TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2020 12:34 #723995

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 897
  • Otrzymane dziękuję: 5376
U mnie problemem są w tej chwili gąsienice. Wczoraj znowu znalazłem kilka. Zielone likwidują liście nie gorzej niż zaraza, ale gorsze są te brązowe bo wygryzają dziury w niedojrzałych pomidorach. Nie wiem czy to inny gatunek, czy może bardziej wyrośnięte stadium. Muszę oberwać trochę zbędnych liści, będzie je łatwiej zlokalizować.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Jaedda, anaka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2020 16:34 #724016

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2006
  • Otrzymane dziękuję: 14319
Chciałabym się spytać jeżeli dzisiaj zrobiłam oprysk revusem z mocznikiem pomidorów a na dwóch łodygach znalazłam czarne ślady zz, to mogę jutro posmarować krochmalem z jodyną i śor czy zaczekać aż revus zadziała?
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2020 21:29 #724060

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2864
  • Otrzymane dziękuję: 11847
Pomidor Kongo F1, zwłaszcza podczas upałów, wymaga zwiększonego nawożenia Ca. Warto też rośliny regularnie podlewać (podobnie jak większość odmian malinowych).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Nimfa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 09:01 #724108

  • Dariusz
  • Dariusz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 19
  • Otrzymane dziękuję: 26
Czy może ktoś rozszyfrować nowicjuszowi przytaczane na forum skryty: PW, HT i inne. Łatwiej byłoby mi zrozumieć posty.
Dziękuję
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 09:09 #724109

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1558
  • Otrzymane dziękuję: 11963
Rozumiem Cię, sama na początku przez to przechodziłam. Wejdź na pierwszą stronę wątku "Ekologiczne środki ochrony roslin" - tam je napotkasz i wiele innych :)
Ogród - mój optymizm.

Znalazłam się tutaj, bo chciałam sama uprawiać warzywa.
Ale kwiaty zajmują nie mniej miejsca w mojej głowie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dariusz

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 09:11 #724110

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
To są ,,kosmetyki,, czyli ekologiczne środki ochrony roślin według receptury Pomodoro :teach:
Na pierwszej stronie działu warzywnego u góry znajdziesz cały wątek poświęcony tymże preparatom :flower2:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dariusz

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 09:17 #724111

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3658
  • Otrzymane dziękuję: 16786
Najważniejsze, że działają :dance:

IMG_20200807_090327114_HDR.jpg

Gulietta. Co ciekawe, mało podatna na SZW.
IMG_20200807_090347595_HDR.jpg


IMG_20200807_090408181_HDR.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, rozalia, patrycja, Nimfa, JaNina, anaka, Barborka, Szczypiorek, Mirek19, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 09:43 #724115

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53016
Mamma wrote:
Najważniejsze, że działają :dance:

No, niestety działają. :) Mimo dwukrotnego zalania i gradobicia moje ogórki są w jak najlepszej kondycji . Słoików zaczyna mi brakować i dwie rodziny nie mogą przejeść ogórków . Podobnie jest z cukiniami. Wszystko dzięki naprzemiennemu opryskowi sorbinianem i HT . Pomidory też odżyły. Ponieważ niektóre krzaki wykazywały objawy więdnięcia w słońcu postanowiłem wszystkim krzakom po zbiorze wykonać sekcję łodyg. W ub. roku Czekisty mi padły po obfitym deszczu z objawami werticiliozy. W tym roku rozsada Czekistów po wysadzeniu została podlana roztworem Topsin + Infinito 1,5 + 1,5 ml/l i przetrzymała potopy dwa.Mam poważne podejrzenia, że jest to sposób na uniknięcie jakichkolwiek oprysków w sezonie przeciw ZZ i alternariozie i szarej pleśni. Jeśli się to okaże prawdą , to lepiej będzie rozsady podlać po wysadzeniu niż walić w sezonie niezliczoną ilość oprysków w znacznie większych stężeniach.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 09:58 #724117

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3658
  • Otrzymane dziękuję: 16786
Stosuję tylko Twoje preparaty i to już od 6lat :) Do tej pory nie użyłam żadnego ŚOR. Pomidorów mam co roku tyle, że trudno przerobić.
A ratowanie nimi w tym roku ogórków przechodzi moje najśmiejsze oczekiwania.
Mało tego, teraz z powodzeniem ratuję bakłażany.
:thanks:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 07 Sie 2020 10:01 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Nimfa, anaka, Szczypiorek, Mirek19, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 10:04 #724118

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Mogłabym prosić o informację na temat sorbinianu? Jak go przygotować? Jeśli jest już gdzieś taka informacja to byłabym wdzięczna za pomoc i nakierowanie gdzie takiego wpisu szukać :flower1:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 10:24 #724122

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53016
W przeciwieństwie do zacieru bimbrowego :rotfl1: przy użytkowaniu sorbinianu należy bezwzględnie kontrolować pH cieczy do oprysku z tej prostej przyczyny, że kwasy alifatyczne wykazują właściwości mikrobójcze TYLKO w stanie niezdysocjowanym czyli - mówiąc prościej- w środowisku kwaśnym. Jeżeli sobie jesteś w stanie z tym poradzić, to dam Ci przepis na pw.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, rybur58, JaNina, Szczypiorek, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 10:39 #724126

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8199
  • Otrzymane dziękuję: 54039
Mietku, jeżeli mógłbyś przy okazji i mi przesłać przepis, to byłabym bardzo wdzięczna. :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 10:40 #724127

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Pomodoro bardzo proszę o przepis na pw. Podejmę wyzwanie bo moje ogórki wołają o pomstę do nieba :unsure:
Nawet jeśli jest już za późno na ratunek sorbinianem to będzie dobra nauka :idea1:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 10:42 #724128

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53016
Proszę odebrać
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Szczypiorek, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 10:48 #724132

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3658
  • Otrzymane dziękuję: 16786
czarna2066 wrote:
Pomodoro bardzo proszę o przepis na pw. Podejmę wyzwanie bo moje ogórki wołają o pomstę do nieba :unsure:
Nawet jeśli jest już za późno na ratunek sorbinianem to będzie dobra nauka :idea1:

Swoje ratowałam i dalej ratuję SP na przemian z HT.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, JaNina, anaka, Szczypiorek, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 11:09 #724133

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8199
  • Otrzymane dziękuję: 54039
Pomidorki mam zdrowe, ale ogórki już wymagają pomocy. Mam nadzieję, że w poniedziałek odbiorę zamówiony sorbinian. Tymczasem zostaje oprysk HT,
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 07 Sie 2020 12:00 przez JaNina.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Szczypiorek, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 11:56 #724140

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5031
  • Otrzymane dziękuję: 13147
Moje ogórki jako że są zbiory traktuje tylko naszymi "kosmetykami"
Na zmianę SP z HT. Na dole liście są brzydkie ale na górze cudne i ogóreczków masa.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Miragoral, anaka, Szczypiorek, czarna2066

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 07 Sie 2020 12:50 #724149

Emalia112 wrote:
Co to jest tem biały nalot? Grzybnia ? czy resztki po oprysku?

Resztki po oprysku.

Na zdjęciu tego nie widać. Ten czarny nalot tak jak pisał kaLo wyglądają jak grzyby sadzawkowe.

Jest bardziej brązowy niż czarny i w sumie to nie jest nalot, tj. nie da się go usunąć przez zwykłe pocieranie.

Kłopot w tym, że one rozwijają się na materii z białkiem. U mnie kiedyś to była plaga , rozwijały się na odchodach mączlika szklarniowego. A u Ciebie?
Ja jeszcze tam widzę szarą pleśń na łodygach.

Nie było mączlika. W tym roku, co ciekawe nie było problemów z owadami - kilku miniarek nie liczę. Szara pleśń? Nie widziałem objawów na kwiatach, a oprysk mój chemiczny ostatni wydaje się, że zahamował rozwój. Zobaczymy. Teraz > 30 stopni i pełne słońce, to powinno zahamować. :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Miragoral, anaka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.736 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum