TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Lip 2021 09:45 #772037

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53042
2 ml/l najlepiej z dodatkiem mocznika w ilości 5 gram na litr cieczy do oprysku. Dodać kilka kropel płynu do naczyń , by ułatwić zwilżanie liści. Nie obrywać liści przed opryskiem , bo w ten sposób rozsiewa się aktywne zarodniki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, del, Ag


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Lip 2021 23:00 #772078

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2012
  • Otrzymane dziękuję: 13614
del wrote:
Staszku,
pełen nadziei, że może nie czas na zz przejrzałem krzaczki i niestety znalazłem 2szt na black from tula i 1szt na dark galaxy - poszło finito + mocznik
Zamóiłem dodatkowo cabrio i signum

black_from_tula_zaraz_23.07.2021_1.jpg


black_from_tula_zaraz_23.07.2021_2.jpg


black_from_tula_zaraz_23.07.2021_3.jpg



i jeszcze jeden "dziwny owoc" na dwarf aurija

aurija_dwarf_zaraz_23.07.2021.jpg
Ta cholera nic sobie z tego nie robi. Finito pomógł na 3-4 dni. Po tym znowu zaczęła pojawiac się na liściach, a dzisiaj znalazłem zarażone 2 owoce. Poszedł Cabrio duo + mocznik.
Do tej pory szło w kolejności: Revus, Finito, Cabrio. Czy w razie nawrotu mam zacząć kolejkę od nowa, od Revusa? Mam jeszcze Signum.
Niestety, za tydzień wyjeżdżam na tydzień, i nie chcę zostawiać tego "bez zabezpieczenia", bo nie będzie do czego wracać.
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Lip 2021 23:22 #772080

  • Marianna
  • Marianna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 151
  • Otrzymane dziękuję: 281
Jeżeli nie masz żadnego kupnego środka to spróbuj jak najszybciej zrobić IF (środek na bazie jodyny wynaleziony i opisany przez Pomodoro). Mi dwa lata temu uratował porażone już pomidory. Opryskaj, potem zerwij wszystkie porażone liście, zlikwiduj najbardziej porażone rośliny i następnego dnia ponów bardzo dokładnie oprysk uwzględniając zwłaszcza spodnią stronę liści i tak co drugi dzień. Może w ten sposób zahamujesz chorobę do czasu oprysku kupnym śor.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Janta, Ag

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 30 Lip 2021 23:27 #772081

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2012
  • Otrzymane dziękuję: 13614
Środki są, tylko nie robią na zz wrażenia.
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 01:38 #772086

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
W środę pomidory były jak dzwony. W piątek wyglądają jak na zdjęciu. Jestem załamany !! Co się stało ?
Załączniki:
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 07:07 #772088

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53042
Czy są jakieś ślady na owocach ?. To w pierwszym momencie wygląda na ZZ, ale ponieważ uprawa jest pod folią, może to być również szara pleśń.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): M a r i u s z

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 09:23 #772093

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
Pomodoro niestety tak.Pojadę zaraz po oprysk.
Czy woda do oprysku powinna mieć spełnione wymagania odnośnie Ph ?
Czy dodawać płyn do mycia naczyń ?

Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Dużo zdrowia życzę.
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2021 10:13 przez M a r i u s z.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 09:42 #772095

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
Tomek - obadaj amistar

dość mocno chwalony, ja w tym roku psikłem profilaktycznie właśnie nim i odpukać w niemalowane póki co cisza
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 09:44 #772096

  • Marianna
  • Marianna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 151
  • Otrzymane dziękuję: 281
"Środki są, tylko nie robią na zz wrażenia."

Odpisywałam Aga 1, nie wiem dlaczego u Ciebie środki nie działają :(
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 09:50 #772097

  • rychud
  • rychud's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 2
Dzień dobry,
na sam początek chciałem wszystkim podziękować za wszelkie porady dostępne dzięki Wam na forum, bo (mam nadzieję) poradziłem sobie z niedoborami magnezu oraz ZZ (oprysk Infinito tydzień temu) a krzaczki rosną mi w miarę dobrze i ładnie owocują.
Uprawiam trzy pomidory wysokie w donicach 40l i 60l, nawożę kristalonem czerwonym i trochę "na oko" saletrą wapniowo-magnezową oraz kristalonem żółtym. Jestem jednak w trakcie kompletowania nawozów, żeby być jak najbliżej zaleceń pomodoro. Problem jaki mam to niezidentyfikowane kropki na pomidorze - w załączeniu 2 zdjęcia, pierwsze zrobione ok. tydzień temu, drugie dzisiaj. Najbliżej mi tu do bakteryjnej cętkowatości, ale tam kropki są czarne, u mnie szare z zieloną otoczką. Prosiłbym o poradę co to jest. Ten objaw obecny jest tylko na dwóch pomidorach, na jednym krzaku. Liście poza niedoborami magnezu widocznymi na środkowych liściach wyglądają dobrze.

Na tym samym krzaku jest jeszcze jeden podejrzany pomidor z szarymi, raczej suchymi plamkami, które się nie zmieniają od tygodnia - czy to szara pleśń? Na innym znalazłem plamkę oznaczającą widmową plamistość, stąd moje podejrzenie.

Ostatnie pytanie - czy każda zmiana jest oznaką niedoboru lub choroby? Zdałem sobie ostatnio sprawę, że kupując pomidor w sklepie nie oglądam go przecież dokładnie w poszukiwaniu najmniejszych plamek, a moje krzaki są oglądane prawie jak pod lupą.

Dziękuję i pozdrawiam,
Ryszard
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2021 09:51 przez rychud.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 10:12 #772103

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53042
Ta choroba nazywa się nadwrażliwość hodowcy :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, del, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 10:49 #772109

  • rychud
  • rychud's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 2
Nie mogę znaleźć tej choroby w materiałach podsyłanych przez Ciebie, czy na wszelki wypadek opryskać Revusem i Curzate?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 10:52 #772111

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
najlepiej napalmem, bo jak to się rozejdzie będzie gorzej niż z covidem ;)

weź sobie otwórz piwo, czy napij melisy, Mietek sobie zażartował
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Babcia Ala, papryczka, Ag

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 10:56 #772112

  • rychud
  • rychud's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 2
Lukas - ja też żartowałem i po cichu właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem :- )


Ostatnie pytanie, bo nie mogłem znaleźć na nie odpowiedzi. Przed opryskiem przeciwko ZZ zalecałeś zerwanie "zapalonych" pomidorów. Skąd takie zalecenie? Pytam się, bo niestety Twój komentarz znalazłem dopiero po opryskaniu pomidorów, a dwa mam już dojrzewające. Drugie pytanie uzupełniające - czy jest jakiś maksymalny, jaki można przetrzymać na krzaczku dojrzałe pomidory celem wydłużenia okresu po oprysku?

Pozdrawiam,
Ryszard
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2021 10:57 przez rychud.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 11:08 #772113

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2012
  • Otrzymane dziękuję: 13614
Rysiek,
z zerwaniem zapalonych to chodzi o okres karencji - jeżeli jest długi, to owoc może przejrzeć ma krzaku
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 11:49 #772117

  • Ag
  • Ag's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 159
Paskudne te choroby...U mnie też podobno w środę w folii nic nie było. Moja sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana,ale liczę na cud...Dziś wieczorem wychodzę z kwarantanny, więc pierwszy raz po miesiącu zobaczę na żywo co tam się dzieje. Udało mi się zdobyć Finito, koleżanka przywiozła z Castoramy( dzięki za info, że tam można ten środek dostać). Robię OW, bo wczoraj doszła kreda.Zrobiłabym IF,ale nie mam deszczówki...Mam nadzieję, że wizja kosiarki się jednak nie sprawdzi...nadzieja i cud...taa...Pozdrawiam i życzę powodzenia w tej nierównej walce...
6b
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2021 12:30 przez Ag.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, del

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 12:25 #772121

  • Lloris
  • Lloris's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 9
Witam, dziś zauważyłam na liściach pomidorów w gruncie takie zbrązowienia jak na zdjęciach. Jeszcze przedwczoraj ich nie było. Czy to ZZ? Trzy tygodnie temu były opryskane Revusem profilaktycznie ponieważ wyjeżdżaliśmy na urlop. Czy ktoś pomoże w diagnozie?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 31 Lip 2021 12:29 #772124

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2012
  • Otrzymane dziękuję: 13614
Aga_1 wrote:
Paskudne te choroby...U mnie wszystko jest jeszcze bardziej skomplikowane,ale liczę na cud...Dziś wieczorem wychodzę z kwarantanny, więc pierwszy raz po miesiącu zobaczę na żywo co tam się dzieje. Udało mi się zdobyć Finito, koleżanka przywiozła z Castoramy( dzięki za info, że tam można ten środek dostać). Robię OW, bo wczoraj doszła kreda.Zrobiłabym IF,ale nie mam deszczówki...Mam nadzieję, że wizja kosiarki się jednak nie sprawdzi...nadzieja i cud ...taa...Pozdrawiam
zamiast deszczówki weź demineralkę lub destylowaną - dostępne praktycznie w każdym supermarkecie/stacji benzynowej
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2021 12:29 przez del.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Ag


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.803 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum