ciebie

Wysiewy czas start, do kubeczków powędrowały dziś nasiona trawy cytrynowej, 2szt niezawodnej Maskotki (na wczesny zbiór) oraz koleusów, pelargonii, petunii, lobelii i szałwii

wysiewy.jpg
Pozdrawiam

Basia
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 16:06 przez Barborka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, Jagoda254, rychu44, Betula, bietkae, koma, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 15:32 #691401

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Też muszę wysiać kwiatki ale tylko heliotrop bo z innych już się wyleczyłam :rotfl1: Kwiatów mam multum ale to byliny oraz przechowywane od lat oleandry w ilości 14 sztuk ( było więcej ale albo rozdałam albo wyrzuciłam ) oraz dużo skrzynek z pelargoniami, psianka, cytrusy i jeszcze kilka. Kiedyś pelargonie wysiewałam ale teraz będę ukorzeniać ze starych krzaczków
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jagoda254, rychu44, Betula, koma, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 15:41 #691406

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6925
  • Otrzymane dziękuję: 42119
U mnie też dziś pogoda uniemożliwia prace na ogrodzie poza namiotem.Z niedzielnych nasion w gąbce od wczoraj zaczęły pokazywać się kiełki i dlatego też dziś poszły do kubków 100 g.Są to papryka nn żółta jakieś stare nasionka,papryka czerwona Qatro i pomidor Adora.Był to próbny wysiew ale kiedy skiełkowały żal było mi je wyrzucić.Umieściłem je w akwarium,gdzie utrzymuję stałą temperaturę 28*C.Dodatkowo na dno wlałem trochę wody aby zwiększyć wilgotność.

003-182.jpg


004-129k.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 18:09 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Jagoda254, rychu44, bietkae, koma, gazela, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 15:44 #691407

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Józiu przypomniałeś mi o kubkach, zapomniałam przynieść je do domu a w szopce przecież byłam :hammer: Ot skleroza.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 16:10 #691410

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Macie rację z tym obornikiemn i uprawa niektórych warzyw.
U mnie warstwa obornika jest warstwą grzejną w ciepłym inspekcie (przynajmniej w teorii tak miało być).
Zobaczę co będzie się działo. Zawsze mogę dołożyć z 10-15cm ziemi wiec warstwa ziemi nad obornikiem będzie grubości 25-30cm.

Pytanie do praktyków.
Czy taka warstwa ziemi wystarczy żeby odseparować np: marchewkę od obornika i zjeść świerzą zdrową marchewkę

Drugie pytanie: jak długo może grzać koński obornik w ciepłym inspekcie?
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 16:14 przez brodus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, bietkae, Barborka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 16:18 #691412

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Nasiona selera wyłożone do kiełkowania. Jako pomoc w szybszym skiełkowaniu użyłem, stary dekoder ( dobrze że go nie wyrzuciłem) utrzymuje stałą i optymalną temperaturę, zakrętką od słoika, wacik nasączony wodę z dodatkiem płynu lugola oraz przeźroczysta przykrywkę z serka kanapkowego,przykrywka ma specjalną wypustkę która uniemożliwia wydostania się na zewnątrz skroplonej wody. Nasiona wykładane sposobem " mokrej zapałki" szybko i sprawnie. Pierwszych dwudziestu ochotników pójdzie do wielodoniczki pozostałe na kompostownik. Kto pierwszy ten lepszy. Z nasion które mają szybszą zdolności kiełkowania w późniejszym etapie wyrastają zdrowsze i ładniejsze rośliny.

WP_20200205_12_40_47_Pro.jpg


WP_20200205_12_40_59_Pro.jpg


WP_20200205_12_41_38_Pro.jpg


WP_20200205_12_41_49_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, rychu44, Betula, bietkae, koma, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek, brodus

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 16:28 #691415

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Co do dekodera to żeczywiście się sprawdza.
Na dekoderze mam położoną mini szklarnię zrobioną z opakowania po sushi.

Nie chce mi się wierzyć ale wygląda jakby sałata zaczeła puszczać kiełki a wysiewałem wczoraj.


1580916426806-1658717212.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, bietkae, koma, Corrado, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 17:14 #691424

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6925
  • Otrzymane dziękuję: 42119
Elu jeszcze Ci podpowiem,że w Te...o są kubki piwoszki 1 l. po 7 zł,za 16 szt.Kupiłem sobie właśnie do tych sadzonek,które już rosną ewentualnie wzejdą jako 3 i ostatnia doniczka t.100ml,500ml i 1000 ml. :coffe: :coffe: :bravo: :bravo: :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 17:21 przez Krecik stary. Powód: poprawka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Jagoda254, bietkae, koma, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 05 Lut 2020 17:15 #691425

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Z sałatą to nie sztuka :) Gdy ma dostęp światła kiełkuje bardo szybko. U mnie niektóre odmiany postawione na niezbyt ciepłym parapecie (18-19°C) też pokazują kiełki po jednym dniu. Najlepszym wyznacznikiem czy dekoder się sprawdza będą trudniej kiełkujące ciepłoluby - papryki super hoty lub bakłażany.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jagoda254, bietkae, koma, Ada, Corrado, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.538 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum