TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 18:04 #711757

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
podjadek wrote:

Nie zasilałem jeszcze saletrą potasową i wapniową tylko podlałem dwa razy Kristalonem czerwonym 2g/litr.

Popatrz strona nr 100 w tej publikacji www.inhort.pl/files/sor/poradniki_sygnal...dor_pod_oslonami.pdf

Oberwij te fragmenty liści na których jest nekroza [ zaschnięte plamy jasne lub/i brązowe], by nie dawać okazji ataku szarej. Przy tej analizie i tym nawożeniu nie może być to niedobór potasu w glebie lecz jego blokada wskutek zbyt dużej zawartości wapnia i azotu amonowego dla tej odmiany. Nie nawoź na razie niczym ani do gleby, ani dolistnie. Zobaczymy co się będzie działo dalej. Pomidory podlewaj w miarę możliwości deszczówką.
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2020 18:06 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Armasza, magnes, Rafcio Śrubka


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 18:10 #711759

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
bozon_higsa wrote:
pomodoro

Ja na pierwszym rzut oka powiedziałbym że pomidory podjadka mają niedobory magnezu, szególnie patrząc na pierwsze zdjęcie.

Jeśli masz wątpliwości, to rzuć okiem w publikację, którą linkowałem Koledze Podjadkowi
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 19:37 #711777

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Świetna kompleksowa publikacja. Wrzuciłam link na pierwszą stronę, żeby się nie zagubił. Obawiam się, że w tym roku często będziemy z niej korzystać.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2020 08:01 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 20:53 #711788

  • VIRUS
  • VIRUS's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 108
Witam pomidory posadzone 5dni temu.
Czy klimatyzują się, czy to mączniak ?czy z zimna ?



Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2020 21:14 przez VIRUS.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 21:25 #711799

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Wydaje mi się że to poparzenie słoneczne.
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Piotras, galka68, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Maj 2020 20:48 #711948

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Znajomemu na krzakach pojawiły sie takie brązowe
plamy, nie jest ich dużo i narazie na dwóch krzakach. Moim zdaniem jest to Alternarioza.





Ktoś może potwierdzić ;) ?

Porównywałem ze zdjęciem na tym blogu i dla mnie objawy wyglądają identycznie

poradyogrodnika.blogspot.com/2017/07/cho...lternarioza.html?m=1
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2020 20:49 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Maj 2020 21:02 #711956

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Byc moze masz rację, ale na zdjęciach nie widać okręgów i moze to septorioza. u mnie w tunelu pojawiła się już brunatna plamistość, też podobne plamki.
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2020 21:03 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Rolnik90

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Maj 2020 21:15 #711957

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Też pomyślałem o brunatnej plamistości , ale z tego co wiem to tydzien temu było pryskane topsinem a on niby działa zapobiegawczo. Możliwe że po oprysku brunatna plamistość by się pojawiła ?
Jutro pójdę do niego i zrobie lepsze zdjęcia.
Edit
Poszedłem z latarką do tunelu i mam te same plamy co u niego, jutro zrobie u siebie zdjęcia.

Jednak posiadam Curzate Cu a ten działa na oba grzyby.
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2020 22:11 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2020 10:17 #712024

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Przepraszam za post pod postem, ale zrobiłem nowe zdjęcia.





Dodatkowo na łodydze



Dodatkowo deformują się liście przy stożku wzrostu, ale to występuje również na innych krzakach.

[=https://www.fotosik.pl/zdjecie/0a8f38de4e0edee7]
[/URL]

Cały krzak



A może to być TSWV ? Z opisu:
Porażenie pomidora wirusem wywołuje na roślinach szeroką gamę objawów: chlorotyczne i nekrotyczne plamy na liściach, mozaikę, zniekształcenia liści i wierzchołków roślin, nekrozy łodygi, nekrotyczne rozmyte lub pierścieniowe brązowe plamy na owocach, ograniczone zawiązywanie owoców, silną depresję wzrostu, a nawet zamieranie roślin. W przypadku wczesnej infekcji rośliny nie wydają plonu

Jakby nie było wierzchołki mam trochę zdeformowane z tego co widze. Tylko nasiona odkażałem wodą utlenioną. Chyba zaczynam panikowac :hammer:
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2020 10:59 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2020 11:09 #712030

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Miejmy nadzieję, ze Topsin sprzed tygodnia zabezpieczy ci pomidory przez pewien czas i przed szarą pleśnią i przed brunatna plamistością i choroby się cofną. Bo zmiany się już nie cofną.Takie skręcanie stożków wzrostu miałam w ubiegłym roku po przekarmieniu moich pomidorów. Potem jak zapasy zostały zjedzone wszystko wróciło do normy. W tym roku jeszcze nie karmiłam swoich pomidorów i na razie stożki są ładne, choć jestem pewna ,ze jak się dostana do obornika to je też powykręca. W tym roku dałam obornik głebiej.


Z tego co wiem to Curzate na plamistość to tak nie bardo dzieła. Na szarą pleśń (łodygi) też nie. Działa na zaraze i alternarioza .
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2020 11:14 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Rolnik90

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2020 12:02 #712039

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Posiadam jeszcze środek scorpion 325, który jest układowy ale zabezpieczający. W ulotce jest napisane, że chroni przed alternariozą i brunatną plamistością liści i zarazą ziemniaczaną.
Myślisz, że ma sens opryskać nim krzaki, które jeszcze nie mają zmian, bo na 22 są tylko na 3 i w małej ilości.

A co do topsinu to według tej strony

ochronaroslin.agro.pl/index.php?page=szu...=&tempMax=&keywords=

zabezpieczył przed Brunatna plamistością liści,
a według ulotki przed alternariozą i septoriozą

Stosuje fertygacje, nie myślałem że nią można przenawozić. Dokarmianie odstawie na dwa tygodnie.
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2020 14:18 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2020 14:06 #712055

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Jak w praktyce wygląda ta fertygacja ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2020 14:16 #712057

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
3ml nawozu gardenic 4-6-8 na 1l wody kranówki. podlewam raz na 3 dni prosto pod krzaka około 1l, robie tak od miesiąca.
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2020 14:19 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2020 14:32 #712061

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Jeśli to tunel, to warto by wykonać analizę, ponieważ trafiały się tu analizy Forumowiczów spod folii z taką ilością składników w glebie, że z powodzeniem można by było ziemię pakować w worki i sprzedawać jako nawóz. :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2020 14:43 #712064

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Tak to tunel, postaram się zrobić tą analize.
Jako doświadczony w uprawie pomidorów człowiek, możesz potwierdzić chorobę grzybową bądź jej brak, chyba, że jest jeszcze za wcześnie na wyrok :)
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2020 14:56 #712066

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Rolnik90

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2020 15:32 #712075

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Pierwszy raz uprawiam pomidory i takie coś musiało się przydarzyć :(

Myślisz, że jest nadzieja to zwalczyć?
Nawet bym się pogodził z usunięciem krzaków, byle by ocalić pozostałe.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2020 16:48 #712082

  • efta18
  • efta18's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 159
  • Otrzymane dziękuję: 792
Rolnik90
U mnie też występują takie deformacje wierzchołków. Myślałam że to z przenawożenia A tu mam odwrotny problem. Po podlaniu gnojówką z pokrzywy widzę poprawę. Gnojówki nie rozcienczalam za bardzo, była mocniej skoncentrowana. U większości krzaków zaczynają się prostować.
Zrobiłam tak bo zauważyłam, że pomidorki zazwiązane w ogóle nie rosną, liście są postawione do góry A najstarsze zaczynają się zwijać.
Kiedyś sama wrzuciłam zdjęcia z problemami ,wtedy moje krzaki były najedzone ale zaczęłam więcej podlewać bo gorący wiatr szybko wysuszal ziemię i zaczęły się problemy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Rolnik90


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.839 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum