TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Sie 2021 20:55 #772347

  • Ag
  • Ag's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 159
Wiem, że im rzadziej tym lepiej,a najlepiej w ogóle. Ale jednak chciałabym ratować moje krzaczki, więc może ktoś się jednak chce wypowiedzieć bardziej precyzyjnie? Macie duże doświadczenie. Pewnie nie jedna za wami ZZ, alter, septo itd. Po ilu dniach widać, czy oprysk zadziałał, czy nie ? Bo nie wiem, czy spać spokojnie, czy się stresować i myśleć, co dalej.
Skośnika też miałam( mam?) w folii na aksamitkach i ziołach głównie bazylii.
6b
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2021 21:01 przez Ag.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Sie 2021 20:58 #772349

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6146
  • Otrzymane dziękuję: 28985
Jesteś pewna, że to skośnik?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Sie 2021 21:02 #772352

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6146
  • Otrzymane dziękuję: 28985
Adasiowa wrote:
Zapomnij. Akurat TWOJEGO konta Aluszka nikt nie zmoderuje :coffe:

Czyli nie mam wyjścia, to może i lepiej, będziemy pchać ten wóz raz lepiej raz gorzej :ouch: i objadać się warzywami, no i coś dla ducha też
20210612_181649-kopia.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, JaNina, del, jack90, KaśQu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Sie 2021 21:03 #772354

  • Ag
  • Ag's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 159
Niczego nie jestem pewna... wszystko w teorii,ale dużo małych gąsieniczek. Mięta w czarnych kropkach,a na pomidorze czarne jajeczka od spodu...nie wiem,czy to jeden sprawca(?).
6b
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Sie 2021 21:15 #772359

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6146
  • Otrzymane dziękuję: 28985
Wiesz, bo te liszki prawie wszystkie podobnie wyglądają. Ja na ten przykład nie odróżniam w początkowym stadium skośnika od słonecznicy orężówki, wyglądają podobnie, ale zazwyczaj każda rodzina roślin ma swoje szkodniki, np. pchełki są szkodnikami roślin krzyżowych i dziury w rzodkiewce posianej pomiędzy pomidorami, jeśli pomidory też mają wygryzione dziury nie świadczy o tym, że zżera je ten sam szkodnik, chociaż są szkodniki wszystko żerne, ale nie skośnik.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ag

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Sie 2021 09:50 #772429

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 564
  • Otrzymane dziękuję: 1473
Aga_1 wrote:
"Są pewne reguły stosowania ŚOR umieszczane na każdej etykiecie, a mianowicie, że opryski należy wykonywać przemiennie innymi środkami ,z innej grupy chemicznej." To post z 2018. Czy możecie mi wyjaśnić w wolnej chwili, jak często?

co 7-10 dni przemiennie środkami z różnych grup chemicznych

Aga_1 wrote:
Jeśli wczoraj prysnęłam Finito, to kiedy kolejnym środkiem chemicznym, a kiedy np IF, OW? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych, czyli środków eko i środków "chemicznych" (cudzysłów zamierzony). Generalnie opryskujemy środkami typu IF/PW, mając w zapasie interwencyjne Finito na wypadek pojawienia się choroby. Ja opryskuję (tzn. staram się) wyprzedzająco, w terminie kiedy na podstawie prognoz pogody i własnego doświadczenia stwierdzam, że środki eko nie dadzą rady. Tu nie ma jednej prawdy, każdy ma swoją.
Aga_1 wrote:
" Nie wiem, czy wczorajszy oprysk coś dał, nie umiem tego rozpoznać. Od razu na drugi dzień widać efekt?

Zmiany chorobowe, to mogą się pojawiać nawet do kilku (nastu?) dni po oprysku. Nie dlatego, że środek interwencyjny nie zadziałał, tylko dlatego że tkanki już były uszkodzone tylko objawy jeszcze nie były widoczne.
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2021 09:54 przez kuhara.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Olala, ewcia12, del, M a r i u s z, Babcia Ala, TomekD, Ag

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 04 Sie 2021 11:01 #772684

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
pomodoro
Pomidory w gruncie wykazują niedobór potasu. Działka mojej mamy, teren podmokły . Potas po analizie był na poziomie 75mg/l Zastosowałem nawożenie ( Rozsypać 0,5 kg/10 m2 saletry potasowej + 0,4 kg/10 m2 siarczanu amonu )

IMG_20210803_124718.jpg


IMG_20210803_124853.jpg


Podlewam je kristalonem czerwonym co trzy cztery dni w zależności od pogody dawce 1 g/l. Dwa razy zrobiłem oprysk kristalonem czerwonym 4g/l.
I pytanie: Jak często robić oprysk? Czy jeszcze może się coś zmienić w wybarwieniu pomidorów?

IMG_20210803_124643.jpg

Oprócz szalejącej alternariozy i SP (zapóźniony oprysk) pomidory i nie tylko rosną pięknie. Dzięki.
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2021 11:03 przez podjadek.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 04 Sie 2021 12:31 #772702

  • Malinówka
  • Malinówka's Avatar
Czyli to moje to też będzie niedobór potasu? Może ktoś byłby w stanie jeszcze to potwierdzić lub zaprzeczyć, ja pierwszy raz uprawiam pomidory i nawet jak coś widzę to dręczy mnie ciągle brak pewności.
IMG_20210804_121147.jpg


IMG_20210804_121105.jpg
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 05 Sie 2021 22:36 #772901

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
pomodoro wrote:
Zaraza ziemniaczana + alternarioza. Natychmiast opryskać Magnicur Finito 5 ml/l.

Kupiłem dzisiaj w/w środek. Ponieważ lepiej pytać przed niż po , to pozwolę się zapytać :)
1.Na opakowaniu producent nic nie pisze o zarazie ziemniaczanej pomidora . Dlaczego ?
2.Wg. producenta zalecana dawka 16,6ml na 5l wody przy ZZ ziemniaka. Czy stężenie podane przez pomodoro jest prawidłowe ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 05 Sie 2021 23:44 #772905

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6146
  • Otrzymane dziękuję: 28985
Co prawda ja nie Mietek, ale pomidor i ziemniak to psiankowate, a środek jest na ZZ, chorobę grzybową psiankowatych. W opakowaniu jest ulotka, w ulotce pisze: od 12 do 16 ml na 2 do 4 l H2O, czyli na 1 l może być w przedziale od 3 ml do 8 ml.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, del, M a r i u s z

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2021 00:23 #772907

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3556
  • Otrzymane dziękuję: 7704
To i ja dołożę trochę mądrości. Dawniej częściej operowano stężeniem procentowym oprysku, obecnie podawana jest max. ilość składnika chemicznego oprysku na określoną powierzchnię a ilość wody dobiera się w zależności od wielkości roślin , rozdrobnienia oprysku czyli drobno, średnio czy grubokroplisty no i od umiejętności samego ogrodnika. Tak więc jeżeli choroba ma mniejsze nasilenie to stosujemy 12 ml, jeżeli większe to 16 ml a czy weźmiemy 2 czy 4 litry wody to zależy o warunków podanych powyżej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, M a r i u s z, Biedronka, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2021 05:23 #772913

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53042
M a r i u s z wrote:
Czy stężenie podane przez pomodoro jest prawidłowe ?

Masz prawo mieć wątpliwości. Niemniej jednak następnym razem nie licz na moją pomoc.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2021 06:05 #772914

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53042
podjadek wrote:
pomodoro
Pomidory w gruncie wykazują niedobór potasu. Działka mojej mamy, teren podmokły . Potas po analizie był na poziomie 75mg/l Zastosowałem nawożenie ( Rozsypać 0,5 kg/10 m2 saletry potasowej + 0,4 kg/10 m2 siarczanu amonu )

Te problemy z wybarwieniem , to będzie efekt nadmiaru azotu. W przyszłym sezonie trzeba albo zmienić nawóz do fertygacji albo zrezygnować z fertygacji na rzecz oprysków nawozem o mniejszej ilości azotu.

Jest też pytanie, czy wszystkie odmiany wykazują problemy z wybarwianiem?. Niektóre są szczególnie podatne. Może zmienić zestaw odmian. Jaka zawartość w analizie była sodu w glebie?
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2021 06:09 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Jan4, papryczka, Malinówka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2021 08:28 #772921

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
pomodoro wrote:
M a r i u s z wrote:
Czy stężenie podane przez pomodoro jest prawidłowe ?

Masz prawo mieć wątpliwości. Niemniej jednak następnym razem nie licz na moją pomoc.

Czym Cię uraziłem , że następnym razem nie mogę liczyć na Twoją pomoc ??
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2021 11:10 #772930

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
pomodoro wrote:
... Jaka zawartość w analizie była sodu w glebie?
Nie była określona. Oschr w Koszalinie nie robi Na na rzecz NH4. Szczecin określa sód. W przyszłym roku zrobię.
Oznaczenie Piła.

wiosna2021-4-2.jpg
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2021 11:11 przez podjadek.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2021 11:44 #772936

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53042
Wyczytałem ciekawą rzecz, że przyczyną zaburzeń w wybarwianiu owoców pomidora może być zbyt duża wilgotność gleby. Czy te pomidory, które pokazałeś są uprawiane na redlinach ?

www.sadyogrody.pl/warzywa/102/zaburzenia...zapobiegac,4152.html
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Jan4

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2021 11:56 #772939

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
Są w wiadrach bez dna, w jednej trzeciej zagłębione w gruncie.
Piotr :)
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 06 Sie 2021 11:59 #772940

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53042
To nie to samo, co uprawa na redlinach. Sugeruje w przyszłym sezonie wyredlić glebę pod pomidory. Ja uprawiam na redlinach też w wilgotnej glebie i nie mam takich kłopotów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Ag


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.874 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum