TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 19:10 #721913

  • Sewo
  • Sewo's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 126
Właśnie rano i wieczorem jest znacznie lepiej. Daje jednak do oprysku weglan potasu
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2020 19:13 przez Sewo.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 20:02 #721917

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
To jest wariant optymistyczny. Mniej optymistyczny, to jest któraś z chorób od glebowych.

Sewo

Jedyny ratunek widzę w podlaniu tych więdnących roślin mieszaniną Topsinu + Infinito [ lub Magnicur finito ] w stężeniu 1,5 + 1,5 ml/l

PS Do podlania nie dodawać mocznika. Mocznik słabo się wchłania przez korzenie
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2020 20:07 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, pszczolka, Piotras, ewcia12, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 20:08 #721918

  • Sewo
  • Sewo's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 126
No to byczo.. Dziś opryskalem cabrio duo, po 40min spadł znowu deszcz, w sumie trochę jakbym podlal :)
Jutro zrobię jak zalecasz. Myślisz, że więdniecie, bez żółknoecia, w szklarni, to też problem 'odglebowy'?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 20:13 #721919

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Identyczny problem , jak Twój, miałem w ub roku u siebie z Czekistami w gruncie. Po zakończeniu sezonu wpadła mi w ręce publikacja na temat werticiliozy a w niej właśnie ten przepis, który podałem. W tym sezonie tak zrobiłem podlewając Czekistów tuż po wysadzeniu rozsady wg przepisu i o dziwo przeżyły dwa zalania.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2020 20:13 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 20:16 #721920

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Sewo wrote:
Myślisz, że więdniecie, bez żółknoecia, w szklarni, to też problem 'odglebowy'?

Tak myślę . Więdnięcie jest oznaką blokady wiązek przewodzących i wcale liście w pierwszym etapie nie muszą żółknąć.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 20:21 #721921

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Topsin i Infinito muszą być zmieszane w jednym roztworze czyli do litra wody dodajemy 1,5 ml Topsinu i 1,5 ml Infinito. Mieszamy i podlewamy. Bez żadnych dodatków.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotras, ewcia12, Anka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 20:33 #721922

  • Sewo
  • Sewo's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 126
Ok, dziękuję bardzo. Jutro zakupie i podleje wszytko. Jak nie pomoże, to pozostanie jedynie dobra, buddyjska akceptacja tego co i tak już JEST.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 20:44 #721924

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 53000
Jest jeszcze jedna opcja tzw szok tlenowy po zalaniu. Korzenie do prawidłowej funkcji korzeni potrzebują tlenu. Niestety przy zalaniu woda wypiera powietrze z gleby i paradoksalnie pomidory stojąc w mokrej glebie nie mogą pobrać potrzebnej ilości wody. Stąd więdnięcie w pełnym słońcu. Aby wykluczyć choroby od glebowe w rodzaju fuzariozy czy werticiliozy należałoby taki więdnący krzak wykopać i zrobić mu sekcję łodygi w odcinku tuż nad powierzchnią gleby. Jeśli wiązki przewodzące będą zbrązowiałe potwierdzi to chorobę od glebową . Na szok tlenowy nie wszystkie odmiany są jednakowo wrażliwe. Podobnie, nie wszystkie odmiany są jednakowo podatne na werti czy fuzariozę.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2020 20:46 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 22:10 #721927

  • ewcia12
  • ewcia12's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 541
Ja mam ten sam problem z Czekistą pod folią i w gruncie, Do tego posiada tylko dwa liche grona i nie chce rosnąć dalej. Pod folią raczej nie był zalany. W ubiegłym roku dorósł do 2,5 metra ,ale z innych nasion. Pomodoro czy też mam podlać Infinito z Topsinem. Pozostałe pomidory są ok.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 22:52 #721928

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
KaLo wrote:
Jak twarde i wypukłe to ZZ. Szara robi ciapkę z pomidora.
\

Na liściach i łodygach nie ma żadnych objawów ZZ. Tydzień temu pryskałem Signum.
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 23:01 #721931

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Nie twierdzę, że mam 100% racji ale na forum jest ostatnio dużo postów, które informują o wystąpieniu chorób w kilka dni po opryskach. W niektórych przypadkach zaatakowane są tylko owoce a liście i łodygi są zdrowe. Wystarczy poczytać kilka stron wstecz.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2020 23:04 przez KaLo.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 24 Lip 2020 23:34 #721934

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 95
Dobry wieczór wszystkim. moje pomidory wydają się byc uratowane- oczywiscie tylko dzieki Wam tutaj. Poczatkiem tygodnia padł ostatni oprysk finito, teraz szykuje sie następny. Zaopatrzylam się w dobry sprzęt do oprysku, mocznik oraz w opryski. Sytuacja niby wydaje sie byc opanowana ale potrzebuje kolejnej porady, ponieważ co zauwazylam,- malenkie pomdorki które się pojawiają mają brązowe plamki i odpadają.. Co zrobic w takim przypadku ?? Pomozcie proszę. :thanks:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 09:32 #721964

  • klaudyska003
  • klaudyska003's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 14
  • Otrzymane dziękuję: 8
Witam i uzupełniam zdjęcia z wczorajszego postu. Czy ktoś pomoże? Wrzucam zdjęcia kilku liści
IMG_20200725_092741.jpg




IMG_20200725_092756.jpg


IMG_20200725_092814.jpg


IMG_20200725_092818.jpg


IMG_20200725_092826.jpg
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 10:49 #721972

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Dublujesz te zdjęcia, a dalej nie wiemy, czy pomidory sa w tunelu? ( brunatna plamistość) . Czy na gruncie. Czy zmiany sa na najstarszych lisciach (brunatna plamistość, Alternarioza ) Cy młodszych ( Szara pleśń}. Ja sądzę ,ze pomidory sa w tunelu, ze maja Brunatna plamistość, a na to wdała się Szara pleśń. W tym wypadku najlepszy jest Topsin. Przynajmniej ja te dolegliwości nim leczę Ale jeżeli to jest na gruncie , to środki na Zz zwykle tez leczą Alternarioze.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 10:58 #721974

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6786
  • Otrzymane dziękuję: 24991
Mam sąsiadów rdzennych mieszkańców wioseczki od posadzenia do zbiorów ,podlewają tylko i może z raz zasilają jakimś kurzym chyba nawozem .Pomidory zbierają koszykami.Jak czytam o Waszych zabiegach licznych to tak myślę o co chodzi u tych na wsi starszych państwa :think:
Ziemia i powietrze wszędzie skaźone deszcze laly tez non stop noce takie jak w całej Polsce .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 11:11 #721976

  • klaudyska003
  • klaudyska003's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 14
  • Otrzymane dziękuję: 8
Zdjęcia nie są zdublowane a zrobione od wewnętrznej i zewnętrznej strony. Pomidory są w tunelu. Plamy są na różnych wysokościach a te które żółkną to te od samego dołu. Szklarnia jest otwarta cały dzień i całą noc. Dodam zze łodygi i owoce są bez oznak choroby, tylko same liście
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 11:42 #721984

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Bobka wrote:
Mam sąsiadów rdzennych mieszkańców wioseczki od posadzenia do zbiorów ,podlewają tylko i może z raz zasilają jakimś kurzym chyba nawozem .Pomidory zbierają koszykami.Jak czytam o Waszych zabiegach licznych to tak myślę o co chodzi u tych na wsi starszych państwa :think:
Ziemia i powietrze wszędzie skaźone deszcze laly tez non stop noce takie jak w całej Polsce .

Nic tylko czary. Ewentualnie pomidory pod dobrze wietrzoną folią. Fakt faktem, że to twarda roślinka i często bywa że ludzie zasuszą, zaleją, zagłodzą albo przenawożą zanim zaraza dopadnie.

Pozdrowienia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rybur58, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 25 Lip 2020 11:44 #721985

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 897
  • Otrzymane dziękuję: 5376
Bobka, to jest tak zwane zagłaskiwanie kota na śmierć.
Dzisiaj pierwszy raz podlałem pomidory i wykonałem pierwszy oprysk śor. Dostały Switch, bo mi szara pleśń weszła na kwiaty.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, kuhara, anaka, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.767 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum