TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 09:36 #721458

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5694
  • Otrzymane dziękuję: 13002
Emalia112 wrote:
Andrzej co tu diagnozować, niedobór potasu , albo oparzenie i oczywiście szara pleśń jako wtórna. sam o tym doskonale wiesz. Natomiast Samui to trudny przypadek dla mnie za trudny. Jeszcze do tego zdjęcia niewyraźne.
Co do niedoboru potasu to w czasie oprysku PW i IF dodaję też saletrę potasową.
Czym proponujesz oprysk - chemia czy ekologia?
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2020 09:47 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 12:07 #721477

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Jak co tydzień opryskujesz PW to bym sobie nie zawracała innymi opryskami głowę. Być moze , ze to nie brak potasu a oparzenie . Woda z oprysków zatrynmala sie na końcach liści. Pasie się na tym szara pleśń więc trudno zgadnąć co było pierwotne. Takimi plamami ja się nie przejmuję.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Jan4, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 12:54 #721481

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Na pewno nie jest to niedobór potasu, bo to niemożliwe, by od razu objawy były tak zaawansowane. Oparzenie może być niekoniecznie chemiczne. Może być na skutek soczewkowania kropel wody na brzegach liści pochodzących z gutacji. Generalnie sugerowałbym zmniejszenie ilości oprysków . Aby przedłużyć obecność substancji czynnych na powierzchni roślin po oprysku proponuję dodatek krochmalu . W IF krochmal jest naturalnie obecnym składnikiem czynnym [ reagentem powstającego kompleksu skrobia-jod ].

Jest pewien aspekt, który nie był poruszany w wątku o ekologicznych środkach ochrony. Była mowa kilkakrotnie o konieczności utrzymania kwaśnego odczynu oprysku, jako koniecznego warunku istnienia właściwości grzybobójczych. Od wysokości pH zależy, ile np kwasu propionowego czy sorbowego występuje w roztworze w stanie niezdysocjowanym. Niezdysocjowany kwas pozostaje na powierzchni rośliny i nie jest wchłaniany. Zbyt częsty oprysk w uprawie pod osłoną może powodować, że na liściach po każdym oprysku rośnie stężenie niezdysocjowanego kwasu obniżając kwasowość pH poniżej bezpiecznej. Dodatkowe niebezpieczeństwo w takiej sytuacji może stwarzać użycie DMSO.
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2020 12:58 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Emalia112, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 13:00 #721482

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
Cześć, dwa krzaki w tunelu wyglądają tak, co to może być ?







Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 13:02 #721483

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Może to być oparzenie chemiczne ale też początkowe objawy raka bakteryjnego zwłaszcza, jeśli równolegle występuje więdnięcie liści.


zwijanie-sie-lisci-pomidora-2m1.jpg


poradnikogrodniczy.pl/zwijanie-sie-lisci...ganie-zwalczanie.php
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2020 13:06 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 13:03 #721484

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
Cześć, dwa krzaki w tunelu wyglądają tak, co to może być ? Uprawa w tunelu na początku lipca był robiony oprysk infinito, od tej pory niczym nie były pryskane. To nie są moje krzaki lecz sasiada chciałbym mu pomoc ;)







Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 17:03 #721518

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5694
  • Otrzymane dziękuję: 13002
Jan4 wrote:
U dwóch sąsiadów pomidory w gruncie padły po ataku ZZ i zostały usunięte. :cry2: ...
U jednego obok w tunelu wszystkie krzaki mimo oprysków trzy dni temu RIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG wyglądają coraz gorzej. Przed opryskiem zerwał wszystkie zainfekowane liście.

DSCN4084.jpg
DSCN4085.jpg

DSCN4086.jpg
DSCN4089.jpg

Czym radzicie mu wykonać teraz oprysk? Ja poradziłem mu oprysk Signum® 33 WG.
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2020 17:09 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 17:25 #721522

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5694
  • Otrzymane dziękuję: 13002
Emalia112 wrote:
Jak co tydzień opryskujesz PW to bym sobie nie zawracała innymi opryskami głowę. Być moze , ze to nie brak potasu a oparzenie . Woda z oprysków zatrynmala sie na końcach liści. Pasie się na tym szara pleśń więc trudno zgadnąć co było pierwotne. Takimi plamami ja się nie przejmuję.
Opryski w tunelu wykonuję dwoma środkami PW i IF co 7 - 10 dni. Ostatnio co 10 dni. DMSO na razie nie - jak podał Pomodoro "... ja byłbym ostrożny z użyciem DMSO na kwitnące rośliny. Nie wiadomo jak ten preparat wpływa na wytwarzanie pyłku i zapylenie. ..."
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2020 17:50 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 19:09 #721534

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3771
  • Otrzymane dziękuję: 31834
Zaplanowanego oprysku nie zrobiłam-deszcze nocą.Zaatakowane miejsca posmarowane jodyną nie powiększyły się.Pomidor ze zmianami zerwałam.Do dzisiaj jest OK.


20200722_163456.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 20:01 #721540

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
pomodoro wrote:
Może to być oparzenie chemiczne ale też początkowe objawy raka bakteryjnego zwłaszcza, jeśli równolegle występuje więdnięcie liści.

Byłem sprawdzić i więdnięcie nie występuje.
Jakbyś miał takie krzaki u siebie usunął bys je ?


Kurcze i umnie jest problem :(
Zdjęcia są marnej jakości , ale może coś wam wpadnie do głowy







Zdjęć całego liścia zrobić się nieda by było widać dokładnie te brązowe plamy. Na ogonkach one nie wystepuja.
17 lipca pryskałem topsinem, to taki strzał na ślepo, nic nie pomógł .
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2020 20:03 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 21:02 #721549

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Odcień zieleni jest trochę dziwny, może to od niebieskawej folii na tunelu ale dodatkowo występuje liściozwój. Może niedobór miedzi?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 21:22 #721555

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
Folie mam biała bo jest już stara :)
Z niedoborów to na dolnych lisciach ma niedobór fosforu, a tak wydaje mi się że kolor liści jest dobry, tylko wiesz ja pierwszy raz mam pomidory...


Dodatkowo to samo mam na krzakach zrobionych z wilków w gruncie




Podczas wysadzania dostały oprysk z miedzianu plus co tydzien oprysk śor
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2020 21:31 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 21:37 #721562

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Może coś przedobrzyłeś skoro środkami ŚOR pryskasz co tydzień.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 22:38 #721569

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1039
  • Otrzymane dziękuję: 3788
koma wrote:
Zaplanowanego oprysku nie zrobiłam-deszcze nocą.Zaatakowane miejsca posmarowane jodyną nie powiększyły się.Pomidor ze zmianami zerwałam.Do dzisiaj jest OK.


20200722_163456.jpg
Normalną jodyną? tak o, z butelki? Ja chyba miałam słabych nauczycieli chemii, rozumiem co trzecie zdanie z tego co napisał Pomodoro i KaLo. Moje pomidory były zdecydowanie ładniejsze jak nie przejmowałam się czy im dobrze robię czy szkodzę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Baptysja, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 22:58 #721572

  • rybur58
  • rybur58's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 756
Jak technicznie wykonujecie gęste IF do smarowania miejsc chorobowych?
Zrobiłem gęstszy krochmal i dodałem kilka kropel jodyny,zmieszałem w słoiczku,klajster zabarwił się na fioletowo,lecz część jodyny pływała w postaci drobnych płaczków.
Wielokrotnie przygotowywałem preparat IF do oprysków i zawsze płyn był jednorodny.
Pewnie coś pokićkałem z kiślem,podpowiedzcie proszę,bo muszę zasmarować plamy na łodydze jednego
z pomidorów.

Pozdrawiam Ryszard.
Rysiek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 22 Lip 2020 23:14 #721573

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
gałązka wrote:
Moje pomidory były zdecydowanie ładniejsze jak nie przejmowałam się czy im dobrze robię czy szkodzę.
"To jest bardzo dobra koncepcja" jak mawiali w "Misiu" :happy4: Na moim RODOS wielu działkowców już posiało poplony na grządkach i w tunelach gdzie jeszcze niedawno były pomidory a dzikusy rosnące na wysypisku resztek organicznych maja sie świetnie, tak pomidory jak i ziemniaki. Nawet stonki na nich nie ma. :)
IMAG4922.jpg


IMAG4969.jpg


IMAG4962.jpg


IMAG4964.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2020 23:37 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Lip 2020 06:51 #721583

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5694
  • Otrzymane dziękuję: 13002
pomodoro wrote:
Na pewno nie jest to niedobór potasu, bo to niemożliwe, by od razu objawy były tak zaawansowane. Oparzenie może być niekoniecznie chemiczne. Może być na skutek soczewkowania kropel wody na brzegach liści pochodzących z gutacji. Generalnie sugerowałbym zmniejszenie ilości oprysków ...
... Dodatkowe niebezpieczeństwo w takiej sytuacji może stwarzać użycie DMSO.
Z uwagi na warunki pogodowe w tunelu rano mam 92 do 98% wilgotności mimo otwartych 4 drzwi.
Opryski PW i IF wykonuję teraz co 10 dni a nie jak poprzednio co 7 wieczorem.
Co do DMSO to jak pisałem: "W ubiegłym roku miałem objawy ZZ na liściach pomidorów w tunelu. Pojedyncze opryski PW nie pomagały. W dniu 5.09.2018 wykonałem oprysk DMSO w stężeniu 3,5ml/l + polopiryna, a 7.09.2018 r. oprysk PW 20 ml/l + saletra potasowa i ZZ "zniknęła". ..." Piszę o tym forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...w-uprawie?start=1998
Ostatnio zmieniany: 23 Lip 2020 07:13 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotras, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 23 Lip 2020 08:32 #721594

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
rybur58 wrote:
Jak technicznie wykonujecie gęste IF do smarowania miejsc chorobowych?
Zrobiłem gęstszy krochmal i dodałem kilka kropel jodyny,zmieszałem w słoiczku,klajster zabarwił się na fioletowo,lecz część jodyny pływała w postaci drobnych płaczków.
Wielokrotnie przygotowywałem preparat IF do oprysków i zawsze płyn był jednorodny.
Pewnie coś pokićkałem z kiślem,podpowiedzcie proszę,bo muszę zasmarować plamy na łodydze jednego
z pomidorów.

Pozdrawiam Ryszard.

Ryszard. Tu nie apteka , jak nie wiesz jak ugotować gęsty kisiel poproś żonę . Do 50 ml gęstego i ostudzonego krochmalu dodaj 5-6 kropel płynu lugola lub jodyny , zamieszaj i nanieś pędzelkiem. Zamiast jodyny można użyć środka ŚOR . Daje to lepsze wyniki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, ewcia12, rybur58, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.925 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum