TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Maj 2020 20:43 #711629

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
Corrado,ja podczytuję, staram się nie dyskutować, choć czasami przychodzi mi to z trudem i traktuję to jak kolejną lekcję.
Można tam znaleźć ciekawe objawy chorobowe, których gdzie indziej nie uświadczysz.

Bo nikt tak nie zamorzy pomidora jak ekomaniak.
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2020 20:47 przez whitedame.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Corrado


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Maj 2020 20:48 #711630

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Corrado wrote:
Poczytałem trochę ich grupę i komentarze , aż się popłakałam ze śmiechu .

Komentarze są świetne. Dla mnie hitem jest sucha zgnilizna :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Corrado, majmaj

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Maj 2020 21:55 #711661

  • porto
  • porto's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
dziekuje betula za informacje, dwa tygodnie praktycznie cały czas pada w nocy temperatury 3-6 stopni w dzien okolo 18
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Maj 2020 22:02 #711666

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
whitedame wrote:
Bo nikt tak nie zamorzy pomidora jak ekomaniak.
Niestety, taka jest prawda a wynika ona z braku jakiejkolwiek wiedzy z biologii i chemii z akresu szkoły podstawowej. Miejskie legendy i filmiki z YT to główne i jedyne "uniwersytety" takich osób.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Maj 2020 22:30 #711674

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
Pomozcie mi prosze (((, z telefonu nie moge znalezc watek srodki ochrony roslin (((
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Maj 2020 22:51 #711676

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2055
  • Otrzymane dziękuję: 11153
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): galka68

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 27 Maj 2020 23:30 #711681

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
To teraz jeszcze sie spytam ... u nas nie ma Borisolu, jest Bor w proszku , tzw kwas borowy ... i u nas kazdy podaje inaczej, 1gr na litr, a ktos 0,5 gr na 10 litrow i co tu robic(((
Pomodoro to napewno mnie pokieruje... boje sie spalic , to dopiero bedzie smiech .
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 08:41 #711702

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
porto wrote:
dziekuje betula za informacje, dwa tygodnie praktycznie cały czas pada w nocy temperatury 3-6 stopni w dzien okolo 18

3 stopnie to stanowczo za niska temperatura na wysadzenie pomidorów jeśli nie ma się możliwości dogrzania uprawy. Absolutne minimum (jak musimy posadzić) to powyżej 6°C, a najlepiej sadzić powyżej 10°C.
Domyślam się, że Twoje pomidory od 2 tygodni są w gruncie. Zimna Zośka (15-ty maja), to nie jest jakaś magiczna data, po której można sadzić pomidory. Trzeba sprawdzać prognozy pogody, bo jak widać i 20-tego mogą być przymrozki.
Żółte dolne liście z objawami braku azotu (ostatnie zdjęcie) oberwij. Roślina z nich nie korzysta, a są dobrym miejscem do wnikania patogenów. Te z objawami braku żelaza zostaw. Brak żelaza może być spowodowany nie tylko problemami z pobieraniem podczas chłodu, ale np przedawkowaniem azotu. Jeśli dałeś dużo obornika na grządki lepiej niczym teraz nie nawoź, a dużo podlewaj.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 09:52 #711714

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Pomidory w foli, odmiana K37 i VP1, na liściach ( nie wszystkich ) są takie przebarwienia

20200528_085012.jpg


20200528_084838.jpg


Czy to niedobór potasu?
Piotr :)
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 10:18 #711717

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Tak, to niedobór potasu. Zrób oprysk z saletry potasowej. Ty miałeś robioną analizę gleby ? . To może być niedobór w glebie albo blokada. Jeśli masz analizę, to przypomnij. Na razie wyjeżdzam na działkę, wieczorem będę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotras

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 10:27 #711719

  • bozon_higsa
  • bozon_higsa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Piotr
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 12
pomodoro

Takie pytanie, jak rozróżnić niedoboty potasu od niedoborów magnezu ? Ja na pierwszym rzut oka powiedziałbym że pomidory podjadka mają niedobory magnezu, szególnie patrząc na pierwsze zdjęcie.
Piotr
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 10:30 #711722

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
pomodoro wrote:
... Jeśli masz analizę, to przypomnij.
analiza2020podfolie.jpg

A to Twoje zalecenia, które oczywiście zastosowałem.

Trzeba rozsypać 0,7 kg/10 m2 saletry potasowej i 0,5 kg/10 m2 saletrzaku i przekopać . Po aplikacji nawozów nakryć niezwłocznie tunel. Zaprawić dołki nalewką z przefermentowanego obornika [ kurzeniec rozcieńczyć 1:20 ]. W sezonie, po zawiązaniu owoców na I gronie, zasilać co tydzień pomidory roztworem saletry potasowej + saletra wapniowa w proporcji odpowiednio 1 g + 0,5 g na litr wody .

Nie zasilałem jeszcze saletrą potasową i wapniową tylko podlałem dwa razy Kristalonem czerwonym 2g/litr.
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2020 10:34 przez podjadek.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 12:16 #711730

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
galka68 wrote:
To teraz jeszcze sie spytam ... u nas nie ma Borisolu, jest Bor w proszku , tzw kwas borowy ... i u nas kazdy podaje inaczej, 1gr na litr, a ktos 0,5 gr na 10 litrow i co tu robic(((
Pomodoro to napewno mnie pokieruje... boje sie spalic , to dopiero bedzie smiech .

Borasol to jest 3% roztwór kwasu bornego(borowego). Aby otrzymać taki roztwór należy odważyć 3 gramy tego kwasu, wsypać do butelki i zalać 97 g gorącej wody, w zimnej może się nie rozpuścić. W ten sposób masz przygotowany Borasol.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, galka68

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 13:04 #711734

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Moje gruntowe, bardzo zmarniały





Liście się robią fioletowe , widać, że rośliny mają problem z pobieraniem fosforu.

Jest jakiś sposób by im jakoś ulżyć , czy trzeba czekać na ciepłe noce ? Tunelowe nawożone tak samo wyglądają bardzo dobrze.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 17:10 #711749

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5538
  • Otrzymane dziękuję: 12686
Dla przypomnienia - z jednego krzaka nie jest wskazane usuwanie więcej jak 2-3 pędów bocznych dziennie, gdyż inaczej osłabia się krzak. :idea2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Piotras, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 17:16 #711750

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6904
  • Otrzymane dziękuję: 41887
Ja natomiast czytałem,że wskazane jest obrywanie liści nie więcej niż 3 szt.dziennie.Do liści nie wlicza się wilków. :rotfl1: :rotfl1: ;) ;) :( :(
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2020 17:17 przez Krecik stary. Powód: poprawka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, rozalia, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 17:38 #711753

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5538
  • Otrzymane dziękuję: 12686
Ja nie piszę o wilkach tylko o pędach bocznych na których są liście. :idea2:
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2020 17:39 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Maj 2020 17:46 #711754

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6904
  • Otrzymane dziękuję: 41887
Nie rozumiem,bo przecież pędy boczne to pozostawione wilki do dalszego wzrostu jako pęd.Jest jedna łodyga pomidora,która w kątach liści wypuszcza pędy tzw.wilki. :supr3: :supr3: :( :(
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.837 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum