TEMAT: Pomidorowy Targ 2019

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 09:54 #667989

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1398
  • Otrzymane dziękuję: 11084
Też jestem zdania, że rarytasy powinny być dla tych najbardziej zaangażowanych. Niedoświadczeni, do których i ja się zaliczam, nie sądzę, że będą chętnymi. Nam raczej chodzi o odmiany sprawdzone, polecane i w ilości stosownej do warunków uprawy. A wszystkim nowym - z postem nr 1. którzy proszą o nasiona, proponuję specjalnie opracowany przez doświadczonych - minimalistyczny zestaw startowy. Jak zaistnieją na forum, nabędą dalsze prawa :)
Ogród - mój optymizm.
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2019 10:42 przez Nimfa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Emalia112, kazko47, Betula, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 09:59 #667990

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Betula, niestety technicznie, jeśli chodzi o fora, to jestem trochę noga :oops:
Ale trzeba by było to jakoś tak urządzić, aby każda odmiana miała podstawowe informacje + dodatkowe dodawane w trakcie uprawy spostrzeżenia. To nie może być tak, jak jest teraz,bo wszystko gdzieś ginie, a szukanie po całych wątkach to jednak nie to.
Wtedy będzie wiadomo, do kogo zwrócić się o informacje, bo nasionka wysłała taka i taka osoba a zamówienie złożyli tacy i tacy.
Powiedzmy pomidor X i duża prośba do korzystających (obustronnie) że straganiku o informacje, chorobach itp.
Wiktoria, naprawdę ogrom pracy, chylę czoła :thanks:
A może taka tabeli i jakiś odnośnik do spostrzeżeń z uprawy :think: Nie wiem, naprawdę się na tym nie znam.

Myślę, że nasze pomysły i spostrzeżenia zostaną rozpatrzone, przemyślane i może coś fajnego z tego bedzie :)
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2019 10:16 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, kazko47, Betula, Lunka, Nimfa, anaka

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 10:07 #667993

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Zastanawiam się nad tą kwestią. Być może formularz podobny do tego w którym świstak wpisuje ilość dostępnych odmian (tylko z większą ilością rubryk) by się sprawdź.
Pizza! Czy mogłabyś, krótko napisać o stronie technicznej tabeli. W czym to robiłaś?
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 10:07 #667994

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 502
  • Otrzymane dziękuję: 1231
Mamma wrote:
Osobiście brakuje mi rzetelnego i klarownego opisu pomidorów

A to jest odrębny temat, nie związany stricte z wymianą nasion.
Moim zdaniem takiej bazy danych z opisami nie da się zrealizować na forum. Tu jest potrzebne inne, dedykowane do tego celu narzędzie. Na przykład wikipedia. Kod wiki jest darmowy a postawienie go na serwerze jest dziecinnie proste. Ale ktoś musi udostępnić serwer i powierzchnię dyskową (czytaj kasa).
W takiej "pomidoropedii" czy "oazopedii" można też uporządkować i ułatwić dostęp do wiedzy forumowiczów (mam na myśli konkretnego forumowicza ;) ) w tematach nawożenia czy środków ochrony.

Przykłady tematycznych witryn opartych o darmowy kod wiki:
domowe piwowarstwo
wikiPoznań
instrukcja gry komputerowej
nonsopedia
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2019 10:15 przez kuhara.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kazko47, patrycja, Zielona, Jaedda, Pizza

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 10:12 #667996

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Betula wrote:
Zastanawiam się nad tą kwestią. Być może formularz podobny do tego w którym świstak wpisuje ilość dostępnych odmian (tylko z większą ilością rubryk) by się sprawdź.
Pizza! Czy mogłabyś, krótko napisać o stronie technicznej tabeli. W czym to robiłaś?

To był po prostu formularz z listą dostępnych odmian i ilością nasion z nich, po prostu rozszerzony o kolejne rubryczki i uzupełniony. Więc "szkielet" dostałam na start :)
Postawiony w podstawowych arkuszach google.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kazko47

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 10:20 #667997

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Dzięki serdeczne! Przyjrzę się temu. Na takim arkuszu może pracować wiele osób, a to byłoby lepsze rozwiązanie niż cedowania tej pracy na jedną osobę. Trzeba tu rozważyć kilka kwestii technicznych np. takich jak zabezpieczyć dane przed usunięciem przez przypadkowe osoby.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2019 10:23 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kazko47, Lunka

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 10:31 #667998

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
kuhara wrote:
Mamma wrote:
Osobiście brakuje mi rzetelnego i klarownego opisu pomidorów

to jest odrębny temat, nie związany stricte z wymianą nasion.
To nie jest odrębny temat, bo wymiana bez informacji o odmianie to jak kupowanie a raczej "dostawanie kota w worku".
Choć niby darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda ;) to jednak mi ta niedogodność przeszkadza najbardziej.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2019 11:13 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, rychu44, kazko47, Zielona, Lunka

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 10:31 #667999

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
W tym przypadku to było zabezpieczone w ten sposób, że uprawnienia szły na konkretne osoby (wymagany założony mail na gmailu). Np. jak zaproponowałam ogarnięcie tego, to dostałam od Świstaka uprawnienia do edycji całego arkusza. Można byłoby to wykorzystać i dawać uprawnienia po prostu osobom wysyłającym nasiona - jedyny wymóg to to darmowe konto na gmailu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 10:47 #668002

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
To ja proponuję takie rozwiązanie. Przy wysłaniu i pakowaniu nasion, informacja od darczyńcy, dosłownie kilka słów. Jaki pomidor, typ, na pewno będzie to z korzyścią dla obdarowanego. No cóż, pracy odrobinę więcej, ale będzie to korzyść podwójna. Jaka informacja powinna się znaleść - niech zdecyduje świstak w porozumieniu z administratorem.
Jeśli się nie mylę, jest to na innym forum praktykowane bo dostałam nasiona megagronistego od Beatki (to wszystko jest do ustalenia).
Jeśli chodzi o tabelę, to mam u siebie zrobioną. Co roku ją modyfikuję. A tak naprawdę, to gdy ktoś zapyta o jakąś odmianę to już pamiętam na pamięć.

Ja tylko mam ogromną prośbę, aby uporządkować listę odmian Kozulkowych. Jest ona znana na całym świecie i bardzo ceniona. Natomiast my nie do końca doceniamy. Przydałaby jakaś solidna tabela i jakieś odnośniki, zdjęcia. I tu moje ukłony do Misiuli. Betulo pomóż dla niej.

Co do innych odmian, wszystko jest na forum, czasem się zawieruszy, ale zawsze ktoś podpowie. Wystarczy tylko poczytać. A tak naprawdę, wyszukiwarka do korekcji.

Miłego dnia. :coffe:
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, kazko47, Miragoral, anaka

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 11:00 #668003

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Jeśli Misiula zechce i będzie miała czas to oczywiście pomogę.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kazko47, Zielona

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 12:00 #668008

  • y_y
  • y_y's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 1557
Alicja, Betula, mogę pomóc przy kozulach - mam dużo zdjęć zapisanych (z forum, z netu - szczególnie z jednego miejsca, które zostało już w necie usunięte). Do tej pory uprawiałam 51 jej odmian - coś będę mogła o każdej napisać :)

Pozdrawiam, Aneta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Emalia112, kazko47, Miragoral, Betula, Zielona, Jaedda, Lunka

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 15:18 #668023

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
W tym roku na straganiku dyniowym miałam sytuację gdy kolega wysłał zamówienie a na pw wysłał info, że wysyła 2 koperty i prosi żeby w drugiej było to samo co w jego zamówieniu.
Koperta była do osoby niezarejestrowanej na forum.
Był to użytkownik który miał kilka postów i zniknął po straganikach(przynajmniej ja go nie zarejestrowałam żeby się wypowiadał)
To jest nadużycie naszej dobrej woli. I wykorzystanie dobrej woli darczyńców oraz robienie złego pijaru nowym uczestnikom którzy chcą czerpać informacje na forum, wysiewać piękne kolorowe pomidory i papryki a nie mają sami jeszcze czym się dzielić.
Dla mnie linkowanie będzie trudne,moje posty o roślinkach też nie są super merytoryczne. Ze względów różnych nie mam sił i cierpliwości pisać o odmianach które uprawiam. Podejrzewam, że skupię się na tych co mnie w tym roku zafascynują. I będą pewniakami na rok przyszły.
Z mojego straganiku wyciągnęłam wnioski, że wszystkim wyślę nasionka. I tym nowym i starszych stażem to co zamówili. Jak czegoś brakowało to po prostu nie było w kopercie.
Jak kolega próbował zakombinować to po prostu nie wysłałam jego koledze.
Dzielmy się tym co nas cieszy w warzywniku z radością dawania i brania. Reszta się ułoży.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, kazko47, rozalia, Miragoral, Betula, Zielona, olegowa, Jaedda, JaNina, Zygowa

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 16:13 #668027

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Aneto, wielkie ukłony w Twoją stronę. :thanks: Skontaktuj się z Misiulą, Betulą i spróbójcie coś zrobić. Szkoda by było zaprzepaścić pracę Kozuli, zwłaszcza jak się słyszy za granicą że jest bardzo ceniona. Tu chyba nie obejdzie się bez odnośników. :think:
Ja muszę poszperać w necie, wiem Francuzi zebrali to w jedno miejsce, tylko czy teraz znajdę? :(

Lucysiu, najgorsze jest to, że w takich sytuacjach obrywają inni. A takich na pewno Ania też miała multum. Jak się tego wystrzec, nie wiem. Chyba nie pomogą tu żadne zasady. Bo przez taką jedną osobę tracą pozostali. Ale pocieszam się tą myślą, że są też i inni. :)
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2019 16:33 przez Zielona.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, kazko47, rozalia, Miragoral, lucysia, Betula, Lunka

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 16:17 #668029

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6064
Zastanawiałem się czytając opinie w dyskusji jak znaleźć złoty środek. Wg. mnie każdy wysyłający nasiona na AWN powinien je bezwzglęnie
opisać (zgodnie z zasadami). Żeby było bardziej przejrzyście, krótkie informacje o odmianie (typ rośliny, wielkość,kształt i kolor owoców,wczesność)
plus swoje opinie i spostrzeżenia związane z uprawą tej konkretnej odmiany zamieszczamy na Pomidorowym Targu lub jak podpowiada Bea w nowym wątku.
Ułatwi to później nanoszenie danych do formularza. Jeśli załatwimy to na początku, później będzie łatwiej np. przy podejmowaniu decyzji co wybrać.

Jeśli będzie już lista nasion pozostałych z ub. roku, trzeba będzie wspólnie uzupełnić informacje o odmianach. Może to być w formie tabeli, jaką
robiłą Pizza. Rzecz podstawowa, to prawidłowa nazwa odmiany.

Co do krzyżówek Kozuli, to rzeczywiście można by to wszystko usystematyzować. Mogę się włączyć do tego dzieła. Mam trochę zdjęć, większość z sieci,
poszczególnych krzyżówek w różnych pokoleniach. Również i opisy o nich.

Poza tym od kilku lat , jak zacząłem zbierać informację o odmianach polskich pomidorów, te wszystkie odmiany które uprawiałem, mam ich opisy
i zdjęcia. Mogę się podzielić tymi informacjami.

Także w tworzeniu poradnika(kompendium wiedzy) o pomidorach z formularza chętnie się dołączę.

Dzielenie się nasionami i pozyskiwanie nowych jest super sprawą. Nigdy bym nie dostał nasion np. dwarfów, gdyby nie AWN.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, sierika, rychu44, rozalia, Miragoral, Betula, Zielona, Jaedda, Lunka, Pizza, aga

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 16:38 #668030

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Kazik, super. Myślałam, że takich osób będzie niewiele. :)
Przepraszam, odbiegam od tematu. :oops:
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 16:42 #668031

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Kaziu, proszę nie mówić, że tylko ja robiłam, bo bez Ciebie z wieloma odmianami byłoby "cinko" :) Zwłaszcza że korygowałeś pomyłki.

O ile mnie pamięć nie myli, to kozulkowe odmiany też opisywaliśmy. Przy wielu brakowało informacji, ale sporo udało się w pełni lub przynajmniej częściowo scharakteryzować - zawsze można tego użyć, więc jakiś początek jest.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Miragoral, Zielona, Jaedda, Lunka

Pomidorowy Targ 2019 17 Lip 2019 21:36 #668104

  • y_y
  • y_y's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 1557
Alicjo, to właśnie ta francuska strona zniknęła... Ale pozapisywałam z niej zdjęcia. Odezwę sie do Magdy coś pewnie razem ustalimy.

Pozdrawiam, Aneta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Zielona

Pomidorowy Targ 2019 21 Lip 2019 17:04 #668741

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
A co znajduje się w tym zestawie startowym? Uprawiam pomidory już czwarty rok, ale ciągle coś mam wiatr w oczy, szukam wiec pomidorków łatwych w uprawie i przy tym smacznych :)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.598 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum