TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2021 11:48 #763911

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53026
Niepotrzebnie zakładasz nowy wątek. Wątek dotyczący chorób pomidorów i ochrony już istnieje.

Przystępując do uprawy warto się zapoznać z fizjologią roślin. Otóż , w razie niedoborów pokarmowych w podłożu / glebie / lub słabo rozbudowanego systemu korzeniowego, lub niskiej temperatury gleby czy niedoboru tlenu w podłożu/ zalanie/ roślina niektóre składniki czerpie z najstarszych liści. Może to prowadzić do kompletnego zaniku chlorofilu i do nekrozy liści. To podkradanie ze starszych liści tyczy azotu, potasu i magnezu. Sam więc oprysk magnezu nie wystarczy. Poza tym to zjawisko jest nieodwracalne. Starsze liście, które utraciły chlorofil już zielone nie będą. Problem jest większy, jeśli nie mamy pojęcia o składzie własnej gleby. Podlanie nawozem może nic nie dać, a nawet pogorszyć sytuację jeśli istnieje duże zasolenie gleby. . Pozostaje oprysk co kilka dni ale nawozem wieloskładnikowym. Jeżeli rośliny ruszą ze wzrostem można rozpocząć fertygację. Liście, które straciły chlorofil albo noszą ślady infekcji należy usuwać.
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2021 11:50 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Marc24


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2021 12:26 #763916

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1798
  • Otrzymane dziękuję: 13152
Pięknie dziękuję Janeczko , ale Tomek - Del ma wysłać, za co jestem mu ogromnie wdzięczna :)
Pozdrawiam Ewa
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2021 12:58 #763920

  • Marc24
  • Marc24's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Proszę o pomoc.
Pomidory zostały wysadzone już dawnno do tunelu. Sam je wychodowałem. W doniczkach borykałem się z usychaniem koncowek liści coś jak poparzenie słoneczne. Teraz nie mogę doprowadzić do tego aby liście się zazieleniły. Nowe przyrosty są mocno zielone natomiast te starsze już takie nie są. Ktoś doradził abym zrobił oprysk z siarczanu magnezu i tak zrobiłem. Nie znam się co mam jeszcze więcej zrobić. Kilka dni temu zasiłkiem substratem do pomidorów w formie podlewania. Tak jak pisałem czubki są ok ale pozostałe liście jakieś nie bardzo. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc w mojej uprawie. Poniżej foto
drive.google.com/folderview?id=1-4DpkBw4..._wBJ6t4JkiihMhBop8Mj
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Maj 2021 15:26 #763937

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 358
  • Otrzymane dziękuję: 842
Cześć.
W tunelu na kilku krzakach , których rozsady kupiłem pojawiły się jasne plamy.












Plamy wystąpiły również w tunelu u kuzyna na tych samych odmianach. Wiem że to pytanie typu wróżenie z kuli, ale czy to jest choroba o podłożu bakteryjnym ?
Tunel cały czas jest wietrzony, pomidory kondycyjnie wyglądają dobrze. Przed wysadzeniem zostały opryskane miedzianem.

Zastanawiam się czy dla świętego spokoju nie wykopać ich i przesadzić w inne miejsce , będzie to 8 krzaków.
Druga sprawa to czy gdybym odkaził miejsca po krzakach bosamidem to mógłbym w to miejsce posadzić nowe krzaki ?.
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2021 16:10 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Cze 2021 10:32 #764178

  • Impessa
  • Impessa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 213
Witam, co zrobić gdy drewnieją łodygi pomidorów? Sadzić do ziemi czy się wstrzymać? Wydaje mi się, że zaczęły robić się takie łykowate gdy nie było mnie w domu przez tydzień i przed wyjazdem za mocno je podlałam.
Dodam, że inne pomidory z tej samem rozsady, które stały w tunelu foliowym i były doglądane przez sąsiadkę są OK.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Cze 2021 23:28 #764268

  • pawelg111
  • pawelg111's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 35
  • Otrzymane dziękuję: 3
Witam serdecznie. To jest mój pierwszy post na forum. Przyznam, że nie przejrzałem całości jeszcze z braku czasu. A że mam powoli nóż na gardle ośmielam się napisać. Pomidory znajdują się w tunelu. Tunel otwarty cały czas. Temperatura w nocy spada nawet do 6 st. Pomidory w cylindrach wysokości 20cm i średnicy 20. Stoją na ziemi w wyciętych we włóknienie otworach. Ziemia świeża do warzyw kronen. Przy sadzeniu dodawałem na każdy cylinder małą garstkę nawozu kurzęczego granulowanego i mieszałem go z ziemią. Podlewanie kropelkowe. Do tej pory robiłem nawożenie dolistne z siarczanu magnezu oraz nawóz viflo miedź bor cynk mangan.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Cze 2021 06:18 #764274

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
Nie wiem czy ta garstka nawozu przypadkiem nie było za dużo. Ziemia do warzyw zapewne też ma nawóz.
Dla mnie wygląda to na niedobór magnezu.
Piotr :)
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Cze 2021 06:36 #764276

  • pawelg111
  • pawelg111's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 35
  • Otrzymane dziękuję: 3
Kiedyś szukałem info ile się daje tego nawozu i znalazłem że garść na 10 litrów. No to dałem niecałą połowę. Robiłem oprysk wg tego filmiku

I nie widzę zmiany na liściach...
Dziś kilka krzaków potraktuje zgodnie z tym filmem

A część zrobię nawożenie gotowym nawozem florovit Przeciwko żółknięciu liści.
Podlewanie odbywa się wodą wodociągową i nie wiem czy nie zobaczyć jak zareagowały by na podlanie zakwaszoną deszczówką jak na filmie poniżej

Nie wiem czy to dobra strategia ale powoli brakuje mi pomysłów.
Ostatnio zmieniany: 02 Cze 2021 06:44 przez pawelg111.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Cze 2021 06:55 #764277

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
Jak oglądasz te filmiki to pewnie wiesz że analiza gleby to podstawa. Ta naprawdę to bez tego nie wiesz ile czego dać.
Poczytaj tu forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...we-warzyw?start=2718
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 02 Cze 2021 06:59 przez podjadek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Cze 2021 12:01 #764308

  • pawelg111
  • pawelg111's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 35
  • Otrzymane dziękuję: 3
Się zastanawiam czy ich nie przelałem.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Cze 2021 13:04 #764310

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Wydaje mi się, że to od niskiej temperatury + brak hartowania.
Mam to samo - wierzchołki już idą w pełnej zieleni.
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, ewakatarzyna

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Cze 2021 18:49 #764329

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53026
Te przebarwienia na liściach , to niedobór magnezu ale spowodowany blokadą . Za dużo w podłożu było azotu amonowego i potasu.

Gdybym miał coś doradzić, to umiar w nawożeniu . Jeśli zalogowałeś się na Naszym Forum , to sugerowałbym zasadę w uprawie, że zanim coś zrobisz, to najpierw zapytaj.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, ewakatarzyna

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Cze 2021 19:21 #764335

  • pawelg111
  • pawelg111's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 35
  • Otrzymane dziękuję: 3
Co teraz zrobić? Dostarczać Mg dolistnie czy czekać ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Cze 2021 19:38 #764339

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53026
Te zmiany, które są na liściach starszych są nieodwracalne. Widzę, że Cię bardzo ręce świerzbią do oprysków. Nie rozumiem , po co wykonywałeś oprysk mikroelementami?. Proponuję spokój i obserwowanie roślin. Jeśli na nowych liściach pokażą się jakieś zmiany, to proszę meldować.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, ewakatarzyna, Bobka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Cze 2021 19:45 #764341

  • pawelg111
  • pawelg111's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 35
  • Otrzymane dziękuję: 3
Tak jest
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Cze 2021 20:07 #764438

  • ewcia12
  • ewcia12's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 541
Ja też mam problem z jednym pomidorem, z którym nie umiem sobie poradzić. Pomidor wysadzony na początku maja pod folię.Na wiosnę była dana saletra potasowa wg zaleceń pomodoro. 2 tygodnie przed sadzeniem breja z kurzeńca. Tydzień po pasadzeniu podlany saletrzakiem.Zmiany wystąpiły tylko na tym pomidorze. Nie podobają mi się dziwne liście,i minimalny stożek wzrostu, pomidor przestał rosnąć. Mam ich 24 sztuki każdy inny.

IMG_20210530_181256715.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Cze 2021 20:11 przez ewcia12.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Cze 2021 21:11 #764442

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53026
Obawiam się, że pomidor jest zawirusowany.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewcia12

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Cze 2021 21:40 #764449

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Moje pomidory wysadzone do szklarni z poliwęglanu w kwietniu do tej pory rosły super. Szklarnia w nowym miejscu, pomidory rosną w cylindrach 20x20, pod każdy ok. 2 garście przepalonego obornika bydlęcego na ok 2 tygodnie przed posadzeniem pomidorów. W ostatnim tygodniu coś im się stało - nie na wszystkich , ale coś mi się wydaje, że przybywa - było 2 krzaki a wieczorem już trzeci jest smutny. Nie wiem, , czy wyrzucać, czy coś im jeszcze może pomóc. Zaczęło się tak jak na 3-cim zdjęciu. Opryskałam siarczanem magnezu w poniedziałek i jak na razie to nic nie lepiej a jakby gorzej. Część pomidorów rośnie w donicach i chyba są normalne ( czwarte zdjęcie). Jak możecie coś poradzić, to proszę.
Załączniki:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.899 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum