TEMAT: Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 19 Maj 2019 10:37 #658135

  • zonk1
  • zonk1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 11
pomodoro wrote:
W pojemnikach tylko fertygacja. Nie można sobie pozwolić nawozić posypowo, bo istnieje wtedy groźba zasolenia podłoża.

To wiem, ale chodziło mi o wykopanie 20l dołka w ziemi. Pod kątem nawożenia, będziesz traktował to bardziej jak uprawę w pojemniku, czy w gruncie?

Co do nawozów liczy się jeszcze ich "upierdliwość" i szkodliwość. Wiem, ze swego czasu florovit został wyklęty, choć ostatnio jak patrzyłem, to nie miał w składzie izotiazolu. Dlatego można się zakręcić w tym wszystkim :-)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 19 Maj 2019 11:35 #658141

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Rolę wiadra będzie spełniał dołek w ziemi. Fertygując rośliny nie interesuje mnie czy to uprawa doniczkowa, czy grunt. Interesują mnie tylko liczby graniczne. Ponieważ mam glebę wilgotną, to podlewanie mam z głowy. Mając rośliny we wiadrach, musiałem chcąc nie chcąc brać nogi za pas i jechać na działkę podlać je.

Liczny graniczne dla dyniowatych:

azot 100-150 mg/l
fosfor 60-80 mg/l
potas 175-225 mg/l

Do tych liczb granicznych trzeba dobrać nawóz. Najprościej będzie użyć Kristalonu zielonego z małym dodatkiem saletry potasowej.

Albo nawozu płynnego o składzie % zbliżonym do NPK 4-6-8
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2019 11:47 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zonk1, Bety007

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 21 Maj 2019 19:12 #658543

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Balkonowe towarzystwo czyli Lime green salad i Dwarf purple heart zostały wsadzone do większych doniczek. Do ziemi dodałam perlitu i bardzo nieśmiało troszeczkę nawozu z owczą wełną.

IMAG3543.jpg


Teraz się skapnęłam że nie podpisałam który jest który. :jeez: Docelowo dostaną większe donice, ale te jeszcze zajęte.

Na serię niefortunnych zdarzeń załapały się też azteki. Posadziłam te maleństwa w wiszących skrzynkach obok mini bell. Dziś patrzę a tam pustka. :eek3:

Zostały się nienaruszone papryki a po pomidorach śladu nie ma. Wiatr (niziutkie były) i postronni amatorzy odpadają (1 piętro). Podejrzewam ptaszysko które przylatuje do nas i już parę razy przyłapałam je na wyrzucaniu ziemi z skrzynki (a mąż myślał że to ja bałaganie).

Szkoda mi strasznie. Zostały mi się dwie sadzonki. Sadzić? Budować zasieki?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Kajtkowa

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 22 Maj 2019 08:53 #658628

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 252
  • Otrzymane dziękuję: 325
Trzeba sadzić. Może zrób im na początek palisadę z patyków ?
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 22 Maj 2019 17:40 #658696

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
Na ptaki to raczej "tuba z deklem" z siatki...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Maj 2019 14:46 #659128

  • ziolo
  • ziolo's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam czy pomoglibyście zidentyfikować chorobę czy niedobory moich pomidorów??

Są to pomidory koktajlowe uprawiane w donicach na balkonie.
Na jednej z roślin problem polega na czarnieniu i zwijaniu się liści tak jak na zdjęciach:

20190525_140744k.jpg


20190525_140809k.jpg



Na drugiej roślinie lekko blaknące liście ale tu na szczęście się nie zwijają i nie czarnieją.

20190525_140852k.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2019 15:39 przez ziolo.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Maj 2019 17:03 #659135

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Pomidor na trzecim zdjęciu wygląda całkiem nieciekawie.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Maj 2019 20:21 #659183

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
nn Krym w "pojemniku" (Wiktoria - dziękuję za nasionka)
20190525_152946.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2019 20:21 przez Zygowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, najemnik, Jaedda, Pizza

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Maj 2019 20:45 #659191

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Edytko! Wzniosłaś się na szczyt recyklingu :) My ze starej wanny zrobiliśmy kąpielisko dla psa, a zmienić wannę w doniczkę to genialny pomysł.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2019 20:45 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zygowa

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Maj 2019 21:02 #659201

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Kąpielisko - Super. Na co to nie można wykorzystać...Dwa lata temu wanna służyła jako rozsadnik na cynie i astry. W ubiegłym wsadziłam w niej dwie rozsady pomidorów, które nie mieściły się pod "foliodaszkiem" - najmizerniejsze z mizernych... ale kilka owoców było :happy4:
20180806_091124_Burst01.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2019 21:05 przez Zygowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Betula, Jaedda, hakul

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 28 Maj 2019 17:11 #659702

  • Zwyczajny
  • Zwyczajny's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 34
  • Otrzymane dziękuję: 48
Zbieram już na przyszły rok cukiereczki:)
Okazało sie mało wyraźne, TORERO
IMG_20190528_170846.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2019 17:12 przez Zwyczajny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Jaedda

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 29 Maj 2019 21:51 #659953

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Dwa ostatnie Azteki jak narazie żywe. Odpukać ptaszysko narazie omija wbitą w doniczkę świecącą ważkę. :happy3:


IMAG3563.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 03 Cze 2019 10:19 #660561

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Venus kwitnie
20190603_092503.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula, Jaedda

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 03 Cze 2019 15:56 #660609

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
W wątku o uprawie pomidorków w gruncie pokazałam kilka odmian rosnących w donicach na "wiejskiej" działce: dwarfy Golden Gipsy, Big Green, Idarot oraz samokończący Sybiriak z sadzonki wierzchołkowej i koktajlowy Baby Boomer. W wielkich pojemnikach posadziłam m.in. Mississippi Queen i Portosa. Możemy zobaczyć je tutaj: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...019?start=936#660450

Tymczasem na "miejskich" parapetach rosną, kwitną i owocują:

Karłowe Venus:





Karłowy Pinokio:




Dwarfy bardzo mi się podobają. Bardzo silne, grube łodygi, krępa "sylwetka", niezwykle żywotne i pełne wigoru, o ciekawych, pomarszczonych dużych liściach. Obecnie zaczynają kwitnąć i widzę, że na pojedynczym gronie wyprodukowały po kilka kwiatów, a takich gron jest sporo. Dla mnie, która nie ma ogródka "pod ręką", ani nawet balkonu, taka alternatywna uprawa to strzał w dziesiątkę :)

Uluru i Jade ze względu na wzrost mogą być z powodzeniem uprawiane także w gruncie.

Dwarf Sarandipity:



Dwarf Jade Beauty o ziemniaczanych liściach:



Dwarf Uluru Ochre:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 03 Cze 2019 15:59 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, sierika, Betula, Jaedda, Zygowa

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 03 Cze 2019 20:13 #660642

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
Pomidory i papryki zajęły całe dwa balkony i część tarasu :silly: . Mam 20 odmian po jednym krzaczku (wyjątkiem jest Pendulina Orange - 2 szt.) Trochę odżyły, gdy przestało padać.Nawet udało mi się zrobić pierwszy oprysk PW dwa dni temu. Większość kwitnie, a część zawiązała już małe owoce.
Jeszcze się jakoś mieszczą, ale pewnie niedługo część będzie się musiała przeprowadzić do ogrodu.
Jeden balkon:
IMG_0428.jpg

I drugi:
IMG_0425.jpg

IMG_0426.jpg

Tak u mnie rośnie pomidor E06 - na razie bez regulacji. Zapowiada się duże grono i mam dylemat jak go dalej prowadzić :think: . Proszę o radę:
IMG_0429.jpg

IMG_0427.jpg
Pozdrawiam, Małgorzata
Ostatnio zmieniany: 03 Cze 2019 20:18 przez gazela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Ada, Jaedda, aga, hakul, Zygowa

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 03 Cze 2019 20:37 #660647

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Dwarfy faktycznie krępe i sztywne. Miło na nie patrzeć. Mój purple heart i lime green salad jak narazie bezproblemowe. Za to na aztekach plaga mszyc. :( opryskałam HT cały balkon i zobaczymy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 03 Cze 2019 20:51 #660649

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
ziolo wrote:
Witam czy pomoglibyście zidentyfikować chorobę czy niedobory moich pomidorów??

Są to pomidory koktajlowe uprawiane w donicach na balkonie.
Na jednej z roślin problem polega na czarnieniu i zwijaniu się liści tak jak na zdjęciach:

Najprawdopodobniej pomidory mają za mokro. Albo drenaż nieodpowiedni, albo podłoże.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 03 Cze 2019 22:36 #660665

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
gazela wrote:
Tak u mnie rośnie pomidor E06 - na razie bez regulacji. Zapowiada się duże grono i mam dylemat jak go dalej prowadzić :think: . Proszę o radę:

E06 to młoda, ale bardzo obiecująca krzyżówka Eli. To połączenie Auriji i Megagrona. O ile dobrze pamiętam, to Ela nie regulowała gron, ale najlepiej byłoby ją zapytać.
Inna sprawa, że u tak młodej krzyżówki wszystko może się zdarzyć. U Eli E06 miała góra 8 owoców w gronie. Twój egzemplarz może być bardziej podobny do Megagrona, jeśli chodzi o ilość owoców. Kozula zalecała prowadzić Megagrona na jeden pęd i 2 grona w gruncie, a 3 w szklarni.
Krzyżówki Eli to dla nas nowość i myślę, że wszyscy będziemy musieli nauczyć się ich uprawy ćwicząc na własnych krzakach.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 04 Cze 2019 09:07 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, Ada, gazela


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.891 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum