TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 12:36 #721854

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Piotras plan jest dobry, ale ja bym zrobiła odwrotnie. Amistar poradzi sobie z szara pleśnią, która jest odpowiedzialna w/g mnie za większość Twoich problemów, a curzate, która niezbyt radzi sobie z Szarą, ale posprząta niedobitki po ZZ i Alternariozie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Piotras, anaka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 12:40 #721855

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
KaLo wrote:
Nawożę nawozem z pokrzywy
Czyli nie nawozisz w ogóle, jedynie podlewasz śmierdzącą woda z mnóstwem toksyn gnilnych.

Produkcja gnojówki z pokrzyw na początku przypomina proces kiszenia, do momentu, kiedy wszystkie cukry z materiału roślinnego zostaną w drodze fermentacji mlekowej przerobione na kwas mlekowy, octowy i propionowy. Wystarczy, że kilka much siądzie na tej kiszonej masie i już gnojówka jest skażona mikrobiologicznie fekaliami, jako, że muchy szczególnie uwielbiają odchody zwierząt i ludzi.

Widzę, że już nawet na all... są oferty sprzedaży gnojówki z pokrzyw, co mi ino żywo przypomina biznes na maseczkach chroniących rzekomo przed koronaświrusem.

www.facebook.com/arkadio2285/videos/2841777855929278/
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, whitedame, gunia198, Betula, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 13:31 #721862

  • gunia198
  • gunia198's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 38
  • Otrzymane dziękuję: 19
pomodoro wrote:
KaLo wrote:
Nawożę nawozem z pokrzywy
Czyli nie nawozisz w ogóle, jedynie podlewasz śmierdzącą woda z mnóstwem toksyn gnilnych.

Produkcja gnojówki z pokrzyw na początku przypomina proces kiszenia, do momentu, kiedy wszystkie cukry z materiału roślinnego zostaną w drodze fermentacji mlekowej przerobione na kwas mlekowy, octowy i propionowy. Wystarczy, że kilka much siądzie na tej kiszonej masie i już gnojówka jest skażona mikrobiologicznie fekaliami, jako, że muchy szczególnie uwielbiają odchody zwierząt i ludzi.

Widzę, że już nawet na all... są oferty sprzedaży gnojówki z pokrzyw, co mi ino żywo przypomina biznes na maseczkach chroniących rzekomo przed koronaświrusem.

www.facebook.com/arkadio2285/videos/2841777855929278/

Ci co stosują gnojówkę opryskując pomidory zachwycają się nad jej magiczną mocą. Czyta się ,że przeciwdziała chorobom pomidorów ,ale z drugiej strony szkodzą nam . Jeść pomidory po takiej gnojówce ,to chyba nie za bardzo :/ Jak wytłumaczyć co niektórym ,że możemy sobie zaszkodzić pryskaniem po owocach ?
Pozdrawiam, Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 13:51 #721867

  • efta18
  • efta18's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 159
  • Otrzymane dziękuję: 792
Czy ktoś podpowie czy te pomidory są przekarmione czy zagłodzone? Brandywine pink, inne krzaki rosną silne,mają grube pędy i duże liście. Mam 3 takie gagatki co wyglądają jak miotły. Cienki pęd, liście małe i bardzo pozwijane. Wierzchołek taki lekko przywiędniety. Grona są bardzo duże jak u takiego typowego zdechlaka. Jest dużo rosnących pomidorów, po 8-9 w gronie.

20200724_132956.jpg


20200724_133025.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 14:42 #721873

  • Piotras
  • Piotras's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 287
Emalia112 wrote:
Piotras plan jest dobry, ale ja bym zrobiła odwrotnie. Amistar poradzi sobie z szara pleśnią, która jest odpowiedzialna w/g mnie za większość Twoich problemów, a curzate, która niezbyt radzi sobie z Szarą, ale posprząta niedobitki po ZZ i Alternariozie.

Myślałem o takiej kolejności głównie ze względu na okres karencji - curzate ma 7 dni a amistar 3, niemniej jednak to co piszesz faktycznie ma sens a kilka dni różnicy to żadna różnica.

Dzięki Emalia!

Przy okazji jeszcze dopytam o jedną rzecz - mimo stosowania fertygacji wg zaleceń niektóre odmiany wykazują niedobory:

Magnezu(?):

20200724_142454.jpg


Potasu(?)

20200724_142748.jpg


Boru(?):

20200724_142625.jpg


Wapnia - to mam SZW na różnego rodzaju "fiutkach"... ;)


I w związku z powyższym chciałbym zapytać czy do oprysków ŚOR mogę dodać też nawozy?

Mam pod ręką siarczany potasu i magnezu, lub saletrę potasową i wapniową (Wapniowo-magezowa w drodze).

Co do boru - czy borasol na zawiązywanie jest wystarczający i można nim opryskać całą roślinę czy może trzeba by dostarczyć bor w innej formie?
Pozdrawiam,
Piotrek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 14:55 #721875

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1039
  • Otrzymane dziękuję: 3788
To amistar nie zwalczy zarazy? wyczytałam, że tak i wczoraj opryskałam. Niby wyglądają zdrowo, ale na jednym krzaku mam plamę na łodydze i wolę nie ryzykować rozlezienia się po reszcie. U większości działkowiczów już po pomidorach. Moje po opryskach miedzianem wyglądają ok. Ale dopiero kwitną i zaczynają wiązać owoce.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 15:03 #721876

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Piotras dwa czy trzy dni wcześniej była tu dyskusja na temat mieszania nawozów i śOR. Z tej dyskusji jasno wynikało , że nie mieszamy. Jedyny wyjątek to...pomodoro wrote:
Powtórzę raz jeszcze.
Proszę do oprysków środkami wgłębnymi i układowymi dodawać mocznika w stężeniu 5 g/l. Poprawia to skuteczność oprysków jako, że mocznik posiada właściwość rozpuszczania wosków jakimi są pokryte rośliny i rozszczelniania kutykuli.

pl.wikipedia.org/wiki/Kutykula

gałązka Tak zwalcza , ale Piotras chciał powtórzyć po paru dniach.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2020 15:07 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotras, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 15:11 #721877

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1039
  • Otrzymane dziękuję: 3788
Dzięki :D Emalio. Zwariuję z tymi pomidorami w tym roku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 15:19 #721878

  • Piotras
  • Piotras's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 287
Dzięki Emaila! :thanks:

O moczniku pamiętałem - mam to już w notatkach jednak nawozy jakoś mi umknęły, a wydawało mnie się że uważnie czytałem :hammer:
Jeszcze raz dzięki za cierpliwość i odpowiedź, mimo że ostatnio była o tym mowa.

Teraz wszystko już jasne :thanks:
Pozdrawiam,
Piotrek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 17:05 #721884

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Piotras wrote:
Myślałem o takiej kolejności głównie ze względu na okres karencji - curzate ma 7 dni a amistar 3, niemniej jednak to co piszesz faktycznie ma sens a kilka dni różnicy to żadna różnica.

Przy okazji jeszcze dopytam o jedną rzecz - mimo stosowania fertygacji wg zaleceń niektóre odmiany wykazują niedobory:

Magnezu(?):

Potasu(?)

Tak, widać silne niedobory magnezu na liściach i potasu na dojrzewającym pomidorze.
Tak na marginesie
- jeśli zaraza zaczyna silnie atakować na tym etapie najlepiej zastosować Magnicur 50 ml na 10 litrów z mocznikiem. Nie ma co eksperymentować z resztą chemii.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2020 17:07 przez Daro65.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotras, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 18:42 #721901

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Na jednym pomidorze pojawiła się taka zmiana

WP_20200724_10_16_56_Pro.jpg

szara?
Pomidor w miejscu zmiany jest twardy
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, KaśQu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 18:52 #721904

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Jak twarde i wypukłe to ZZ. Szara robi ciapkę z pomidora.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2020 18:53 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotras, rybur58, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 18:52 #721905

  • Sewo
  • Sewo's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 126
Pomóżcie przyjaciele.. Rzadko się udzielam, ale czytam cały czas. Czy to już zaraza. Dmucham, chucham w duchu ekopomodoro, a od kilku dni kilkanaście sadzonek więdnie w upalne dni i zaczęły im żółknąc liście jak na zdjęciu. Z dnia na dzień coraz gorzej.
Pogoda tragedia, maj, czerwiec, lipiec jedna ulewa, od kilku dni upał i zaczęły się problemy. Nawet w szklarni zaczęły wiotczeć, łącznie z obsychnaiem owoców. Rano jest jako tako, ale po upalnym dniu wszytko wygląda jakby nie było podlewane, choć ziemia, głównie na zewnątrz non stop wilgotna, i do tego to żółkniecie. Obsychaja kwiaty, ogólnie po marności wiosennej, nadeszła nadmarność letnia :(
Załączniki:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 19:00 #721906

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Może być brak potasu, który kieruje gospodarką wodną roślin. Objawia się to utratą turgoru. Wstaw zdjęcie całego krzaka. Po wyglądzie jednego liścia trudno zgadnąć co się dzieje na prawdę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): KaśQu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 19:02 #721907

  • Sewo
  • Sewo's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 126
Tak wygląda najbardziej 'poszarpany'

IMG_20200724_190140.jpg


IMG_20200724_190134.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2020 13:58 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 19:03 #721909

  • Sewo
  • Sewo's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 126
I sytuacja w szklarni

IMG_20200724_190304.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2020 13:58 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 19:04 #721910

  • Sewo
  • Sewo's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 126
Więdniecie w szklarni

IMG_20200724_190436.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2020 13:30 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 19:08 #721911

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Wieczorem i rano też są takie klapnięte?
Dobre zaopatrzenie roślin w potas ułatwia pobieranie i przepływ wody przez komórki korzenia i jej transport w wiązkach przewodzących. Rośliny wykazują wówczas niższy współczynnik transpiracji, czyli zużywają mniej wody na wyprodukowanie jednostki suchej masy. Dzięki temu lepiej przetrzymują okresy suszy, dłużej w ciągu dnia utrzymują turgor, co przejawia się większą aktywnością fotosyntezy i korzystnym wskaźnikiem asymilacji netto
www.kalendarzrolnikow.pl/3419/potas-w-gl...kosc-i-jakosc-plonow

Było już wcześniej kilka postów o identycznych sytuacjach właśnie w szklarniach i w tunelach. Może ze względu na mokry sezon pomidory nie wykształciły dostatecznie silnych korzeni i przy wzroście temperatur nie dają rady pobrać dostatecznych ilości wody. Tak tylko sobie gdybam.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2020 19:12 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.903 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum