TEMAT: Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 24 Kwi 2019 22:36 #654185

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Almera wrote:
Czy osoby- gazela. Krecik, Horti, które hodowały pomidorki w domu zimą mogą to dokładnie opisać ? Kiedy wysiewane, gdzie trzymane i jak odżywiane ?

Przepraszam, dopiero teraz przeczytałam post, jutro obfocę i napiszę.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Kwi 2019 22:04 #654309

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Moje pomidorki wysiane zostały w listopadzie/grudniu. Rosły w małym akwarium, doświetlane świetlówką akwarystyczną do roślin. Gdy podrosły, wylądowały w styczniu/lutym na parapecie okna "teoretycznie południowego" - duży iglak przed oknem. Od początku do tej chwili rosły wyłącznie w perlicie, nawożenie - fertygacja: MS+ saletra amonowa. Gdy pojawiły się owoce dodatkowo siarczan magnezu.

Venus - w moich warunkach sprawiła się najlepiej, jako malutki krzak była bardzo łatwa w uprawie. Obecnie zaczynają dojrzewać owoce, najstarsze liście zgłaszają niedobory magnezu. Pierwszy owoc, który zjadłam nie był tak słodki, jak dojrzały latem, ale i nie miał tyle słońca. Docelowo powędrują do skrzynek balkonowych.
VENUSDOJRZEWA.jpg


Maskotka - to nasz ulubiony sałatkowy, wybrałam go ze względu na wczesność. Nie udało mi się zachować dość krępego, zwartego pokroju krzaczków, są wiotkie i wybiegnięte. Natomiast są zdrowe, kwitną i ładnie owocują. W najbliższym czasie przesadzam do donic.
maskotka4.jpg


W przyszłym roku spróbuję ponownie, fajnie czuć zapach pomidorowych krzaczków w środku zimy.:) Będę szukała niziutkich maluchów, jest ich trochę.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 25 Kwi 2019 22:12 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Betula, gazela, Jaedda, Almera

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 27 Kwi 2019 15:31 #654508

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Balkonowe na ten rok: Maskotka, Bajaja, Venus
20190427_152535.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, rychu44, Adasiowa, Horti, Betula, Jaedda, Basia Rozyczka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 08 Maj 2019 22:24 #656467

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Horti, w jakiej wielkości skrzynkach sadzisz te pomidorki i po ile sztuk w jednej ?

Ja miałam po 3 szt w szerokiej- tzn. szerszej niż standardowa- samonawadniajacej skrzynce o długości 50 cm. Rosły bardzo ładnie. Dodatkowo w kilku donicach 5 l po 1 szt.
Witam ! Krysia
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2019 22:26 przez Almera.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 09 Maj 2019 17:46 #656578

Witam!Ma ktoś może do zaproponowania jakiś gatunek pomidora,którego można hodować w domu? Najlepiej by było, gdyby roślina była mała a owoce smaczne.Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. L :search:
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 09 Maj 2019 17:50 #656580

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Zapraszam tutaj - w tym, oraz poprzedniej części wątku forumowicze prezentują odmiany pomidorków, które można uprawiać w donicach, doniczkach i skrzynkach balkonowych :

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-skrzynkach-czesc-ii
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 09 Maj 2019 17:53 #656581

Dzięki :)
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 09 Maj 2019 18:58 #656590

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Ja w tym roku doszedłem do wniosku , że po co mi trzymać pomidory na działce we wiadrach, kiedy mogę w ziemi, w dowolnym miejscu wykopać okrągły dołek wielkości ok 20 l, napełnić go podłożem i w to wsadzić np pomidory koktajlowe. Mam z głowy ganianie na działkę, by podlewać. Przygotowałem w ten sposób poza grządkami 4 dołki pod siew gniazdowy cukinii i 2 dołki pod ścianą altany pod pomidory koktajlowe. Taka kępa cukinii z dużymi, żółtymi kwiatami i z leżącymi wokół owocami na trawniku, to dodatkowy element dekoracyjny.
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2019 21:08 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Jagoda254, Adasiowa, Betula, Pol, Anielka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 09 Maj 2019 19:21 #656601

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30065
Aztek żółty pomidorek koktajlowy.Mam ich kilka,ale jeden jest wyjątkowy-niski,krępy z dwoma pędami kwiatowymi.
Przeznazenie-donica


20190509_175425-2.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 09 Maj 2019 19:43 #656609

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Marysiu, jeśli mogłabyś zamieścić zdjęcie tamtych Azteków, to byłabym wdzięczna :)
Mam identyczną sytuację z karłowymi Venus: jedna roślina jest niska, przysadzista, kwitnie obficie, ale owoce nie rozwijają się.
Niemniej taki "karzełek" bardzo mi się podoba, więc zostaje :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 09 Maj 2019 19:49 #656611

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Almera wrote:
Horti, w jakiej wielkości skrzynkach sadzisz te pomidorki i po ile sztuk w jednej ?

Ja miałam po 3 szt w szerokiej- tzn. szerszej niż standardowa- samonawadniajacej skrzynce o długości 50 cm. Rosły bardzo ładnie. Dodatkowo w kilku donicach 5 l po 1 szt.

Almera, to zależy od odmiany. W skrzynkach balkonowych, tradycyjnych, Maskotkom daję po około 30 cm skrzynki. Czyli do skrzynki 60 cm wchodzą dwa krzaczki. Inne skrzynki są o różnej długości i raczej nie upycham, bo gdy krzak się rozrośnie, musi mieć miejsce na korzenie, a do tego lepiej się wietrzy, schnie i ma łatwiejszy dostęp do słońca. Maskotki sobie zwisają, a w skrzynce dosadzam aksamitki,ilość zależy od odmiany, raczej niskie. U Maskotek cięcie pielęgnacyjne, czyli jak coś brązowieje, gdy się zasłaniają. Gdy jest dobre lato, po pierwszej fali owocowania, przycięte ze starszych pędów i nawiezione owocują na młodszych pędach do września.

Z kolei Aztek, Venus są dużo mniejsze i niższe. Tutaj po około 20-25 cm odstępu i korygowanie, gdyby coś przeszkadzało. Te maluchy, gdy dojrzewają mogą mieć owoce w przysłonięte liściem, nie trzeba ich obrywać z liści. U mnie rosły na brzegach skrzynek, a w środku niskie papryki.

Warto dać sobie sezon, dwa i poobserwować warunki, w jakich się je uprawia i znaleźć najlepsze rozwiązania. A poza tym, jak to u nas, klimat co roku inny. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Miragoral, Betula, Almera

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 09 Maj 2019 20:09 #656619

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
W takiej skrzyneczce, o jakiej pisze Horti, uprawiałam jedną karłową Venus i dwie niskie begonie: zastosowałam nawożenie takie samo dla obu gatunków, więc nie było problemu z oddzielnym dokarmianiem.

Tutaj jeszcze w fazie "przymiarki":



I jako kompozycja parapetowa:



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2019 20:14 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Horti, Miragoral, Betula, Maggie, Agucha8801

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 09 Maj 2019 21:06 #656637

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30065
Adasiowa wrote:
Marysiu, jeśli mogłabyś zamieścić zdjęcie tamtych Azteków, to byłabym wdzięczna :)
Mam identyczną sytuację z karłowymi Venus: jedna roślina jest niska, przysadzista, kwitnie obficie, ale owoce nie rozwijają się.
Niemniej taki "karzełek" bardzo mi się podoba, więc zostaje :)


20190509_195728.jpg


Z lewej strony,ten z pąkami


20190509_195959.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Miragoral, Betula

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 18 Maj 2019 08:08 #657964

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
pomodoro wrote:
Taka kępa cukinii z dużymi, żółtymi kwiatami i z leżącymi wokół owocami na trawniku, to dodatkowy element dekoracyjny.
Zgadza się, pięknie to wygląda. Ja od kilku lat tak sadzę cukinię, na trawniku. Nawet nadmiar sadzonek pomidorów tak sadzę. Jest tylko problem z koszeniem trawy w okolicach krzaków cukinii, trzeba delikatnie podnosić liście cukinii, cukinie ogromnie rozrastają się na boki, krzak ma ze 2 metry średnicy.
Trawa mocno wysysa z gleby wodę i składniki pokarmowe, trzeba intensywnie podlewać i nawozić, "samo" słabo rośnie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Betula

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 18 Maj 2019 09:05 #657977

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Ja akurat cierpię na nadmiar wody na działce. Dołki objętości ok 20 l wypełnione są podłożem z nawozem startowym, a rośliny będą fertygowane, więc nie umrą z głodu .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rychu44, Adasiowa, pszczolka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 18 Maj 2019 23:37 #658088

  • zonk1
  • zonk1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 11
pomodoro wrote:
a rośliny będą fertygowane, więc nie umrą z głodu .

Z ciekawości, bo będę pewnie sądził tak parę sadzonek - bez wcześniejszego przygotowania gleby i fertygacja dawkowana jak w pojemnikach?

I od razu też zapytam - jaki jest aktualnie "kanon" fertygacji w donicach? Bo mamy przepisy z bloga "magia ogrodu", widziałem, że Ty fertygujesz w perlicie nawozem z biedronki do pelargonii, ponadto mamy fertygację perlitową na bazie MS, którą jeśli się nie mylę, można stosować też, jeśli ma się ziemię.
Czy mógłbyś powiedzieć, co aktualnie uważasz za najlepsze rozwiązanie dla donic z ziemią i dlaczego? :-)
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 19 Maj 2019 06:49 #658097

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
W pojemnikach tylko fertygacja. Nie można sobie pozwolić nawozić posypowo, bo istnieje wtedy groźba zasolenia podłoża.

Jeśli chodzi o nawóz, to każdy jest dobry, byleby miał odpowiedni skład i odpowiedni stosunek makroskładników. Jeśli już wytypowaliśmy sobie kilka nawozów, można sprawdzić przydatność nawozów pod kątem ekonomicznym sumując skład procentowy azot+ fosfor + potas i dzieląc cenę 1 kg nawozu przez tą sumę procentową.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2019 07:01 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 19 Maj 2019 09:42 #658122

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Dawno Mnie tu nie było wiec melduję się i Ja w 2019 roku.
Moje 6 szt. DWARFT przed wczoraj wysadzone w pojemnikach.
Wysadzone w torf odkwaszony plus perlit, w stosunku 50/50%.
Opryskane OW plus aspiryna 500mg/1.5l i nawóz krystalion czerwony 10% 15ml/1.5l.
Tą samą mieszanką pryskam Truskawki raz na tydzień i rosną jak na drożdżach.

IMG_20190516_151905-2.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.623 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum